Agenci pozostali

"Olszewski odchodzi, agenci pozostają” – napisaliśmy 5 czerwca 1992 po „nocnej zmianie”, czyli obaleniu rządu Jana Olszewskiego za suwerenność, w niezależnej, choć osaczonej agenturą gazecie „Nowy Świat”. Kilka dni wcześniej wyrzucono z niej naczelnego, Piotra Wierzbickiego, za tekst Krzysztofa Wyszkowskiego o agenturalności ministra spraw zagranicznych III RP - Krzysztofa Skubiszewskiego.
Wieczorem 4 czerwca reporterzy przyniesli nam z Sejmu do drukarni świeżutką "listę agentów", przygotowaną przez Antoniego Macierewicza. Nowy naczelny gazety nie zgodził się jej opublikować.
4 czerwca 92 rano wspominaliśmy jeszcze rocznicę pierwszych od 1945 r. wyborów z 1989 r., gdy komuniści dopuścili kandydatów społeczeństwa i zezwolili na w jednej trzeciej wolne wybory. Pamiętam tamtą pochmurną niedzielę, wolne plakaty płonące solidarycą na murach i sznury wyborców. Jak było 99,5 proc. frekwencji w PRL, to nikogo było widać w punktach wyborczych. Jak teraz było 62 proc., to wyborcy szli, i szli, i szli od rana do wieczora, gotowi głosowac na kogokolwiek, byle nie dotychczasową władzę.
Komuniści przepadli. Ale to był ostatni dzień entuzjazmu wymęczonych ludzi, bo wiodąca opozycja zmartwiła się sukcesem "Solidarności" (tej części sfotografowanej z Wałęsą, ale kto mógl wtedy wiedzieć, jak się sprawy mają) i weszła w kolejne układy.
Nie wiedzieliśmy wtedy, że władza została podzielona, pieniądze wzięli komuniści, a odpowiedzialność za reformy, za bezrobocie, wezmą „nasi”. W praktyce oznaczało to parasol „Solidarności” nad rządami III RP i skupienie z czasem na Związku rozpaczy i nienawiści oszukanych Polaków.
5 czerwca 92 było jasne. Wróciło nowe, agenci pozostali.

Pierwotna wersja komentarza ukazala się 4 czerwca 2013 w "Gazecie Polskiej Codziennie"

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

06-06-2013 [19:55] - dogard | Link:

ukazala sie potem w GP byly tozsame.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

06-06-2013 [22:07] - Teresa Bochwic | Link:

Co było tożsame? Ukazala się w rocznicę "nocnej zmiany", 4 czerwca 1993.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

06-06-2013 [22:05] - krzysztofjaw | Link:

Pani Tereso! Mam podobne wspomnienia. Też głosowałem 4 czerwca 1989 roku na Solidarność i też 4 czerwca 1992 roku stał się dla mnie swoistym szokiem. Kończyłem wtedy studia i od tej daty zrozumiałem, że nas wszystkich oszukano... Przykre, ale to oszustwo trwa do dzisiaj. Mam jedynie nadzieję, że czas zdrajców mija i nadejdzie w końcu czas wolności dla naszej Polski.

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

06-06-2013 [22:25] - Teresa Bochwic | Link:

MEN zapewnił Episkopat, że nie zamierza wprowadzać edukacji seksualnej do przedszkoli. Będzie od V klasy szkoły podst. ale nieobowiązkowa.

Obrazek użytkownika PS

07-06-2013 [07:09] - PS | Link:

Olszewski sam nie odszedł - powiedział o tym wyraźnie, że nie składa rezygnacji! To był zamach stanu!
Powiedzmy to sobie wyraźnie i bez matactwa.
Został obalony przez Lecha ps. Bolek Wałęsę, który działając wspólnie i w porozumieniu z obecnym szefem ugrupowania o nazwie Platforma Obywatelska RP - Donaldem Tuskiem oraz innymi osobami, z których część została zarejestrowana przy pomocy urządzenia zapisującego obraz i dźwięk, dokonali zamachu stanu na legalnie urzędujący rząd Jana Olszewskiego.
Telewidzom podano, że to Olszewski szykował zamach stanu. Dokonano w ten sposób aktu agresji na suwerenność Polski, ataku i manipulacji medialnej podobnej do prowokacji gliwickiej. I za to - za zamach i oszustwo powinni być rozliczeni sprawcy tego zamachu!

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

07-06-2013 [10:39] - Teresa Bochwic | Link:

No właśnie napisałam o obaleniu rządu Olszewskiego. Tytuł z 5 czerwca 92 byl jaki byl, sytuacja nie była w drukarni wesola, zapewniam Pana.

Obrazek użytkownika PS

07-06-2013 [11:59] - PS | Link:

Ja pamiętam, jak mnie straszono zamachem stanu przygotowywanym przez Olszewskiego rzekomo, a później już szczegółów nie ujawniono i to mnie boli do dzisiaj, bo nie lubię jak ktoś mnie kłamie i to tak bezczelnie jak Goebbels jakiś. Sami zrobili zamach, a do tego jeszcze odwracali kota ogonem. Proceder ten znany jest zwolennikom Platformy nie od dzisiaj, bo wielu tam historyków wśród liderów, że wspomnę samego Donalda, Grzesia i Bronka.

Dlatego uważam, że powinni za to też przeprosić i wyjaśnić jak było.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-06-2013 [07:53] - NASZ_HENRY | Link:

Dzień konfidenta na filmie "Nocna zmiana"
http://www.youtube.com/watch?v...
czyli ByTW byli BTW ;-)