Czy Rosji grozi stagnacja? Okażemy Rosji pomoc!

„Rosnieft” jest dla Rosji najważniejsza!
„Rosnieft” to lider rynku ropy i gazu, w którym państwo rosyjskie ma 75,16% akcji poprzez państwową korporację „Rosnieftgaz” zarządzającą państwowymi aktywami na rynku ropy i gazu. Kapitał założycielski firmy to ok. 35 mln $ . Szefem tej największej państwowej firmy został niedawno twardogłowy przyjaciel Putina Igor Sieczin.

Zysk netto firmy w 2011 roku wyniósł 12,5 miliardów dolarów. Średnie dobowe wydobycie ropy naftowej wyniosło 2,380 mln baryłek i wzrosło o 2,5% w stosunku do 2010 r., a ogółem produkcja łącznie z gazem wyniosła 55,38 mln ton i wzrosła w 2011 r o 15,6%.
Ważny parametr dla tego rosyjskiego giganta Rosnieft, to udokumentowane zapasy węglowodorów. Według stanu na  01.01.2012 one wyniosły 351 mln baryłek /2519 mln ton/ ropy i ponad 850 miliardów metrów sześciennych gazu według klasyfikacji PRMS . 
Rosnieft ma wielkie plany. Wykupienie od British Petroleum udziałów w rosyjsko-angielskiej firmie „TNK-BP Holding” za kwotę 61 miliardów $, opracowanie wydobycia na szelfie morza Karskiego wspólnie z Exxon Mobil to wydatki rzędu 200-300 miliardów $, na morzu czarnym 55 mld $, a na wspólne ze Statoil i włoskim ENI zagospodarowanie złóż szelfu arktycznego potrzeba 135-165 mld $.

