SENS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. A MOŻE SENS WALKI W OGÓLE?

Zaprawdę – tyle już lat żyjemy bez wojen! To cud prawdziwy, zrządzenie losu, fart niespotykany od wieków na tym obszarze. Jesteśmy szczęściarzami, ale też (z powodu braku wojennych zagrożeń) ludźmi wielce upośledzonymi, bez waleczności i instynktu przetrwania doskonale znanego naszym przodkom. Gdyby ponownie doszło w Europie do wojny totalnej (tej wyniszczającej, bezlitosnej, nie oszczędzającej ani kobiet, ani starców, ani dzieci) – sami ułatwialibyśmy swym wrogom zadanie! I pod białą flagą, dobrowolnie, maszerując czwórkami – zgłaszalibyśmy się tłumnie pod bramy obozów śmierci typu Auschwitz itp.

Co roku o tej porze wracają zażarte polemiki na temat tego, czy Powstanie Warszawskie miało sens. I czy nie stało się pretekstem do zrujnowania stolicy i hekatomby jej mieszkańców…

Uwielbiam takie dyskusje po latach, gdy wszystko jest już wiadome, konsekwencje ww. zbrojnego zrywu są znane, tajne porozumienia mocarstw – opublikowane, a archiwa – otwarte…
W 1920r. też ponoć nie mieliśmy żadnych szans w starciu z bolszewikami. Armia Czerwona parła po pewne zwycięstwo – jakikolwiek opór mógł się potem okrutnie zemścić na ludności cywilnej stolicy (rabunki, gwałty, masowe mordy)! Trzeba było być szaleńcem, aby nie mając zamówionych dostaw broni (niemieccy towarzysze-dokerzy odmówili przeładunku) – silić się na powstrzymanie sowieckiego potopu. A jednak spróbowaliśmy! Mobilizacja po kościołach dała nadspodziewane efekty, bracia Węgrzy wsparli transportem amunicji...

I udało się! Upiekło się nam, a przy okazji całej Europie...

Któż w 1944r. mógłby przypuszczać, że walczący ze sobą na śmierć i życie Hitler i Stalin skłonni będą do takiej zgodnej, antypolskiej "współpracy"... A podobno "wróg twojego wroga jest twoim przyjacielem"...

Radzę poczytać wspomnienia świadka historii, byłego powstańca, prof. Kieżuna. Wg ówczesnej wiedzy, jaka docierała do dowództwa AK Warszawa miała być zamieniona przez Niemców w twierdzę nie do zdobycia, ludność cywilna – zapędzona do robót fortyfikacyjnych, a element niepewny (czyli polscy mężczyźni) - rozstrzelani... W tym scenariuszu sowiecka artyleria, katiusze i bombowce z czerwoną gwiazdą urządziłyby stolicy piekło na ziemi! I dziś zapewne ci sami „eksperci” od II wojny światowej zastanawialiby się, dlaczego ci "tchórze z AK" nie wywołali powstania i lekkomyślnie – stojąc z bronią u nogi – dopuścili do masakry ludności cywilnej i zniszczenia Warszawy…

PS Piszę te słowa po wysłuchaniu syren oddających cześć warszawskim bohaterom. Wzruszyłem się, naprawdę. I jestem dziś podwójnie wk...wiony tym, że doczekałem czasów, w których nikt nie przeprasza nas, Polaków, za zbrodnie uczynione na naszym narodzie (że o należnych reparacjach wojennych nie wspomnę)! Że żyją wśród nas ludzie podli, gotowi uczynić Polskę krajem współodpowiedzialnym za niemiecko-rosyjskie grabieże i mordy! I że niektórzy zachowują się jak wzorcowi volks-deutsche – plując w twarz ostatnim żyjącym jeszcze powstańcom, depcząc polską wrażliwość i tańcząc na grobach bohaterów…

I zapamiętajcie raz na zawsze: to nie Powstańcy Warszawscy systematyczne wybijali mieszkańców Woli! Tej zbrodni dokonywały niemieckie bestie z Herrenvolk (i wspierająca je ukraińska dzicz) na wyraźny rozkaz Adolfa Hitlera!

