ODWAGA STANIAŁA (czyli o obaleniu pomnika ks. Jankowskiego)

 W środku nocy trzech dorosłych facetów (aktywiści KOD i tzw. Obywateli RP) - przy użyciu lin i łomu obaliło (uszkadzając przy tym) pomnik śp. prałata Henryka Jankowskiego, stojący na terenie plebanii. Sprawcy tej „bohaterskiej akcji” nagrali filmik i wrzucili do internetu. Przez chwilę stali się nawet popularni; ich nazwiska i zdjęcia zawisły w sieci. Nie były to jednak – wbrew oczekiwaniom – listy gończe; raczej element promocji poglądów i świadectwo bezkarnej buty.

Co ciekawe w ciągu dnia firma transportowa (zamówiona przez władze m. Gdańska) usiłowała wywieźć z terenu kościelnego pomnik będący własnością Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika (NSZZ „Solidarność”).

Zapewne kodziarze dumni są ze swej „odwagi”. Być może chcieliby równać swój czyn z akcją sabotażową z 11 lutego 1942 r. podharcmistrza Macieja Aleksego Dawidowskiego (ps. "Alek"). Przypomnę młodzieży: w centrum okupowanej Warszawy, w ramach tzw. małego sabotażu Dawidowski usunął z pomnika Mikołaja Kopernika tablicę niemiecką z napisem "Dem grossen Astronomen". Czynu tego dokonał w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach, zimą, w środku nocy, pod samym nosem gestapo, ryzykując życiem.

Więcej – na stronie:
https://dzieje.pl/aktualnosci/rocznica-usuniecia-niemieckojezycznej-tablicy-z-pomnika-kopernika

Z góry przepraszam za to porównanie "trzeciego pokolenia UB" do "Alka", bohatera Armii Krajowej.

Wracając do współczesności: ks. Jankowski miał z pewnością swoje wady; wielu np. raziła nadmierna dbałość o wygląd i wykwintne stroje. Niektórych wkurzała też jego żyłka biznesowa; fakt – działał z wyjątkowym rozmachem; przypomnę choćby bursztynowy ołtarz, jaki zostawił po sobie w kościele św. Brygidy. Ale co najważniejsze: w czasach, w których aktywność polityczna mogła kosztować prześladowania, więzienie lub utratę życia – angażował się odważnie w strajki w Stoczni Gdańskiej. I żaden z potrzebujących czy ściganych ludzi „Solidarności” nie odchodził z jego plebanii bez wsparcia.

Nie wnikam, czy zarzuty pedofilskie stawiane pośmiertnie ks. Jankowskiemu są uzasadnione. Nie ma na nie żadnego orzeczenia sądu ani wiarygodnych dowodów, a zmarły nie może się nawet bronić. Zapewne temat będzie „grzany” politycznie w ramach walki z Kościołem. Zwracam jednak uwagę, że gdyby naprawdę było coś na rzeczy – SB z pewnością wiedziałoby o tym jako pierwsze. I używałoby tego argumentu do szantażowania lub dyskredytowania kapłana „Solidarności”. Jednak nic takiego jednak nie miało miejsca. Pamiętam jedynie esbeckie insynuacje (delikatne „sugestie”) na temat zastanawiającej urody gospodyni księdza. Ale ponieważ atrakcyjny wygląd nie jest grzechem, więc i te oszczerstwa umarły śmiercią naturalną…

Swego czasu obalono w Warszawie pomnik Dzierżyńskiego. Dowody zbrodni komisarza Feliksa są wyjątkowo dobrze udokumentowane. Podobnie jak i innych komunistycznych oprawców. Jednak totalnej opozycji zupełnie nie przeszkadzają pomniki i ulice ich imienia. Wręcz przeciwnie – przywracają haniebną pamięć (vide – powrót szyldu „Stocznia Gdańska im. Lenina”, forsowany przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza).

Jeśli tym razem niszczenie pomników patriotów ujdzie „totalsom” bezkarnie – nie zdziwmy się, jak masowo zaczną być obalane monumenty Żołnierzy Wyklętych, profanowane nagrobki wielkich Polaków czy figury papieża-Polaka. Nie będą bezpieczne nawet przydrożne krzyże i kapliczki – od lat wpisujące się w polski krajobraz… Współczesnych barbarzyńców zwalczających polską wiarę, tożsamość i tradycję może powstrzymać tylko zdecydowana reakcja władz i społeczne potępienie/czynny sprzeciw.

PS Z tomiku „Niepodległa” akurat na dziś wybrałem wiersz (tekst piosenki) :

PRZYDROŻNE KAPLICZKI,
KRZYŻE NA ROZSTAJACH…

O, krzyżu samotny, kapliczko przydrożna
Azylu przegranych – ubogich i możnych
Za waszą to sprawą, gdy łaski nam trzeba
Modlitwy żarliwe trafiają do nieba

Przez przodków stawiane – na chwałę dla Boga,
Przez głupców obśmiane, burzone przez wrogów
Wznoszone rękami najkorniej wierzących
By nieść ukojenie nam, potrzebującym

Ref. Przydrożna kapliczko, krzyżu na rozstajach
Pociecho strapionych, co szczęścia nie znają
Gdy płoną świątynie i wróg staje w progu
Nadziejo ostatnia na rozmowę z Bogiem
To przy was klękamy, gdy znikąd pomocy
Błagając o łaskę, wyrwanie z niemocy
Najświętsza Panienko, Chrystusie kochany
Zmiłuj się, zmiłuj się, zmiłuj się nad nami

Pamiętasz Panienko, wichrami targana
Kolumny żołnierzy ciągnące nad ranem?
Żegnali się krzyżem i modlili skrycie
Powierzając Tobie swoje młode życie

Niejeden najeźdźca (Ilu ich? Nie zliczę!)
Traktował cię, krzyżu, jak kat szubienicę
I wierzył, że ciężar tych zbrodni cię złamie
Ty stoisz tu nadal. On odszedł w niepamięć...

