PŁONĄCA KATEDRA NOTRE DAME – KONIEC PEWNEJ EPOKI…

Trzy tygodnie temu byłem w Paryżu; w polskim kościele Concorde wystawialiśmy Pasję – Golgotę III Tysiąclecia. A w wolnym czasie zwiedzaliśmy Bazylikę Sacre Coeur, Muzeum Luwru i – przede wszystkim – unikatową w skali świata Katedrę Notre Dame.

Zwróciłem uwagę na pewne środki bezpieczeństwa podejmowane przy wejściu do świątyń, ale bez zbytniej przesady. Ot, takie pobieżne, wyrywkowe przejrzenie torebek i toreb – żadnych większych szykan i niedogodności. Tylko wieża Eiffla chroniona była naprawdę profesjonalnie, z blokadami przeciw wjazdom samochodów, przezroczystymi ścianami przeciwpancernymi i żołnierzami z bronią maszynową gotową do strzału. Trochę mnie to dziwiło, bo w trakcie owego weekendu miało miejsce we Francji kilka groźnych incydentów – ataków akurat na kościoły. Na szczęście nasza wizyta przebiegła spokojnie, z wyjątkiem demonstracji „żółtych kamizelek”, która wymknęła się spod kontroli policji i z zablokowanego Champs Elysees przewaliła się – ku naszemu (i licznych turystów) zaskoczeniu – ulicami w pobliżu Bazyliki Sacre Coeur.

Zwiedzając Katedrę Notre Dame czułem podziw, ale jednocześnie ukłucie zazdrości. Nasze niszczone podczas wojen, palone i rabowane kościoły bogactwem wystroju i ilością eksponatów nie umywały się nawet do tej paryskiej świątyni… Obrazy, rzeźby, witraże (słynne rozety), ołtarze, organy, grobowce etc etc – oszałamiały swym bogactwem i różnorodnością. Trafiłem też na polski akcent – kapliczkę odsłoniętą w grudniu ub.r. z kopią obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej i relikwiami Ojca św. JPII. Kiedy dziś cały świat patrzył na płomienie nad Notre Dame, nie mogłem uwierzyć, że tych wszystkich wspaniałości już nie zobaczymy. Drewniane sklepienie płonęło jak morze ognia, a wnętrze świątyni przypominało piec hutniczy…

Nie wiem, co spowodowało ten straszny pożar. I nawet nie chcę domniemywać. Nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek poznali prawdę; poprawność polityczna i obawa o niepokoje społeczne nie pozwoli na zbyt śmiałe dywagacje. Powtarzana jak mantra formułka o pracach konserwatorskich jako przyczynie tej tragedii zapewne będzie wersją ostateczną.

Notre Dame była do dziś najmocniejszym atutem turystycznym Paryża: 14 mln. zwiedzających rocznie – to robi wrażenie. Jednakowoż religijność Francuzów jest szczątkowa i obejmuje ok. 5% praktykujących. Świątynia funkcjonowała dla większości z nich bardziej jako symbol popkultury („Dzwonnik z Notre Dame”, musicale, muzeum itp.) niż miejsce kultu religijnego. Dziś we Francji burzy się na masową skalę kościoły (nawet zabytkowe), inne zamienia w restauracje, kluby i dyskoteki. I nie sądzę, żeby ten trend udało się powstrzymać.

Dla świata – zwłaszcza chrześcijańskiego - pożar Katedry Notre Dame jest straszną tragedią. Czy ten chwilowy szok zmieni coś w mentalności Francuzów, przypomni im o korzeniach chrześcijańskich tego wielkiego kraju, przywróci znów świat starych wartości?
Chciałbym.

Bo płonące kościoły źle rokują dla przyszłości świata...

https://www.youtube.com/watch?v=xGbmWOfdXcQ

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

16-04-2019 [06:55] - xena2012 | Link:

Z wczorajszych na goraco przeprowadzanych komentarzy telewizyjnych wyzniał się głos Bronisława Wildsteina. Powiedział,że katedra wymagała od dawna remontu,a koszty jej utrzymania rosły.Zlekceważono dbałość o jego stan tylko dlatego ,że był obiektem sakralnym.Dziwne,że czujniki dymu nic nie wykazały,a może ich wcale nie było? 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

16-04-2019 [07:08] - krzysztofjaw | Link:

Witam
Też nie chcę dywagować, co było przyczyną, ale nie wierzę w ogóle lewakom opanowanym przez komunizm kulturowy. Tak jak Pan pisze: wersja o zaprószenie ognia z powodu prac konserwacyjnych będzie już obowiązująca. 

Ale przypuśćmy, że był to jakiś nieszczęśliwy wypadek, choć nie powinien się zdarzyć. Czyż to nie jest jakiś znak? Dla ludzi wierzących może to być znakiem upadku Zachodniej Europy a już Francji szczególnie. 

