Dwa światy - dwie Konwencje Wyborcze

Podtytuł:
Polska jakościowego rozwoju vs. Polska bez przyszłości

Wnikliwie obserwowałem obie konwencje wyborcze: PO i PiS. I miałem nieodparte wrażenie, że oglądałem dwie Polski: właśnie tą pustą i bez przyszłości (PO) i jakościowego rozwoju z obiecującymi perspektywami (PiS).

Jako jednak, że dalej uważam, że PO żadnego programu dla Polski nie ma to - zgodnie z zapowiedzią - dopóki nie doczekam się czegoś zamiast pustki nie mam zamiaru odnosić się do tej pustki.

Natomiast PiS - partia wiarygodna! - przedstawiła program merytoryczny oparty na konkretnym finansowaniu i dający Polsce i Polakom znakomite perspektywy rozwoju. To jest program naprawdę spójny a jego merytoryka powala pustkę PO.

Trudno opisać wszystkie propozycje partii rządzącej, bowiem cała ich książeczka programowa to 100 stron (niedługo zapewne będzie dostępna w pdf - polecam). Dziś najbardziej eksponowanym jest tzw. Hat Trick Jarosława Kaczyńskiego a więc:

1. Wyższe płace - na koniec 2020 roku - czyli za kilkanaście miesięcy - minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł (…) Na koniec 2023 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł,
2. Wyższe emerytury - na początek podwyżka o 100 zł (do 1200 zł) najniższej emerytury oraz dwie "trzynastki" już w roku 2021,
3. Wyrównanie dopłat dla rolników do poziomu tych dopłat w krajach starej Unii Europejskiej (czemu na pewno pomoże szefowanie przez - nie targowickiego - Polaka stanowiska Komisarza ds. Rolnictwa)

Oczywiście padło wiele innych zapowiedzi. Mogę powiedzieć, że nawet jestem zaskoczony ich mnogością: od spraw ideologicznych poprzez zdrowie i edukację aż do tych, które ściśle należą do obszaru gospodarczego i ekonomicznego rozwoju Polski. 

W najbliższych dniach przyjdzie czas na szczegółową analizę programu wyborczego, czego dokonam jak zdobędę tę ich książeczkę.

Ale chciałbym też wskazać na dwa inne aspekty Konwencji PiS.

Po pierwsze.

Została przeprowadzona z multimedialnym rozmachem godnym konwencji wyborczych w USA.

Ktoś może powiedzieć, że to wydawanie pieniędzy bez sensu, ja natomiast uważam inaczej. W dobie obecnej techniki i technologii trzeba pokazywać, że potrafi się z niej korzystać. Oczywiście, że jest to działanie PR-owe, ale i tu też mam taką dygresję: M. Morawiecki często mówi o innowacyjnej gospodarce i jak by to w jego ustach brzmiało, gdyby PiS takich innowacji nie pokazywał w swoim działaniu? Młodzi ludzie to docenią bo dla nich świat to już dziś multimedia i taki przekaz do nich dociera. Czy to dobrze czy źle? Nie wiem, ale takie już mamy czasy.

Pod tym względem PO całkowicie poległa. Ich konwencja multimedialnie nie dorównuje konwencji PiS pod każdym względem. Więc która partia jest bardziej nowoczesna?

Po drugie.

Poziom merytoryczny przemówień był perfekcyjny, ale nie tylko. Ja zwracam też uwagę na różne pozamerytoryczne (pozawerbalne) aspekty takie jak: mowa ciała, mimika, sposób mówienia i artykulacji zdań, oratorska perfekcja. I też zawsze zwracam uwagę czy polityczni prelegenci mówią bez posiłkowania się karteczkami czy prompterami. I zarówno J. Kaczyński, jak i B. Szydło i M. Morawiecki nie czytali z kartki, mówili od siebie. Oczywiście, że przed Konwencją musieli się odpowiednio przygotować, ale to też świadczy o profesjonalizmie, ale też i intelektualnych wyżynach.

