Energetyka jądrowa, czy potrzebna ? I globalne ocipienie...

Poniżej list otwarty prof. dr.bab. zwycz. Mirosława Dakowskiego, człowieka jak najbardziej kompetentnego w sprawie o której mowa... dla mnie sprawa jest o tyle istotna czy potrafimy uzyskac materiał do zbudowania bomby atomowej...tak, tak... dokładnie o to mi biega, jesli da sie bez budowy elektrowni to po cholerę ?? Żeby zadowolić france ? czy innych cwaniaczków... a gdyby kto pytał z wykształcenia jestem fizykiem... żeby było ciekawiej, kolega, stypendysta Żarnowca, miał obronę w ten sam dzień kiedy czarnobyl wyjeb... stało się samie wiecie co... Już wtedy, grupa młodych nieopieroznych fizyków doszła do prawidlowych konkluzji, które po latach tak naprawdę ujrzały światło dzienne... a propos Żarnowca, nie mieliśmy pojęcia o tym, że fundament pękł i potraktowano go jak wylewkę betonu przy budowie chlewika... Potem Panu Bogu dziękowałem, choć miałem żal wcześniej o zakończeniu projektu...
Panu Bogu i Matce Boże Dzięki, że w tej materii zadziałali...

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20955&Itemid=44  
  Do Ministra Energii  o humbugu "ocieplenia" i szantażu energetyki
jądrowej
 
 
Prof. zw. dr hab. Mirosław Dakowski
Fizyk rozszczepienia, energo –analityk
 Warszawa, 8 września 2017

Minister Energii
Krzysztof Tchórzewski,

MINISTERSTWO ENERGII
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,

    Dużym rozczarowaniem dla nas, energo -analityków była wypowiedź Pana na Forum Ekonomicznym [zob.: Krzysztof Tchórzewski: Polska potrzebuje elektrowni jądrowej http://www.rp.pl/Forum-Ekonomiczne/170909458-Krzysztof-Tchorzewski-Polska-potrzebuje-elektrowni-jadrowej.html#ap-1
W tym: „Polska potrzebuje trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy około 4,5 tys. megawatów”.

Rozumiem, że ugiął się Pan pod przemożnymi naciskami [w rządzie??] i musiał zmienić swe dotychczasowe stanowisko.
Ponieważ na mnie takie naciski czy szantaże nie są wywierane, stwierdzam jednoznacznie:

  1. pułap maksymalnej emisji CO2 ”jest szantażem politycznym, nie zaś merytorycznym. Udział człowieka we wzroście CO2 jest minimalny, a udział CO2 we „wzroście temperatur” planety- pomijalny. Cały efekt cieplarniany to humbug polityczny.
  2. Jestem fizykiem rozszczepienia. Dlatego z zupełną pewnością stwierdzam: Energetyka jądrowa jest zaułkiem energetyki, państwa rozsądne się z niego wycofały. Koszty EJ od dziesięcioleci rosną, nigdy nie będzie ona konkurencyjna.
    Dowody na prawdziwość obu twierdzeń może Pan znaleźć bez trudu, np. na mej stronie www.dakowski.pl lub w książce „O to, co najważniejsze”. Zachęcam do lektury – dla dobra Polski.
    Proszę nie przekazywać tego listu „specjalistom” w ministerstwie. Poprzedni mój memoriał do Pana Ministra z 3 lutego 2016 w sprawie energii odnawialnych został przekazany p. Januszowi P[---] [Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnych Min. Energii]. Podpisana przez niego odpowiedź wykazała, że napisał ją analfabeta, nie potrafiący przeczytać ze zrozumieniem jednej strony tekstu.
  3. Ponawiam ofertę pomocy Panu w poruszonych trzech sprawach.

Mirosław Dakowski
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

08-09-2017 [16:09] - Czesław2 | Link:

Tak mi się wydaje, że w przemyśle 50% energii jest zużywane na produkcję bubli. Potem te buble przy pomocy następnych ilości energii podlegają tzw recyklingowi i biznes się kręci. Produkcja coraz większej ilości energii do produkcji coraz większej ilości zbędnych rzeczy to model rozwoju. Na dodatek samorządy znalazły nowy sposób upłynniania kasy z podatków. Oświetlają w miastach każde g... przy każdej ścieżce. Ekolodzy wniebowzięci. Ciekawe, czy w prawie jest pojęcie zaśmiecania przestrzeni światłem?

