Przepływy elektoratów w II turze wyborów prezydenckich

Jakkolwiek prezydenckie (i nie tylko) sondaże przedwyborcze nie zawsze oddają realne poparcie wyborców dla określonego kandydata to należy je jednak śledzić, ale raczej obserwując trendy a nie konkretne uzyskane w badaniach procenty głosów. Tym bardziej, że większość ośrodków badania opinii określa błąd szacunku na poziomie +-3%. Dotyczy to również oszacowywania wielkości procentowych tzw. przepływu elektoratów w ewentualnej II turze wyborów a te wydają się z jednej strony oczywiste a z drugiej dla wielu mogą być zaskakujące. 

"Wyniki dla kandydatów na prezydenta w sondażu IBRiS dla wp.pl (wskazują), że Andrzej Duda nie ma bezpiecznej przewagi nad głównym konkurentem i nie może być pewny wygranej. Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, obecna głowa państwa w drugiej turze uzyskałaby 45,6 proc. poparcia, natomiast Trzaskowski - 45,5 proc.
Różnica między politykami w peletonie wyborczym wynosi zatem zaledwie 0,1 p. proc. Z kolei 5,4 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo odda głos w wyborach prezydenckich. IBRiS sprawdził też, jak mogą wyglądać przepływy elektoratów innych kandydatów opozycji, gdyby w dogrywce spotkali się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Zdecydowanie ci wyborcy popierają polityka Koalicji Obywatelskiej - mowa o grupie 70 proc. wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza z I tury, 97 proc. z bazy Roberta Biedronia, 74 proc. popierających Szymona Hołownię i aż 43 proc. głosujących na Krzysztofa Bosaka.

Z badania IBRiS wynika, że wyborcy opozycji niezbyt chętnie poprą kandydata ubiegającego się o reelekcję. Spośród nich, zaledwie 9 proc. wyborców Kosiniaka-Kamysza z I tury rozważa poparcie dla Andrzeja Dudy, 7 proc. oddających głos na Hołownię, 23 proc. elektoratu Bosaka. Ani jeden wyborca Biedronia nie zagłosuje na prezydenta w drugiej turze"[1]. 

Ktoś może się zastanowić, gdzie ja widzę jakieś zaskoczenie? Dotyczy ono rzecz jasna - oprócz może wyborców PSL - sympatyków i wyborców Konfederacji, którzy nawet w 43% są skłonni w II turze zagłosować na.... R. Trzaskowskiego a jedynie w 23% na A. Dudę. 

R. Trzaskowski to kandydat antykatolicki, zwolennik i piewca ideologii LGBTQ+, przedstawiciel nowej Targowicy o lewackich poglądach, dla którego hasło "Bóg, Honor i Ojczyzna" jest obce. Taka charakterystyka  przyświecających mu w działaniu wartości jest całkowicie sprzeczna z prezentowanym przez Konfederację zespołem wartości nadrzędnych, które są przez nią werbalnie i pisemnie przedstawiane. 

Nie jestem w stanie zrozumieć jak mogłoby jakiemuś zwolennikowi Konfederacji przyjść do głowy, że może poprzeć takiego człowieka. 

Czyżby nienawiść do PiS-u i A. Dudy była ważniejsza niż dbałość o wyznawane wartości? Czy według wyborców Konfederacji, którzy zadeklarowali w II turze głosowanie na R. Trzaskowskiego jest on bardziej przychylny i zbliżony poglądom tego ugrupowania niż A. Duda? Czy to nie jest jakaś hipokryzja? Już lepiej by było, aby wskazali, że nie zagłosują w ogóle niż to, że sprzeniewierzą się swoim ideałom.  

Po przemyśleniu zaś przepływu elektoratu PSL wynoszącego w 70% na R. Trzaskowskiego to w sumie takiej tendencji się  nie dziwię. Gdyby zliczyć wszystkich, którzy czerpią do dziś swoje apanaże w psl-owskich samorządach to faktycznie zebrałoby się tego owe około 70% jego wyborców. 

A inni wyborcy? No cóż... bez komentarza.

[1] https://www.salon24.pl/newsroo...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

22-06-2020 [16:47] - AŁTORYDET | Link:

Te "badania" robione są metodą CATI lub CAWI, czyli ankiety są dystrybuowane sieciowo lub telefonicznie. Nie dziwota, że Czaskoś jest przeszacowany. 

Obrazek użytkownika Jabe

22-06-2020 [17:06] - Jabe | Link:

Jego wyborcy mają telefony, czy co?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-06-2020 [17:16] - NASZ_HENRY | Link:

Wygra mniejsze zło:
          52:48
             ☺

 

Obrazek użytkownika Maverick

22-06-2020 [20:49] - Maverick | Link:

Wybieranie pomiędzy mniejszym złem, to żaden wybór.
Lepiej się w to nie mieszać, bo potem ponosimy odpowiedzialność za czyny tych wybranych.
Ten cyrk zwany wyborami to zabawianie wyborców, lepiej stać z boku i się przyglądać temu cyrkowi niż brać w nim udział.