Natomiast całym sobą prelegenci wierzyli w to co mówią. Ich mowa ciała o tym świadczyła, ich gestykulacja i artykulacja zdań też. Po prostu byli przekonujący, ale nie wyuczenie ale naprawdę.

A co było na Konwencji PO? Pustosłowie, czytanie z kartek, brak programu, żenujące przemówienia... Nawet G. Schetyna i Kidawa Błońska nie znają swojego "sześciopaku" (sześciopak kojarzy mi się z piwem i chyba jest odzwierciedleniem polityki PO.

Pod tym względem PO całkowicie poległa.

Wymowa merytoryczna Konwencji - jak wspomniałem - jest zarówno realna jak i ambitna. I gdyby PiS nie udowodnił, że spełnia swoje obietnice wyborcze to uznałbym ich program za mrzonkę. Ale tak nie jest. I życzę powodzenia i samodzielnych rządów w następnej kadencji.

To tak na szybko.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

07-09-2019 [17:58] - Jabe | Link:

Wydaje się, że Prawo i Sprawiedliwość znalazło ekonomiczny kamień filozoficzny, który trwale wprowadził nas na drogę raptownego rozwoju. Aż dziw bierze, że nikt dotąd na ten pomysł nie wpadł.

Co jednak stoi na przeszkodzie podniesieniu płac i dopłat jeszcze bardziej? Czyż nie przyśpieszyłoby to nas jeszcze bardziej w naszym marszu do dobrobytu?
 

Obrazek użytkownika angela

07-09-2019 [19:06] - angela | Link:

Jabe nie pamięta co wcześniej powiedziała premier Beata Szydlo, wystarczy NIE KRAŚĆ.
Oni żadnego kamienia filizofuczgo nie znaleźli, oni tylko przyskrzynili złodziei. 

Obrazek użytkownika Jabe

07-09-2019 [19:43] - Jabe | Link:

przyskrzynili złodziei – A do tego są skromni, bo się tym nie chwalą.

Obrazek użytkownika angela

07-09-2019 [20:52] - angela | Link:

Skoro Jabe nie wie, że codziennie zamykają złodziei to znaczy że ogląda tvn24 cała dobę.
To skąd ma wiedzieć, tam prawdę powiedzą, jak się pomylą. 
 

Obrazek użytkownika tricolour

07-09-2019 [22:08] - tricolour | Link:

@angela

A ilu dziennie muszą wsadzic, by dobili do 250 ponoc ukradzionych miliardów? Starczy Polaków?

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-09-2019 [00:26] - Tomaszek | Link:

@Dreifahrben
Najpierw to trzeba ich było wysadzić , z siodła rozumiesz . Do pierdla to się słabo nadaja , bo jeszcze porządnych kryminalistów na złą drogę sprowadzą . A ich nic nie boli tak jak kasa , a raczej jej brak .
 

Obrazek użytkownika tricolour

07-09-2019 [20:29] - tricolour | Link:

@angela

Moze Pani podać jedno nazwisko przyskrzynionego?

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-09-2019 [00:16] - Tomaszek | Link:

@tricolour
A ty te posty rozbijasz na dwa to ci wychodzi 6 złotych zamiast trzech ?  Czy to myślenie ekonomiczne czy zwykłe kombinatordtwo , charakterydyczne twojej formacji ?

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-09-2019 [00:18] - Tomaszek | Link:

P.S.
Adamowicz i Gawłowski na poczatek .

Obrazek użytkownika angela

08-09-2019 [06:08] - angela | Link:

A pan Bury, a ilu sędziów ze zlodzjskiej prywatyzacji kamienic. Niech Jabe, trikolour sobie poszuka, zamiast pisać bzdury. 
Jabe się panoszy, na Nb, że nikogo nie zamknęli. 
Jabe, trikolour, dobrze wiedzą, że wielu zamknęli, tylko że tamci tyle nakradli, że stać ich się wykupić, a ich komunistyczne sądy, ochoczo swoich wypuszczają. 
I nie oczyści z was kraju, dopóki nie zrobi porządku z sędziami, czego Jabe tak usilnie się domaga. 

