KORONA KRÓLÓW. Jedyny zarzut: dlaczego dopiero teraz!?

Od lat dopominam się o edukowanie młodzieży (i całego społeczeństwa) przez wykorzystywanie szlachetnie pojmowanej rozrywki. Gdyby Hollywood miało taki materiał na scenariusze jak nasza Historia – fabryka snów pracowałaby 24 godziny na dobę! Sam zresztą mam w mej twórczej biografii filmowy falstart; przypominam link:

https://wpolityce.pl/polityka/160427-nasze-matki-nasi-ojcowie-polska-wersja-alternatywna-gotowe-scenariusze-powedrowaly-na-coraz-bardziej-zakurzona-polke

W skrócie: ballady, teledyski, seriale i fabularne filmy historyczne skuteczniej zrealizują politykę historyczną naszego państwa niż opasłe tomy historyków czy nudne wykłady. Gdyby jeszcze nasi decydenci pojęli, że to nie Chopin, filharmonia, teatr czy opera – lecz tylko inteligentnie i przebojowo zrealizowane projekty popkultury mogą skutecznie wypromować nasz kraj i jego przebogatą, nieznaną w świecie Historię!

Dlatego cieszę się niezmiernie z powstania serialu „Korona Królów”. Klasyfikuję go w w kategorii „Złotego Stulecia”. Tego typu produkcje (koszt bodajże 800 tys. dolarów za odcinek; gdzie nam do ich budżetu!) przyczyniły się do sukcesu promocyjnego i finansowego tureckiej kinematografii. Roczny zysk ze sprzedaży wszystkich tureckich seriali do kilkudziesięciu krajów świata wynosi ok. 400 mln. dolarów! A sam sukces wizerunkowy państwa tureckiego jest nie do przecenienia. Piękne kobiety, przystojni mężczyźni, wykwintne lub eleganckie stroje, wspaniałe wnętrza, zwroty akcji wciągające ogromną część społeczeństwa (zwłaszcza kobiety). I przemycają – pod płaszczykiem wartkiej rozrywki – pozytywne dla kraju rządzonego przez despotycznego Erdogana treści. Ileż to razy słyszałem od rozgorączkowanych fanek sułtanatu komentarze świadczące o tym, że więcej wiedzą o historii Osmanów niż rodzimych Jagiellonów.

I to ma szansę właśnie się zmienić!

Powierzenie spraw scenariuszowych sprawdzonej w serialowych intrygach Łepkowskiej, dobór nieznanych, lecz atrakcyjnych aktorek i aktorów, wystylizowane kostiumy, wspaniałe wnętrza i splątane, dworskie intrygi z pewnością przywiążą do „Korony Królów” milionowe rzesze telewidzów. Jeśli scenarzyści będą korzystać obficie z konsultacji z historykami (polecam zwłaszcza prof. Andrzeja Nowaka!) - to ręczę, że sensacyjnych wątków im nie zbraknie.

A że zaprawionych w niszczeniu Rzeczypospolitej i jej Historii totalnych targowiczan szlag trafia? Może boją się, że wkrótce nawet dziecko będzie wiedziało, co tak naprawdę zdarzyło się w Targowicy?

Tak czy inaczej hasło „polskość to nienormalność” przegrywa z kretesem z normalną polskością. Sukces serialu otworzy kiesy sponsorów. Z czasem producentów serialu będzie już stać na sceny batalistyczne, specjalne efekty i kaskaderskie popisy. Czego im i polskim widzom życzę. Amen.

PS Uprzedzając falę krytyki: dajcie telewizji publicznej jakieś normalne pieniądze na funkcjonowanie/produkcję (w miejsce zdemolowanego przez Tuska abonamentu), a potem wymagajcie jakości na poziomie „Gladiatora”… Z pustego i Salomon nie naleje… Faktem jest, że "Korona Królów" powinna być tylko wypełniaczem do głównej, godnej produkcji filmowej (której wciąż brak) na polskie tematy historyczne...