Dziś z cyklu – znalezione w sieci – wiersz DZIECIŃSTWO w interpretacji Jerzego Zelnika.
Hołd dla harcerzy z Szarych Szeregów…
https://www.youtube.com/watch?v=T7PKxSh1FM0

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

01-08-2019 [20:07] - Jabe | Link:

W tym rzecz, że zachowanie Stalina było łatwe do przewidzenia. Dopóki nasi przywódcy nie nauczą się myśleć, będziemy obrywać. Będziemy mieć bezmyślnych przywódców, jak długo młodych się będzie karmić romantyzmem upałych powstań.

Obrazek użytkownika angela

01-08-2019 [23:23] - angela | Link:

@Jabe pewnie nie zauważył, że pracuje intensywnie, wypisujac komentarze na korzyść ideowych spadkobierców Stalina.
Czy Jabe tego nie przewidział. 

Obrazek użytkownika angela

01-08-2019 [23:25] - angela | Link:

@Jabe pewnie nie zauważył, że pracuje intensywnie, wypisujac komentarze na korzyść ideowych spadkobierców Stalina.
Czy Jabe tego nie przewidział. 

Obrazek użytkownika Jabe

02-08-2019 [06:57] - Jabe | Link:

To Stalin był ideowy?

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-08-2019 [21:36] - Marek1taki | Link:

Stawia Pan pytania. I dobrze. Stawia je Pan dialektycznie, aby wypaczyć sens prawdy. To źle.
Postawmy jeszcze jedno pytanie: o sens walki w interesie wroga.
Określmy tego wroga, który zyskał na Powstaniu.
Niemcy? Powinni wycofać się zostawiając broń i amunicję do obrony przed Armią Czerwoną. Wiedzieli, że AK się da rozbroić?
Rosja? Wygrała zgliszcza i cmentarze zamiast zorganizowanego Państwa Podziemnego.
Wielka Brytania i USA zyskały święty spokój z uwolnienia się od współpracy z niewygodnym bo wykorzystanym do ostatka sojusznikiem, zyskały wolną rękę w uznaniu sowieckiego rządu w Warszawie.
Wszystko to są sprawy ważne i oczywiste, ale był to też kolejny krok rewolucji światowej. Ona nie liczy się z tym kto wygra na danym etapie. Istotne jest systematyczne niszczenie. Niszczenie cywilizacji.
Zatem jakie cele miało dowództwo, które wydało rozkaz? Nie było ani militarnych, ani politycznych.
Postawmy pytanie jakie było agenturalne ubabranie i rozegranie przez wywiady tzw. sojuszników, jawnych wrogów (Niemiec i Rosji) oraz poprzedników dzisiejszych globalistów. Zwłaszcza tych ostatnich, bo skoro PiS stoi na straży propagandy politycznego wykorzystywania Polski to kwestionuje swoją politykę, w tym i to na jaką wojnę kupujemy F-35 i z kim, bo znowu wybierają nam Hitlerów i bratają ze Stalinami.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

01-08-2019 [22:18] - Lech Makowiecki | Link:

Marek1taki. Nie jestem w PiS. Właśnie dlatego, żeby nie tłumaczyć się za ich różne wypowiedzi. Stawiam pytania by prowokować do myślenia kategoriami dobra Polski. Tej tradycyjnej, z heroiczną przeszłością, tradycjami, wartościami. Potrzeba nam recept na dziś.

Obrazek użytkownika tricolour

01-08-2019 [22:36] - tricolour | Link:

Heroiczna przeszłość bierze się z głupoty.i szastania ludzkim życiem. W normalnych krajach stoją budowle sprzed wieków, ba prawie sprzed tysięcy lat czasem, bo nikt tam nie wytraca calego narodu w imię jakiejś martyrologii.

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-08-2019 [23:21] - Tomaszek | Link:

@dreifahrben
Pisz więcej , to na lepsze prochy zarobisz . Bo na razie tanio ćpasz to bzdury piszesz . I pisz o swoim narodzie . Chyba że ciebie jeszcze nie przyjęli do volku .

Obrazek użytkownika xena2012

01-08-2019 [22:48] - xena2012 | Link:

Nikt dzisiaj nawet nie szuka recept w obliczu haniebnych poczynań opozycji. 