Zestaw dziesięciu ważniejszych inwestycji firmy Rosnieft ocenia się na 418–638 mld $.
A stanowi to jedną trzecią budżetu Rosji na 2013 rok!
Dla zrealizowania planów Rosnieft będzie potrzebowała każdego roku około 31 mld dolarów. Inwestycje firmy w 2012 r wyniosą 15,5 mld $.
W ocenie ekonomistów te ambitne plany Rosnieftu mogą się okazać realne tylko wtedy, jeśli utrzyma się aktualny poziom cen światowych za ropę w wysokości 110 $/baryłkę. Przy obniżeniu tej ceny Rosnieft nie da rady realizować swoje projekty i oddawać długi.
A tymczasem nie na horyzoncie, a w USA pojawiła się już lekka ropa z łupków, której wydobycie wyniesie wkrótce prawie 10,8 mln baryłek dziennie, czyli na poziomie wydobycia ropy w całej Rosji! Według opinii Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Stany Zjednoczone staną się w następnym dziesięcioleciu największym producentem ropy naftowej na świecie.
Tymczasem Rosnieft ma się bardzo dobrze. Podobno zysk za pierwsze półrocze wyniósł 35 mld $, lecz nie jest to liczba pewna.
Czyżby zanosiło się na to, że Rosja jeszcze przez najbliższe dziesięciolecia, dopóki nie wyczerpią  się zasoby ropy, będzie krajem surowcowym?
Wszystko wskazuje na to, że tak!
Putin zapowiada, a właściwie rozpoczyna realizacje zbrojeń połączonych z antynatowską i antyamerykańską retoryką. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), Moskwa w 2013 roku zwiększy wydatki na zbrojenia o 25,8% w stosunku do 2012 roku a na bezpieczeństwo narodowe i służby ochrony porządku publicznego o 9%. Tylko do 2020 roku władze Rosji planują wydać na nową broń około 614 mld $.
W październiku Putin podpisał dekret „O doskonaleniu polityki państwa w dziedzinie wychowania patriotycznego” tworząc Zarząd Projektów Społecznych przy Prezydencie Rosyjskiej Federacji. Cel tej inicjatywy jest określany jako „ideologiczna konsolidacja społeczeństwa”. Celem tych działań w epoce Putina 2.0 ma być już nie – jak za Putina 1.0 – przeświadczenie, że władca jest prezydentem wszystkich obywateli Rosji, a  doprowadzenie do ideologicznej konsolidacji społeczeństwa.
Wiara w ideę jest dla Rosji pierwotna w stosunku do materialnych potrzeb jej obywateli. Była siłą rozwojową rosyjskiej państwowości na przestrzeni wieków. I ma być też i teraz. Kluczowym w tej nowej państwowej ideologii są słowa Wielka Rosja oraz patriotyzm!
Dwa lata temu, 15 marca Ministerstwo Sprawiedliwości Rosyjskiej Federacji zarejestrowało znane z czasów ZSRR „Dobrowolne Towarzystwo Współdziałania z Armią Lotnictwem i Flotą” (Dobrowolnoje Obszczestwo Sodiejstvija Armii Awiacji i Fłotu) w skrócie DOSAAF. Głównym zadaniem tej struktury jest patriotyczne i wojskowe wychowanie młodzieży, która może do niej wstępować od 14 roku życia.
Komsomolskaja Prawda pisała swego czasu, że tak jak w czasach sowieckich, do których nawiązuje projekt Putina, DOSAAF znowu będzie pełnowartościowym i największym w Rosji wojennym uniwersytetem kształcącym 180 tys. osób. 20 stycznia br. świętowano 85-lecie DOSAAF w Rosji. Odbył się nadzwyczajny zjazd tej odrodzonej, paramilitarnej organizacji liczącej prawie 4 miliony członków.
Opinia społeczna Rosji ocenia ten nowy pomysł Putina niezmiernie pozytywnie. A Putin 2.0, który jak „batiuszka” twardo stoi  na  „straży ziemi rosyjskiej” dba w ten sposób o Wielką Rosję. Wielu tak to odbiera.
Według opinii politologów tworzenie państwowotwórczej ideologii i patriotyczne wychowanie Rosjan jest zgodne z obostrzeniem wewnątrzpolitycznego kursu.  Potwierdza tylko, że Putin 2.0 odszedł  od „miękkiego” autokratyzmu lat poprzednich przechodząc  do klasycznego,  „twardego” autokratyzmu. „Zamiast powolnej drogi przez mękę powolnego wybawiania kraju z  „totalitarnych, stalinowskich kompleksów”, Putin 2.0 postanowił zamienić  „guz rakowy w masę mięśniową” – twierdzi znawca Rosji , niemiecki dziennikarz Boris Reitschuster .
Rosja wzmacnia też kontrole nad swoimi obywatelami. Od 1 listopada w Rosji działa nowa ustawa o cenzurze Internetu pomimo tego, że socjalne sieci i firmy internetowe protestowały przeciwko jej przyjęciu przez Dumę. Nawet eksperci wchodzący w skład rady d/s praw człowieka przy Prezydencie RF byli przeciw tej ustawie.
A co z poziomem życia Rosji? Prognozy  Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD przewidują, że w 2030 Rosja osiągnie poziom dobrobytu około  50% w stosunku do USA.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego (MRG) tworzy różne prognozy rozwoju Rosji do roku 1930 z nadzieją przezwyciężenia wiecznego zapóźnienia Rosji w stosunku do Zachodu – chce "решить задачу векового отставания от Запада". I jak twierdzi wice minister Andrej Klepacz, takie prognozy są pozytywne, szczególnie przy innowacyjnym wariancie prognozy opracowanej przez ministerstwo. Te prognozy są jednak silnie związane z przyszłymi cenami ropy naftowej na poziomie 100 USD/baryłkę, aż do roku 2030.
Rosyjscy eksperci nie pozostawiają jednak na prognozach MRG suchej nitki. „O innowacyjnej prognozie nie ma co nawet myśleć” – mówi znana ekonomistka Julia Ceplajewa. W Rosji potrzebne są reformy strukturalne i ustanowienie lepszego klimatu dla rozwoju biznesu, ale najważniejsza jest walka z korupcją. „Główne hamulce rozwoju to brak jawności podejmowania decyzji gospodarczych oraz bardzo wysoki podatek korupcyjny”- dodaje ekonomistka.
Prof. Ewgenij Jasin z uniwersytetu „Wyższa Szkoła Ekonomii” w Moskwie, twierdzi: „Rozwój innowacyjny jest możliwy tylko po wprowadzeniu poważnych reform instytucjonalnych. Reformy wskazują na wolę polityczną ze strony rządzących. A jak dotychczas trwa wrażenie, że rządzący wykazują wolę aby nie wprowadzać żadnych reform i przydusić społeczeństwo obywatelskie.”
Jak widać nasz wielki, wschodni sąsiad ewoluuje wewnętrznie. Powraca retoryka zimnowojenna, kosztem dotowania kultury czy edukacji, nauki, ochrony zdrowia oraz modernizacji, przesuwa się środki finansowe na zbrojenia. Aktywnej indoktrynacji planuje się poddać całe młode pokolenie, a ludzi dojrzałych kontroluje się w coraz większym stopniu. Niestety działania te wyglądają na spójną strategię, która w perspektywie kilku dekad może wydać owoce negatywnie oddziaływujące na wszystkich sąsiadów Rosji, w tym nasz kraj. Rosyjski autorytaryzm może przekształcić się w bardziej skrajne formy ustrojowe z totalitaryzmem włącznie. O demokratyzacji tego kraju będzie można zapomnieć.
Tymczasem o wielkim projekcie „modernizacji Miedwiediewa” słychać w Rosji coraz mniej. Zanosi się na to, że Rosja jeszcze przez dziesięciolecia może pozostać krajem surowcowym. Uzbrojonym po zęby, z coraz bardziej zapóźnioną w stosunku do Zachodu techniką wojskową. Choć i niektóre państwa Zachodu sprzedają nowsze technologie wojskowe Rosji w niewielkim zakresie, to nie ma czego się obawiać. Rosja nie liczy się jako poważny przeciwnik. Jest to ogryzek dawnej potęgi! Ponadto elity Rosji mają swoje pieniądze, rodziny i pałace na Zachodzie. Dmitrij Rybołowlew kupił sobie niedawno nieruchomości w Nowym Jorku i na Florydzie za prawie 200 mln $, Władysław Doronin kupił swojej kobiecie, znanej modelce Naomi Campbell rezydencję na wyspie Star Island w Miami Beach na Florydzie za 16 mln $, a były wiceminister finansów Andrej Wawiłow kupił sobie luksusowe mieszkanie za 37 mln $ na ostatnim piętrze Time Warner Center na Manhattanie. Największe jednak kapitały lokują Rosjanie w Europie, a Londyn jest ich stała siedzibą. Niektórzy szacują, że na Zachodzie w 2011 r Rosjanie ulokowali blisko 100 miliardów dolarów. Rosyjskie elity kształcą też na Zachodzie swoje dzieci. Po jakie licho mieliby wojować sami z sobą?
Wkrótce  będziemy musieli Rosji pomagać!
Przyjdzie nam razem z Zachodem, w niedługiej przyszłości bronić Rosję przed chińską aneksją Syberii http://naszeblogi.pl/33542-cien-chinskiego-smoka-nad-rosja, bo nam bardziej się opłaca, aby skarbami Syberii władała Rosja niż Chiny!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

