Książki warte polecenia o III RP

Obiecałem przedstawić moją listę lektur zawodowych, ekonomicznych. Niestety to żmudna praca, bo tych woluminów jest prawie tysiąc i muszę wybrać te uniwersalne. Niemniej jednak taką listę przygotowuję.

Dziękuję za odzew i w jednym z moich kolejnych notek przytoczę Państwa "polecanki".

Na razie jestem po następujących lekturach dotyczących III RP:

- dwie prof. W. Kieżuna: "Drogi i bezdroża polskich przemian" oraz "Patologia transformacji" (obie z 2012 roku);

- pracę zbiorową z 2015 roku "Wygaszanie Polski 1989-2015";

- czterotomowe dzieło prof. Jacka Tittenbruna "Z deszczu pod rynnę. Meandry polskiej prywatyzacji" (wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2007)

- T. Cukiernika "Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa" (2015);

- Andrzeja Zybertowicza, Radosława Sojaka "Państwo Platformy: Bilans zamknięcia" (Fronda 2015);

- tychże autorów "Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych" (UMK 2008);

- a nawet G. W. Kołodki i J. Tomczykiewicza "20 lat transformacji. Osiągnięcia, problemy, perspektywy (2009) (zresztą G. W. Kołodko naprawdę - wedle mnie mnie - jest ciekawym poglądowo ekonomistą, profesorem z innym niż ja rodowodem intelektualnym i ideowym, ale warto znać jego opinie);

- Dodatkowo można jeszcze zajrzeć do publikacji noblisty prof. J. E. Stiglitz'a "Globalizacja" (2002) oraz jego krytyki Konsensusu Waszyngtońskiego będącym podstawą tzw. Planu L. Balcerowicza.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mjk1

23-07-2019 [09:54] - mjk1 | Link:

Szanowny Autorze. Stanisław Lem wypowiedział kiedyś, jakże prawdziwe słowa, że nikt nic nie czyta, jeżeli czyta, to nic nie rozumie a jeżeli nawet cokolwiek rozumie, to zaraz zapomina.
Proszę więc skomentować poniższy artykuł:     
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pieniadze-beda-spadac-z-nieba-Helicopter-money-nadlatuja-7359533.html
Pański komentarz udowodni jednoznacznie, czy cokolwiek wyniósł Pan z tych wszystkich lektur zawodowych (ekonomicznych), czy jednak rację miał Sp. Stanisław Lem. Pozdrawiam Pana.