AGENT TOMEK W HOLLYWOOD

  W 2013 r. miał swoją premierę film „American Hustle” luźno oparty na największej operacji antykorupcyjnej wymierzonej w polityków w USA  -tzw. Operacji ABSCAM. Zapewne ta sprawa była inspiracją dla agentów działających pod przykryciem. Jednak finał sprawy dla amerykańskich odpowiedników posłanki Sawickiej był inny – 5 kongresmenów i 1 senatora skazano.
„American Hustle” to amerykański film kryminalny w reżyserii Davida O. Russella, luźno oparty na historii przeprowadzonej przez FBI na przełomie lat 70. i 80. XX w. operacji Abscam.
 Główny bohater filmu Irving Rosenfeld jest zawodowym oszustem, który wraz z partnerką i kochanką Sydney Prosser zostaje wmanewrowany do współpracy z FBI. Początkowo współdziała w operacjach przeciwko drobnym przestępcom. Agent FBI Richie DiMaso wciąga parę w operację wymierzoną przeciwko skorumpowanym politykom i współpracującej z nimi mafią.
Abscam (czasami ABSCAM) – operacja specjalna Federalnego Biura Śledczego (FBI) prowadzona przez oddział FBI w Hauppauge na Long Island na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Operacja uruchomiona pierwotnie dla śledzenia obrotów skradzionymi dobrami, wkrótce została przekierowana do walki z korupcją polityków i urzędników państwowych.
Prowadzone akcje prowokacyjne doprowadziły do postawienia zarzutów korupcyjnych jednemu senatorowi, pięciu kongresmenom, senatorowi stanowemu z New Jersey, członkom Rady Miejskiej Filadelfii, i inspektorowi Immigration and Naturalization Service. Jeżeli wierzyć filmowi to mamy tutaj klasyczne sceny znane z Polski – agent FBI Di Maso fotografuje proces wkładania pieniędzy do walizki (identyczne zdjęcia agenta Tomka bez koszuli publikowała „Gazeta Wyborcza”) która później jest wręczana kongresmenom jako wsparcie na kampanię. Oczywiście wszystko jest filmowane.  
FBI w roku 1978 powołało do życia fikcyjną firmę „Abdul Enterprises, Ltd”. Agenci FBI występujący jako Kraim Abdul Rahman, nieistniejący de facto szejk z Bliskiego Wschodu, podczas rejestrowanych na taśmach wideo rozmów z przedstawicielami władz oferowali łapówki w zamian za określone korzyści polityczne dla „szejka”. Pewien dom w Waszyngtonie, jak również luksusowy jacht na Florydzie oraz pokoje hotelowe w Pensylwanii i New Jersey, były wykorzystywane jako miejsca spotkań między różnymi przedstawicielami władz z tajemniczym szejkiem, który chciał m.in. wciągnąć ich w proces inwestycyjny lub uzyskać pomoc w wydobyciu jego pieniędzy z ojczystego kraju.
Większość operacji była prowadzona przez Melvina Weinberga, karanego oszusta, który został zatrudniony przez FBI właśnie w tym celu. Była to pierwsza operacja FBI wymierzona w skorumpowanych przedstawicieli władz; do lat 70. XX wieku zaledwie dziesięciu kongresmenów zostało skazanych za przyjmowanie łapówek.
2.02.1980 r. program telewizyjny NBC Nightly News jako pierwszy powiadomił opinię publiczną o tym, że agenci FBI przeprowadzili operację wymierzoną w członków Kongresu. Kodowa nazwa operacji „Abscam” to skrót słów „Abdul scam” (oszustwo Abdula). Spośród 31 przedstawicieli władz, którzy stali się celem operacji, jeden senator (Harrison A. Williams, demokrata z New Jersey) i pięciu kongresmenów (John Jenrette, demokrata z Karoliny Południowej, Richard Kelly, republikanin z Florydy, Raymond Lederer, demokrata z Pensylwanii, Michael Myers, demokrata z Pensylwanii i Frank Thompson, demokrata z New Jersey) zostało oskarżonych o korupcję i skazanych w oddzielnych procesach w roku 1981. Większość oskarżonych polityków zrzekła się mandatów, natomiast Myers musiał zostać usunięty z Kongresu, zaś Williams nie zrzekł się mandatu aż do chwili, gdy w Izbie miało zostać ogłoszone głosowanie w jego sprawie. Skazanych zostało jeszcze pięciu innych przedstawicieli władz niższego szczebla, w tym senator stanowy z New Jersey Angelo Errichetti, trzej członkowie filadelfijskiej Rady Miejskiej oraz inspektor INS.
W opisach filmu agent FBI Di Maso czyli pomysłodawca operacji antykorupcyjnej jest przedstawiany jako postać niezrównoważona. Głównym narratorem filmu jest oszust usiłujący wyplątać się z trudnej sytuacji gdy musi lawirować pomiędzy agentami FBI, mafiosami, politykami a także zazdrosną żoną i kochanką (to może najtrudniejsze). Najważniejsze jest jednak, że mimo wątpliwości jakie budziła operacja skorumpowanych polityków skazano. W filmie nie wspominano czy polityków broniły lokalne media tak jak lewicowo-liberalne w Polsce – na przykład argumentem, ze przestępstwa nie było bo szejk był fikcyjny.
Warto zobaczyć jak to się robi w Ameryce. Ze znanych aktorów pojawia się Robert De Niro nawiązujący do epizodu z „Chłopców z ferajny”. Film ma 10 nominacji do Oskara, 3 Złote Globy i nagrodę Glidii Aktorów Ekranowych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Piotr Pietrasz

03-03-2014 [07:22] - Piotr Pietrasz | Link:

Mimo 10 nominacji "American Hustle"nie dostał żadnego Oskara. Szkoda.