OUN-UPA: "Zmarłych pogrzebać"

Wczoraj w ramach cyklu TVP "Historia bez tajemnic" obejrzałem film dokumentalny Katarzyny Underwood pt. "Zmarłych pogrzebać". Film ten dotyczył "Rzezi Wołyńskiej", czyli bestialskich mordów Polaków przez Ukraińców i w dużej mierze był oparty o relacje światków tamtejszego okrutnego ludobójstwa. Jest to kolejny film Instytutu Pamięci Narodowej.

https://vod.tvp.pl/video/zmarlych-pogrzebac,zmarlych-pogrzebac,46531510

Oglądałem zarówno film fabularny o tej rzezi, przeczytałem kilka książek na ten temat, poznałem prawdę o bestialskich torturach ale bezpośrednia relacja świadków robi - przynajmniej na mnie - największe wrażenie. To świadkowie historii, którzy na własne oczy widzieli skalę tych okrucieństw i ich wspomnienia zamknięte w konwencji filmu dokumentalnego są porażające.

Oprócz opisu tortur zadawanych Polakom przez ukraińskich morderców [1] najbardziej w pamięci utkwiło mi jednak to, że zadawane one były przede wszystkim przez zwykłych Ukraińców, którzy niedawno byli jeszcze dobrymi sąsiadami Polaków, żyli z nimi w zgodzie, odwiedzali się wzajemnie, wchodzili w związki małżeńskie, uczyli się wcześniej w jednych klasach szkolnych... Niedawni sąsiedzi stali się okrutnymi katami.

Jak to tego doszło, jak to się mogło wydarzyć? To pytanie nurtuje mnie zawsze w odniesieniu do wołyńskiego, etnicznego i barbarzyńskiego ludobójstwa, ale tego nie da się wytłumaczyć racjonalnie, choć niektórzy publicyści czy historycy próbują to tłumaczyć "dziesięcioma przykazaniami ukraińskiego nacjonalisty", gdzie zapisano wytyczne postępowania pozwalającego istnieć i trwać Ukrainie [2]. Ale skąd ta wstrząsająca i barbarzyńska nienawiść, okrucieństwo przekraczające nawet takowe hitlerowskie czy sowieckie?

Ciekawe spojrzenie na genezę "Rzezi Wołyńskiej" przedstawia poniższy filmik (proszę się nie zżymać młodym wiekiem prelegenta).

https://youtu.be/e38kQG9OkSk

Dzisiaj już mamy inną rzeczywistość i należy zacząć budować nowe relacje polsko-ukraińskie oparte na prawdzie historycznej a z tym jest "krucho"ze strony ukraińskiej, która gloryfikuje morderców z OUN-UPA zakazując jednocześnie polskim fachowcom poszukiwania szczątków ofiar tych morderstw.

Najgorszym z możliwych działań jest próba zamilczania lub wybielania przez jedną ze stron negatywnych przeszłych zdarzeń lub też odwracanie ich kontekstowego, międzynarodowego historycznego znaczenia i nazywanie np. morderców bohaterami... Rodzi to u drugiej ze stron pewnego rodzaju bunt etyczno-moralny, który może rodzić zwielokrotnioną niechęć do określonego narodu, zdecydowanie intensywniejszą niż gdyby prawda była przez wszystkich powszechnie przyjmowana i akceptowana.

Zarówno Polakom, jak i Ukraińcom winno dzisiaj zależeć na jak najlepszych kontaktach i wzajemnej przyjaźni, ale powtarzam: tylko powszechnie akceptowana prawda i jednoznaczny do niej stosunek mogą być podstawą dobrych relacji między naszymi narodami. Jeżeli tak będzie, to na pewno nie będą miały miejsca niemal żadne  i nacechowane wrogością do ukraińskich nacjonalistów polskie wypowiedzi i działania... Jeżeli tak będzie, to na pewno ulice ukraińskich miast nie będą nosiły nazw UPA czy OUN i nie będzie stawiało się pomników S. Banderze...

