Bieg Tropem Wilczym w UK

“Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę…”. Tak Łukasz Ciepliński, ps. Pług, na krótko przed śmiercią, zwracał się do swojego syna. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy od 2011 roku, został ustanowiony na 1 marca, w rocznicę zamordowania Cieplińskiego i pozostałych członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Inicjatywę ustawodawczą w 2010 roku podjął śp. prezydent Lech Kaczyński, a pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej też śp. Janusz Kurtyka.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, jak co roku, organizują szereg imprez upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że po wojnie walczyło 150-180 tys. Niezłomnych, a więc więcej niż liczy obecna armia Polski. I nie byli to chaotycznie działający “bandyci”, jak przedstawiała ich peerelowska propaganda, która niestety także dziś pojawia się w przestrzeni publicznej, tylko zorganizowane i zdyscyplinowane wojsko. Dzisiaj młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy dlaczego oni w ogóle walczyli. I choć każdy z osobna i wszyscy razem marzyli o wolnej i niepodległej Polsce, to przede wszystkim, nadrzędnym celem, który przed sobą stawiali była ochrona ludności cywilnej przed brutalną sowietyzacją. 4 marca w podlondyńskim Slough, w polskim klubie “Gryf” odbędzie się VI edycja Biegu Tropem Wilczym. Szczegółowy program można znaleźć tu: http://tropemwilczym.pl/bieg/l.... Imprezę honorowym partonatem objęła Ambasada RP w Londynie, a specjalnym gościem będzie ambasador Arkady Rzegocki.

Na koniec pragnę przytoczyć jeszcze jeden cytat. Niech słowa Łukasza Cieplińskiego, którego prezydent RP Lech Kaczyński 3 maja 2007 odznaczył pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, będą wskazówką dla nas wszystkich jak godnie żyć:

“Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

Cześć i chwała bohaterom! Zapraszam do udziału w imprezie. Do zobaczenia w niedzielę…

http://wyspaemigranta.co.uk/bieg-tropem-wilczym-2/
Bieg Tropem Wilczym - plakat