Nie ma bursztynu w miejscu Przekopu Mierzei. Nie ma i już...

Otóż (wg. portalu niezalezna.pl) dziś na konferencji prasowej Minister Gróbarczyk wystąpił z informacją o szacowanej wartości złóż bursztynu na terenie planowanego Przekopu Mierzei.

Zgodnie z danymi przekazanymi Ministrowi przez Urząd Morski, w obszarze tym zlokalizowano dwa złoża: złoże "A" o zawartości 900 kg bursztynu, oraz złoże "B" o zawartości 500 kg bursztynu. Łączna ilość wynosi więc 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln PLN, czyli wartość zasobów bursztynu nie pokryje kosztów wydobycia.

Trzeba trafu, że pisałem o tym w połowie marca, dokładnie wieszcząc taki właśnie rozwój wypadków, ale - wracając do szacunków co do ilości bursztynu - należy uzbroić się w kalkulator (może być niewielki) i cierpliwość (wręcz przeciwnie).

Szanowni, przyjmując że Przekop ma mieć 1,3 km długości, 100 m szerokości i 5 głębokości, tak z grubsza można powiedzieć, że jest to MINIMUM 650.000 m3 urobku, choć do przetargu na Przekop Urząd Morski przyjął że będzie to 815.000 m3 (nie licząc urobku z pogłębiania drogi wodnej przez Zalew do Elbląga). I w tej masie piachu bursztynu ma być (podobno) 1,4 tony.

Jakby ktoś nie pamiętał czy nie wiedział, gęstość bursztynu wynosi przeciętnie ok. 1,08 g/cm3, czyli w zasadzie jeden metr sześcienny bursztynu waży tonę. Tak więc (podobno) w obydwu zidentyfikowanych złożach leży łącznie 1,4 m3 bursztynu.

Urząd Morski zresztą uwzględnił to w ogłoszeniu o przetargu (załącznik 3 do SIWZ - przedmiar robót przy wydobyciu bursztynu), szacując że z konkretnego miejsca należy wydobyć 7.000 m3 urobku (obrazowo mówiąc jest to mniej więcej prostopadłościan o wymiarach 50 x 28 m i 5 m grubości, niecałe 1% urobku z Przekopu), przesiać przez sita o średnicy oczek 5 mm i "grube pozostałości" muszli, kamieni i bursztynu, o łącznej szacunkowej objętości 5%, tj. 350 m3, zapakować w worki i dostarczyć Zamawiającemu, a w dodatku opisując w  załączniku 4B do OPZ szczegóły tych dwóch złóż.

A co mnie dziwi? Ano to, że takie złoże Chłapowo, na ten przykład (szacunek był robiony w latach 80-tych XX w. na podstawie trzech wierceń pełnordzeniowych o średnicy ~13 cm) oszacowano na 130 - 5.000 g/m3, więc skoro w ponad 800 tysiącach metrów sześciennych doliczono się 1,4 m3 bursztynu, to ukruszcowienie Mierzei Wiślanej wynosiłoby 0,175 g/m3 (no bo 1400000 g / 8000000 m3 = 14/80 = 0,175 g/m3, prawda?). Czyli przeszło 750 razy mniej niż najniższy szacunek dla Chłapowa, które do Mierzei ma się generalnie nie za bardzo... 

Nie da się ukryć, że dobrano miejsce przekopu niezwykle starannie, wynajdując taki fragment, gdzie bursztynu po prostu nie ma.

I zapewne jest to jedyny taki fragment brzegu Zatoki Gdańskiej, po prostu fart i rarytas.

Dobranoc Państwu...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

15-05-2019 [20:27] - Jabe | Link:

W każdym razie nie będzie.

Obrazek użytkownika paparazzi

16-05-2019 [02:01] - paparazzi | Link:

Przekopywać bez względu na nie istotne sprawy jak żabki i bursztyn. Liczy się niezależność i ekonomiczny rachunek. nikt tego nie może zakwestionować. Reszta dla wtajemniczonych.

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2019 [12:20] - Jabe | Link:

Przeprowadzono rachunek ekonomiczny? Mam wrażenie, że to czysta polityka.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

17-05-2019 [07:11] - Zygmunt Korus | Link:

Najważniejsze pytanie teraz: kto wygra przetarg? Może jakiś ruski? Za pośrednictwem pejsatych...? Oczywiście tych z NY.