08-12-2012 [13:36] - dogard | Link:

jankesi zalatwia ich cenowo,bo technologicznie to maja lata swietlne przewagi, w kazdym zakresie. Nieprawdopodobny skok wydobycie nie tylko gazu ale i ropy z lupkow,zdecydownie obniza ceny tych surowcow.Rosja jest w kleszczach warunkow rynkowych, gieldy nie patrza na barwy polityczne.Te pieniadze na zbrojenia to male piwko przy wydatkach amerykancow--mniej wiecej jak 1 do 10 , na korzysc USA.pRZED ZOLTKAMI NIKT RUSKICH NIE BEDZIE BRONIL,kogo w europie interesuje daleka syberia.Zreszta to kraj bezprzykladnego krachu demograficznego.Nawet nawolywania do posiadania jak najwiekszej liczby dzieci pozamalzenskich nie odnioslo zadnego skutku.Jeszcze kilkadziesiat lat temu liczby ludnosci w tych krajach byly wyrownane.Obecnie ruskich 2 razy mniej, jankesow 2 razy ale wiecej.O czym tu mowic i kogo porownywac.Upadajace imperium zla z liderem swiatowych technologii i potentatem tanich nosnikow energetyczno--paliwowych.

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [15:38] - Zbigwie | Link:

I będzie się zbroił.
Z obniżaniem ceny ropy należy być mimo wszystko ostrożnym!

