Daleko PADa jabłko od jabłoni


Stare piłkarskie porzekadło mówi, że jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz. Prezydent Andrzej Duda w kluczowym momencie spotkania nie wykorzystał fenomenalnej okazji do podwyższenia wyniku. Zmarnował sytuację „sam na sam”, która przesądziłaby o losach tego pojedynku. Szkoda. Do końca regulaminowego czasu jednak jest jeszcze kilka minut, więc będzie miał okazję, by się zrehabilitować po tym fatalnym kiksie.

Mija właśnie tydzień od ogłoszenia przez prezydenta decyzji, a ja w dalszym ciągu nie potrafią zrozumieć, czym tak naprawdę kierował się, wetując obie ustawy. Co prawda prezydent podjął próby tłumaczenia swojego stanowiska, ale były one mętne i mało przekonujące, do mnie nie trafiły. Bo niby dlaczego zdanie pani Zofii Romaszewskiej — przy całym należnym jej szacunku — ma być bardziej słyszalne w tej sprawie od innych zdań? Dlaczego ta właśnie opinia ma być lepsza od opinii ludzi, którzy — na przykład — zostali ewidentnie skrzywdzeni przez obecny system sądowniczy i którzy w wyborach oddali swój głos na Andrzeja Dudę, z nadzieją, że wreszcie w kraju zapanuje elementarna sprawiedliwość?

Nie mogę zrozumieć tego, że prezydent i rząd wcześniej nie dogadali między sobą jednych z najważniejszych — jeśli nie najważniejszych — ustaw. Sporo jest rzeczy w polityce, których do końca nie ogarniam, do wielu podchodzę nazbyt idealistyczne i ufnie, jednak w tej sprawie, sprawie prezydenckiego weta, jestem absolutnie przekonany, że prezydent popełnił duży błąd. Jest dla mnie jasne i oczywiste, że jeśli po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy cieszy się opozycja, skoro zadowolona z tej decyzji jest Komisja Europejska, a Berlin nie skrywa swojej satysfakcji, to ona nie może być w żaden sposób dobra dla Polski. Coś, co leży w ich interesie, z całą pewnością nie jest korzystne dla nas. Te weta dają opozycji paliwo do dalszych ulicznych igrzysk. Pokazują, że protesty mają sens, bo pod ich naciskami władza się ugina. Te ustawy nie były idealne, ale nie w ich ułomności rzecz. Opozycja ma jeden cel, jest on oczywisty i nie jest nim z pewnością dobro kraju.

Prezydent Andrzej Duda zobowiązał się do przygotowania w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów ustaw i w związku z tym zapowiedział szerokie konsultacje ze wszystkimi środowiskami. Nie chcę krakać, ale kompromis w tej sprawie wszystkich środowisk zakończy się tym, że obecny układ sądowniczo-biznesowy zostanie posypany z wierzchu cukrem pudrem i żadnych radykalnych zmian — a takie są konieczne — nie będzie. Prezydent wszystkich Polaków. To brzmi dumnie, ale w obecnej sytuacji jest utopią, niczym więcej. Nie można być jednocześnie prezydentem ubeckich konfidentów i ich ofiar. Nie da się być prezydentem WSI-owych geszefciarzy i prezydentem ludzi przez nich zniszczonych. Tego nie da się pogodzić w żaden sposób. Ja nie chcę, żeby Andrzej Duda był prezydentem wszystkich Polaków, ja chcę, żeby był prezydentem Polaków uczciwych, dla których dobro Polski, to jeden z celów nadrzędnych.

Równocześnie z prezydencką inicjatywą zapowiedziano powołanie parlamentarnego zespołu — składającego się z polityków PO, PSL i Nowoczesnej kropki — który ma od września rozpocząć pracę nad reformą wymiaru sprawiedliwości. To już jest groteska. Platformę będzie reprezentował Borys Budka, który jako minister sprawiedliwości nie widział potrzeby reformy sądownictwa, a dostrzegł ją, kiedy pojawiła się realna szansa na to, że przekręciarsko-złodziejskie towarzystwo z jego partii może dosięgnąć ręka sprawiedliwości. Niewątpliwą gwiazdą nowopowstałego zespołu będzie Kamila Gasiuk-Pihowicz. Życie przerosło kabaret, bo uważając, że pani poseł ma kompetencje do tworzenia jakiejkolwiek ustawy, to tak jakby twierdzić, że Fiat Multipla ma sportową sylwetkę. Litości!

Na zmiany czekałem bardzo długo, to poczekam i te dwa miesiące, choć — przyznam szczerze — wiary we mnie mało, że propozycja prezydenta będzie z tych rewolucyjnych. Czas pokaże. Zacząłem tekst futbolową nomenklaturą, to tak go też zakończę. Prezydent Andrzej Duda gra dalej, ale z żółtą kartką na koncie. Musi uważać, by nie faulować, bo każde następne przewinienie może skończyć się drugą żółtą, a w konsekwencji kartką czerwoną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

30-07-2017 [21:35] - xena2012 | Link:

Nie rozumiem -parlamentarny zespół złożony wyłącznie z opozycji będzie tworzył ustawę?  To jaki on parlamentarny?

