Historyczne przemówienie premiera Donalda Tuska

Dziś premier Donald Tusk wygłosił najważniejsze jak dotąd przemówienie w ciągu dwóch swoich kadencji. Przemówienie to powinno znaleźć się w każdej poważnej monografii poświęconej ćwierćwieczu III RP. 

Przypomnijmy fakty:
w półprywatnych okolicznościach minister SW i szef NBP uzgadniają dil. Prezes NBP deklaruje, że wychodząc naprzeciw potrzebom partii rządzącej tuż przed wyborami dodrukuje pieniędzy aby podnieść notowania rządzących. W zamian chce uchwalenia ustawy, która wzmocni NBP oraz dymisji aktualnego ministra finansów. Szef NBP bierze też na siebie przekonanie RPP, która może przeszkodzić w umowie.

Umowa taka jest usiłowaniem złamania wprost konstytucji, w ustępie dot. NBP, czego nikt z konstytucjonalistów nie kwestionuje.

W kilka miesięcy później rząd zaczyna realizować swoją część umowy: dymisjonuje ministra finansów, w przeddzień przyjęcia przez RM ustawy o NBP wychodzą na jaw podsłuchy. 

W swoim dzisiejszym przemówieniu premier Tusk nie zaprzeczył żadnemu z powyższych faktów, część nie wprost potwierdził, nadając im nieco inny kwantyfikator: robili to co dobre dla Polski.
W ten sposób premier Tusk publicznie wyraźnie stwierdził, że konstytucji będzie przestrzegał w takim zakresie, w jakim jest to korzystne dla jego ugrupowania politycznego. I wszystkie najważniejsze instytucje państwa milcząco bądź z entuzjazmem zaakceptowały tezy premiera.

Państwo demokratyczne ma to do siebie, że cechuje się hipokryzją, jednak w żadnym tego typu państwie centralne urzędy nie mogą w sposób publiczny łamać konstytucji, bo to de facto ona jest uosobieniem majestatu państwa. Dziś III RP ustami premiera, przy wsparciu najważniejszych instytucji zdjęła maskę hipokryzji jasno stwierdzając: dla nas konstytucja nie jest świętością ani majestatem, dla nas świętością jest nasz interes. Dlatego dzisiejszy dzień to jedna z najważniejszych dat w historii III RP.

Czy to jest zaskoczenie, że demokracja u nas nie działa? Myślę, że dla nielicznych. Brawa jednak dla premiera, że jest na tyle głupi, by to publicznie przyznawać.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-06-2014 [18:36] - NASZ_HENRY | Link:

Tusk kłamał mówiąc, że projekt, możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego, był od dawna znany. Nie dość bowiem, że stał się znany miesiąc po rozmowie Belka-Sienkiewicz, to jeszcze wtedy nie było w nim tego zapisu, na jakim tak zależało Belce. Pojawił się on dopiero po dymisji Rostowskiego. Dowody na stronach sejmu!!!

http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
http://legislacja.rcl.gov.pl/d...
Tusk POleciał o jedno kłamstwo za daleko ;-)