Makłowicz w POsłudze?

Szanowni Państwo. Dostarczono mi przed chwilą kurierem urzędowe pismo, w którym TVP odstępuje od umowy na realizację cyklu „Makłowicz w podróży” z chwilą odebrania epistoły. To oznacza, że po prawie dwudziestu latach me programy niebawem znikną z anteny telewizji publicznej, a niektóre nakręcone już premierowe odcinki nie zostaną przez nią kupione i wyemitowane. Domagałem się publicznie i domagam nadal wycofania spotu reklamującego TVP, w którym zmanipulowano mą wypowiedź, umieszczając ją w kontekście bieżącej polityki, której lepkiego jęzora starałem się w swej telewizyjnej aktywności unikać, jak pocałunku śmierci. Jednak nie udało się, pozostał absmak, gorszy, niźli po konsumpcji płucek na kwaśno w barze dworcowym za Gomułki. Ukłony. - Robert Makłowicz.

Nie mam pewności, po czyjej stronie jest racja w tym sporze. Rozsądek podpowiada mi, żeby z oceną wstrzymać się jeszcze chwilę, bo jak zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, z czasem na światło dzienne wychodzą fakty, które zupełnie zmieniają optykę konfliktu. Niemniej, na tę chwilę, narracja Makłowicza wydaje się mało wiarygodna. TVP nie jest idealną telewizją, do pełnego profesjonalizmu sporo jej jeszcze brakuje, ale nie chce mi się wierzyć w to, że wykorzystała wizerunek Roberta Makłowicza bez jego zgody i wiedzy, a on sam nie miał świadomości, w czym bierze udział. Absurdalnym jest zarzut kierowany w stronę TVP przez Makłowicza, jakoby ta, jego zmanipulowaną wypowiedź, umieściła w kontekście bieżącej polityki. Obejrzałem ten spot reklamowy kilkukrotnie i konia z rzędem temu, kto dopatrzy się w nim jakichkolwiek zabarwień politycznych. Oczywiście, może nie podobać się Robertowi Makłowiczowi kierunek zmian, jakie zachodzą w Telewizji Polskiej, może się z nią nie utożsamiać, czy nie zgadzać się z jej władzami, ale uczciwiej byłoby w takiej sytuacji samemu zakończyć współpracę, a nie inkasować sowite apanaże i jednocześnie gryźć rękę, która go karmi. Tak nakazywałaby przyzwoitość.

Robert Makłowicz w cytowanym na wstępie oświadczeniu pisze, że starał się unikać zaangażowania w bieżącą politykę, ale nie udało się. To prawda, nie udało się. Tyle tylko, że porażkę na tym polu poniósł dużo wcześniej i nie chodzi mi o jego niedawny wpis na oficjalnym profilu — tuż po przedłużeniu kadencji Donalda Tuska — choć i jego treść w sposób oczywisty pokazuje zaangażowanie po jednej stronie sporu politycznego:
Strona ta jest głównie o jedzeniu, ale w związku z tym również o dobrym smaku. Gratuluję panu Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru. Europa to nasz wspólny dom, do którego przez lata bezskutecznie pukaliśmy. Jesteśmy w nim w końcu i nie pozwólmy tego schrzanić. Chrzan jest dobry, ale nacjonalizm to zguba dobrego smaku.
Niechęć Roberta Makłowicza do Prawa i Sprawiedliwości, a tym samym — rzecz jasna — do Jarosława Kaczyńskiego, można było dostrzec już dużo wcześniej. We wrześniu 2010 roku na antenie stacji TVN 24, w programie Marcina Mellera powiedział:
Pan prezes Kaczyński wiele razy mówił o grożącym nam zagrożeniu niemieckim, o Niemczech, a pierwszy raz w Niemczech był z oficjalną wizytą, kiedy został premierem i nie sądzę, żeby kiedykolwiek poza oficjalnymi wizytami był w Niemczech. Nie sądzę, żeby rozmawiał z normalnymi Niemcami, nie z urzędnikami państwowymi. Zresztą zasadne pytanie, po jakiemu miałby to czynić. Pan prezes Kaczyński wnika w problemy polskich rodzin, troszczy się o polskie rodziny, wie, co polskim rodzinom jest najbardziej potrzebne, ale jest człowiekiem, który nie ma rodziny. Pan prezes Kaczyński doskonale analizuje potrzeby polskiego drogownictwa i wie najlepiej, jak powinny wyglądać w Polsce drogi, ale pan prezes Kaczyński nie ma prawa jazdy, nie jeździ samochodem i nie prowadzi go. Pan prezes Kaczyński doskonale orientuje się w ogólnoświatowej ekonomii, wynika w meandry wielkiego kapitału, ale do niedawna nie miał konta.
Tak więc zapewnienia Roberta Makłowicza o tym, że nie chciał się angażować w bieżącą politykę, można spokojnie między bajki włożyć, a skoro — delikatnie rzecz ujmując — mija się z prawdą w kwestii politycznego zaangażowania, to dlaczego dawać wiarę temu, że nie był świadomy wykorzystania swojego wizerunku w spocie reklamowym TVP?

