Wyrwane z kontekstu: Dwa oblicza pokoju

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. (J 14,27)
 
Piękne są zdania Ewangelii Janowej. Dlatego tak upodobali je sobie autorzy religijnych pieśni. Dziś znów czytamy fragment testamentu Jezusa - czyli Mowy Pożegnalnej z Wieczernika. Znów zdanie pojawiające się jako refren popularnej piosenki religijnej.

W latach siedemdziesiątych ub. w. krążył dowcip o młodym Palestyńczyku, który szedł nowojorską ulicą, taszcząc ciężki tobół. Zagadnięty przez policjanta o zawartość, odpowiada: „meble”. Tobół okazał się jednak pełen karabinów, granatów i amunicji. Młodzieniec wyjaśnia: „jaki pokój, takie meble”.
Taki „pokój” daje świat.
 
Chrystus przynosi nam inny pokój. Inny od tego, który daje świat.
Zawiódł się ten, kto oczekiwał, że po Jego krzyżowej Ofierze znikną wojny, cierpienia, niegodziwości. Że świat będzie na powrót rajem.
Pokój Chrystusowy jest pokojem serca. Dając go nam, Mistrz dodaje otuchy: „Niech się nie trwoży serce wasze ani nie lęka” (J 14,27).
Mówi tak do nas Ten, Który zwyciężył śmierć.
Zwyciężył to nie znaczy zniósł, unicestwił. Śmierć pozostanie. Będzie do końca czasu zbierała swe żniwo. Lecz nie będzie końcem nas. Będzie Początkiem.

Gdy wierzymy, że śmierć jest końcem życia, traci ono sens. Targa nami przerażenie. W sercu gości niepokój.

Gdy wierzymy, że śmierć jest Początkiem Życia, ona traci sens. Ogarnia nas Nadzieja. W sercu gości Pokój.
Chrystusowy Pokój.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Basia

05-05-2013 [11:09] - Basia | Link:

takie słowa są nam potrzebne bardziej niż zwykle...

Obrazek użytkownika tsole

05-05-2013 [11:37] - tsole | Link:

Już ostrzę sobie apetyt na rozmowy z Nim :)

Obrazek użytkownika kwintesencja

05-05-2013 [13:53] - kwintesencja | Link:

i niepokój. Pokój jaki daje nam Pan, nie jest taki jak daje nam świat. Kto jest w zgodzie z Bogiem, ten ma pokój w duszy i wokół siebie. Chcesz mieć pokój "szykuj wojnę", wojnę ze swoimi wadami, tępotą i obojętnością. Kto nie jest w zgodzie z Bogiem, ten ma niepokój w sobie i wokół siebie. Trzeba wybierać, albo błogosławieństwo, albo przekleństwo - albo pokój, albo niepokój. Każde spojrzenie na krzyż niech niepokojem zagości. Bo wszystko w życiu, to nic, wobec tak wielkiej Miłości - to też słowa piosenki, jakże głęboka jest ich treść.

Obrazek użytkownika tsole

05-05-2013 [14:43] - tsole | Link:

raczej w sensie czujności. Bo przecież "nie zazna dusza moja spokoju, póki  nie spocznie w Panu".