Obrazek użytkownika Jabe

01-08-2019 [23:37] - Jabe | Link:

Jej rolą jest naganianie wyborców obozowi rządzącemu.

Obrazek użytkownika Jabe

02-08-2019 [06:22] - Jabe | Link:

Opozycja jest listkiem figowym.

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-08-2019 [22:54] - Marek1taki | Link:

Też żem nie z PiS a prowokator. Ale nie tylko. Bohaterowie zasługują na wyjawienie prawdy żyjącym. Oni ją znają - to jest potrzebne żywym by szli naprzód we właściwym kierunku.

Obrazek użytkownika paparazzi

02-08-2019 [02:01] - paparazzi | Link:

Pan tak na poważnie,  Si vis pacem, para bellum. To pierwsze. Resztę sojuszy wybieramy sami.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-08-2019 [07:58] - Marek1taki | Link:

Których sojuszy nie wybieramy sami, a które wybieramy? To istotne, bo nie słyszę o jakiejś myśli politycznej w tym względzie. Słychać tylko o UE i NATO. W ramach UE umacniamy marksizm kulturowy, a w ramach NATO wskazano nam wroga na Bliskim Wschodzie, a tam sojusznicy (Izrael) naszych sojuszników (USA) są w sojuszu z naszym wrogiem na tzw.flance NATO (Rosją). Wiadomo, że sojusznik USA potrzebuje sojuszu z Rosją przeciw Chinom. Z tym nie poradzą sobie ci, którzy nie potrafią ocenić oczywistego błędu jakim był rozkaz do Powstania Warszawskiego, ani nie potrafią osądzić historii, bo mają ją napisaną przez naszych rzekomych sojuszników z poprzedniej wojny.

Obrazek użytkownika paparazzi

03-08-2019 [01:25] - paparazzi | Link:

Polityka i dyplomacja to szachy. Ciekawi mnie twój pogląd. Kogo ty wskazujesz na wroga lub przyjaciela w dzisiejszych czasach na przyszłość. No i co mydlisz jak by PW nie było / a bolszewicy zachęcali, propaganda szalała/ co stalin by zrobił z ta zagwozdka. Dziwi mnie tylko głupota niemiec, chociaż wielu żołnierzy było naborowych z innych krajów, bo mogli by wiać i zostawić to ruskim. Myślisz ze czołówka i inteligencja by przeżyła najazd ruskich hord.

Obrazek użytkownika angela

02-08-2019 [07:17] - angela | Link:

Marek 1,  podejmujesz temat Powstania jednostronnie. Nie bierzesz pod   uwagę ówczesnych  uwarunkowań, ignorujesz wypowiedzi samych zainteresowanych, Powstancow, którzy brali udział w powstaniu.
Rozpatrujesz sprawy z pozycji widza rozpartego na  wygodnej kanapie, nie mając pojęcia co przeżywali warszawiacy podczas 5 letniej okupacji. 
Kiedy wynik wojny byl przesądzony, a ludność bez walki miała być wymordowana. 
Pewnie, gdyby rząd kupił Migi, zamiast F-35, byłoby wszystko w porządku. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-08-2019 [08:38] - Marek1taki | Link:

Nie mam nic przeciw F-35 tylko przeciw sytuacji politycznej wokół tego zakupu. Japonia też kupiła ale jest oczywisty cel tego zakupu. Obrona przed zagrożeniem Chińskim i ostrożność wobec Rosji. Tam w Japonii nie mają obaw, że ich F-35 spadną do zatoki Gdańskiej lub Perskiej.
Nie ignoruję wypowiedzi części powstańców, którzy są w jego ocenie bezkrytyczni. Propaganda je nagłaśnia. Ja je znam. To nie są jedyne opinie, a polegli nie wypowiadają się w ogóle. O propagandowej obróbce, ciągle potrzebnej z powodów politycznych, tego tematu świadczy asymetria pamięci narodowej. To zaplanowany uwiąd, przez który się z trudem przebija temat Żołnierzy Niezłomnych, temat Narodowych Sił Zbrojnych, walki z czerwoną zarazą. Również w Hajnówce. Przede wszystkim wbijane jest do głowy, że trzeba było strzelać do Niemców a nie do Armii Czerwonej. Oczywiste było nie od Katynia i Teheranu, tylko od Rewolucji Październikowej, że odwrotnie. W naszym interesie nie było "wyzwolenie" przez czerwoną zarazę. Tak jest i obecnie, że wróg nie jest określony. Wskazał go dobitnie Kardynał Jędraszewski w kazaniu o tęczowej zarazie. Nie ma sensu kupowanie F-35 jeżeli nie mamy wolnej ręki w walce z jawnym wrogiem, ani z jawnymi pogruszkami sojuszników w postaci aktów i ambasadorów. Nie ten Trump nie przyjeżdża, jak jest fałszywy jak ci z Monachium i Teheranu.