Ref. Przydrożna kapliczko, krzyżu na rozstajach (...)

Przydrożna kapliczko, krzyżu przenajświętszy
To przy was przystaje i złodziej, i pielgrzym
By przebłagać Stwórcę za zło, co się stało.
Opoką jesteście. I konfesjonałem.

Sam nie wiem, co będzie gdy was tu zabraknie
Kto wesprze cierpiących w godzinie ostatniej?
Kapliczko przydrożna i samotny krzyżu
Za waszą to sprawą ku Niebu nam bliżej

Ref. Przydrożna kapliczko, krzyżu na rozstajach (...)

Z cyklu znalezione w sieci: ballada o „Ince”. Jej popiersie było już profanowane – oblewane czerwoną farbą. Kim są ci podli ludzie, którzy tak nienawidzą jednej z najbardziej szlachetnych i dzielnych postaci z naszej najnowszej historii...
https://www.youtube.com/watch?v=2ic3Ieg7kxc

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-02-2019 [13:27] - Imć Waszeć | Link:

Trzeba było dać im ten pomnik wywieźć z terenu plebanii, to dziś już ci działacze siedzieliby pod celą za kradzież z włamaniem. A tak to co na nich macie? Nawet "niezawisły" sąd specjalnie się nie natrudzi z uniewinnieniem. Żenada ;)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

22-02-2019 [14:35] - zbieracz śmieci | Link:

Robisz już bokami i dobrze !

Obrazek użytkownika Roz Sądek

22-02-2019 [14:17] - Roz Sądek | Link:

Też myślę, że lada chwila zaczną się dziać rzeczy o których Pan pisze. Niestety, jednostka czasu - "chwila" to już nie nieokreślony czas, to czas, który w zastraszającym tempie się skraca. Również niestety, albo jeszcze większe niestety, to fakt, że to co się dzieje było do przewidzenia. Skraca go w tempie geometrycznym każdy kolejny przejaw słabości państwa. Nie wiem, czy to się da jeszcze powstrzymać, ale wydaje mi się, że zaszło to już za daleko, a na dodatek, nie widać nawet markowanych działań, by cokolwiek zmienić. Proszę przejrzeć dzisiejszą prasę, jak wielu nie widzi niczego złego w arcyprymitywnym akcie wandalizmu. 
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

22-02-2019 [18:24] - zbieracz śmieci | Link:

Z tym "nic złego "to mocno by sie zastanowili gdyby nie zawetwął ustaw o SN dozorca kandelabra ponad półtora roku temu ,dzis inaczej by egzekwowanie prawa wyglądało .
Dzis jak by nie patrzec i z której strony to przypomina Maliniaka z Czterdziestolatka .
Wszędzie go widać ,ąż strach zajrzeć do cukiernicy i ten potok słów co z siebie wylewa !

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

22-02-2019 [14:33] - zbieracz śmieci | Link:

Pełna zgoda na wszystko co Pan napisał dodam tylko ,że sprawców nie było trzech bo doliczyć trzeba jeszcze trzech co wszystko filmowali , jako przypadkowi przechodnie mogli ale oni tam przyjechali specjalnie bo dostali cynk ,że coś się będzie działo i jak podała policja te szmaty mają sie za "dziennikarzy" !Po śmierci śp.Prałata nie byłem u św.Brygidy bo nie odczuwałem potrzeby dlatego zapytam ,czy pomnik stoi na gruncie kościelnym czy miejski a jak na kościelnym to do powiedzenia maja flanele z magistratu.
Nawet nie trzeba pytać o zgodę na postawienie jeśli nie jest na trwale związany z gruntem.
Dwa udokumentowane zamachy które się nie udały tylko dzięki mercowi którym sie poruszał a tak był przez komuchów wytykany .
Nie było kap[lana na którego by nie wylano tyle gnojówki co na śp Prałata i najwiecej po 89 roku za aranżację Grobu Pańskiego .
Szczuli aż gocłowski za sw`oje grzechy zrobił co od niego zarzadano za ich odpuszczenie a i na dany sygnał casła hołota co tam żarła i brała pienizeaby żyć pozostawiła go samego poza garstką tych mało w solidarności znaczacych.
To nie cukrzyca Go zabiła ale brak chęci do walki o życie.
Cześć Jego Pamięci !

Obrazek użytkownika xena2012

22-02-2019 [17:38] - xena2012 | Link:

Niech zgadnę-teraz zapewne zacznie się atakowanie o.Rydzyka.Wprawdzie nie jest posadzany o pedofilię,ale to przeciez nic trudnego łatkę przypiąć,obmówić,obsmiać,podpaliś studio,a ,,przechodzacy przypadkowo ''Sekielski wszystko nagra .

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

22-02-2019 [18:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

akcja ksieza pedofile to podpis sbwsi podobnie jak aborcja.
wyglada na to ze sekielski dostal rozkaz przedwyborczy od oficera prowadzacego. trzeba puscic mocnego bąka antyklerykalnego poniewaz wciaz za malo sie dzieje celem zdyskredytowania programu brauna a elektorat katolicki moze byc nieprzewidywalny jezeli w pore nie podjac akcji prewencyjnej.

Obrazek użytkownika Zunrin

23-02-2019 [06:47] - Zunrin | Link:

Dziwna aktywność służb miejskich wydaje się wskazywać na współudział władz miasta w tym wydarzeniu. No chyba że tam jest to normalne, że wpieprzają się na cudzy teren usiłując zabrać nie swoją własność.