Obrazek użytkownika cyborg59

09-09-2017 [01:11] - cyborg59 | Link:

Jest  pojęcie zaśmiecania przestrzeni światłem ! Wprowadzone przez astronomów. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [19:36] - zbieracz śmieci | Link:

Samorządy korzystaja z nadwyżek mocy w nocy jakie maja eletrownie opalane węglem,im więcej mocy wybudujemy tym więcj tych nadwyżek bedzie .
Nie da się bloku emergetycznego wygasić do zera a nastepnie błyskawicznie go doprowadzić do pełnej mocy gdy zapotrzebowanie wzrasta.
Gwarancję szybkiego pokrycia niedoboru to dają elekrownie wodne i te  gdzie są turbiny gazowe,atomówki też ale manipulowanie ciągle moca też na zdrowie im nie wychodzi.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

10-09-2017 [13:59] - Czesław2 | Link:

No cóż, późną jesienią, zimą i wczesną wiosną te oświetlenie jest włączane przed wieczornym szczytem poboru energii...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [20:46] - zbieracz śmieci | Link:

Zadrzyj z wójtem i twoi sąsiedzi to zobaczysz co się będzie dzialo gdy każe odłączyć oświetlenie twojej ulicy czy sioła ,wtedy poznasz/cie co to wilkowyje.

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2017 [16:07] - Jabe | Link:

Koszty energii nuklearnej rosną, bo taka jest polityka państw. Ustawicznie podnieca się antynuklearną histerię. O co chodzi, nie wiadomo. A jak nie wiadomo...

Obrazek użytkownika Andrzej W.

09-09-2017 [15:58] - Andrzej W. | Link:

Przed paroma laty, miałem przyjemność "dyskutować" tutaj (albo na NE, już nie pamiętam) z Panem Profesorem. Jak pamiętam, jednym z przykładów były nasze Gąski. Profesor Dakowski nie przekonał mnie. 

 

Obrazek użytkownika gorylisko

08-09-2017 [22:17] - gorylisko | Link:

a faktyczny stan budowy elektrowni jądrowych też pana nie przekonuje, Fukushima też...Czarnobyl pewnie także...

Obrazek użytkownika Andrzej W.

08-09-2017 [22:53] - Andrzej W. | Link:

No nie wiem. Faktem jest, że prawdopodobnie bylibyśmy skazani na stare technologie z Francji, uzależniając się tym samym dalej. Nie pamiętam już jednak dokładnej argumentacji Pana Profesora, a przyznam, że tym się nie zajmowałem. Gdyby był Pan łaskaw, albo Komentatorzy, mnie oświecić, to chętnie się uczę.

Obrazek użytkownika cyborg59

09-09-2017 [01:39] - cyborg59 | Link:

Nie ma nowych technologii ! W ciągu ostatnich miesięcy zrezygnowano z dalszych badań nad : reaktorem torowym (RPA), reaktorem powielającym na szybkich neutronach (Japonia i USA). Koszty budowy 1 MW elektrowni jądrowej i fotoelektrycznej zrównały się w roku 2010 ! Przed katastrofą w Fukushimie. Potem koszty EJ poszybowały w górę, a fotovoltaika spokojnie tanieje. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [19:50] - zbieracz śmieci | Link:

Gdyby nie było nocy i braku możliwości składowania energii elektrycznej  to energia solarna byłoby to.

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2017 [17:04] - Jabe | Link:

Katastrofa w Fukuszimie jest najlepszym dowodem bezpieczeństwa technologii nuklearnej. Mimo wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami, zawiódł jedynie archaiczny reaktor, który wymagał zewnętrznego zasilania. To tak, jakby utyskiwać, że w 50-letnim samochodzie popsuł się silnik w wyniku czołowego zderzenia z TIR-em, z którego pasażerowie wyszli cało.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [19:47] - zbieracz śmieci | Link:

To co sie stało w czernobylu to nie wynik jakosci reaktora ale ,ze załoga przystapiła do pracy nad jakimś programem wojskowym bez należytego przygotowania .Zaczeli ale potrafili nad tym zapanowac i stało sie co sie stało ,zawsze kacapów o to podejrzewano a dopiero kilkanście lat temu za rządów jelcyna mieli pewność.
Gdyby z drugiej strony nie Czernobył to mielibyśmy u siebie mogielnik dla zużytego uranu z całej Europy.

