Kwiaty Wszechświata (2)

Halo wokół Kociego Oka

Kocie Oko (NGC 6543) to jedna z najlepiej znanych mgławic planetarnych na niebie. Jej narzucające się symetrie widoczne są w samym środku tego świetnego, sztucznie barwionego obrazu przetworzonego tak, by ukazać rozległe, lecz ekstremalnie słabe halo materiału gazowego o średnicy ponad trzech lat świetlnych, otaczające dobrze znaną, jasną mgławicę planetarną. Na złożonym obrazie wykonanym na podstawie danych z Nordyckiego Teleskopu Optycznego znajdującego się na Wyspach Kanaryjskich widzimy rozciągłą emisję mgławicy. Mgławice planetarne od dawna uważane są za ostatnie stadium życia gwiazd podobnych do Słońca. Jednak całkiem niedawno wokół niektórych z nich wykryto halo zbliżone do przedstawionego, uformowane przypuszczalnie z materiału wyrzuconego na zewnątrz we wcześniejszych epizodach aktywności podczas ewolucji gwiazdy. O ile wiek mgławicy planetarnej szacowany jest na około 10 000 lat, wiek zewnętrznej, włóknistej części halo astronomowie oceniają na 50 000 do 90 000 lat.
Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

Mak lekarski (Papaver somniferum)

Roślina roczna, powszechnie znana, uprawiana na większą skalę w Chinach, Indiach i w Iranie, w Turcji i wielu krajach Bliskiego Wschodu (głównie dla uzyskania opium), zaś w wielu krajach Europy uprawiana dla celów przemysłowych, leczniczych i spożywczych.
W stanie dzikim nie występuje. Był znany już w starożytności. Uprawę maku w celu uzyskiwania opium prowadzi się od ok. 2 tys. lat. Udokumentowane relacje stosowania opium w uśmierzaniu bólu pochodzą z Azji Mniejszej ok. 1500 roku p.n.e.
Wygląd zewnętrzny: łodyga dość gruba, górą, poniżej kwiatu, trochę owłosiona, wyrastająca od 50 do 150 cm wysokości, liście mocno ząbkowane. Kwiaty duże, o średnicy około 10 cm. Płatki korony zwykle białe, u nasady fiołkoworóżowe lub fiołkowe. Zalążnia i torebka zgrubiała, zielona, o znamionach promienistych; wyrastająca w owocnię z nasionami nazywana makówką.
Mak lekarski wywodzi się z Azji Mniejszej, z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i z Afryki Północnej.
Najważniejsze i stosowane na najszerszą skalę alkaloidy uzyskiwane z maku lekarskiego to morfina i kodeina. Mają działanie przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i przeciwbiegunkowe.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jozef

06-06-2013 [15:57] - jozef | Link:

Rano poszedłem szukać kozibróda. Daleko nie szukałem. Liście w smaku takie sobie, ale sałatkę można zrobić całkiem interesującą. Maku nie będę szukał.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika tsole

06-06-2013 [17:23] - tsole | Link:

można beknąć :)

Obrazek użytkownika Basia

06-06-2013 [16:25] - Basia | Link:

w Boga nie wierzyć???!!!

Obrazek użytkownika tsole

06-06-2013 [17:22] - tsole | Link:

... że łatwiej niż w ludzi :)

Obrazek użytkownika xena2012

06-06-2013 [20:18] - xena2012 | Link:

też będzie wyglądać jak Kocie Oko ?

Obrazek użytkownika tsole

06-06-2013 [21:53] - tsole | Link:

za jakieś 6 mld lat może się tak stać, bo gwiazda z ktorej zostało Kocie Oko była podobna do Słońca. Będzie o tym w nastepnym odcinku.