Drugi Gazoport w Polsce tylko w Gdyni!

Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że Polska ma wybudować drugi gazoport w Polsce podając prawdopodobną jego lokalizację w Gdańsku lub w Gdyni.

Ta zapowiedź cieszy, bowiem niedługo kończy się niekorzystna dla naszego kraju umowa na dostawy gazu z Rosji i jej Gazpromu. Najprawdopodobniej PGNiG podpisze kolejną umowę, ale korzystną dla nas i bardzo zmniejszającą zapotrzebowanie na gaz z Rosji.

W tej sytuacji potrzebne są nam alternatywne dostawy tegoż gazu. Już funkcjonuje gazoport w Świnoujściu i planowane jest zbudowanie gazociągu Baltic Pipe.

Gazociąg Baltic Pipe, który ma powstać do 2022/2023 roku mógłby dostarczać do Polski rocznie maksymalnie do 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii - początkowo 2,5 do 3 mld metrów sześciennych. Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 26 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych i gaz z Norwegii wraz z innymi źródłami i przy docelowym wydobyciu zapewniłby całkowite pokrycie zapotrzebowania Polski na gaz -  nawet w sytuacji, gdyby jego transport z Rosji został całkowicie wstrzymany.

Polska rocznie zużywa około 15 mld metrów sześciennych gazu, z czego jedna trzecia jest wydobywana w kraju. Kolejną jedną trzecią możemy sprowadzić drogą morską do terminala gazowego LNG w Świnoujściu. W przyszłości gazoport ten ma zostać rozbudowany - jego przepustowość zwiększy się do 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo potencjał gazociągu Baltic Pipe i gazoportu razem z wydobyciem krajowym dawałyby więc możliwość pozyskania około 22,5 mld metrów sześciennych. Przy pełnym wykorzystaniu tych zdolności Polska mogłaby nie tylko całkowicie zaspokoić swoje potrzeby, ale też część gazu odsprzedawać sąsiadom.

A już gdy powstanie drugi gazoport o prawdopodobnej przepustowości 7,5 mld metrów sześciennych gazu to - jak mówił prezydent - Polska stanie się "hubem" gazowym w tej części Europy a jej możliwości eksportowe wyniosą około 15 mld metrów sześciennych gazu i naprawdę takim "hubem" moglibyśmy zostać, przy czym - co jest bardzo ważne! - proponowałbym jednak z różnych względów budowę nowego terminala na terenie Gdyni! Lokalizacja ta jest najlepsza przede wszystkim pod względem historyczno - politycznym, bowiem w sumie nakłady finansowe będą takie same jakbyśmy terminal budowali w Gdańsku. 

W tym kontekście warto wskazać, że Niemcy dużo inwestują w Polsce, tyle tylko, że około 75-80% tych inwestycji umiejscawiają na terenach, które przed II WŚ należały do Niemiec, a które po wojnie odzyskaliśmy jako od dawna polskie. Chyba to nie jest przypadek? Nieprawdaż? A jeżeli jeszcze dodamy do tego fakt, że Niemcy często posługują się (nawet w szkołach) mapą przedwojennych granic Niemiec, to lokalizacja gdyńska staje się oczywista. Przypomnijmy sobie dlaczego przed wojną Polska zbudowała niemal od zera Gdynię.

Być może przesadzam, ale lepiej "dmuchać na zimne" niż się sparzyć a już w Świnoujściu jest jeden terminal, więc nic nie szkodzi, żeby dla naszego dobra drugi powstał w Gdyni.

Niezależnie jednak od powyższych wątpliwości to powoli acz systematycznie zaczynamy wykorzystywać swoje geostrategiczne możliwości. Terminale gazowe, gazociągi, Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej to przedsięwzięcia na miarę naszego kraju: mamy świetną lokalizację, dużą powierzchnię, jesteśmy ludnym narodem, posiadamy ogromne złoża bogactw naturalnych... Niestety niemal 30 lat tzw. III RP nie zrobiono w tym względzie nic a dodatkowo "chłopcy" rozsprzedali nasz majątek na potęgę. Teraz musimy do nadrabiać.

P.S. dopisek z godz 18.30.
W czasie dyskusji nad notką doszedłem do wniosku, że może powstać kuriozalna sytuacja. Gdyby Polsce udało się osiągnąć cele to Europa Środkowo-Wschodnia byłaby niezależna od Rosji a z kolei - poprzez Nord Streamy - to Europa Zachodnia stałaby się zależna od Rosji. Ciekawe czasy nas czekają.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

10-12-2019 [11:57] - Jabe | Link:

Obawiam się, że za tymi decyzjami stoją przede wszystkim właśnie względy historyczno-polityczne. Sojusznik potrzebuje rynków zbytu.

Mam wrażenie, że Pan już oddał Niemcom spory kawałek naszego terytorium, skoro widzi Pan potrzebę ewakuacji z inwestycjami.

Nie uważa Pan, że nazwanie przekopu mierzei inwestycją geostrategiczną jest odrobinę na wyrost? Na miarę naszego kraju już prędzej, zwłaszcza zważywszy, że przekopu wciąż nie ma.

Co do „naszego” majątku, to jedni „nasi chłopcy” rozsprzedali, a teraz drudzy „nasi chłopcy” muszą skupywać, bo się na tym „naszym” nie mogą pomieścić.

Precz z naszyzmem!

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-12-2019 [22:03] - Tomaszek | Link:

@Jabe 
Ten przekop to inwestycja na miarę wała Kozakiewicza . Nie licz kasy ani na efekty . Po prostu przekop ma być . 

Obrazek użytkownika Jabe

10-12-2019 [22:45] - Jabe | Link:

Też tak sądzę.

Obrazek użytkownika xena2012

10-12-2019 [17:59] - xena2012 | Link:

Niepokój wywołuje lokalizacja,znowu Gdańsk.W świetle ostatnich antypolskich poczynań Dulkiewicz i jej zastępcy,jej radosne pląsy w rocznicę wybuchu II-ej WŚ,powroty symboli niemieckich do Gdańska można się obawiać że te terminale zostaną wybudowane obcym jako prezent.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-12-2019 [21:58] - Tomaszek | Link:

A może jednak w Gdańsku , jako pryszcz na dupie . Bo czym pod względem politycznym się Gdynia odróżnia ? Cyrk ten sam , tylko małpy inne . Gazoport Państwowy i nieprywatyzowalny . I tak choćby troszeczkę pokazać ruskim że nie gaz , ale kasa za gaz bardziej uzależnia . Na razie mniejsza , ale zaboli . Taka profilaktyka , w razie , gdyby ...

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-12-2019 [20:01] - Marek1taki | Link:

Dziwne! To nie rozważania. To jawne wątpienie w polskość Pomorza. To jakieś prognozy po sukcesie NATOwskim w Londynie?