Obrazek użytkownika bercik1964

08-09-2017 [18:14] - bercik1964 | Link:

"....Podpisana przez niego odpowiedź wykazała, że napisał ją analfabeta, nie potrafiący przeczytać ze zrozumieniem jednej strony tekstu..."  :)

 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

09-09-2017 [06:38] - Kazimierz Kozio... | Link:

"Energetyka jądrowa jest zaułkiem energetyki, państwa rozsądne się z niego wycofały" blabla - to moze zrobmy sobie liste tych panstw nierozsadnych i zacznijmy dyskusje o ekoterroryzmie vs. ceny energi w panstwach rozsadnych i nierozsadnych.
A fotowoltaika taniejaca to niby skad sie bierze? To jest tak samo "czysta" energia jak kazda inna. Zeby wytworzyc panele foto to trzeba zdewastowac okreslona ilosc natural rsources tyle ze zwykle w odleglym zakatku globu od miejsca gdzie cywilizowani je sobie zainstaluja.
To ze fundament w zarnowcu pekl a w czernobylu zbypasowali zabezpiecznia to poziom kultury technicznej przede wszytkim nadzoru panstwowego a nie obecny poziom technologi bezpiecznego wytwarzania energii jadrowej. Enegretyka jadrowa jest byc moze etapem przejsciowym w histori, etapem z ktorego mozna zrezygowac jezeli bilans zyskow i strat jest oczywisty ale argumenty powinny byc klarowne nie tylko dla waskiego grona szamanow.
Iluzoryczna propaganda dla mas moze oczywiscie zapewnic ze PL jest ekobezpieczna bez energetyki jadrowej ale rownoczesnie starannie unika poruszania tematu rozmieszcznia elekrowni jadrowcyh w poblizu PL.

Obrazek użytkownika spike

09-09-2017 [11:53] - spike | Link:

"To ze fundament w zarnowcu pekl a w czernobylu zbypasowali zabezpiecznia to poziom kultury technicznej..."

a trzęsienia ziemi, powodzie huragany, itd. to też kultura techniczna? wystarczy niewielki błąd ludzki, a skutki na całe pokolenia, tylko ktoś pozbawiony empatii może takie bzdury wypisywać.
czy nie wystarczy, że MY mieszkamy na reaktorze?
Pieniądze wywalane w EJ przeznaczyć na technologię geotermalną, czysta, bezpieczna i wieczna. Polska ma spore zasoby tej energii, czemu nie iść w tym kierunku, to się szybko zwróci.
Ktoś powiedział, że ci co mamią dobrodziejstwem EJ, są kłamcami, bo celem jest materiał rozszczepialny do BA

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

09-09-2017 [13:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

jeszcze mozliwy upadek meteorytu, najazd kosmitow, wybuch supernowej, topnienie lodowcow...
albo dyskutujemy o cenach energii tu i teraz albo sciemniamy o niebezpieczenstwie ku uciesze macherow, chocby w moskwie i paru innych geszefciarzy, ktorzy juz licza przewidywane zyski z wykreowanej narracji energetycznej w kolejnym bantustanie. zalatwili nam gaz po cenach okazjonalnych to urabiaja gawiedz do spec cen kWh. 
fantazje ze geotermia, wiatraki, i fotogniwa poradza sobie z obecnym zapotrzebowaniem energetycznym w tymkraju czy w innym swiadcza o ignorancji pieknoduchow wierzacych ze ciepla woda produkowana jest w kranie.
jezeli nadal bedziemy ulegac niemieckiej presji zeby ograniczyc energetyke weglowa(bajki niemeickich mediow o smogu w krakowie) to energetyka jadrowa stanie sie koniecznoscia

Obrazek użytkownika spike

09-09-2017 [15:39] - spike | Link:

jeszcze mozliwy upadek meteorytu, najazd kosmitow, wybuch supernowej, topnienie lodowcow..."

