Czy można zwiększyć godziny pracy nie zwiększając pensji?

Oczywiście, że tak. Ba już to zrobiono. Od bieżącego roku szkolnego nauczycielom przedmiotów zawodowych zwiększono pensum z 18h do 20 bez zmiany pensji. Co skutkuje obniżką wynagrodzenia o ok. 11%.
Szczegóły:
poprzednie zapisy definiowały: nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych, nauczyciela praktycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczyciela praktycznej nauki zawodu Obecnie usunięto definicję nauczyciela praktycznych przedmiotów zawodowych. Nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych miał i ma pensum 18 godzin. W znowelizowanej Karcie Nauczyciela jest definicja nauczyciela nauki zawodu, który do tej pory miał 22 godziny, co zmniejszono do 20 godzin. - Przy okazji do tej grupy podłączono nauczyciela praktycznych przedmiotów zawodowych, zostawiając samorządom furtkę czy raczej podrzucając im kolejne kukułcze jajo: to one mogą decydować czy będzie miał pensum 18 czy 20 godzin. Tymczasem wiadomo, że samorządy nie mają pieniędzy, subwencja oświatowa jest zbyt niska. Z mojego rozeznania wynika, że na Rzeszowszczyźnie nauczyciel zawodu będzie miał 18 godzin, na Śląsku – 20, w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu też 20.
Artykuł źródłowy:
https://www.prawo.pl/oswiata/z...

Celem wyjaśnienia: skutkiem nowych regulacji np. nauczyciel programowania czy rachunkowości miał pensum 18h, a uczący na warsztatach stolarstwa czy fryzjerstwa 22h. Teraz obaj mają po 20h co dla nauczyciela fryzjerstwa czy stolarstwa oznacza podwyżkę, a dla nauczyciela programowania czy księgowości obniżkę pensji. Wszyscy ci nauczyciele zawodu zarabiają też o 11% mniej niż nauczyciele przedmiotów ogólnych np. j. polskiego, WF, chemii itp. A kogo w szkołach najbardziej brakuje? Oczywiście matematyków i nauczycieli zawodu, a zwłaszcza nauczycieli zawodu. 
Zacytowana wyżej wypowiedź to wypowiedź nauczyciela programisty (m.in. aplikacji mobilnych), z 25-letnim stażem, który w wyniku nowej reformy straci 5-7 tys. zł.

Konia z rzędem temu kto zrozumie politykę edukacyjną PiS. No bo jak to możliwe: kłaść wielki nacisk na rozwój szkolnictwa zawodowego a jednocześnie obniżać pensje kluczowym dla tego szkolnictwa nauczycielom kształcącym w najbardziej rynkowych zawodach? Bo sprzęt, pomieszczenia, to tylko kwestia pieniędzy, ale znalezienie człowieka, który i dobrze zna zawód i potrafi uczyć innych (w dodatku potrafi przystosować się do szkolnych warunków) jest trudne.Przywoływany nauczyciel pisał do wszystkich świętych: premiera, ministra, Jarosława Kaczyńskiego i nic. 

Druga rzecz. Jak to w ogóle jest możliwe, by można było zwiększyć pracownikowi wymiar godzinny pracy bez zwiększenia wynagrodzenia? Czyli można zwiększyć np. policjantowi godziny służby bez zmiany pensji? Może sejm ustalić, że od jutra wymiar godzin pracy będzie 45h/tydz. i każdy będzie pracował o godzinę dłużej, za tę samą pensję, bez zmiany umów?

Trzecia rzecz: gdzie są nauczycielskie związki zawodowe gdy chodzi o rzeczywiste sprawy nauczycielskie? Nie ma ich. Podejrzewam, że zramolała Solidarność śpi, a czerwonych ramoli z ZNP, którzy nauczycieli traktują jak mięso armatnie, takie rzeczy nie obchodzą. Bo trzeba byłoby wystąpić przeciw samorządom, których interesów ZNP realnie broni, nawet kosztem zarobków nauczycieli.

A nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości widząc co się dzieje, że nikt nie oburza się i nie protestuje dalej goli frajerów:
Jest coś takiego jak egzaminy zawodowe w technikach. Mają one część pisemną (test) i praktyczną. Część praktyczna to wykonywanie typowych dla zawodu zadań. By ją przeprowadzić muszą być przygotowane stanowiska pracy. Zajmuje się tym tzw. asystent techniczny, za co pobiera wynagrodzenie, bardzo śmieszne. W czasach PO np. za przygotowanie komputera i czuwanie w trakcie egzaminu, usuwanie ew. awarii taki asystent dostawał 10zł za komputer (brutto, czyli netto jakieś 7 zł), I PiS to zmienił, płacąc ok. 4h z najniższą stawką godzinową (w sumie ok 40-50zł za przygotowanie egzaminu państwowego i jego poprawny przebieg).  Ale przyszedł II rząd PiS i od bieżącego dokonał kolejnych zmian. Wydzielił taką kategorię egzaminów która odbywa się tylko na komputerach i za to nie płaci nic. Nauczyciele mają to zrobić za darmo, a właściwie w ramach innych zajęć 40-godzinnego tygodnia pracy (przygotowanie komputerów do takiego egzaminu zajmuje od 1 do kilku dni pracy, w zależności od liczby komputerów i stopnia komplikacji przy przygotowaniu). 

Efekt: nawet nie trzeba decyzji sejmu. Wystarczy niejasne rozporządzenie ministra i decyzja szefa pomniejszego urzędu (w tym przypadku szefa CKE) i już to co w dniu A nie było obowiązkiem nauczyciela (na co były papiery) to w dniu A+1 tym obowiązkiem jest. (W szczegółach: minister określił że asystent techniczny potrzebny jest przy egzaminach, których efektem jest wyrób lub usługa, szef CKE zinterpretował, że np. sporządzenie dokumentacji na komputerze nie jest ani tym ani tym, więc obowiązki asystenta technicznego -płatne - przelał na osobę zwaną administratorem - pojęcie nie znane rozporządzeniu ministra - i nakazał jej wykonywanie obowiązków asystenta ale bezpłatnie - oczywiście gdyby asystent/administrator zawiedli czekają ich surowe kary)

Aby było śmieszniej dzieje się to w roku, w którym dochody budżetu mają wzrosnąć o kolejne 20 mld albo więcej.

Wnioski: Polska szkoła ciągle jest dobrą szkołą. Jeszcze. Przetrzymała już wielu debili i na stołkach ministerialnych, kuratoryjnych, profesorskich i związkowych. Przetrzyma też debilne decyzje Dobrej Zmiany. A potem kolejnej Jeszcze Lepszej Zmiany. Ale nie jest tak, że szkoła jest na debilne działania zupełnie odporna. Powodują one korozję wewnętrzną, która trwa. I wcześniej czy później jej skutki wyjdą, ba, wychodzą od jakiegoś czasu, a widoczne będą przede wszystkim w uczniach, co dobitnie uświadomił nam na dniach premier Mateusz Morawiecki.
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

11-12-2019 [00:33] - Zunrin | Link:

Aha, BHP jako przedmiot teoretyczny. Takie podejście wyjaśnia, dlaczego trzeba pilnować młodych tuż po szkole.

P.S.
A związki palcem nie kiwną, bo to ich nie obchodzi. Bo zazwyczaj traktują tych od przedmiotów zawodowych jako nauczycieli II kategorii.

Obrazek użytkownika Jabe

11-12-2019 [14:44] - Jabe | Link:

W socjalizmie walczy się z problemami, które on sam tworzy. Zlikwidować państwowe szkoły.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-12-2019 [00:03] - Tomaszek | Link:

@Autor
I znowu marudzisz o niedoli nierobów . A biedny wuefmen co 20 godzin w tygodniu musi pierdzieć w kanciapie cierpi. Pewnie testy oblali , tylko cicho siedzisz , bo obciach . A polska szkoła jest dobra , bo cały czas ma dopływ nowych dzieci , które po prostu lepiej niż ta cała tłuszcza wiecznie głodnych żołądków wiedzą po co jest szkoła i po prostu się uczą . Pokaz "intelektu" i chamskiej buty pedałogów sobie obejrzyj na youtubie . A za te grożby zerwania matur i egzaminów gimnazjalnych to powinni być oskarżeni z artykułów o wymuszeniach rozbójniczych . Pasuje jak cholera . Tylko to by było jakies błędne koło . Żywić nierobów na wolności jest jednak taniej . Może na Madagaskarze .