Obrazek użytkownika Ludomir

02-08-2019 [11:45] - Ludomir | Link:

Nie było tak, że w powstaniu walczył cały naród czy choćby cała Warszawa. Ludzie byli zachwyceni przez pierwsze kilka dni, może pięć dni. Potem była katastrofa. Miałem wrażenie, że przez powstanie wszyscy w Warszawie znienawidzili AK - mówi uczestnik Powstania Warszawskiego, członek Kedywu Armii Krajowej Stanisław Aronson "Rysiek". O swoim życiu, walce w AK w czasie powstania i ocenie działań obecnego rządu opowiedział w książce "Wojna nadejdzie jutro".
- To się w końcu obróci przeciwko Polsce, to nieustanne gadanie o bohaterskości (...) To przerabianie historii. Kłamstwo. Opowiadanie bajek o wspaniałym narodzie, który bohatersko stał murem przeciwko złu, wszystkich chronił i ratował, kogo się dało - mówi Onetowi Stanisław Aronson, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego
O swoim życiu, walce w czasie II wojny światowej w Armii Krajowej, powstaniu i ocenie polskiej polityki historycznej opowiada w książce "Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega"
- Nie wiedzieliśmy, że inne oddziały są nieuzbrojone, że ta cała armia, która ma zdobyć Warszawę, nie jest zupełnie przygotowana - dodaje
Mówiąc o przedwojennym antysemityzmie i agresji podkreśla, że zdarzały się "ekscesy, mniejsze ale nie takie rzeczy, jak to, co działo się w Białymstoku. Winę za to ponoszą także władze, które powinny były zatrzymać tych atakujących demonstrację ludzi"
"Wszystko zaczyna się od kłamstwa. Polska i Europa zostały zniszczone przez kłamstwa. Teraz ten fałsz serwowany jest na nowo. Na potrzeby polityki niszczy się pamięć i napina się strunę, która może pęknąć w sposób niekontrolowany" - ostrzega Stanisław Aronson "Rysiek" w rozmowie z Emilem Maratem i Michałem Wójcikiem, której książkowy zapis ukazał się pod tytułem "Wojna nadejdzie jutro". 
Aronson to oficer Armii Krajowej w stopniu podporucznika i członek elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A" Okręgu Warszawskiego AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
 
A takie wiadomości historyczne ma dzisiejsze młode pokolenie Polaków:
https://www.youtube.com/watch?...
 
 
 

Obrazek użytkownika angela

02-08-2019 [00:07] - angela | Link:

Polacy sami sobie martyrologii nie wymyślili, to Ci, co teraz martyroligie opluwają, są potomkami tych, co martyrologie Polsce zgotowali. Oni chcą ją wymazać z historii, ona im ciąży, wisi nad nimi, nie jak wyrzut sumienia, bo sumienia nie mają, martyrologia Polaków, wisi nad nimi jak przekleństwo pokoleń, które nie będzie wymazane, z którym będą wiecznie walczyć. 

Obrazek użytkownika adarus2

02-08-2019 [09:49] - adarus2 | Link:

Powstanie było potrzebne. Polska była okupowana i obowiązkiem każdego Polaka była walka o wolność. Przywódcy Powstania powinni stanąć przed sądem za nieprzygotowanie Powstania. Za brak broni i amunicji. Szkoda że był to sąd sowiecki.

Obrazek użytkownika Jabe

02-08-2019 [11:54] - Jabe | Link:

Z tego, że obowiązkiem każdego Polaka była walka, nie wynika, że powstanie było potrzebne. Jest wiele metod walki, a powstanie było jedną z najgorszych, bo najbardziej zaszkodziło właśnie Polakom.

