Czy władze EMPiK-u powinny trafić do kryminału?

Tygodnik doRzeczy informuje: "Do najbliższego numeru "Gazety Polskiej" mają być dołączone wlepki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Akcja wywołała kontrowersje. Tymczasem sieć Empik poinformowała, że nie będzie sprzedawać najbliższego numeru tygodnika. "Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem" – tłumaczy sieć."
Mieliśmy niedawno podobną historię: drukarz z Łodzi uznany został przez Sąd Najwyższy za winnego wykroczenia ponieważ nie chciał wykonać usługi wydrukowania plakatu, który sprzeciwiał się wyznawanej przez niego religii. Wg SN złamał w ten sposób przepis: „kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”. Sąd Najwyższy uznał, że "indywidualny światopogląd i subiektywne rozumienie wyznawanej religii nie mogą stanowić uzasadnionej przyczyny odmowy świadczenia". Jednak TK uchylił przepis w części „albo umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany”. Podstawowy argument:
"Wątpliwości wiążą się zwłaszcza z pojęciami „bycia zobowiązanym do świadczenia usługi” czy „nieuzasadniona odmowa świadczenia usługi”. Niedookreśloność tych pojęć może – na etapie stosowania - prowadzić do różnych jego wykładni, w tym tak szerokich, że nie znajdą one uzasadnienia w konstytucyjnych zasadach i wartościach. Wątpliwości interpretacyjnych wobec tych pojęć nie da się usunąć w drodze wykładni w zgodzie z Konstytucją. Z tego względu konieczna była interwencja Trybunału." (K 16/17)
Mamy dwie bardzo podobne sprawy:
1. drukarz odmawia drukowania treści xyz bo sprzeciwia się to jego subiektywnemu rozumieniu wyznawanego światopoglądu i religii. 
2. duża sieć dystrybucyjna odmawia dystrybucji treści xyz bo sprzeciwia się to jej subiektywnej ocenie sumienia i prawa
Czy są to takie same przypadki?
Jeśli tak, to oznacza to, że prawo PL zgadza się na to by przyznać dystrybutorom mediów prawo do cenzury treści poszczególnych wydawnictw. Prawo jest prawem. Dziś trafiło na jeden z numerów GP. Jutro może to dotyczyć każdego wydawnictwa i każdej sieci czy każdego kiosku, sklepu itp.
Może warto by państwo polskie zabrało w tej sprawie głos. Bo drukarzy są w PL tysiące, a sieci dystrybuujących media kilka.
Ciekawe byłoby, gdyby GP w tej sprawie poszukała pomocy u Rzecznika Praw Obywatelskich, który w sprawie drukarza z Łodzi miał jednoznaczne stanowisko, biorąc to pod uwagę oraz fakt, że w grę wchodzi wolność słowa tłumiona przez wielką, globalną sieć, Adam Bodnar powinien tutaj mocno wesprzeć Gazetę Polską :).

Druga sprawa to ostatnie awantury białostockie. Moim zdaniem największą winę ponoszą za nie wysocy urzędnicy państwa polskiego. Głównie ich bezradność. Jeśli bowiem legalna jest oczywista profanacja najświętszych symboli religii katolickiej to znaczy, że prawo jest do niczego. Bo prawo powinno chronić wartości ważne dla wielu obywateli i, obiektywnie, korzystne dla państwa i państwowej racji stanu. Jeśli zaś wysocy urzędnicy boją się prawo egzekwować, to pytanie czy nie należy poszukać ich skuteczniejszych następców. Bo inaczej - tak jak w Białymstoku - obywatele biorą w swoje ręce obronę praw. Powiedzmy sobie szczerze: bluźnierstwo - czy to z Matki Boskiej Częstochowskiej, czy z Hostii, czy Mszy Świętej - jest to po prostu nic innego jak przemoc psychiczna, czasami bardziej bolesna niż jej fizyczna odmiana. Bo siniaki zejdą, skóra się zrośnie ale szkody psychiczne mogą trwać bardzo długo. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

22-07-2019 [19:28] - Trotelreiner | Link:

Właścicielem EMPiK jest od początku świata...PZPR...spadkobiercy masy spadkowej...rządzą...i co im Pan zrobi?
 

Obrazek użytkownika foros

22-07-2019 [19:44] - foros | Link:

nie mam szczególnie wielkich możliwości, ale liczę na działania RPO Bodnara :),  tego samego, który bronił p. Kiszczakową przed IPN

Obrazek użytkownika Trotelreiner

22-07-2019 [19:54] - Trotelreiner | Link:

No tak...zapomniałem o niedorzeczniku praw ...tym bardziej moja kulpa,że dziś 22 Lipca ...święto tej ....przymiotniki pozostawiam wyobraźni Szanownego Pana :-)))

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-07-2019 [20:03] - Tomaszek | Link:

Przyiotniki czy wymiotniki . Zreszta , nie przy jedzeniu . Sorry .