Z tomiku „Ja tu zostaję” przypominam wiersz na temat:

GDYBY HOLLYWOOD PRZEJĄŁ NASZE SCENARIUSZE...

Ciągle się zastanawiam, jak wychować młodzież,
By swe miejsce znalazła w pokoleń pochodzie.
Nie wypadliśmy przecież sroce spod ogona!
Raz niejeden wróg Polski o tym się przekonał,
Gdy próbował nam wyrwać z serc Honor i Boga,
I zawłaszczyć Ojczyznę, ponad życie drogą...

Cóż, całe wieki szykan, pokus, prania mózgu,
Wtłaczały nam myślenie – po prusku, po rusku,
Mętlik zrobiły w głowach, wolę osłabiły,
A narodową dumę – wrzucały w mogiły...

Mało kto z młodych czyta prastare kroniki,
Łatwo więc ich przekonać, że byliśmy nikim!
Świat dzisiaj bowiem płynie w poprzek normalności,
Pod prąd rozsądku, prawdy i wbrew moralności.
Amerykanin, Francuz, Anglik czy Holender
Wciskają nam bez kitu propagandę „gender”,
W której gej, feministka, transwestyta śliczny
Zmienia nasz byt realny w zwykły dom publiczny...
Burzy święte wartości sodomita z biesem;
Bóg, Honor i Ojczyzna przepaść ma z kretesem!

Jeden widzę ratunek z tej zapaści srogiej:
Wykorzystać nam trzeba technologie nowe!
Jeden film „Braveheart” zwany (któż o nim nie słyszał)
Więcej zrobił dla Szkocji niż odczytów tysiąc!
A „Szeregowiec Ryan” (hollywoodzkie story)
Amerykańskim heroes oddaje honory...

Gdyby Hollywood przejął nasze scenariusze,
Napisane przez życie, pełne chwały, wzruszeń:

O walecznych Słowianach – od Siuksów dzielniejszych!
Polskich władcach – od króla Artura światlejszych!
O rycerzach walecznych, równych Achillowi:
Zawiszy Czarnym, Ciołku, Zyndramie z Maszkowic!
O przewagach husarii, odsieczy wiedeńskiej,
Insurekcjach, powstaniach... O nadludzkim męstwie!
Legionach i Orlętach! O ułanach września!
Lotnikach, pancerniakach, piechocie – jak z pieśni!
Zuchach z Szarych Szeregów, żołnierzach podziemia!
– Kręciłby hit za hitem! A świat by oniemiał...

Lecz polską rację stanu decydent ma w nosie;
Na Pileckiego braknie... Budżet – na „Pokłosie”!
Jest szansa, by sfilmować polską epopeję;
Dowieść trza, że Kościuszko był na przykład... gejem...

A z cyklu – znalezione w sieci – kolejna biografia do sfilmowania: ballada pt. HETMAN (Stefan Czarniecki – napis nagrobny). To wręcz gotowy już szkic scenariusza!
https://www.youtube.com/watch?v=WNYaXueWI3I

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-01-2018 [16:09] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Profesor Nowak w dziedzinie mediewistyki nie istnieje, w związku z tym jako konsultant filmu traktującego o Łokietku i Kazimierzu do niczego się nie przyda.
2. Film sprzedaje widzom wygląd Polski jak z wyobrażeń Fryderyka Wielkiego o Polakach - mam teraz swoich Irokezów których będę cywilizować.

Obrazek użytkownika Zunrin

05-01-2018 [16:11] - Zunrin | Link:

Poziom hejtu na ten serial tylko zachęca mnie do jego oglądnięcia (nawet żeby sprawdzić czy naprawdę jest tak zły jak o nim piszą). Swoją drogą ostatnimi czasy ukazuje się coraz więcej publikacji pokazujących wieki średnie w Polsce w dość ciekawym świetle.

