Ich to boli, że wyjechali – film "Tam, gdzie da się żyć"

Premiera filmu „Tam, gdzie da się żyć” w reżyserii Magdaleny Piejko została przyjęta owacjami na stojąco. To tak naprawdę pierwszy dokument podejmujący próbę pokazania prawdziwego obrazu polskich emigrantów na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii. Polaków, którzy nie są „beneficiarzami” czy dorobkiewiczami. Polaków, którzy najczęściej podjęli decyzję o wyjeździe z Ojczyzny z konieczności, brutalnie przymuszeni rzeczywistością. Szukali miejsca, gdzie da się żyć. Znaleźli, ale ból w sercu pozostał. Bo się tęskni… Piejko w wywiadzie dla Nowego Polskiego Show opowiada o tym, jak sam pomysł zrobienia tego filmu był przyjmowany. Większość jego bohaterów nie wierzyła, że film naprawdę zostanie wyemitowany dla szerszego grona odbiorców. Dlaczego? Bo emigranci są tematem tabu dla rządu. Bo wychodzą na jaw kłamstwa, które wciskano pokoleniu trzydziestolatków. Bo film pokazuje, ilu i jak wartościowych obywateli musiało Polskę opuścić.

Dziennikarka opowiada też o muzycznych klimatach filmu. Klimatach prosto z „polskiego” Brighton. Piosenka „Ten kraj” w wykonaniu Gury INV łączy emigracyjne historie opowiedziane przez 35 osób. Pozostaje nam czekać na możliwość zaprezentowania Państwu filmu, o co na pewno wkrótce się postaramy. Wiecej informacji na ten temat juz w najblizszym czasie. Zapraszamy! http://nowypolskishow.co.uk/?p=2428

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-12-2014 [10:21] - NASZ_HENRY | Link:

Wyjechali i na emerytury nie ma kto się zrzucać ;-)

Obrazek użytkownika Seryjny-Samobójca

11-12-2014 [19:45] - Seryjny-Samobójca | Link:

Ja mam pytanie, czy dobrze Ci w UK czy chcialbys wrócić do Polski? straszna gorycz przez ciebie przemawia za każdym razem ...a posty masz niespecjalne.