Cała ta sytuacja do złudzenia przypomina mi historię Tomasza Zimocha i nie będę zdziwiony, jeśli zakończy się w podobny sposób. Dogadać się z nowym pracodawcą, sprokurować konflikt z obecnym, doprowadzić do zwolnienia z pracy lub zerwania kontraktu, a dalej to już tylko wielka sława i wieczna chwała. W glorii męczennika uciśnionego przez kaczystowski reżim biegać po mediach i opowiadać, jaka nas — dzielnie walczących z systemem — dotknęła niewyobrażalna, dziejowa wręcz niesprawiedliwość i jaki okrutny los zgotowała nam obecna władza.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

21-03-2017 [08:06] - Kazimierz Kozio... | Link:

nareszcie! brawo kurski. gdy mi sie wlaczyl maklowicz podczas surfowania pilotem to na chwile zostawialem jako niezly kabaret. niewatpliwie tv placila za ersatz. to ani zaden kucharz ani globtroter a cwaniak ktory przez lata zwiedzal swiat, zarl i zarabial na koszt jak sadzil idiotow z zarzadu tv i na ,w jego mniemaniu, prymitywnych odbiorcach swojej dennej tworczosci, ktorzy nigdy poza swoja gmine nie wyjada i zadnych aspiracji poza schabowym, kaszanka i salcesonem nie przejawia.
gdy 20 lat temu wszystko bylo dla przecietnego telewidza wielkim swiatem to przez pare lat ten kit mozna bylo wciskac ale przynajmniej od 10 lat jego sciema uragala wszystkiemu co niby miala promowac. generalnie lansowal siebie jawnie robiac z telewidza nieokrzeanego chlopka roztropka. merytorycznie cienias. czy zwrociliscie uwage jak niezdarnie poslugiwal sie nozem w kuchni? wiekszosc gospodyn domowych bylaby bardziej profesjonalna.
dla ludzi ktorzy bywali w krajach o ktorych opowiadal bajki - byly to czesto zenujace reportaze nieokrzesanego zurnalisty z kraju trzeciego swiata robione dla telewidzow w innym trzecim swiecie.
watpie ze ten megaloman teraz przeczyta opinie plebsu o sobie. raczej zmieni pracodawce i zacznie serwowac ploityczny bigos dla leminga.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

21-03-2017 [08:49] - Roz Sądek | Link:

Jak mnie pamięć nie myli, wszystkiemu jest winna Pani Ewa Wachowicz :)

Obrazek użytkownika xena2012

21-03-2017 [09:46] - xena2012 | Link:

zauważyłam,że każdy celebryta,byle aktorzyna czy dziennikarz ma obowiązek ,,podpisać lojalkę'' czyli publicznie wypowiedzić się w mediach przeciw Kaczyńskiemu czy rządowi. PO płaci (choćby jakimś programikiem czy rólką w serialu) ale i wymaga.Co rusz więc pojawiają się w mediach takie oświadczenia tyle że w przypadku Makłowiczato to  mało oryginalne i odgrzewane kotlety.Powielanie w nieskończoność braku konta i prawa jazdy stało się już nudne,a sam Makłowicz wykazuje mało inwencji przypuszczam że w gotowaniu również.I wspomnę tylko jak przed lata ten wielki mistrz kuchni demonstrował jak zwykle publicznie  przygotowanie  klusek .Dziwne ale kluski jakoś nie wychodziły ,dopiero starsza pani z grupy osób podpowiedziała co robić.

Obrazek użytkownika Biedronka

21-03-2017 [11:27] - Biedronka | Link:

Niech Makłowicz płaci i tyle. Należało mu się.
PS.
Nie trzeba wiele by wytresować roszczeniowców jak widać w przypadku niektórych idzie jak po maśle, bo bąbelki buzują nawet w późnej już młodości.
 