Obrazek użytkownika angela

02-08-2019 [10:29] - angela | Link:

Marek 1, no to piękne rozumowanie, Japonia ma się obawiać Rosji, a Polska nie.
Najlepiej zapomnieć o historii, a jeszcze lepiej ją tak wypaczac,  że to Polacy winni  rozpetania wojny, i już nad tym mocno pracujecie. 
A prawda jest taka, że kondominium Rosja Niemcy, cały czas walczą z Polską, tylko że teraz politycznie, gospodarczo, i i przez nicjowanie niepokojów w Polsce, przy pomocy. naszych sprzedawczykoe. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-08-2019 [15:19] - Marek1taki | Link:

Skąd Pani wyciągnęła takie wnioski? Chyba nie z moich słów.

Obrazek użytkownika Ludomir

02-08-2019 [11:51] - Ludomir | Link:

Gen.Anders oświadczył, że po wojnie gen.Bór-Komorowski powinien odpowiadać przed sądem za swoje decyzje w sprawie Powstania i jego kontynuowania pomimo  żadnych szans na powodzenie i ogromnych strat zwłaszcza w cywilnej ludności miasta, które następnie zostało zrównane z ziemią.
A co do Sowietów, to przypominam wiersz powstańca , który wkrótce po jego napisaniu zginął:
Józef Szczepański  "Czerwona zaraza"
Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą.
Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu
zbydlęciałego pod twych rządów knutem
czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
swego zalewu i haseł poszumu.
Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
morderco krwawy tłumu naszych braci,
czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
lecz chlebem witać na rodzinnym progu.
Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
jakiej ci śmierci życzymy w podzięce
i jak bezsilnie zaciskamy ręce
pomocy prosząc, podstępny oprawco.
Żebyś ty wiedział dziadów naszych kacie,
sybirskich więzień ponura legendo,
jak twoją dobroć wszyscy kląć tu będą,
wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia
Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli
nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej
skuwać w kajdany łaski twej przeklętej,
cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.
Legła twa armia zwycięska, czerwona
u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
i ścierwią duszę syci bólem krwawym
garstki szaleńców, co na gruzach kona.
Miesiąc już mija od Powstania chwili,
łudzisz nas dział swoich łomotem,
wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem
powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.
Czekamy ciebie, nie dla nas, żołnierzy,
dla naszych rannych - mamy ich tysiące,
i dzieci są tu i matki karmiące,
i po piwnicach zaraza się szerzy.
Czekamy ciebie - ty zwlekasz i zwlekasz,
ty się nas boisz, i my wiemy o tym.
Chcesz, byśmy legli tu wszyscy pokotem,
naszej zagłady pod Warszawą czekasz.
Nic nam nie robisz - masz prawo wybierać,
możesz nam pomóc, możesz nas wybawić
lub czekać dalej i śmierci zostawić...
śmierć nie jest straszna, umiemy umierać.
Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
Nowa się Polska - zwycięska narodzi.
I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
czerwony władco rozbestwionej siły. 
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

03-08-2019 [18:51] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Lech Makowiecki
No to się zgraliśmy wpisami...
Doszło już do tego, że tym wszystkim oponentom przywrócić rozsądek może już tylko wojna.  Brak wyobraźni i wiedzy jest porażający.

Smutne to...
Bardzo smutne.
Lustro II RP rozbite, zdeptane...
I nie ma gdzie zobaczyć własnego oblicza.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

03-08-2019 [19:42] - Lech Makowiecki | Link:

Ryszard Surmacz. Skoro nie można inaczej...Mści się brak znajomości historii w społeczeństwach (w tym tej najnowszej). Tymczasem chmury zbierają się nas Starym Kontynentem. Przebudzenie będzie okrutne...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-08-2019 [16:55] - Ryszard Surmacz | Link:

Historia jest bardzo mściwym bytem. Nieznajomości nie daruje. Nie wiem już czy lepiej pisać, czy śpiewać? Chyba na jedno wychodzi.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

04-08-2019 [23:42] - Lech Makowiecki | Link:

Nik już nie czyta. Jedynie popkulturowa riposta (ballada, teledysk, film etc.) może coś zmienić...