Trzy twarze Ewy Kopacz

Notka ta nie jest pogłębioną analizą dotychczasowej kariery przyszłej pani premier. Nie jest też próbą opisania jej sylwetki politycznej. Ot garść faktów i wynikające z nich wnioski.

1. Dzieciństwo, praca zawodowa, początki kariery
Wywodziła się ponoć z bardzo biednej rodziny, nazwisko rodowe Lis, karierę lekarską wybrała ze względów materialnych. Była dobrym pediatrą (powyższe za jednym z portali).
Początkowo w UW. Potem w PO. W okręgu radomskim startując z pozycji szarej myszki udało jej się pokonać kilku znacznie silniejszych konkurentów (za T. Nałęczem)

2. PO. Sawicka
Jak wynika z nagrań B. Sawickiej Kopacz miała stać na czele grupy, której celem była prywatyzacja szpitali (gruba kasa, lody). W pierwszej kadencji nie udało się, prawdopodobnie na skutek silnego nagłośnienia sprawy przez opozycję. W II kadencji PO, jak słyszymy, tu i ówdzie sprawy stały się faktem.

3. Minister zdrowia.
Wg zgodnych opinii recenzentów na pozycji ministerialnej radziła sobie nie najlepiej. Miała problemy z zarządzaniem. Jedną z technik opisuje DGP: zarządzanie przez histerię: zbierała dyrektorów departamentów, pytała o postępy, gdy słyszała, że marne urządzała sceny histerii: płacz, krzyki itp.

a. szczepionki
Brak zakupu szczepionek przeciw ptasiej grypie uważany jest przez media związane z lewicą za wspaniałe osiągnięcie Kopacz, za które była chwalona w ONZ. Ostatnio jednak w tvn Gowin, wówczas minister stwierdził, że decyzja ta została na Kopacz wymuszona przez Tuska. Jakiś czas po tej decyzji jeden z posłów PiS opublikował też raport, z którego wynikało, iż w Polsce liczba zgonów na skutek ptasiej grypy była znacznie wyższa niż w innych krajach UE.
Pozostaje oczywiście pytanie komu wierzyć, Gowinowi czy mediom lewicowym. Uważam że w tej sprawie Gowinowi: sytuacja budżetu była wtedy kiepska, a Polska zabrała się do zakupów gdy cena szczepionki niebotycznie poszła w górę. Zdaje się też, że rząd Tuska prowadził politykę polegającą na wspomożeniu ZUS poprzez ograniczanie świadczeniobiorców i to różnymi metodami.

b. ustawa lekowa
To największe dokonanie Kopacz. Powszechnie krytykowana ustawa miała ograniczyć wydatki budżetu na leki poprzez zmniejszenie kwot płaconym koncernom. Okazało się jednak, że budżet istotnie zapłacił mniej ale gross różnicy pokryli z własnych kieszeni pacjenci. Wprowadzono też restrykcyjną politykę wobec lekarzy, celem której było to by wypisywali mniej recept. 
Wejście w życie ustawy przygotowane było bardzo źle. Sparaliżowała ona na jakiś czas wydawanie/sprzedaż leków refundowanych skutkiem akcja protestacyjna lekarzy (refundacja do decyzji NFZ). Kopacz jednak nie wypiła piwa, które naważyła, zrobił to za nią najgłośniejszy krytyk ustawy B. Arłukowicz.

Podsumowując tę część, wspomniałem wyżej że prawdopodobnie rząd prowadził politykę polegającą na ograniczaniu świadczeniobiorców. Składałoby się na to: ograniczanie dostępu do bezpłatnych wizyt u lekarzy (kolejki), dostępu do leków, zamrożeniu zasiłków i świadczeń dla ubogich i chorych (zwłaszcza tych gdzie procedury są drogie, np. chorzy na raka) oraz bezrobotnych mimo istotnego wzrostu kosztów życia (za czasów D. Tuska ceny koszyka produktów potrzebnych do minimum egzystencji wzrosły o ponad. 40% dla 4-osobowej rodziny:2007:1718 zł/mc, 2013: 2383 zł/mc dane IPiSS). Kopacz prawdopodobnie bardzo intensywnie wcielała tę politykę w życie chcą się wykazać przed premierem.

