Płonąca tęcza 5.0

Już piąty raz płonęła tęcza na Pl. Zbawiciela w Warszawie. Inicjatorem tej nowej świeckiej tradycji stał się niejaki Paweł P. mający 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rzecz działa się w październiku 2012. Do Pawła P. dołączyli później sylwestrowicze, na początku stycznia tęcza została podpalona przez anonima, podobnie w lipcu. Aktualne listopadowe podpalenie jest więc piątym z rzędu.
Wydaje się, że aktualne władze Warszawy wyszły naprzeciw temu nowemu warszawskiemu zwyczajowi. Świadczyłyby o tym słowa rzeczniczki warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta:
 "Zastosowano specjalną farbę przeciwpożarową na konstrukcji. Ale pozostawiliśmy kwiaty z materiału, nie z plastiku. Lepiej, żeby tęcza spaliła się szybko, bo gdyby pożar trwał długo, mogłaby się zawalić cała konstrukcja."
Tłumacząc zaś oschły urzędniczy język na bardziej zrozumiały oznaczałoby to:
Konstrukcja stalowa została zabezpieczona przed podpaleniem specjalną farbą pęczniejącą. Jeśli zaś chodzi wykonane z tkaniny kwiaty to najprawdopodobniej nie zastosowano żadnych zabezpieczeń, aby ułatwić kwiatom spłonięcie. 
Zresztą, trudno się dziwić reakcji warszawskich urzędników. Płonąca tęcza, to dość rzadki widok w stolicach państw UE, jest to niewątpliwie jakaś atrakcja pozwalająca na przebicie się na niełatwym rynku turystyki. W tej sytuacji zapewnienie prezydent stolicy HGW: "Będziemy odbudowywać tę tęczę tyle razy, ile będzie potrzeba" wydaje się bardzo racjonalnym, biznesowym podejściem.

Z tęczą wiąże się również ciekawa historia natury finansowej. Przetarg na odbudowę tęczy obejmujący demontaż starej i montaż nowej siatki na konstrukcji stalowej, zabezpieczenie antykorozyjne samej konstrukcji i pomalowanie jej farbą pęczniejącą (antyogniową). Nowe kwiaty (23 tysiące) miały być zainstalowane w ramach wolontariackiej akcji zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza - właściciela tęczy. Wymiary stalowej kratownicy określają: szerokość podstawy tęczy: 26m, wysokość tęczy 9m. Cena usługi zaproponowana przez zwycięzcę przetargu firmę JMS Maciej Skrobski to 64 tys. zł (w internecie 12 kilogramowa puszka farby pęczniejącej to ok. 1000 zł), konkurent, AG-Complex proponował cenę 2 razy wyższą (124 tys.). Otóż jak mówi rzeczniczka ZOM:
- Odbudowa tęczy zakończyła się w piątek. - Ale dopiero na ten tydzień mieliśmy zaplanowane odbiory. Nie wypłaciliśmy jeszcze wykonawcy wynagrodzenia. Mamy teraz prawny kłopot, co teraz zrobić. No bo pieniądze można przelać dopiero po przeprowadzeniu odbiorów i stwierdzeniu, że wszystkie prace zostały wykonane jak należy. Na oko wyglądało, że wszystko było zrobione tak, jak trzeba, ale z pewnością tego nie można stwierdzić, bo tęcza spłonęła. Musimy skonsultować się z prawnikami, co teraz zrobić 

Biorąc to wszystko pod uwagę czas oczekiwania na kolejny przetarg i podpalenie tęczy 6.0, nie powinien być długi. Jest to jedno z niewielu wydarzeń, którego wszyscy uczestnicy zyskują.

http://www.zw.com.pl/artykul/6...
http://warszawa.gazeta.pl/wars...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

13-11-2013 [21:28] - xena2012 | Link:

stała się wdziecznym obiektem turystycznym dla wszelkiej maści celebrytów.Mają świetną okazję do nachalnego promowania siebie przy wciskaniu żywych kwiatów w nadpalony stalowy szkielet,co koniecznie uwidacznia kamerą jakis ,,przypadkowy'' reporter.

Obrazek użytkownika dogard

14-11-2013 [20:57] - dogard | Link:

TECZA byla zrobiona znakomicie---przeciez ten plomien lecial wprost w niebiesia, ogromny i radosny, jak warszawiacy ogladajacy smierc tej instalacji...placic i nie krecic.Czekamy na nowy fajer.. swieta juz niebawem....