Obrazek użytkownika xena2012

05-01-2018 [17:25] - xena2012 | Link:

Wadą tego serialu jest krótkość odcinków.

Obrazek użytkownika gorylisko

05-01-2018 [20:18] - gorylisko | Link:

myślę, ze trzeba by pociągnąć z kapcia w życ kurskiego to od razu sprawy ruszą z kopyta... z kurskim to będzie wiecej tego latynosa z playbacku czy jakoś tak... ale nie bedzie serialu klasy "Sny królewskie" czy "Crimen"... a obecny serial ze wzgledu na kwiki wydawane przez targowicę z chęcią... zreszta powiesci piastowskie bunscha to gotowe scenariusze na tasiemca historycznego...

Obrazek użytkownika OLI

05-01-2018 [20:35] - OLI | Link:

Antoni Gołubiew "Bolesław Chrobry". To się czyta. Jeszcze lepiej by się oglądało, bo napisane starannie, rozbudowane w niemal gotowy, wielowątkowy scenariusz.

Obrazek użytkownika Ptr

06-01-2018 [00:32] - Ptr | Link:

Po pierwsze dobrze , że nie jest to zwykłe naśladownictwo innych produkcji. Po drugie trzeba się trzymać realiów historycznych plus piękno plus młodość plus jakość gry i produkcji.

A Gladiator ?  Chłodnym okiem patrząc to bajka o cesarskim oficerze o duszy anielskiej, ( i mieczu diabelskim) nie znającym stolicy cesarstwa, nie rozumiejacym polityki, nieznany bliżej cesarzowi, ma decyzją cesarza mędrca  zostać głową imperium. I bohater zapomina przy tym , że cesarstwo polega na dziedzicznej sukcesji tronu lub zdobyciu go drogą zamachu stanu. W filmie wszystko możliwe.
Możliwe , gdyż to desant pary amerykańskich superherosów z Nowego Jorku w czasy rzymskie. Ich misją filmową jest skierowanie zdeprawowanego cesarstwa na tory republiki , a nawet na tory demokracji. Taka fascynująca zabawa z historią,  poprawka historii, jaka w rzeczywistości nie miała miejsca.
Podobnie w "Królestwie Niebieskim" obrońca Jerozolimy , (grany przez Orlando Bluma ) też został wysłany z przyszłości by wprowadzić demokratyczne porządki w obleganej przez Saladyna Jerozolimie i pięknie się z nim pojednać.
Realia były inne. 
 

Obrazek użytkownika Jabe

06-01-2018 [00:38] - Jabe | Link:

Gladiator to była komercha. Z opisu wnoszę, że Królestwo Niebieskie to postępowy chłam. Do czego równamy?

Obrazek użytkownika Ptr

06-01-2018 [14:22] - Ptr | Link:

Królestwo Niebieskie to film zrobiony tak, by przywalić krzyżowcom i wylansować postępowca na bohatera.  Artystycznie niezły. 
Mam nadzieję ,że poczucie estetyki polskiej widowni nie zostało ostatecznie sprowadzone do poziomu "Misia". Ale przecież jest wielu , którzy zejdą do najniższego poziomu by tylko móc pośmiać się z przeciwnika , odreagować swą nienawiść, przeżyć te niskie emocje , które w nich siedzą. Kabaret ! Chory kabaret obrażajacy ludzi ( i obrażajacy sztukę kabaretowa ) to ta pożywka dzięki której niskie instynkty czują ,że żyją w ludziach.  

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-01-2018 [03:47] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Po drugie trzeba się trzymać realiów historycznych plus piękno plus młodość plus jakość gry i produkcji."
Tylko że realiów historycznych, jakości gry i produkcji nie ma. Piękno takie sobie, a młodość? No cóż do takiego chłamu bierze się najczęściej młodych, by trzymali mordy na kłódkę i cieszyli się że świat o nich słyszy. Vide kariery Paschalskiej, Powierzy, Mroczka,