Trzy polskie paradoksy

1. konfederaci barscy.
Dlaczego doszło do I rozbioru Polski? Od wieku XVIII Polska była de facto rosyjskim protektoratem. Od roku 1768 de jure. Rosyjska buta i przemoc wywołała jednak żarliwy i słuszny gniew polskiej szlachty. Wybuchła konfederacja barska, pół-partyzancki ruch zbrojny, który, mimo iż prowadzony przez wolontariuszy, mimo wielu klęsk, był na tyle długotrwały i niezłomny, że regularna armia rosyjska w sojuszu z regularną armią polską nie zdołały go stłumić. W końcu caryca porozumiała się z Prusami i z Austrią celem dokonania I rozbioru Polski. Mamy tu do czynienia z dwoma paradoksami:
Gdyby Polska była słabsza, a Polacy mniej bitni najprawdopodobniej państwo polskie przetrwałoby, podobnie, gdyby polska szlachta była mniej patriotyczna.

2. Targowiczanie.
Targowiczanie są symbolem zdrady, a przecież byli też legalistami i działali w ramach prawa. W roku 1768, na tzw sejmie repninowskim, pod laską konfederacji radomskiej, szlachta polska, częściowo pod karabinami, częsciowo przekupoiona rublami, zadecydowała, że caryca będzie gwarantką ustroju rzeczypospolitej. Uchwalono też wówczas prawa kardynalne. Mimo takiego trybu uchwalenia prawa sejmu radomskiego jednak obowiązywały. Aż do czasu konstytucji 3 maja, uchwalonej z naruszeniem prawa, w ramach zamachu stanu. Wówczas niezadowoleni magnaci, zgodnie z prawami kardynalnymi zwrócili się o pomoc do gwarantki polskiego ustroju, carycy Katarzyny. Co było dalej wiemy. Skończyło się II rozbiorem. 
Mamy tutaj kolejny polski paradoks: legaliści uznani zostali za zdrajców. Zamachowcy zaś za patriotów.

3. Patrioci.
Konstytucję 3 maja uchwalono z naruszeniem istniejących wówczas praw i procedur. Konstytucja miała czynić Polskę krajem nowoczesnym. Spowodowała jednak jej upadek i III rozbiór. Polska na ponad 120 lat zniknęła z map Europy.
I to jest paradoks kolejny, a w zasadzie powtórka paradoksu konfederatów barskich: patroci chcący ocalić ojczyznę doprowadzili do jej zagłady.

W dziwnych czasch, z dziwnymi zasadami nie brak dziwnych przypadków.
Podobnie jest i dziś:
1. poseł PSL twierdzi, że naród powinien się wypowiedzieć i dlatego będzie głosował przeciw referendum

2. tuzy dziennikarstwa, wspierajace społeczeństwo obywatelskie: 
a. referendum personalne: referendum w sprawach personalnych jest złe, dobre zaś w sprawach merytorycznych. 
b. gdy dochodzi do referendum merytorycznego: przecież ci ludzie nie znają się na tym o czym mieliby decydować, takie referendum jest złe, 
c. idea referendum jest cenna, dobrze jednak, że progi są tak wysokie, że referenda są nieważne.

3. prezes ZNP w przeddzień największego protestu swojego związku, o czym nikt nie wie, przepytywany przez dziennikarza przez kwadrans ani razu nie wspomina o tym proteście.

Daniel Olbrychski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, specjalizujący się w kinie historyczno - patriotycznym. To również laureat największej liczby Złotych Kaczek wśród polskich aktorów. "Najlepszy aktor najlepszych filmów"

Z cyklu Złote Kaczki Daniela Olbrychskiego fragment filmu Popioły, nagrodzonego Złotą Kaczką z roku 1966.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

08-11-2013 [19:35] - dogard | Link:

od Sejmu Niemego1717 r, n ktorym zatwierdzono traktat z 1716 r o ograniczeniu wojs do 24 tys.Traktat z woli cara piotra I podpisal dolhoruki; utracono suwerennosc panstwowa ,a car zostal gwarantem ustalen.

Obrazek użytkownika foros

08-11-2013 [19:51] - foros | Link:

dlatego napisałem, że de facto znacznie wcześniej niż de jure

Obrazek użytkownika wiechu29

22-11-2013 [16:12] - wiechu29 | Link:

nie opłaca się być Patriotą bo zawsze wyjdziesz na Błazna albo jak Zabłocki na mydle.
Piłsudski Bohater Narodowy to tez PATRIOTA.Nie przeszkodziło mu to też żeby swoich ziomkow Polakow w Berezie Kartuskiej na wczasach przetrzymywać.Nikt na tym blogu nie wspomina że to my Polacy jesteśmy wynalazcami i pionierami tej chlubnej historii.
Nagroda Nobla za innowacyjność byłaby po tylu latach mile widziana.
Moja ciotka mowiła :brukujcie rozum i patrzcie do przodu:a wy maciciele nie wiecie co bylo przedwczoraj a zajmujecie się tym co było 300 lat temu.Wiecie nawet co Caryca powiedziała i co myslała.
Ja nie wiem i g..... mnie to obchodzi.