Czy w najbliższym czasie czeka nas III WŚ?

Od momentu, kiedy świat dowiedział się o skutecznej eliminacji przez amerykańskiego drona w Iraku irańskiego "terrorystycznego" generała Kassem Suleymani'ego, wszelkie media zastanawiały się się przede wszystkim nad możliwymi skutkami zabicia tego najważniejszego w Iranie przedstawiciela sił zbrojnych i wojsk specjalnych tego kraju.

Wysuwane były różne teorie o możliwych kontr-posunięciach Iranu wobec Amerykanów a może i całego świata zachodniego. Co niektórzy nawet wróżyli rozprzestrzenienie się konfliktu na cały świat a tym samym prorokowali wybuch III Wojny Światowej.

Jak na razie nic takiego się nie stało i obie strony chcą raczej deeskalować konflikt, bo zarówno Stanom Zjednoczonym jak i Irakowi nie zależy na otwartym konflikcie na Bliskim wschodzie a może nie tylko tam.

Po zamachu i śmierci generała Kassem Suleymani'ego, w Iranie wybuchła zdwojona nienawiść do USA i presja ludu na władze Iranu jakiegoś kontrataku, zemsty na Amerykanach. I ta zemsta nastąpiła w postaci nalotów na bazy amerykańskie.

Z tym, że jakoś tak się stało, że nikt nie zginął a skutkiem ataku były jedynie straty materialne. To jest stanowisko USA i uważam, że jest prawdziwe. Ale zauważmy, że władze irańskie w swoich mediach dla Irańczyków oświadczyły, że zginęło 80 Amerykanów (lub też wespół z sojusznikami), co miało świadczyć, że zemsta została dokonana. Jak widać tymi informacjami władze irańskie chciały uspokoić swoich rodaków i skłonić ich do zmniejszenia eskalacji konfliktu i zapewnić sobie w dalszej mierze popularność i sądzę, że to im się na razie udało.

Po tym ataku Irańczyków cały świat czekał na odpowiedź D. Trumpa. I znów co niektórzy wieszczyli, że zapowie - namawiany przez Izrael - wojnę z Iranem. Nic takiego się nie stało a D. Trump zapowiedział jedynie nałożenie sankcji na Iran oraz intensyfikację działań uniemożliwiających Iranowi wyprodukowanie broni jądrowej. Cała jego wypowiedź też była niemal koncyliacyjna wobec Iranu i skierowana była na osiągnięcie jakiegoś politycznego wzajemnego porozumienia pomiędzy oboma krajami.

Oczywiście taka sytuacja jest na dzisiaj i nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się w przyszłości wydarzy. W tym rejonie bowiem sytuacja jest tak skomplikowana, że bardzo trudna do przewidzenia.

Jednak moim zdaniem na razie nie grozi nam III Wojna Światowa, ale nie jestem specjalistą w tych obszarach więc pragnę zaprezentować trzy arcyciekawe filmy/wywiady/komentarze na YouTube, które mogą nas przybliżyć do zrozumienia o co w ogóle chodzi na Bliskim Wschodzie: 

1. Konflikt USA - Iran! Czy czeka nas wojna światowa?Jacek Bartosiak wRealu24
https://youtu.be/Tiz0_8mPweo

2. Komentarz Tygodnia Witolda Gadowskiego: Perska wojna
https://youtu.be/JiYbkciiSgs

3. Wszystko co musisz wiedzieć o Irańskim Banku Centralnym
https://youtu.be/dQl4f_uQLqQ

Mam nadzieję, że po ich obejrzeniu Szanowny Czytelnicy podzielą się swoimi opiniami.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-01-2020 [16:34] - RinoCeronte | Link:

Hmm, może Iran nie wiedział jak zmienić Suleymaniego?  A Amerykanie jak to Amerykanie bardzo pragmatyczni i ostatnio za prezydentury Donalda Trumpa niezwykle komercyjni.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

10-01-2020 [21:19] - krzysztofjaw | Link:

Są też takie sugestie, że generał został po prostu "wystawiony na odstrzał" przez tych, którzy w Iranie mieli już go dość albo dość jego dominującej pozycji. Tego się już nie dowiemy. 
Pzdr
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-01-2020 [17:56] - Marek1taki | Link:

Jak widać strzelanie do głów się opłaca. Pod warunkiem, że to są głowy. Czy robiliśmy zbiórkę na Putina albo Netanyahu? Po co?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

10-01-2020 [20:07] - Trotelreiner | Link:

Wojna to jest przede wszystkim biznes...żeby coś zdobyć,poszerzyć stan posiadania,zarobic na handlu bronią...etc.etc.
Dzisiaj globalna wojna...III światowa...to w najlepszym przypadku...rozpad planety na drugi pas asteroidów....czyli trochę kamieni w kosmosie.

Kto wygrał?! Kto przegrał?! A kogo to będzie obchodziło?

Po co Pan robi histerię i budzi demony?!

Zapytano Einsteina,jak sobie wyobraża III Wojnę : Tego nie wiem...ale wiem,jak będzie wyglądała IV wojna ...na maczugi i kamienie...po jakichś 3 milionach lat.
#####################################################################################################################################
Ale najpewniej,będą walczyc karaluchy ze szczurami....one przeżyja nawet 2000 Rem
Człowiekowi wystarczy 400 i rozpad.

Buona notte

 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-01-2020 [20:25] - RinoCeronte | Link:

Igualmente ;-)

Obrazek użytkownika xena2012

10-01-2020 [20:39] - xena2012 | Link:

Generał Skrzypczak uważa ,że do wojny nie dojdzie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-01-2020 [22:17] - Tomaszek | Link:

Kononowicz też . Trzeba by jeszcze Rycha Petru zapytać . 

Obrazek użytkownika Live free or Die

11-01-2020 [01:42] - Live free or Die | Link:

A Bolek?

Obrazek użytkownika Live free or Die

11-01-2020 [01:47] - Live free or Die | Link:

A Bolek? To co? Mendrca przecie mamy.