Obrazek użytkownika Maverick

23-06-2020 [05:56] - Maverick | Link:

John Bolton a necon czyli neo-konserwatysta czyli inaczej tak nazwany dla zmyłki, aby nie ukazywać prawdziwej ideologii amerykańskich trockistów z NWO.
Jest głęboko wierzącym w trockizm , w wieczne wojny i rewolucje, jak każdy komunista z brakiem respektu dla ludzkiego życia, nie mógł rozpocząć wojny z Rosją, Iranem i Wenezuelą, w końcu rozpoczął wymarzoną  wojnę z prezydentem Trumpem, pisząc książkę opartą na jego paranoi i inuendach, zatytułowaną  „Pokój w którym to się wydarzyło.”
Książka jest dostępna na google drive za darmo, co coraz bardziej przypomina interferencję w wyborach. Nikt nie hałasuje na ten temat, ponieważ wydawca nie zarabia na darmowych książkach, a Bolton dostał już swoją zaliczkę na kwotę 2 milionów. Tak więc wszystko wygląda dobrze zaplanowanej fabuły przez Deep State przeciwko Trumpowi.
Mc Cain był podobnym Lucyferianinem i stworzeniem z bagiem Deep Sate z resztą tak kochanym poprzez Poliniaków.
Muszę powiedzieć, że Trump nie jest w stanie czytać ludzi, których wyznacza na pozycje, często ci szaleńcy  jak wściekłe  psy kąsają go po nogach w swoim pędzie władzy i dominacji nad światem do tego stopnia, ze albo widać że złe rady mu daje jego zięć Kushner czyli syjonista z krwi i kości talmudzkiego wyznania.
​Duda w swojej retorycznej gadce  judzenia do wojen  i wywoływania rewolucji na Białorusi czy Ukrainie przypomina mnie też trockistę dobrze zamaskowanego.

Trzaskowski to komunista genderowy, więc z jakiego mniejszego zła wybrać, branie udziału jest przyzwoleniem na ogłupianie narodu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-06-2020 [18:34] - Marek1taki | Link:

Czy udzielił Pan kiedykolwiek odpowiedzi w takich badaniach? Ja nie i to mi wystarcza by uznać je za niereprezentatywne.
Sondaże mają trzy cele. Pierwszym jest urobienie opinii publicznej, drugim informowanie lub dezinformowanie zamawiającego badanie, trzecim wiedza własna.
Nie pamiętam sondaży, które zawierają wybór, z którego chciałbym skorzystać. Często jest wśród odpowiedzi "nie wiem, nie mam zdania" rzadko "inny wybór".
A tu mały sondaż. Odpowiedzi we własnym zakresie.
Kto wg Pana wygrałby "na Prezydenta" wśród robiących sondaże?
Czy będąc sondażystą potrafi Pan zrobić 10 sondaży i wybrać jeden skrajny?
Czy z 10 sondaży dostępnych publicznie jako dziennikarz potrafi Pan przedstawić skrajny jako wiarygodny i zrobić z niego kampanię propagandową?
Czy uważa Pan, że sondaże publikowane zawsze muszą zbliżyć się do przewidywanych w innych sondażach wyników?
Czy TVP i PiS pracowali na niechętną reakcję 100% elektoratu Konfederacji od wielu lat?
 

Obrazek użytkownika mmisiek

22-06-2020 [18:39] - mmisiek | Link:

Jak dla mnie to tu są dwa zaskoczenia.

Pierwsze to oczywiście wspomniane przez Autora - że jednak działania PiSu zmierzające do zniechęcenia do siebie zwolenników Konfederacji odniosły aż tak wielki sukces. Skuteczność zaiste godna podziwu.
A drugie zaskoczenie to Biedroń. No bo sobie zobaczmy... zamykanie kościołów, rozpędzanie pielgrzymek, tęczowe piątki, ochrona marszów "dumy" - tyle wysiłku i wszystko na nic? Ani jednego głosu? Jakże to tak?

 

Obrazek użytkownika Jabe

23-06-2020 [07:37] - Jabe | Link:

Nie przypadkiem pan Biedroń dołuje w sondażach. Najwyraźniej ci, którzy byli gotowi zagłosować w drugiej turze, już teraz się od niego wynieśli.

Obrazek użytkownika angela

22-06-2020 [21:59] - angela | Link:

A gdzie się podział naczelny pastor TVN, całej prawdy, cała dobę. 
A jak nikt w wystruganego Tyminskiego nie uwierzy, to się rozryczy. 
Bo on tak bardzo chce byc plezidentem.