Najgorszy to jest najazd idiotów.
Spalanie węgla dla uzyskania energii, to "wylewanie dziecka z kąpielą", to tak jakby palić ropą wydobytą z ziemi, dlaczego tak się nie robi?
Geotermia jest nieunikniona, tylko ktoś widzący koniec własnego nosa tego nie dostrzega. Nie wiem na jakim etapie już jest nowa technologia odwiertów, jak oglądałem dok. wygląda to rewelacyjnie, nie dość że szybko, to jeszcze tanio, a odwierty stanowią barierę, głownie cenową. Geotermia niskotemperaturowa jest w zasięgu ręki, tylko trzeba ją promować, są nawet niewielki instalacje, które są opłacalne, podobnie z kolektorami słonecznymi na gorącą wodę, dająca wymierne oszczędności, nie tylko w spalaniu węgla, ale i energii elektr. a i koszt nie jest tak duży.
Nam pozostaje węgiel i o to musimy walczyć, by nas nie linczowano, ale należy myśleć przyszłościowo, atom nią nie jest.

Obrazek użytkownika gorylisko

17-10-2017 [22:26] - gorylisko | Link:

do tego dodałbym instalacje kotłowe do spalania odpadów rolnych i węgla też..., geotermia jest ok ale nie wszędzie aczkolwiek mogłaby być znacznym elementem polityki energetycznej, do tego wodór...
 

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2017 [17:19] - Jabe | Link:

Skoro energia geotermalna jest czysta, bezpieczna i wieczna, proszę założyć firmę, sprzedać ludziom akcje i zbudować jedną, drugą, trzecią elektrownię. Jeśli Pan tego nie robi, proszę choć wytłumaczyć, czemu tego nie zrobili inni. Z energetyką jądrową jest inaczej. Wymaga wielkich pieniędzy na rozruch, będąc na celowniku wyznawców ekoreligii. Jest bardzo ryzykowna, nie ekologicznie bynajmniej.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [21:02] - zbieracz śmieci | Link:

Zrobili ,zrobili to w USA ,nawet nie zrobili od nowa ale urochomili stare ,niskotemperaturowe do 70 oC,rozwiercili pozatykane odwierty i jadą bo się opłaca.Trudno nawet rozpoznać ,że to elektrownia bo budynek niewielki z niewielką turbiną gdyby nie linie energetyczne 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [21:58] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Latam po obcych landach a w kraju jest dobitny przyklad idiotyzmu poprzednich władz i nie ostatnich ale co najmniej trzydziestu.Kotlina Jenenig orska śpi na zasobach wód termalnych od 40 -100 stopni i wody anie rozpuszczonych zwiazków chemicznych i nie nagłebokości nie kilometrów ale od kilkudziesieciu do kilkuset czyli dla wierceń żadnych i wszystkie złoża są udokumentowane.Domy Zdrojowe Cieplic są ogrzewane tą wodą ,używa sie jej do wszystkiego a po zanieczyszczeniu jeszcze gorąca wylewana jest do rzeki.To jest zbrodnia na srodowisku bo powinna przejść przez wymiennikownie i niezanieczyszczona z powrotem być wtłoczona tam skąd ją pobrano.Były plany budowy dwóch elektrowni wykorzystujacych te wody ale ,wadza dała weto bo te nowe zatrudnałyby po kilka osób a dwie eletrociepłownie miejska i enerbgetyki to ponad tysiąc miejsc pracy no i węgiel byłby zbyteczny i koleje do jego przewozu i kary by nie zasiliły budżetu wadzy .
Byt zbyt mocnych grup nacisku byłby zagrożony a miejską i tak zamknięto bo koszt urzadzeń odpylajacych był kosmiczny ale władowano tyle samo i w to samo tylko ,ze w tą należąca do energetyki.
Dopóki państwo bedzie właścicielem wszystkiego co pod ziemia a nie właściciel ziemi to każda nawet najsłuszniejsza inicjatywa może byc zablokowana a narzędziem są podatki.
Mam nadzieje ,że te władze pójda wreszcie po rozum do głowy i nie beda utrudniać tym bardziej ,ze wkład państwa byłby prawie zerowy w stosunku do tego co pożeraja nowe bloki energetyczne oparte na węglu ale jak znam życie nie bedzie łatwo bo nowe to kilka tysiecy miejsc pracy a węgiel a kolej  no i banki co śpią na kasie i lepiej dać kredyty idace w miliardy i z gwarancjami niż jakieś marne kilka setek góra.To dotyczy banków polskich bo żaden zagraniczny nie da nawet ojro kredytu na żadne inwestycje energetyczne.