Obrazek użytkownika tricolour

08-09-2019 [09:14] - tricolour | Link:

@angela

Na posterunku w niedzielę od szostej.

Czyli złodzieje kradna potem ida do więzienia, z kterego sie hurtowo wykupują, a reszta sie przygląda i nic.

Z wami tvp moze zrobic wszystko...

Obrazek użytkownika angela

08-09-2019 [16:13] - angela | Link:

Bo faktycznie, w niedzielę mam czas, w naszej TVP powiedzą, a w waszej tvn, nie powiedzą, i dlatego błądzicie, jak dzieci 🚸 we mgle, tylko nie róbcie zamętu na NB. 

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2019 [09:30] - Jabe | Link:

No to ilu oskarżono, a zdradzieckie sądy nie wykonały normy i ich wypuściły? Słyszała Pani o choć jednym takim przypadku w miliardowej aferze?

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-09-2019 [19:23] - Marek1taki | Link:

Jak to co? Zrównoważony rozwój! Prawa autorskie od kamienia trzeba odprowadzać do metropolii.

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-09-2019 [00:34] - Tomaszek | Link:

@Jabe 
Na ciebie to żaden kamień nie pomoże , ni filozoficzny ni brukowy . Szwendasz się po tym forum swoje szmoncesy wypisujesz i z tego żyjesz . Rząd ci podwyżki nie da , bo operujesz w czarnej strefie . 

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-09-2019 [18:28] - Marek1taki | Link:

Konwencja z jeszcze większym rozmachem niż zwycięska konwencja Dudy. Platforma spełniła swoją rolę zmiennika w opozycji. I tak jest wygrana bo utrzyma się system dwupartyjny. Spójność lewicowego programu - owszem, tak. W warunkach wojny światowej i globalnej okupacji marksistowskiej socjal i upaństwowienie wszystkiego to może i jedyne wyjście. Obawiam się, że od tej "mimikry" nie będzie odwrotu.

Obrazek użytkownika maxilampus

07-09-2019 [19:28] - maxilampus | Link:

Wazne ! Czy ktos zna statystyki preferencji wyborczych w Polsce wsrod policji i administracji policyjnej ?
Potrzebuje te dane do reportazu a nigdzie nie moge znalezc SVP !

Obrazek użytkownika maxilampus

07-09-2019 [20:08] - maxilampus | Link:

Witam i rekomenduje !Bardzo rekomenduje Organizacje Spoleczna Stowarzyszenie Prawo na Drodze..Dowiecie sie w tym linku jak praktycznie i SKUTECZNIE dobieraemy sie do skory Komunistycznej Mafijnej Triadzie Sady-Prokuratura-Policja http://prawonadrodze.org.pl/pr...
Znajdziecie tam rowniez mnostwo praktycznych informacji jak bronic sie przed tymi bandytami-rozbojnkikami ! http://prawonadrodze.org.pl/
Fascynujaca i bezcenna stronka Stowarzyszenia
SPnD bierze teraz w obroty "bieglego sadowego " niejakiego And...a Ją....o Lepsze niz czytanie A.Christie

Obrazek użytkownika tricolour

07-09-2019 [20:27] - tricolour | Link:

@Autor

Ja jeszcze doczekam chwili gdy Pan będzie miał o PiS taką opinię jak o GW. Z wielbiciela do wroga.

Obrazek użytkownika xena2012

07-09-2019 [20:39] - xena2012 | Link:

Trudno oczekiwać programu od POKO skoro jako PO równiez nigdy go nie mieli.Teraz nawet nie mają na to czasu,bo trwają nieustanne przepychanki o miejsca na listach,wzajemne obrazanie się,animozje.Więc jakaz może być konwencja? Wymuszone usmiechy,wyzwiska pod adresem partii rzadzącej,wciskanie kitu.

Obrazek użytkownika krystal

08-09-2019 [11:13] - krystal | Link:

Aj, żartowniś z pana Autora, żartowniś...:-)