Obrazek użytkownika foros

22-07-2019 [20:06] - foros | Link:

Rocznice: II rozbioru RON - de facto upadku państwa, aresztowanie Piłsudskiego po kryzysie przysięgowym, początku likwidacji getta w W-wie, utworzenia Bezirk Białystok, manifestu PKWN, konstytucji stalinowskiej.
Mało szczęśliwa data

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-07-2019 [19:54] - Tomaszek | Link:

Drukarz to nie był obowiązany do jakiegokolwiek obowiązku drukowania czegokolwiek komukolwiek , dopóki nie zawarł umowy . A umowy nie zawarł . A wyszło tak https://www.youtube.com/watch?... bo sądy były po "słusznej "s tronie . To jedno . Empik natomiast pewnie  ma zawartą umowę dystrybucyjną i ją po prostu łamie , szukając wykrętu coś na kształt krzywego makaronu w zupie . Także do sądu po kasę  , bo nic nie boli tak jak kasa . No i jeszcze jakiś bojkocik by się przydał , bo to też kasa . Spadek obrotów o 5 , 10 procent położył już niejedną firmę , a to nie IKEA . Właściciele Empiku może są mocni , ale sama firma pierdzi cienko . A może cieniej . I parę osóbek kopa dostanie . A szeregowi pracę znajdą .  A pisanie że Bodnar może , to może i tylko może , bo nie zrobi nic , poza potwierdzeniem krzywizny makaronu . Tak że drogi autorze myślę że z tym Bodnarem to tylko żartobliwe teoretyzowanie .
Zdrówka życzę 
Tomaszek 

Obrazek użytkownika foros

22-07-2019 [22:35] - foros | Link:

Nie lekceważyłbym sprawy EMPiK-u. Jeśli dystrybutor mediów ma prawo do oceniania ich treści i po ocenie puszczania albo nie puszczania to jest to otwarty powrót cenzury i to najtwardszej - prewencyjnej, taką jak np. uprawiają Karnowscy na wPolityce. Wszyscy machają ręką jeśli rzecz dotyczy maluczkich, ale to co zapowiedział EMPiK już nie dotyczy maluczkich ale cenzury poważnych mediów politycznych w okresie kampanii wyborczej. Trudno o grubsze sprawy w demokracji. Powiedzmy, że NASK owi nie spodobają się treści na Niezaleznej i wyłączy portal na parę dni. I co? Może EMPiK to może i NASK. Może NASK to może i firma puszczająca sygnał TVP. A procesy cywilne? Kiedyś tam się skończą, a wynik niepewny.

Poza tym jest wyrok TK, ale jest też wyrok SN. Czy to są sprzeczne wyroki czy  nie? Moim zdaniem nie są. Czy więc można odmówić usługi ze względu na światopogląd, religię? Myślę, że nie jest to do końca precyzyjne

Jest też skala: drukarzy, elektryków, hydraulików są tysiące. Nie będzie ten będzie inny. Ale dystrybutorów prasy jest niewielu, może odmowa dystrybucji to jest też dyskryminacja czytelników? Co np. jeśli w miejscowości jest jeden kiosk i pani kioskarka tak oceni stan prawa w PL, że jedne gazety będzie sprzedawać inne nie. Łamie prawo czy nie łamie?

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-07-2019 [00:16] - Tomaszek | Link:

Wyczytałem że to tylko 134 punkty w Polsce . To oni muszą zabiegać o klijenta . Jak sobie wybierają tak będą mieli . I jeszcze raz drukraz do usługi nie był zobowiązany bo nie zawarł umowy . Ale prawni talmudyści jakoś tego nie zauważyli . Firma prywatna robi co chce . Sam jeszcze będąc w Plosce powiedziałem klijentowi upierdliwcowi że przerypał casting . A pani kioskarka to ma głowę od myślenia jak przeżyć ,a nie uprawiania polityki i sprzeda wszystko byle przeżyć . Nie czarnowidzuj . Problemu nie ma , tu nawet nie trzeba bojkotu wystarczy kupować gdzie indziej . Atakich gazeciarni jest bez liku  i kanałów dystrybucji też . A propos taki klub ekskluzywny a kondomy sprzedają . Bo im tego procencika w obrocie brakuje . A cóz dopiero 5 albo 10 . I pamiętaj pierwsze 99 procent obrotu kryje koszty a 1 to zysk . Co się dzieje jak spada o pięć ? Spytaj zwykłego księgowego albo użyj kalkulatora  , bo profesor zacznie kręcić . 

