BITWA POD WIEDNIEM. Jak przekuć wiktorię w klęskę...

12 września mija kolejna rocznica Wiktorii Wiedeńskiej (1683). W XVII wieku przewaga liczebna Kara Mustafy była przytłaczająca. Fanatyczni muzułmanie szli po kolejne, pewne zwycięstwo. Zaskakująca szarża polskiej husarii w ciągu pół godziny rozstrzygnęła losy bitwy. Spodziewać by się można, że wdzięczność cesarza austriackiego będzie ogromna. Nic bardziej błędnego! Emil Bardysz (Diariusz medyczny z wyprawy wiedeńskiej roku 1683) opisuje to w ten sposób:

„Spotkanie króla z cesarzem wypadło chłodno. Leopold I nie zdjął kapelusza ani w chwili, gdy prezentowano mu królewicza Jakuba, ani gdy podczas przeglądu wojsk pochylały się przed nim polskie sztandary. Oburzyło to Sobieskiego i całe rycerstwo. Od tego spotkania stosunki uległy pogorszeniu. Austriacy przestali wojskom polskim dostarczać prowiant. Nie godzili się również na pochówek żołnierzy polskich w mieście wskazując pola i cmentarze dalej położone, gdzie chowani byli polegli żołnierze z armii tureckiej. Zdarzały się przypadki otwierania ognia do głodnych żołnierzy polskich usiłujących wejść do miasta. Utrudniali też pozyskanie statków potrzebnych do przewiezienia rannych i chorych do zorganizowanego w Preszburgu szpitala. Po tych działaniach wśród żołnierzy polskich pojawiły się opinie, że cesarz niepotrzebnie otrzymał odsiecz...”

Trzeba przyznać, że współcześni Austriacy też nie okazują zbytnio wdzięczności. Na 330 rocznicę Bitwy pod Wiedniem musieliśmy zrezygnować z udziału w uroczystościach. Polscy rekonstruktorzy pisali:

„Głównym powodem zmiany tych planów jest brak zgody władz Wiednia na udział naszej konnicy w rocznicowej defiladzie. Zażądali,  aby  husarze szli podczas defilady pieszo. Ten absurd argumentowano tym, że konie mogą być niebezpieczne  dla ludzi. A przecież na całym świecie konie biorą udział w paradach i defiladach  i  nikomu  krzywdy  nie  robią.  Koni  w paradzie wiedeńskiej nie chcą tzw.ekolodzy,  a pacyfiści uważają, że udział jazdy husarii  w  uroczystościach rocznicowych to nawoływanie do działań wojennych. Uznaliśmy więc, że nasza bierna zgoda na postawione warunki oznacza łaby   legitymizację  działań   jawnie  obniżających  rangę   uroczystości, szczególnie  w  kontekście  ogromnego  polskiego  wkładu  w  zwycięstwo wiedeńskie. Sądzimy, że husaria jako symbol Wiktorii Wiedeńskiej winna być głównym motywem uroczystości, nie zaś stawać się jedynie tłem dla drugiego planu.”

A w tym roku austriackie lewactwo poszło znacznie dalej; zbezczeszczono polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na Kahlenbergu. Pomalowany na czarno, z wulgarnym napisem – prezentuje obecne trendy. Gdyby Kara Mustafa ruszył dziś na Europę, powitano by go zapewne balonikami, chlebem i solą...

Dlatego w tygodniku "Sieci" napisałem o grzechu nadgorliwości; poniżej fragment:

(...)Pomarzyć dobra rzecz. Gdyby król Jan III Sobieski nie pomógł Austriakom pod Wiedniem – ubyłoby nam jednego potencjalnego rozbiorowego zaborcy. W następstwie tegoż Rosja i Niemcy – zmuszone do obrony granic przed potężnym, muzułmańskim zagrożeniem – zamiast knuć przeciwko Rzeczypospolitej wolałyby szukać z nią sojuszu... Przerażona nadciągającym, realnym dżihadem Francja włączyłaby się w nurt anty-islamskiej krucjaty. W miejsce Wiktorii Wiedeńskiej świętowalibyśmy kilka lat później zwycięstwo nad armią Kara Mustafy np. pod Lwowem. Istambuł nazywałby się znów Konstantynopolem (lub Janopolem?), a polskie kurorty nad Morzem Czarnym biłyby dziś rekordy frekwencyjne; o ISIS nikt nawet by nie słyszał.Niestety – ten błogosławiony akt zaniechania nie wydarzył się. Urosły u naszych granic dwie potęgi, które ściągnęły na nas rozbiory, dwie straszliwe wojny światowe i (przy aprobacie Francji i Anglii) – półwiecze okupacji sowieckiej. Dziś Unia Europejska sama oddaje się muzułmanom w jasyr, prośbami i groźbami usiłując skłonić nas do zbiorowego samobójstwa. (...)

PS Z tomiku „Pro publico bono” przypominam wiersz:

VENIMUS, VIDIMUS ET DEUS VICIT*

„Te kościoły już jutro będą meczetami!”
Wołał Kara Mustafa pod Wiednia murami.
Trzysta tysięcy gardeł ryknęło pod niebo:
„Allah akbar!** Mahomet jest prorokiem jego!”
I każdy z nich był gotów umrzeć za swą wiarę,
I czuło się moc wielką nad wojsk tych bezmiarem...