3. Smoleńsk.
Tutaj nie będę szerzej uzasadniał, ciekawych odsyłam do moich wcześniejszych notek. Przedstawię tylko swoje wnioski:
a. Grupa pomocowa Kopacz
Otóż moim zdaniem E. Kopacz poleciała do Smoleńska jako jeden ze specjalnych wysłanników premiera. Celem jej pracy było patrzenie na ręce ekipie prokuratorskiej wysłanej do Moskwy celem dokonania sekcji zwłok ofiar. Na miejscu okazało się, że polskich prokuratorów nie wpuszczono do instytutu, bo w ciągu nocy wykonano wszystkie sekcje. Ekipa nie miała co z sobą począć póki nie przybyły rodziny celem identyfikacji. Wówczas i Kopacz i ekipa zajęli się tymi ludźmi. Minister zdrowia z racji funkcji a może i inicjatywy objęła kierownictwo, potem zaczęła ściągać następnych specjalistów. W ten sposób ekipa prokuratorska stała się ekipą Kopacz, której głównym celem była opieka nad rodzinami.

b. ratyfikacja uzgodnień odnośnie prawnego sposobu prowadzenia śledztwa smoleńskiego
To Ewa Kopacz, jako jedyny przedstawiciel rządu polskiego w randze ministra wraziła zgodę w imieniu rządu na skandaliczne procedowanie smoleńskich śledztw: bez prawa powołania ekspertów z UE i NATO, wg procedur załącznika 13 do konwencji z Chicago, ale bez możliwości odwoławczych jakie daje sama konwencja, bez możliwości dostępu do dowodów rzeczowych dla polskich ekspertów.
Dlaczego Kopacz to zrobiła? Sama podjęła decyzję czy po konsultacjach. Póki co nikt jej o to nie pytał.

c. kłamstwa smoleńskie
Z racji takiego, a nie innego postępowania rządu po katastrofie trzeba było jakoś to załatwić. Wydelegowano Kopacz, udało jej się bardzo sprawnie zwieść sejm i opinię publiczną kilkoma zawoalowanymi kłamstwami. Kłamstwa te co prawda wyszły na jaw, ale wtedy gdy na powrót nastąpił podział opinii publicznej na tych co za PiS i na tych co za PO. Więc ci co za PO woleli wierzyć, że nie było kłamstw tylko naiwność. Wystarczy jednak uważnie wsłuchać się w słowa E. Kopacz: o sekcjach zwłok ona nie kłamie wprost, lecz mówi okrężnie (np.: na pytanie czy lekarze brali udział w sekcjach: co by tam innego robili). Zaś ewentualna wiara w słowa Rosjan bez choćby pobieżnego sprawdzania ich świadczy o naiwności tak skrajnej, że trudnej do uwierzenia, zwłaszcza, że Kopacz widziała jak Rosjanie w Moskwie potraktowali ekipę prokuratorską (bo przecież Kopacz zdawała sobie sprawę, że w kilka godzin nie da się zrobić sekcji po takiej katastrofie). Najważniejszym jednak i nieprzemijającym dokonaniem Kopacz w tej sprawie jest stworzenie wrażenia, że w sprawie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej rząd coś robił, i robił to sprawnie.

Zachowanie Kopacz po katastrofie smoleńskiej stało się kamieniem milowym w jej awansie. Udowodniła bowiem, że potrafi zwieść nie tylko opinię publiczną ale i posłów zręcznymi kłamstwami i półprawdami, a także sprawnie oszukać rodziny ofiar - ludzi przecież nietuzinkowych, jest więc dobrą i zręczną aktorką. Wykazała też, że potrafi się zachować w sytuacjach kryzysowych i trudno znaleźć świństwo, którego nie podjęłaby się wykonać - jest po prostu bardzo odporna na cierpienie innych. Wykonała też dobrą robotę dla Rosji, co zapewne zakarbowało jej u wielu przynajmniej dobre wspomnienia.

4. Marszałek sejmu
Tutaj niewiele mam do napisania. Ponoć sprawowała tę funkcję zręcznie, administrowała sprawnie. Osobiście miałem trochę awersję do jej sposobu ubierania się, zwłaszcza w jakieś błyszczące ciuchy ale to raczej kwestia gustu.