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-12-2019 [00:17] - Tomaszek | Link:

P.S.
I nikt nikomu pesji nie zmniejszył tylko po wolutku do roboty próbuje zagonić  . Bo tydzień pracy to zdaje sie 40 godzin i tak zostało . Ciekawe czy się uda ? Nie podoba się to droga wolna .Ciekawe dokąd ?

Obrazek użytkownika foros

12-12-2019 [20:14] - foros | Link:

Jeśli rząd chce zwiększyć nauczycielskie pensum to nie ma takiej siły która go przed tym powstrzyma. Ew. strajk trwałby kilka tygodni potem bankrutuje. Dzieci mają dodatkowe ferie. Wszystko zostało przećwiczone. To samo jeśli rząd chciałby zmniejszyć nauczycielskie pensje. Realnie nie ma więc żadnej przeszkody dla wprowadzenia takiego pensum jakie sobie rząd zażyczy z takim wynagrodzeniem jakie mu się podoba. 
Z jakichś względów - choć pewnie część ludu pisowskiego byłaby zachwycony, słupki poparcia wzrosłyby - rząd tego nie czyni. Dlaczego?
Dodajmy też, że ciągle w prawie funkcjonuje zakaz pracy nauczyciela powyżej 26h/tydz.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-12-2019 [18:22] - Tomaszek | Link:

Jakaś eskimoska nowomowa , to już nie strajk , tylko ekstraferie dla dzieci ? I daruj sobie określenia typu lud pisowski , bo to nie ładnie , mama nie uczyła ? Kindersztuba to się nazywa , jak nie wiesz . Grzecznie to jesteś hipokrytą , a mniej grzecznie to mi admin nie puści .

Obrazek użytkownika foros

12-12-2019 [21:28] - foros | Link:

Coś Panu komórki mózgowe szwankują. Dotąd przynajmniej zachowywał Pan jakąś logiczną linię. A "lud pisowski" to zwykłe określenie z dyskursu publicznego.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-12-2019 [23:16] - Tomaszek | Link:

A no chyba zaczynają szwankowac , przy takiej argumentacji , a raczej jej braku . A lud pisowski to w tej dyskusji jest określeniem jednej strony  . Ja się za ten lud nie uważam choć  kojarzony bywam   . Wybory traktuję pakietowo , jak kupno np samochodu . Trochę szkoda że z klimą nie dają szyberdachu , ale wybiorę klimę niż upał z szyberdachem . Tak to u mnie działa . A określenie to jako takie jest jednak jakąś formą "samonobilitacji" przez naznaczenie innych ( takie pisiory w wersji soft ). To takie określenie brzydkości bez epitetów . Jak miało być elegancko to słabo wyszło . Kindersztuba się zesrała .
Zdrówka życzę .
Tomaszek

Obrazek użytkownika foros

13-12-2019 [22:49] - foros | Link:

"Lud pisowski" to dosyć częste określenie publicystyczne, wymienne z "twardy elektorat PiS", "elektorat PiS". A argumenty? Jak argumentować przeciw komuś kto mówi: jesteś obłudny nie wskazując nawet śladów dlaczego? Nie da się, a pyskówkami nie jestem zainteresowany.
Nie mówiąc o tym, że do meritum notki nie ma żadnych odniesień.
Null. Takie że dzieci w PL są mądrzejsze i bardziej pracowite niż w innych krajach i dlatego polska szkoła ma tak dobre wyniki - 3 w UE, 10 na świecie - odrzucam - zwykła naiwność, myślenie życzeniowe.  Zresztą jeśli chodzi o pracowitość i lepsze osiągi Europa nie ma startu z Dalekim Wschodem. Nawet tym w PL.

Obrazek użytkownika Tomaszek

13-12-2019 [23:19] - Tomaszek | Link:

Jeszcze jedno potwierdzenie mojej tezy . Jak ktoś chce coś mądrego na siłę powiedzieć , to zawsze palnie głupotę , BINGO . I odwal się od dzieci , jakich nie doceniasz to choć zamilcz . Następny z klatą po medale za nieswoje zasługi . Pochwal się wynikami nauczycieli . 

Obrazek użytkownika foros

14-12-2019 [21:30] - foros | Link:

Wreszcie wigor. Widać było, że w garniturowym stylu Panu niewygodnie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-12-2019 [01:29] - Tomaszek | Link:

Siadaj pała . Nie na temat .