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2017 [23:44] - Jabe | Link:

Właśnie, trzeba zwyczajnie pozwolić. Wtedy się okaże, co ile jest warte. Obawiam się jednak, że jeśli coś się ruszy, państwo z kieszeni podatnika miliardy w to właduje i na tym się skończy.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

09-09-2017 [15:58] - Andrzej W. | Link:

@Gorylisko
no i widzi Pan, wprawdzie nie rozpętaliśmy tu burzy mózgów, ale jakieś informacje przekazali nam cyborg 59, spike, a nade wszystko p. Kazimierz Koziorowski.
Jednak każdą z tych wypowiedzi można raczej zakwalifikować do kategorii "opinie", co jest zrozumiałe ze względu na ograniczenia "miejsca", choć - nie wątpię - że każdy z Panów posiada jakąś wiedzę w temacie energetyki jądrowej, a zważywszy na porównania, energetyki w ogóle.
Nie wydaje mi się jednak, aby argument typu " u sąsiada wybuchł gaz, więc ja gazu nie będę używał" jest czymś dostatecznym.
Zostawmy sprawę fachowcom; pan profesor Mirosław Dakowski jest "tylko" jednym z wielu.

Obrazek użytkownika cyborg59

09-09-2017 [16:31] - cyborg59 | Link:

Czasami te nasze opinie są nieskładne i pośpieszne. Trudno jest odpowiedzieć w kilku zdaniach tam gdzie potrzebny jest godzinny wykład, a odbiorca musi mieć sporą widzę wstępną. Jestem elektroenergetykiem, który po fascynacji energetyką jądrową w czasie studiów (lata siedemdziesiąte), zetknął się z nią poza granicami, co skutkowało całkowitą zmianą poglądów na nią.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

09-09-2017 [17:43] - Andrzej W. | Link:

To jest absolutnie zrozumiałe. Pan jako ekspert, chcąc zawrzeć wszystko w paru zdaniach, musi stosować pewne skróty, które np. przeze mnie jako zupełnego laika mogą zostać źle zrozumiane. Niemniej dziękuję za jakieś zupełnie podstawowe fakty. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2017 [20:43] - Jabe | Link:

Proszę powiedzieć coś więcej. Co Pana skłoniło do do zmiany poglądów? W którym kraju?

Obrazek użytkownika gorylisko

10-09-2017 [07:09] - gorylisko | Link:

zważywszy, że Einstein była kobietą...

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2017 [22:41] - Jabe | Link:

Nie ciekawi Pana energetyka którego kraju skłoniła Cyborga do zmiany poglądów?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-09-2017 [22:45] - zbieracz śmieci | Link:

Jest jeszcze jedna sprawa która wymaga wyja snienia a bez udziału służb się nie obędzie! W sprawe zanagazowany był rząd niemiec ,nasz koncern energetyczny ,nasze złoża węgla brunatnego co gdyby nie zmaiana rządu to koniec byłby dla nas przykry i kosztowny na tyle ,że ten koncern za długi wpadłby w ręce Niemców ,nam zostało by zdewastowane na zawsze środowisko o utracie niezalezności energetyczne nie wspomnęj.To miało się stać na naszej zachdniej granicy i wszystko było już gotowe .
Zmowa milczenia to za mało powiedziane a i zastosowana maskirowka przez koncern aby ukryć prawdziwe zamiary godna mistrzów.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

10-09-2017 [02:34] - ExWroclawianin | Link:

Mnie w takim wypadku interesuje kiedy w dzisiejszej Polsce wprowadzi sie KARE SMIERCI za ZDRADE oraz za przekrety finansowe jak VAT i temu podobne tez bardzo wysokie kary. Ja bylbym tez za KARA SMIERCI gdyby przekret byl powyzej 5 mln zl. No ale jak na razie widac rzad PiS-u poki co wiele mowi ale jeszcze nie zabral sie za KARANIE PRZESTEPCOW. Moze w koncu ta "reforma nadzwyczajnej kasty" w koncu bedzie wprowadzona w zycie i juz niedlugo Polska przestanie byc panstwem TEORETYCZNYM !!!

