Okruchy Pisma: Słowo biorę!

Na początku było Słowo. (J 1,1)
 
Na początku nowego roku wita nas Słowo. To, które było „na początku”, lecz nie w takim sensie, jaki stosujemy do roku. „Na początku” nie odnosi się tu do czasu. Należałoby tu raczej użyć określenia „przed wszystkim”, albo „nad wszystkim”.
 
Ale to nie wszystko. Wnikliwi bibliści, uwzględniając specyficzne subtelności języka hebrajskiego zauważają, że jego czasowniki zawierają tylko dwa czasy: przeszły i przyszły. Oznacza to, że nie wyrażają one czasu, lecz trwanie albo dokonanie działania. W tym sensie hebrajski czasownik jest bezczasowy. Św. Jan Ewangelista, syn narodu hebrajskiego inaczej niż my przeżywał czas przeszły: jako teraźniejszość wiecznie obecną. Dlatego ściślej byłoby początek Ewangelii Janowej przetłumaczyć jako „przed wszystkim jest Słowo”.
Przed wszystkim - bo nigdy nie zostało stworzone.
Jest - to znaczy, że ani nie było ani nie będzie. Po prostu JEST.
 
Ale to nie wszystko. Bo Słowo, które JEST zeszło na świat i „zamieszkało wśród nas” (J1, 14). Stało się ciałem.
Nic bardziej zdumiewającego nie mogło się światu przydarzyć. Lecz się przydarzyło. Oto „świat go nie poznał” (J1, 10). Świat odtrącił Słowo, które „przyszło do swojej własności” (J1, 11)!
 
Ale to nie wszystko: „tym jednak, którzy je przyjęli, dało moc, aby stali się dziećmi Bożymi” (J1, 12).
 
Przyjąć Słowo. Otrzymać Moc. Stać się dzieckiem Bożym.
 
Widzisz? Już masz cel na Nowy Rok.
Zamiast powtarzać „słowo daję”, mów „Słowo biorę!”
Wszelkim ateistycznym oszołomom, którzy usiłując cię ośmieszyć pytają „co bierzesz?” odpowiadaj: „Słowo!”

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika andzia

04-01-2015 [22:10] - andzia | Link:

W tych dniach uświadamiamy sobie,że przed nami otwiera podwoje już kolejny rok w naszym życiu.Czy będzie on lepszy od poprzedniego? Tego jeszcze nie wiemy.Oczywiście,że chcielibyśmy,aby było nam w tym nowym roku lepiej.
Pismo Święte przypomina,że początkiem wszystkiego jest Bóg.On daje nam życie,On oświeca i On chroni nas przed mocami ciemności.Od Boga możemy otrzymać potrzebne nam łaski,ale tylko wówczas,gdy będziemy je chcieli wykorzystać ku dobremu.Wobec Boga nie liczy się to,ile w ciągu tego roku zarobimy pieniędzy.Z tego będziemy się rozliczać przed fiskusem.My rozliczymy się przed Bogiem z tego,ile dobra uczynimy w nowym roku.
Rozpisałam się ... :)
Tsole,pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika tsole

05-01-2015 [09:40] - tsole | Link:

Też pozdrawiam a na Nowy Rok zyczę Ci obfitego czerpania ze źródła Słowa!