Kwiaty Wszechświata (3)


Mgławica Kocie Oko

Wpatrzona w międzygwiezdną przestrzeń, urzekająca Mgławica Kocie Oko leży trzy tysiące lat świetlnych od Ziemi. Jest to klasyczna mgławica planetarna, zarejestrowana jako NGC 6543, która ukazuje końcową, krótką choć wspaniałą fazę życia gwiazdy podobnej do Słońca. Umierająca centralna gwiazda mgławicy mogła wyprodukować proste zewnętrzne wzory pyłowych, koncentrycznych powłok poprzez odrzucenie zewnętrznych warstw w serii regularnych konwulsji. Jednak powstanie pięknych, bardziej skomplikowanych struktur wewnętrznych nie jest dobrze rozumiane. Wyraźnie widoczne na ostrym obrazie z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, prawdziwie kosmiczne oko ma ponad pół roku świetlnego średnicy.
Wpatrując się w Kocie Oko astronomowie mogą obejrzeć przyszłość naszego Słońca, którego ewolucyjnym przeznaczeniem jest wejść w fazę mgławicy planetarnej za jakieś... bagatela - 5 miliardów lat.
Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

Krokus paskowany (Crocus)

Jest to odmiana uprawna krokusa zwanego w botanice szafranem, a przez górali podhalańskich fijałkiem, kieluchem lub tulipankiem.
Krokusy należą do rodziny kosaćcowatych. Występują masowo na łąkach i polanach Tatr i Podtatrza; rosną także w Beskidach i w Sudetach. Zakwitają czasem już w końcu marca, a niekiedy dopiero w początkach maja, zależnie od stanu pogody, ilości i grubości leżącego śniegu, a także wzniesienia n.p.m. Ciekawostka: nasiona krokusów są rozsiewane przez mrówki.
Kwiaty krokusa mają barwę ametystową jaśniejszą lub ciemniejszą z ciemnofioletowo zabarwionymi końcami "płatków". Trafiają się też niekiedy kwiaty białe, natomiast żółte, paskowane itp. są tylko w hodowli. Krokus wyrasta z podziemnej bulwki (nie cebulki); w czasie kwitnienia pojawiają się tylko zaczątki liści, które rozwijają się wraz z przekwitaniem kwiatów. Nasiona w podłużnych białawych torebkach na długich szypułkach dojrzewają z końcem czerwca lub w początkach lipca.
Szafran spiski występujący w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim objęty jest ścisłą ochroną.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika BHKaczorowski

07-06-2013 [09:36] - BHKaczorowski | Link:

!!! <<<

Obrazek użytkownika tsole

07-06-2013 [18:09] - tsole | Link:

:)

Obrazek użytkownika Basia

07-06-2013 [17:12] - Basia | Link:

zapasjonowałam się sadzeniem, sianiem, flancowaniem kwiatów! I nie mogę się na nie napatrzeć.

Obrazek użytkownika tsole

07-06-2013 [18:08] - tsole | Link:

Tylkp dlaczego dopiero w tym roku? :)

Obrazek użytkownika violana

08-06-2013 [00:54] - violana | Link:

:)