Obrazek użytkownika Jabe

10-09-2017 [15:10] - Jabe | Link:

Za Solvere najpierw.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-09-2017 [07:51] - Marek1taki | Link:

Koszty budowy połączone z kosztami ryzyka awarii, sabotażu i ataku zbrojnego i działań żywiołów  są dla elektrowni atomowej są absurdalnie wysokie. Umieszczenie jej pod ziemią zmniejszyłoby ryzyko skażenia ale mało gdzie byłoby to możliwe i opłacalne w porównaniu z geotermią, do której by się sprowadziło.

Obrazek użytkownika Jabe

10-09-2017 [15:27] - Jabe | Link:

Nic podobnego. Padł Pan ofiarą ekohisterii. Dla otrzeźwienia, proszę sobie spróbować przypomnieć katastrofę w Bhopalu. Zapomniał Pan o niej? To dlatego, że tam nie było diabelskiego atomu. Równie dobrze można napisać o kosztach ryzyka awarii, sabotażu, ataku zbrojnego i działań żywiołów w wypadku fabryk chemicznych, instalacji przemysłowych wogóle. Dlaczego temu się nie poświęca uwagi? Ano właśnie dlatego, że nie jest to przedmiotem zainteresowania antynuklearnej ekoreligii.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-09-2017 [19:22] - Marek1taki | Link:

O katastrofie w Bhopalu pamiętam. O Fukushimie i Czarnobylu też. Jest zbyt wiele zmiennych aby te katastrofy porównywać. Tym niemniej możliwe, że ulegam propagandzie. Nawet niemożliwe, żebym jej nie ulegał. Propaganda działa też w druga stronę, zachwalając "czystą" energię z atomu o niskich kosztach eksploatacji. Najpierw jednak trzeba zainwestować z góry i czekać na zwrot. Niewiele osób potrafi skalkulować te koszty i przychody w energetyce bo perspektywa jest wieloletnia,a konkurencja węgla i węglowodorów niepoliczalna ze względu na wahania cen z przyczyn politycznych.  Policzalne są koszty geotermii. Jednak nie jestem całkowitym przeciwnikiem elektrowni atomowych, tylko sceptykiem, że państwo nie zostanie politycznie i finansowo wmanewrowane. Względy bezpieczeństwa skłoniły mnie do - być może absurdalnego z punktu widzenia geologii i kosztów technicznych - umieszczenia takiej elektrowni pod ziemią. Z drugiej strony w kraju, który ma kapitał ludzki i technologiczny w górnictwie, które dotuje drogą scalania kopalń rentownych z nierentownymi. Z trzeciej strony może warto stracić na starcie z atomem "ekologicznym" by zyskać atom wojskowy?

Obrazek użytkownika Jabe

11-09-2017 [20:12] - Jabe | Link:

Katastrofa w Bhopalu była bardzo podobna do czernobylskiej – zły projekt, niekompetencja. Natomiast w Fukuszimie zdarzyło się – pamięta Pan? – wielkie trzęsienie ziemi i tsunami, przy których ta awaria byłaby nieistotnym detalem, gdyby tam nie było diabła atomu. Nawet tu, na Naszych Blogach, były wpisy o tym, jak to skażenie się rozprzestrzenia na świat. Amok i histeria.

To właśnie katastrofa w Fukuszimie pokazała, jak energetyka nuklearna jest bezpieczna. Jeśli dobrze pamiętam, zawiodło jedynie zewnętrzne zasilanie i w konsekwencji reaktor zaprojektowany 50 lat wcześniej, którego nikt by się dziś nie odważył zainstalować. Takie reaktory pracują na świecie, bo ekoreligia zabrania budowania nowych. Gdyby był nowy, sam by się wyłączył.

Koszty energii nuklearnej są trudne do oszacowania, bo w grę wchodzi motywowana religią polityka. Jeśli ktoś ma takie podejście do geotermii, to sytuacja jest podobna.

Jestem dobrej myśli, co do obu, bo można w nich utopić pieniądze podatnika, jak właśnie w państwowym górnictwie. Wadą tego scenariusza jest, że zamiast przynosić zyski, będą generowały straty. No ale nie można mieć wszystkiego.

A co do atomu wojskowego, nie mam zaufania, ani do naszych urzędników, ani do wojskowych, więc się pomysłem nie zachwycam. No chyba że w dłuższej perspektywie.