Słysząc to garść obrońców na murach struchlała,
Już ni siły, ni ducha do walki nie stało,
Zwłaszcza, że król Leopold – by chronić dynastię –
Uciekł z oblężonego przez Osmanów miasta
I z bezpiecznej oddali czekał rozwiązania;
Bez wiary... Bez nadziei... Bez woli przetrwania...

Lecz nim przyszło zapalać żałobne gromnice
Człek pobożny nadciągnął z północnej granicy.
Wiódł za sobą skrzydlato-barwny hufiec zbrojny
Dzielnych i w stal zakutych mężów bogobojnych,
Gotowych życie oddać za swych ojców Wiarę...

Z Bogiem w sercach, z Madonną Czarną na sztandarach,
Król Jan Trzeci Sobieski (on ci był tym wodzem)
Spadł jak jastrząb na wroga, utopił w pożodze,
I zastępy sułtana spod Wiednia przegonił...
Tak na ponad trzy wieki wolność nam obronił!

Na koniec, gdy tłum gromko głosił jego męstwo
Rzekł: „Starły się dwa Światy. Bóg nam dał zwycięstwo!”

Dziś bez walki Europę Islam wziął, niestety;
Wykupuje kościoły, zmienia je w meczety...
Tolerancja przekracza dopuszczalne ramy;
Już sami swe korzenie (głupcy!) wycinamy...

Goście – gospodarzami? Wszak to chwila bliska;
W puste miejsce po Krzyżu Półksiężyc się wciska.
Bezideowa tłuszcza przegrywa z kretesem;
Nikt nie zechce umierać za tęczowy deseń!

Zbrakło Wiary. Idei. Nie masz Sobieskiego.
Kończy się multi-kulti. Ucz się arabskiego...

* „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” – z listu króla Jana III Sobieskiego do papieża Innocentego XI
* Bóg jest wielki!

I jeszcze ballada ROK 966, nawiązująca również do wiedeńskiej wiktorii.
https://www.youtube.com/watch?v=qxK-hjNsSkc
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-09-2017 [08:14] - Marek1taki | Link:

Za grosz empatii dla tych co im przynależność Austrii do Trójmorza ością w gardle staje.

Obrazek użytkownika michnikuremek

10-09-2017 [09:22] - michnikuremek | Link:

Dlatego też Polacy muszą raz na zawsze wyrzucić hasło „Za wolność waszą i naszą” do lamusa i już NIGDY nie nadstawiać za nikogo głowy. Takich wyrazów "wdzięczności" dostaliśmy zresztą więcej - choćby przypomnieć rachunek jaki nam wystawili Brytyjczycy za sprzęt wojenny zużyty przez Wojsko Polskie do....obrony Wielkiej Brytanii.

Obrazek użytkownika Czesław2

10-09-2017 [09:27] - Czesław2 | Link:

Jak przekuć wiktorię w klęskę? Dwa linki, specjalnie jeden pod drugim:
https://wpolityce.pl/smolensk/...
http://www.fronda.pl/a/dr-n-me...

Obrazek użytkownika xena2012

10-09-2017 [13:19] - xena2012 | Link:

W dzisiejszym programie Woronicza 17 udało się jednak przekuć zwyciestwo Sobieskiego w klęskę za przyczyna posła Misiło z Nowoczesnej.Nie rozumiem jakim cudem ten tępy osobnik  który  jak przypuszczam nawet nie wie kto to był Sobieski jest zapraszany do debaty by wygadywać piramidalne głupstwa. Nieco podpuszczony przez rozbawionych jego głupotą pozostałych gości programu doszedłby niechybnie do konkluzji,że Sobieski też był w PiS-ie.Dziwne to zresztą  obchody rocznicy gdzie pozwolenie na manifestacje dostają lewackie ugrupowania a polska rekonstrukcyjna grupa historyczna otrzymuje odmowe.

Obrazek użytkownika Czesław2

10-09-2017 [13:28] - Czesław2 | Link:

Nie ma w tym nic dziwnego. legalnie wybrany prawicowy rząd Austrii szantażem został obalony. Oczywiście, przez niewybrane władze tzw uni.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

10-09-2017 [13:44] - Lech Makowiecki | Link:

Myślę, ze aktualnie potomkowie Kara Mustafy defilują w Wiedniu nie tylko 12 września, ale przez cały rok...

Obrazek użytkownika michnikuremek

10-09-2017 [14:04] - michnikuremek | Link:

Misiło miał rację. Sobieski to patologiczny rasista, faszysta, ale przede wszystkim islamofob! A może i homofob? Bo kto zaręczy, że wśród zabitych Turków nie było gejów? :D :D

Obrazek użytkownika xena2012

10-09-2017 [22:29] - xena2012 | Link:

Słusznie,Polska powinna przeprosić muzułmanów za Sobieskiego i swoją zbrodnię. Może nawet ustami Misiło.

Obrazek użytkownika Ptr

10-09-2017 [13:25] - Ptr | Link:

Jeżeli w ogóle Polak będzie tam przemawiał , to powinien powiedzieć , że tylko dzięki  dowództwu Sobieskiego i zwycieskiemu atakowi 30 tys. husarii polskiej Austria przetrwała jako państwo , a jej ludność uniknęła niewolniczego losu, upokorzenia i niewolnictwa każdego mieszkańca kraju i regionu.
Dzisiaj wyglada na to ,że nie chcą o tym pamiętać. .
Chcą wyprzeć z pamięci jak Niemcy ? 
Albo to lewica robi wszystko , aby poróżnić sprawiedliwych po obu stronach w imię walki z tradycją.