Obrazek użytkownika Goral Supreme

30-07-2017 [21:41] - Goral Supreme | Link:

Witaj tutaj.
Jestes Nowy i swoj..nie bedzie ci tutaj zle..ale czasami ;-))
.."obecny układ sądowniczo-biznesowy zostanie posypany z wierzchu cukrem pudrem i żadnych radykalnych zmian — a takie są konieczne — nie będzie."...
Nie jest tak zle..Ostatnie slowo bedzie nalezalo do J.Kaczynskiego podsczas glosowania nad Ustawa w Parlamencie..A ten juz zapowiedzial ustami Ziobry ,ze Ustawa MUSI zmienic calkowicie Sadownictwo w Polsce...i nie bedzie kompromisow..Prezydent Duda zapewne w trakcie pisania Ustawy bedzie sie konsultowal z Rzadem.bowiem .nie moze pozwolic sobie na ryzyko odrzucenia Ustawy przez Sejm (PIS ma wiekszosc Sejmowa)
Ziobro i inni niedwuznacznie mowia o propozycji 3/5 juz jako niewystarczajacej..
Jakosc  Ustawy pozwoli stwierdzic,czy Prezydent Duda popelnil faul czy bylo to wpuszczenie Komunistycznych Komisarzy z UE i Berlin w "uliczke" po ktorej padnie bramka..
Ja po pierwszym szoku troche ochlonalem i na dzien dzisiejszy moge powiewdziec ,"wiem ,ze nic nie wiem" co leglo u podloza decyzji w zawetowaniu Ustawy..
Moge rowniez stwierdzic z cala pewnoscia ,ze nie jakosc proponowanej Ustawy przez Rzad (PIS) byla tego przyczyna..

Obrazek użytkownika Jabe

30-07-2017 [22:19] - Jabe | Link:

A ten juz zapowiedzial ustami Ziobry ,ze Ustawa MUSI zmienic calkowicie Sadownictwo w Polsce...i nie bedzie kompromisow. – Minister mówi prezydentowi, jak ma wyglądać ustawa, którą ten zaproponuje? Dobre sobie! Wydaje się w dodatku te oczekiwania wykraczają poza to, co minister sam niedawno sklecił. Sednem jego reformy było więcej władzy dla suwerena, czyli aparatu partyjno-państwowego.

Mam nadzieję, że prezydent złoży spójny i przemyślany projekt. Niestety jest absolwentem czołowej polskiej uczelni, co każe wątpić w jego kompetencje. A na podpowiadaczach raczej polegać nie może.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

31-07-2017 [00:05] - Goral Supreme | Link:

Jabe,Jabe...
Po co udawac...Przeciez wiesz kto jest bosem w Polsce :-)) a ,ze ustami Ministra Sprawiedliwosci ? kto lepiej formalnie nadaje sie na poslanca..
Duda byl wystarczajaco dlugo obokj Bosa aby rozumiec strukture i jej zaleznosci oraz zasady gry..Tutaj nie ma niejasnosci.....tym bardziej ,ze znaja numer telefonow do siebie..
Ja wciagle sie ludze ( wbrem rozumowi) ,ze to proba zdjecia  Rzadu na jakis czas z pierwszej lini ognia..i danie mu odpoczynku..
J.Kaczynski jest niesamowicie zmeczony..a nie jest juz mlodziencem ( aka jego outburst w Sejmie) dowodem..
Na marginesie..Minister Sprawiedliwosci  reprezentuje Rzad RP...ktory dostal mandat do przeprowadzenia zmian strukturalnych w Polsce..Obowiazkiem Prezydenta Dudy jest szacunek do tego mandatu..
Z tym wyksztalceniem to masz racje..nie mowiac o "expertach" od siedmiu bolesci..

Obrazek użytkownika Jabe

31-07-2017 [01:55] - Jabe | Link:

Proszę nie robić sobie jaj z tego „mandatu”. Rząd nie dostał mandatu do „róbta co chceta”. W każdym razie prezydent dostał nie mniejszy. Rzeczywistym suwerenem w tym kraju jest i był samowolny aparat urzędniczy. Teraz oficjalnie miał być scentralizowany w ramach ultraprawicowego hasła „róbta co chceta” (bo mamy większość).

I jeszcze jedno. Nie można wszystkiego wieszać na jednym człowieku. Każdy byłby zmęczony. Jednak o tym trzeba było myśleć lata temu.

Obrazek użytkownika michnikuremek

31-07-2017 [07:14] - michnikuremek | Link:

Dziecko....Po raz kolejny ciebie proszę.... Odejdź stąd wraz ze swoimi wywodami......

Obrazek użytkownika xena2012

31-07-2017 [10:14] - xena2012 | Link:

No ,napewno projekt będzie przemyslany i spójny. Przeciez do jego opracowywania zaproszono taki autorytet jak Gasiuk-Pihowicz,czy sędzię Gersdorf która ewidentnie łamie prawo czynnie uczestniczac w manifestacjach opozycji.

Obrazek użytkownika wandaherbert

30-07-2017 [23:19] - wandaherbert | Link:

"Mogę rowniez z cała pewnoscią stwierdzić,ze nie jakosc proponowanej Ustawy przez rzad  byla tego przyczyną"  W100%  zgadzam się z tym zdaniem

Obrazek użytkownika anakonda

31-07-2017 [06:11] - anakonda | Link:

Sadzicie " g***o na smierc " , a problem juz dawno zostal rozwiazany:

https://www.youtube.com/watch?...