Jutro 50 rocznica śmierci Józefa Franczaka - Lalka

Sierżant żandarmerii, uczestnik kampanii wrześniowej, akowskiej konspiracji. W 1944 r. wcielony do 2 armii LWP jako oficer. Służbę odbywa m.in. w Kąkolewnicy - Małym Katyniu, miejscu egzekucji licznych żołnierzy Polski Podziemnej, w styczniu 1945 dezerteruje z armii.
W 1946 r. aresztowany przez UB ucieka zabijając 4 funkcjonariuszy.
Dołącza do oddziału Brońskiego - Uskoka ze zgrupowania mjr Hieronima Dekutowskiego - Zapory. Zajmuje się likwidacją fukcjonariszy UB, MO i ich konfidentów.
Skutecznie ukrywa się przed UB do 1963 r. organizując siatkę ok. 200 osób (znajomych i nieznajomych) na małym terenie, którzy kolejno ukrywali go. W tym czasie bierze nieformalny ślub z Danutą Mazur, z którą będzie miał syna.
W celu rozpracowania Lalka UB zorganizowało siatkę ponad 100 agentów, która jednak była nieskuteczna. W kolejne amnestie nie wierzy, widząc, że nie obejmują one żołnierzy z grup likwidacyjnych.
Ostatecznie Lalek ginie w obławie UB 21 października 1963, zdradził go kuzyn jego narzeczonej Stanisław Mazur za 5 tys., równoważność pięciu robotniczych pensji. Ciało Lalka zostało pochowane bez głowy, którą odcięto.

Lalek to ostatni poległy w boju żołnierz Polski Podziemnej, ukrywał się przez 18 lat, z czego 13 lat samotnie. 17 marca 2008 prezydent Lech Kaczyński odznaczył Lalka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał żyjący syn Lalka Marek, górnik z kopalni Bogdanka. 
Pseudonim Lalek wziął się prawdopodobnie z wyjątkowej elegancji Franczaka i dbałości o wygląd.
http://www.dziennikwschodni.pl...
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika herbu Rogala

20-10-2013 [23:52] - herbu Rogala | Link:

!!!.
W imie Ojca i Syna i Ducha Swietego Amen

Obrazek użytkownika Kazmirz

21-10-2013 [03:35] - Kazmirz | Link:

I pomyslec ...Wlasnie zaczynala sie era beatlemanii - grali juz trzeci rok, a u nas... . Czesc i chwala Bohaterom !

Obrazek użytkownika herbu Rogala

21-10-2013 [21:52] - herbu Rogala | Link:

jak tu wszyscy patriotyzmem geby wypchane maja ... a tu dwa wpisy w komentarzach.

Obrazek użytkownika Pokrzywa

21-10-2013 [22:38] - Pokrzywa | Link:

"Musimy o nim pamiętać – to był nasz ostatni „Żołnierz Wyklęty”
i właściwie dziś przyjmuje się, że epoka,
okres „Żołnierzy Wyklętych” kończy się właśnie z jego śmiercią w 1963 roku"
– powiedział prof. Wojciech Polak, historyk, wykładowca UMK i WSKSiM.