[1] Dla ludzi o silnych nerwach: https://www.fakt.pl/wydarzenia...
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-02-2020 [20:12] - Marek1taki | Link:

Mordercy z UPA byli mordowani przez morderców z NKWD. To ich tak samo nobilituje jak morderców z Gestapo nobilitowali mordercy z NKWD i jak morderców z NKWD nobilituje ucieczka przed rękami morderców z Gestapo.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-02-2020 [20:17] - Tomaszek | Link:

@Autor
Ten filmik to bardzo pouczający . Jakiś facio poklepał sie w nieswoje piersi o winie Polaków . Sami sobie winni , co ? To się nazywa fałszywa flaga . Dobrze wiedzieć .

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

06-02-2020 [21:06] - krzysztofjaw | Link:

Wskazałem ten filmik jako preludium do dyskusji i poznawania samemu tej historii. Wydał mi się ciekawy ze względu na to, iż mało jest tego typu analiz. Jest kontrowersyjny, ale warto go znać aby mieć różny punkt widzenia. 

pozdrawiam

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-02-2020 [21:31] - Tomaszek | Link:

To też zauważyłem że dobrze wiedzieć , bo nie wiedziałem co mnie tak klata ostatnio boli ,  a to nie wirus , tylko ktoś się wiecznie w nia wali jak nie za żydów to za tryzubów . i wszystko jasne . Taka dola Polaka . Duże dzięki .
Zdrówka życzę 
Tomaszek
P.S.
Następny będzie Franek Dolas , jako polski nazista co na niemców napadł .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-02-2020 [20:50] - wielkopolskizdzichu | Link:

W rzeczywistości to Ukrainie nie zależy na jakiejś  wielkiej przyjaźni z Polską, ale nam zależy na tym, aby w razie "W" Ukraina chociaż przez parę dni utrudniała przejazd czołgów rosyjskich pod polską granicę.
W związku z tym rysuje się wyraźna dysproporcja interesów. 
Każdy Ukrainiec zdaje sobie z tego sprawę i nie widzi powodu, aby zrezygnować z swojego mitu państwotwórczego. Czyli z Chmielnickiego i Bandery.

Krótko pisząc.
Ukraina nie musi iść na układy z Polską, a interes Polski wymaga tego.  

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-02-2020 [21:20] - Tomaszek | Link:

Oni uważają że Niemcy ich zbawią . Tak oczywiście , dopóki ziemia po pięćset euro i dymanie za równowartość piwa albo rajstop . Niemców jest dwa razy więcej i są trzy razy bogatsi , to piwa i rajstop starczy na sześć pokoleń . Taka mentalność i taka miłość .To zupełnie tak jak w twojej  kałmuckiej części Wielkopolski . Strach na to tylko dupę wypiąć na to , bo jakiś Niemiec wydyma przez pomyłkę . Po niemieckich rajstopach i piwie ich poznacie .A ty Zdzicch jak lubisz to nadstawiaj .  A nam chodzić  trzeba wyprostowanym . 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-02-2020 [22:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

W Wielkopolsce o takich jak Ty mówią...wyżej sra niż dupę ma.

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-02-2020 [21:09] - Tomaszek | Link:

A cóż ty kałmuku wiesz o Wielkopolsce ?

Obrazek użytkownika Darek65

07-02-2020 [08:53] - Darek65 | Link:

Proszę nie wrzucać całej Wielkopolski do jednego wora, bo jest Wielkopolska i Poznań. Po pierwsze, takie miasta, jak Kalisz, Konin, Piła i Leszno oraz regiony wokół nie lubią Poznania, bo po włączeniu ich do jednego, dużego woj. wielkopolskiego zaczęły upadać. Pieniądze i inwestycje, które kiedyś do nich szły, jak były samodzielnymi bytami, teraz przejmuje Poznań, a im rzuca ochłapy. Po drugie, Poznań pod rządami tego lewaka Jaśkowiaka zaczyna również podupadać, kiepsko z dobrą pracą, mało inwestycji, młodzież ucieka do innych miast, miasto zaczyna się wyludniać. Tak to jest, jak się zamienia stolicę gospodarczą w tęczowe badziewie.