Patrzyłem wczoraj na ten pożar i nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że płonie chrześcijańska historia Europy... Co nam chciała przekazać Matka Boska, bo to na jej cześć wybudowano katedrę?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2019 [09:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

Fiksacji Pana Piosenkarza na tle lewactwa ciąg dalszy. 
Oto Pan Piosenkarz z góry przesądza jakie są przyczyny podpalenia, kto podpalił i doskonale wie jakie będą ustalenia oficjalne.
Najdowcipniejsze jest oczekiwanie, że Francuzi zażyczą sobie z powodu tragedii jaka ich dotknęła, powrotu do starych wartości.
Konkretnie jakich, Pan Piosenkarz nie wymieni.

 

Obrazek użytkownika xena2012

16-04-2019 [12:47] - xena2012 | Link:

Autor notki w ogole nie przesądza o przyczynach pożaru,wymienił tylko prawdopodobną i oficjalną przyczynę pożaru Pan już złośliwie komentuje przypisując mu fiksację.Dzisiaj wiemy że ognisko pożaru było na strychu a więc jest oczywistym,że nie mogło to być celowe podpalenie na takiej wysokości.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2019 [14:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

Skoro tak doskonale Pani zna intencje Pana Piosenkarza to może również za niego odpowie jakie to stare wartości mieliby Francuzi reaktywować w swym państwie?

Obrazek użytkownika xena2012

16-04-2019 [17:03] - xena2012 | Link:

Po co Pan się pyta mnie,czy autora notki.O to trzeba zapytac Francuzów czy cokolwiek chcą,jak chcą i jakie wartości reaktywować.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-04-2019 [17:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Gdyby był pod ręką Francuz to bym się jego zapytał czy w związku z pożarem chce jakieś wartości przywracać, ale mnie interesuje jakie to wartości zalecałoby Francuzom środowisko którego przedstawicielem jest Pani i Pan Piosenkarz.
Czy aby nie chodzi o czasy wzajemnych wyrzynek gdy o wartościach francuskich było głośno w całej Europie.
Cudowne stare czasy gdy Paryż spływał krwią hugenotów i arystokracji 

Obrazek użytkownika xena2012

16-04-2019 [20:30] - xena2012 | Link:

Ja co zalecałabym Francuzom? Przede wszystkim to aby nie płonęły we Francji kościoły.Dla jednych są to obiekty sakralne ,inni powinni szanować je jako zabytki.Do czego doszliśmy,? Katolików ordynarnie się atakuje wyzywając ich najgorszymi słowami (przykład-R.Koliński z Lewicy Razem),o zabytkach już się nie mówi.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

16-04-2019 [11:42] - HenrykHenry | Link:

Jakze zastanawiajace jest to ze to juz 11 kosciol ktory plonie od lutego ...

Obrazek użytkownika Ptr

16-04-2019 [17:06] - Ptr | Link:

Kościoły we Francji płoną, ale  ... Francja tak ma. 
Kościoły we Francji, te stare , zabytkowe, należą do państwa , a nie do Kościoła. 
W dodatku część ludu francuskiego zniszczyła podczas rewolucji francuskiej duchowe przesłanie tej katedry. Został pomnik historii i sztuki, na którym zarabia się pieniądze. 
Upadek dotyczy dusz , a nie murów. Upadek murów jest znakiem upadku dusz lub znakiem , że siły zła są silne i działają otwarcie. 
Pismo mówi , że gdy zobaczy się spustoszenie w miejscach , gdzie tego nie było, należy uciekać w góry. To zaczyna być zrozumiałe - rewolucje najpierw pustoszą kościoły, potem mogą krzywdzić ludzi.  Co robić , aby nie upaść ?  Oto jest pytanie dla Polski. 
Trzeba przestać wchłaniać  to , co podsuwają media i kultura masowa. Ludzie powinni zacząć spotykać się i rozmawiać bezpośrednio. Czy da się to zrobić ? Spotkania bezpośrednie, na na placach, w arkadach. A jak nie pozwolą na placach to na zielonej trawce przy źródełku, na błoniach itp. 

Obrazek użytkownika Jaworowski

17-04-2019 [13:53] - Jaworowski | Link:

>>Cudowne stare czasy gdy Paryż spływał krwią hugenotów i arystokracji <<
Przydałyby się czasy, by z czerwonych zdrajców spuszczono trochę czerwieni.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-04-2019 [22:30] - wielkopolskizdzichu | Link:

Konkretnie to z kogo Jaworczyk chciałbyś spuszczać czerwień? 

Obrazek użytkownika Jaworowski

18-04-2019 [13:53] - Jaworowski | Link:

Zdzichu nie mogę konkretnie po nazwiskach.  Noc św. Bartłomieja powinna objąć tych, którzy zdradzają nasz kraj. Nie trzeba wskazywać palcem, wiemy o kogo chodzi.