Obrazek użytkownika xena2012

22-07-2019 [21:20] - xena2012 | Link:

Pisze Pan o awanturach białostockich i bezradności państwa.Przypomnijmy więc jak kilka lat temu Biedroń z grupą swoich wyznawców rzucali kamieniami i butelkami w uczestników Marszu Niepodległości 11-go listopada,potem zatrzymany przez policję kopiąc i plujac naruszył nietykalnosć cielesną jednego z funkcjonariuszy.Rozgrzany sąd oczywiście go uniewinnił.Teraz w Białymstoku grupka nieznanych osób zaatakowała maszerujących uczestników.Nawet nie wiadomo czy nie była to prowokacja.ale państwo polskie zareagowało nieadekwatnie w ocenie zajść w porównaniu do wyczynów Biedronia.To właśnie pobłazanie przed laty awanturom Biedronia i spółki spowodowało,że środowiska LGBT czuja sie bezkarnie.Tylko dziś pod Poznaniem jakaś kobieta zniszczyła ołtarz,naczynia liturgiczne,ławki.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-07-2019 [22:09] - Imć Waszeć | Link:

Dokładnie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-07-2019 [22:34] - Tomaszek | Link:

Tym niemniej akcja białostocka powinna być nauką , że nie ma lekko . I nie będzie że cipka na kij , piórko w dupę i "jesteśmy postępowi" . 

Obrazek użytkownika foros

22-07-2019 [22:18] - foros | Link:

Moim zdaniem jeśli państwo będzie bierne wobec profanacji religii katolickiej to wcześniej czy później ktoś nie wytrzyma i trudno będzie ocenić czy będzie to autentyczne czy prowokacja, bo ludzie nie będą wnikać w takie szczegóły. Po prostu nie wolno dopuszczać do bezkarnych profanacji religii. Nie wiem czy potrzebne są zmiany postępowania urzędów, zmiany prawa czy interpretacji prawa. Ale profanacja to po prostu przemoc psychiczna i podobnie powinna być rozpatrywana.

Obrazek użytkownika Zunrin

22-07-2019 [21:45] - Zunrin | Link:

O jaka spina... Jak chce kupić GP, to idę 100m do najbliższego marketu, a nie jadę 20 km do najbliższego Empiku.

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-07-2019 [23:01] - Marek1taki | Link:

Nie zbojkotuję tym razem Emiku bo już go zbojkotowałem, przy innej okazji, o której już nawet zapomniamłem. Gazeta ma z Empikiem umowę chyba na dystrybucję a nie na cenzurę, więc sprawa jest jasna chyba, że w interpretacji zostanie postawiona na głowie. Jakiej interpretacji dokonuje prokuratura przyzwalając na propagandę totalitaryzmu lgbt, nikt nie pyta Ziobry. Może on też popiera rewolucję seksualną jak front marskizmu.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-07-2019 [23:21] - Marek1taki | Link:

W uzupełnieniu przytaczam za PCH24 https://www.pch24.pl/polsko--c...
"„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu” – głosi artykuł 13. polskiej konstytucji."
O czym my dyskutujemy. Nie ma woli. Za 22grosze Vat ścigali a za praktykę marksizmu po postacią  totalnej seksualizacji w miejscach publicznych i szkołach nie potrafią. Jak funkcjonuje legalnie Trzaskowski z Rabiejem gejem po akcji w szkołach, albo Wiosna to już zupełnie nie wiadomo. Biedroń był aktywnym bojówkarzem a teraz najwyraźniej zalegalizował swój totalitaryzm.

 

Obrazek użytkownika angela

23-07-2019 [00:07] - angela | Link:

Myślę, że EMPIK powinno się potraktować jak drukarza, który nie chciał wydrukować plakatów  towarzystwu LGBT.
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-07-2019 [13:03] - NASZ_HENRY | Link:

A cela+ gotowa już ;-)
 

Obrazek użytkownika foros

23-07-2019 [19:26] - foros | Link:

Stacje BP przyłączają się do blokady GP. W doRzeczy informacja już od 1,5h a na niezaleznej głucho.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-07-2019 [19:52] - Tomaszek | Link:

I co ? 
Brysia ominąć problem ? To już nie ma innych CPNów . Bez paniki trzeba tylko obserwować , a potem wybrać . Będą tankować samochody na pedały ? To  najwyżej dla nich niebezpieczne . Bo niektórych trudno ominąć ale mniej niż niszowy dystrybutor prasy i duży dystrybutor paliw bawi się zapalniczką .

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-07-2019 [21:15] - Tomaszek | Link:

BP ma w Polsce 550 stacji paliw . To gigant , ale operacyjny , zacznie srać sie przy 5 procent spadku obrotów  . Albo centrala żygnie kasą .  Ale wtedy dobre parę dup kopa dostanie . A jak pocisnąć to przeproszą . Trochę na kolanach knujesz Autorze , widać że budżetowka . Podnieś głowę bo nie szanse a sprawa tu są ważne . Zeby tak  "potężnym strach dać ". I pokazać , kto tu jest u siebie . A jest komu . A i szansa jest niemal pewna , wystarczy chcieć .

Obrazek użytkownika Zunrin

23-07-2019 [20:39] - Zunrin | Link:

Aha, czyli u mnie nie będzie GP na najdroższych stacjach w promieniu 50 km. Mogę ich bojkotować bez problemu...