Obrazek użytkownika Guildenstern

07-02-2020 [12:21] - Guildenstern | Link:

Tu akurat nie chodziło o to jak jest w Wielkopolsce tylko jaki z Tomaszka kozak i harcownik. I że nie lubi Zdzicha, to mu imputuje bierny i do tego płatny tanio homoseksualizm. Też nie przepadam za wpisami Zdzicha bo często zionie z nich frustracją. Był za komuny (jak twierdzi) przeciw komunie a kombatantem ani beneficjentem nie został. Tym razem jednak chamstwem popisał się Tomaszek. To będzie pan @Darek65 przepraszał agresora, że też jest z Wlkp?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-02-2020 [13:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

@ Guildenstern
a kombatantem ani beneficjentem nie został.

Przekładając na język kolokwialny... nie zostałem kombinatorem.

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-02-2020 [23:26] - Tomaszek | Link:

Może u Angeli spróbuj . Bo w Polsce za to nie dają . Co Ci szkodzi ? Z Twoją teoria Wielkopolskości masz szansę . I bez pióerk w dupie .

Obrazek użytkownika maxilampus

07-02-2020 [22:14] - maxilampus | Link:

.."Zmarłych pogrzebać"-"Zamordowanych pogrzebac"..Taka jest roznica miedzy Ukrainska a Polska naracja historyczna..Przepasc nie do zasypania..Ukraincy graja na czas..Jezeli Polska na to pozwoli,wygraja..Na razie pozwala i zanosi sie ,ze taka bedzie polityka "niepamieci historycznej" wobec Ukrainy..Zemsci sie to srogo ,bo coraz czesciej zaczna sie pojawiac roszczenia terytorialne..
Polityka Polski wobec Ukrainy od 1989 jest niczym innym jak swiadoma zdrada interesow narodowych i Polskiej Racji Stanu..Uznanie przez Polske panstwowosci Ukrainy bylo wielka pomylka polityczna..Polska miala i wciagle ma polityczne atuty w rekach i nie chce ich uzyc..Dlaczego ?  Wplywy Faszystowskiej Germani w Polsce..
W bardzo prosty sposob mozna by Ukraine przywolac do porzadku..Uzywajac przy tym ich wlasnych obywateli..Rzadzace Ciamciaki polityczne nie sa wstanie zrozumiec roznicy miedzy skorumpowanych do cna "panstwem ukrainskim" a ludzmi o roznej etnicznosci zamieszkujacych to terytorium..a wystarczylo bu umiejetnie wykorzystac ta wiedze.."panstwo ukrainskie=ppolityczne mafijne klany"" jest znienawidzone przez zwyklych ludzi roznych narodowosci,,ktorzy pragna normalnosci za wszelka cene..nawet za cene upadku tej mafijno-politycznej formacji..Duzej wiekszosci jest obojetne jakiej panstwowosci beda obywatelami..
Obecna polityka mafijnego "panstwa ukrainskiego" wobec Polski opiera sie na handlowaniu trupami zamordowanych przez nich Polakow..Nic innego nie maja do zaoferowania..
Zamknac granice.zrobic zelazny kordon..Prostych Ukrainskich ludzi przyjmowac do Polski i pozwalac im pracowac i zyc spokojnie..Przy wjezdzie wymog podpisania deklaracji..zamiarow wobec panstwa Polskiego..Zerwanie stosunkow dyplomatycznych..ZADNYCH stosunkow handlowych..Po 2-3 latach ci ktorzy tam przezyja pojda po rozum do glowy,ze nia warto isc na udry z Polska..Ci w Polsce beda tworzyc nowa klase polityczna na Ukrainie..i nowe stosunki..Ukraina jest tak slaba ,ze wystarczy kopnac a sie sama przewroci..i zasluguje na to..Powinnismy to zrobic we wlasnym interesie..zadnych rozterek czy slabosci..tak jak oni nie mieli mordujac naszych rodakow w Polskim Panstwie i na historycznie Polskich ziemiach.Tylkoobecnie  brakuje w polskiej klasie politycznej ludzi z wola,wyobraznia i odwaga polityczna..Zdrajcy i zlodzieje albo ciamciaki..taki mamy obecnie wybor...Pzdr..