Podsumowując to wszystko wyłaniają się trzy twarze Ewy Kopacz:
1. Współczująca, empatyczna
2. Znerwicowana, krzykliwa, nie radząca sobie, lizusowska
3. Bezwzględny, przebiegły, twardy gracz, gotów zrobić największe świństwo byle osiągnąć cel.

Swoją drogą, fakt, że z taką biografią Ewa Kopacz została premierem III RP dobitnie świadczy o głębokim kryzysie wartości tego państwa. Jakichkolwiek wartości.

upd
jeszcze jedno, widać, że Kopacz aby się wykazać ma zwyczaj rzucać się głównie na zadania najtrudniejsze, takich których nikt nie chce się podjąć, miejmy nadzieję, że ten zwyczaj nie pozostanie jej jako premierowi, albo będzie ktoś, kto w odpowiedniej chwili złapie ją za ramię.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-09-2014 [08:42] - NASZ_HENRY | Link:

Własny mąż ją POrzucił ;-)

Obrazek użytkownika stan43

16-09-2014 [17:31] - stan43 | Link:

"o sekcjach zwłok ona nie kłamie wprost"; owszem, kłamie wprost: mówiła, że początkowo polscy patolodzy tylko się przyglądali, ale trwało to tylko kilka minut, potem włożyli fartuchy i "ramię w ramie" z lekarzami rosyjskimi dokonowalisekcji; nie musieli nic mówić, rozumieli się bez słów, jako fachowcy. Mówiła tak w sejmie, czy nie mówiła? To było ordynarne kłamstwo wprost! I proszę nie wciskać kitu!

Obrazek użytkownika foros

16-09-2014 [23:02] - foros | Link:

wszystko się zgadza oprócz słów "dokonywali sekcji" o ile pamiętam w oryginale było "pracowali", a każdy rozumiał, że chodzi o robienie sekcji.
Proszę zresztą przesłuchać dostępny na youtubie zestaw wypowiedzi Kopacz ostatnio prezentowany przez GP, wstawiony też w jednej z notek przez Eustachego Traktora.

Nie tylko ten sposób prób kłamania nie wprost jest charakterystyczny dla Kopacz. Drugim elementem charakterystycznym jest tutaj robienie wtrąceń do wypowiedzi, tak by trudno było znaleźć przekonujący cytat czarno na białym wskazujący na kłamstwo, ewentualnie próbę zamotania słuchacza, doskonale jest to widoczne w rozmowach Kopacz z Olejnik, czy Klicha przed komisją sejmową.
Ten sam sposób wypowiadania się jest charakterystyczny dla akredytowanego Klicha w sprawach smoleńskich jak i dla samego premiera Tuska w tych samych sprawach. Podobnie zresztą dla prezydenta Komorowskiego ogólnie. Potem usiłuje nas się przekonać, że, np. Komorowski, miał na myśli coś innego niż wszyscy zrozumieli.

Obrazek użytkownika foros

16-09-2014 [23:42] - foros | Link:

gdzieś się zapodziała moja odpowiedz poprzednia odpowiem jeszcze raz

wszystko się zgadza prócz słów "dokonywali sekcje" o ile pamiętam w oryginale było "pracowali" z późniejszą sugestią odnośnie sekcji "co by tam innego robili" przy czym nie wiadomo czy Kopacz odnosi się do lekarzy rosyjskich czy polskich (a tych w ekipie prokuratorskiej bylo śmiesznie mało, całą ekipa liczyła bodaj 11 ludzi bez 2 prokuratorów) całość rozmowy w kropce nad i u M. Olejnik.

zwracam tez uwagę na charakterystyczny sposób wypowiadania się Kopacz w tej sprawie: używanie wtrąceń do wątku głównego tak by uniknąć jasnej odpowiedzi. Podobną taktykę stosowali akredytowany Klich przed komisją sejmową, Tusk przed komisją sejmową, ponoć też Komorowski miał mówić coś innego niż wszyscy słyszeli.
To nie jest przypadek. Myślę, że ci ludzie przeszli szkolenie u tych samych specjalistów: jak skłamać tak, by być trudniej przyłapanym za rękę. Reszta to życzliwość mediów.