Obrazek użytkownika Biedronka

21-03-2017 [11:32] - Biedronka | Link:

Co to jest "absmak" ?

To coś jak "aber glauber" ? ;)

Nie wiem jak takiemu "znawcy kuchni włoskiej" będzie smakować wieprzowo- wołowa piramida na surowo z tzw. "soljanką" ze współczesnej "imbiss" saskiej ale myślę, że już się oblizuje na samą myśl..

Ha, ha.

Obrazek użytkownika MFW

21-03-2017 [17:30] - MFW | Link:

"Co to jest "absmak" ?
"Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie jest zaskoczony powstaniem klubu Polska Jest Najważniejsza. Dodał, że czuje "absmak" w związku z tym, że politycy tego klubu kontaktowali się z posłem PO Januszem Palikotem.
"Sądzę, że ich przyszłość będzie podobna do Prawicy Rzeczypospolitej czy innych tego rodzaju przedsięwzięć. Tam jednak nie było tego absmaku, takiego przerażającego absmaku" - powiedział PAP Kaczyński, poproszony o komentarz do tego, że grupa byłych posłów PiS we wtorek założyła klub Polska Jest Najważniejsza.
http://wiadomosci.dziennik.pl/...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-03-2017 [14:12] - krzysztofjaw | Link:

Wedle wpolityce.pl Makłowicz miał się jednak dogadać z TVP i wiedział dokładnie w czym bierze udział. Teraz obiecał, że wyda oświadczenie dystansując się do swoich wczesniejszych negatywnych wypowiedzi o TVP. I stało sie tak, że po powrocie do Krakowa zmienił zdanie i wydaje mi się, iż cała sprawa była tym o czym Pan pisze: miała stworzyć kolejnego męczennika i zapewne niedługo będzie w TVN lub Polsacie.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Biedronka

21-03-2017 [14:21] - Biedronka | Link:

Każdy kto pracuje w jakiejś firmie i dostaje za to pieniądze musi się liczyć z tym, że bierze udział w promocji tej firmy. To jest firma medialna i pokazując się w niej, automatycznie angażuje sie w "politykę" promocji firmy. Jeśli staje okoniem i robi skandal, że ktoś go gdzieś pokazał (a za pokazywanie się bierze pieniądze) to jest człowiekiem niewymownie głupim bo wchodzi w konflikt z prawem, które dotyczy wielu podmiotów i nikt tego prawa nie zmieni na potrzeby niezbyt mądrego celebryty.

Obrazek użytkownika Zunrin

21-03-2017 [17:07] - Zunrin | Link:

Też przez jakąś chwilę czekałem na opadnięcie kurzu medialnego, który wyjątkowo był spory. Powoli widać i drugą stronę - TVP wydała oświadczenie, że Makłowicz doskonale wiedział, że wszystko co zostanie nagrane może być użyte w spocie reklamowym.
Jak dla mnie na chwilę obecną rzeczywiście wygląda to na teatralne trzaśnięcie drzwiami i robienie za męczennika. Zwłaszcza że pozycja Makłowicza nie wydaje się być tak silna - TVP ma też Okrasę z super programem.

Obrazek użytkownika Jabe

21-03-2017 [17:22] - Jabe | Link:

Okrasa to ten z Lidla?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

21-03-2017 [17:31] - zbieracz śmieci | Link:

Pomoc podkuchenna zapomniał ,ze biegał w stajni TVP i miał obowiązek brania udziału w promocji stacji w tym przypadku TVP i ma mówić co mu każą,takie zapis w umowach stosują inne stacje.
Do polsatu nie pójdzie bo nie za bardzo go widzę jako osobę towarzyszącą solorzowi zamiast ponętnej Ewy Wachowicz która ma tam też i swój program.
Miałeś chamie złoty żłób...i wystarczy !

Obrazek użytkownika Bodek

21-03-2017 [20:04] - Bodek | Link:

Szanowni Państwo.  To że pan Maklowicz nie lubi pana JK - ma prawo. Natomiast jego postawa związana z pochowani Prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu była haniebna. Niedługo po tym zdarzeniu dawał obszerny wywiad telewizyjny obszernie dając wyraz swemu niezadowoleni.  To był początek przemysłu pogardy 2. Niestety. Być może niewiele osób miało okazję oglądać ten wywiad. Niesmak pozostał. ...