MAZUREK PIŁSUDSKIEGO

Hymn to najbardziej wzniosła pieśń dla każdego narodu, którą słuchamy i śpiewamy na stojąco. Pieśń ta powinna wyrażać najwznioślejsze momenty dla danego narodu. Dumny jestem ze słów "Mazurka Dąbrowskiego", ułożonego przez Józefa Wybickiego. Ale bogatsi jesteśmy o ponad 200 lat historii i słowo Bonaparte nie kojarzy się już jako zbawiciel. "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy". Czas pokazał, że byliśmy dobrzy, gdy polscy żołnierze walczyli za Francję za nadzieję, że doczekają się zadość uczynienia za przelaną krew bliskiego Polakom narodu. Gdy legioniści byli już nieprzydatni, wysłał ich do tłumienia buntu na Haiti. Podobnie jak jego rodacy wystawili nas w 1939 r. Hitlerowi. Dlatego jego nazwisko zastąpił bym pierwszym królem Polski - Bolesławem Chrobrym, a nazwisko wodza legionów polskich we Włoszech generała Dąbrowskiego, który był wspaniałym człowiekiem, ale jednak nie wyzwolił Polski od zaborców, zastąpił bym nazwiskiem komendanta Józefa Piłsudskiego, którego legiony przyniosły upragnioną wolność. Nie zmieniając melodii.

Mazurek Piłsudskiego (Mazurek Dąbrowskiego)

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Piłsudski,
Do ziemi naszej do Polski.
Za twoim przewodem
Staliśmy się narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bolko Chrobry,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz Piłsudski,
Do ziemi naszej do Polski.
Za twoim przewodem
Staliśmy się narodem.

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz Piłsudski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz Piłsudski...

P.S. Z historii należy się uczyć i wyciągać wnioski - "umiesz liczyć, licz na siebie", bo w polityce nie ma sentymentów i czasu na pożytecznych idiotów.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

15-08-2019 [21:22] - Jabe | Link:

Prawie jak Wałęsa.

Obrazek użytkownika Dwa grosze robola

16-08-2019 [17:26] - Dwa grosze robola | Link:

Niema rzeczy ważniejszej nisz wolność .A zwłaszcza wolność państwowa ,prawdziwa nie pudrowana .Dlatego uważam za pierwszego Wielkiego władcę Bolesława Chrobrego .A drugim po 123 latach niewoli jest Marszałek Józef Piłsudski .J dlatego składam Im pokłon.

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2019 [19:33] - Jabe | Link:

Ja uważam, że ważniejsza jest wolność osobista. No i jestem zwolennikiem pokazywania Józefa Piłsudskiego bez makijażu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-08-2019 [14:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tej kiczowatej, masońskiej przyśpiewce, w której nie ma odwołania do Boga, żadne zmiany nie pomogą.
Hymnem może być coś takiego https://www.youtube.com/watch?..., ale nie da się tego śpiewać po kotlecie schabowym panierowanym, przepłukanym piwem. 

Obrazek użytkownika Dwa grosze robola

16-08-2019 [17:58] - Dwa grosze robola | Link:

Nie lubię kłamstwa ,dlatego boli mnie słowo Bonaparte w hymnie Polskim.Hymny się zmieniają . Gaude,mater Polonia.

Obrazek użytkownika Es

17-08-2019 [21:05] - Es | Link:

Ździchu co ma do tego kotlet i piwo?Sądzisz,że hymn zaśpiewany na pokaz przez kogoś kto właśnie zjadł kolację wartą tyle co samochód "przeciętnego " Polaka brzmi bardziej autentycznie i wynika z wiary śpiewającego w tego hymnu treść?
A poza tym to o ile się orientuję w czasach i miejscu powstania tego obecnego,twórcom a później śpiewającym przez całe lata, chyba raczej tego"plebejskiego"-jak dla ciebie- panierowanego i piwa nikt nie serwował,co raczej nie przeszkodziło w tym czym się stał

Obrazek użytkownika Es

17-08-2019 [17:12] - Es | Link:

Przede wszystkim gratuluję odwagi ruszenia tak niebezpiecznego tematu jak zmiana hymnu, który towarzyszył milionom ginącym na polach bitew i nie tylko na przestrzeni tych lat od powstania.Ja sam już od dawna uważam,że nasz hymn jako anachroniczny w rozumieniu naszych dziejów, rzeczywiście powinien być opracowany na nowo.Propozycje zmian jakie Pan przedstawił są jednak mało trafne.Nie dość,że "Bolek Chrobry" brzmi jakby chodziło o kolesia spod bloku,to jeszcze samo imię ma w conajmniej połowie narodu jednoznacznie negatyne,a niestety "rzucające się w uszy" konotacje-co już nie umknęło uwagi Jabe i słusznie zresztą. Gloryfikowanie natomiast Piłsudskiego jedynie podczas gdy zasługi innych w wwalce o odzyskanie niepodległości są równie wielkie, otwierało by konflikt międzywojenny na nowo.
Konkludując- bez nadmiernego rozwijania tematu,bo dopóki nie uporamy się z postkomunistycznym dziedzictwem i dodatkowym burdelem po 89rokiem,który sami sobie urządziliśmy,nie ma co dywagować o czymś co nada wojnie polsko-polskiej zdwojonej siły-mimo całego szacunku dla tych milionów żyć i sentymentów, zmiana hymnu tak,ale w całości za jakiś czas.