Kwiaty Wszechświata (8)

Mgławica Motyl

Jasne gromady i mgławice nocnego, ziemskiego nieba często otrzymują nazwy kwiatów czy owadów i NGC 6302, znana jako Mgławica Motyl nie jest wyjątkiem. Centralna gwiazda tej mgławicy planetarnej jest wyjątkowo gorąca - świeci jasno w ultrafiolecie, lecz jest ukryta przed bezpośrednią obserwacją za gęstym torusem pyłu. To niesamowicie szczegółowe zbliżenie mgławicy umierającej gwiazdy zostało zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, wkrótce po jego modernizacji w 2009 roku. Przecinając jasne zagłębienie zjonizowanego gazu pyłowego, torus otaczający centralną gwiazdę znajduje się w pobliżu centrum tego poglądu, prawie krawędzią do granicy widzenia. W gorącym kosmicznym pyłowym całunie gwiazdy został wykryty wodór cząsteczkowy.
NGC 6302 leży około 4000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Na podstawie Astronomy Picture of the Day. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj:

Aby zdać sobie sprawę, jakim dobrodziejstwem dla astronomów jest Kosmiczny Teleskop Hubble'a (średnica lustra 2,4 m), warto spojrzeć na zdjęcie tej mgławicy wykonane przez teleskop w Chile (średnica lustra 8,2 m). Porównując te zdjęcia można zauważyć, że są względem siebie zwierciadlanym odbiciem - nie wiem dlaczego.

Rusałka admirał (Vanessa atalanta)

Gatunek motyla z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli występujących w Polsce. Na przedniej parze czarnych skrzydeł o rozpiętości ok. 6 cm widnieje czerwona, skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór, co umożliwia motylowi dobre maskowanie się. Rusałkę admirała obserwujemy od maja do października; wydaje 2 pokolenia. Preferuje otwarte przestrzenie np. ogrody, sady, brzegi lasów i parki. Spotykamy go najczęściej na przejrzałych owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach. Składa jaja na pokrzywach.
Gatunek ten należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu. Nowe pokolenie najczęściej wędruje na południe w rejon Morza Śródziemnego, dokonując przelotów na wysokości do 2000 m. Część osobników zimuje w Polsce.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

13-06-2013 [19:02] - xena2012 | Link:

ze w gorącym pyle kosmicznym gwiazdy wodór występuje w postaci czasteczek ?

Obrazek użytkownika tsole

13-06-2013 [20:32] - tsole | Link:

w astrofizyce ma troszkę inne odniesienie niż w życiu codziennym. Teoretycznie znaczy to samo: gorący to znaczy mający dużą temperaturę. Ale pojęcie temperatury jest względne. W fizyce temperatura jest liniowo powiązana z energią kinetyczną (czyli prędkością) cząsteczek. Jeśli ich gęstość jest niewielka, potrafią się rozpędzać do zawrotnych prędkości, czyli osiągać kolosalne temperatury. Np. w górnych partiach korony słonecznej wynosi ona kilka milionów stopni! A na powierzchni Słońca (chromosfera) gdzie gęstość jest już, powiedzmy, "normalna" wynosi ona ok 5 tys stopni. Średnia gęstość materii międzygwiazdowej wynosi 1-10  atomów/cm3 czyli tyle co nic; nawet jak mają wielką szybkość (temperaturę) czyli materia jest "gorąca" nie są w stanie zrobić krzywdy cząsteczkom wodoru, bo przy tej gęstości zderzenia są rzadkie.
Tutaj można zapoznać się z konkretami.