Najnowsza - grudniowa prognoza amerykańskiej agencji US Energy Information Administration (EIA) jest przedstawiona poniżej:

Szczegóły można przeczytać tutaj: http://www.eia.gov/forecasts/aeo/er/early_prices.cfm

Obrazek użytkownika katon starszy

08-12-2012 [20:01] - katon starszy | Link:

Niestety, z tymi prognozami warto byc ostroznym, bo tak naprawde dlugoterminowo nigdy sie nie sprawdzily. Dotyczy to rowniez prognoz EIA. Pracujac w przemysle naftowym, zdaje sobie sprawe, ze prognozy sa konieczne dla dlugoterminowego planowania rozwoju aktywow naftowych, ktorymi sa zloza. Niestety, wiarygodne dla inwestowania w rozwoj zloz sa tylko oceny ekonomiczne porownujace jeden konkretny projekt z drugim. A jak wygladac bedzie sytuacja za 10 lat, bedzie uzaleznione np. od poziomu rozwoju amerykanskich zasobow niekonwencjonalnej ropy (Shale Oil). Jezeli USA stana sie eksporterem netto, raczej wiarygodny jest scenariusz "Low Oil Price" tj. 75 $/barylke. W mojej firmie dla oceny projektow w perspektywie 20-letniej (to jest do 2032 roku!) przyjeta jest cena 85 $/barylke (dolar wartosci 2012 roku). Ponadto, jak widze prognoza powyzsza jest pokazywana w dolarach 2011 roku. Biorac pod uwage fakt, ze Obama bedzie dalej stosowal swa metode zarzadzania amerykanskimi finansami za pomoca nieograniczonej emisji dolarow, to doprowadzi do silnej deprecjacji wartosci dolara, bo wszyscy konkurenci wezma sie rowniez do drukowania pieniedzy. Wartosc barylki ropy bedzie zatem uzalezniona nie od rownowagi miedzy popytem i podaza, tylko od wyplacalnosci posiadaczy aktywow naftowych pozostajacych do zagospodarowania. Ta tendencja juz sie zarysowala i bankom inwestycyjnym nie wystarczy juz gwarancja pozyczek na rozwoj zloza opartych o wartosc zasobow zloza. Wytworzyly sie schematy finansowe, w ktorych takie gwarancje oparte o konkretne zasoby ropy sa kolateralizowane przez instrumenty wtorne (tzw. derivatives) o roznej zawartosci. Przypomina to historie instrumentow wtornych na rynku nieruchomosci sprzed krachu finansowego 2008 roku. Tym razem tylko zalamanie sie tego miedzybankowego systemu pogrzebie pod jego gruzami duzo wieksze polacie gospodarki swiatowej. Przeciez tym razem nie bedzie mozna juz wydrenowac ani skarbow panstwa, ani prywatnych konsumentow, bo to juz zostalo zrobione. Chiny, straciwszy w ten sposob wszystkie dolarowe oszczednosci, na pewno nie pojda na wojne przeciw USA, bo po co? Tych pieniedzy wtopionych w miedzynarodowy system bankowy w ten sposob nie odzyskaja. Zostana fizyczne zloza, a te najblizej sa na Syberii. Skonczy sie wtedy miodowy miesiac odnowionej przyjazni radziecko-chinskiej i zaczna przepychanki o terytoria na polnoc od Amuru. Czego obu stronom serdecznie zycze.

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [22:08] - Zbigwie | Link:

Wariant zdarzeń przez Pana przedstawiony jest bardzo prawdopodobny. Dla mnie jest też interesujący, bo jest Pan profesjonalistą, a ja tylko amatorem w tej dziedzinie.
Nie wiem, czy Pan wie, ze Gazprom ma zamiar przy pomocy know how firmy Shell wydobywać ropę łupkową ze złoża, które nazywa sie Верхне-Салымское i znajduje sie w Zachodniej Syberii.
Sądzę, że nie będzie Pan miał nic przsciw, jeśli pańsli tekst przytoczę w rozmowie z Rosjaninem w innym miejscu w Internecie.
Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

08-12-2012 [13:44] - Jolanta Pawelec | Link:

Chodzi o orientację w problematyce - bezstronne.
Osobiste iluminacje - to nikogo nie oświeca.
Bardzo Panu dziękuję.
Jako laik w tej problematyce stawiam pytanie: technologie, patenty - ich brak w Rosji daje przewagę Chinom?

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [15:03] - Zbigwie | Link:

dopiero da przyszłość.
Chiński kapitał pozostaje na miejscu!
Na razie Chiny w szybkim tempie się rozwijają.

Obrazek użytkownika MFW

08-12-2012 [13:59] - MFW | Link:

A RBN naszego BUL-a opracowuje programy zbliżania się do Rosji, opierania naszego bezpieczeństwa na współpracy z Rosją i traktowania NATO jako drugorzędnej sprawy.
Tylko patrzec kiedy wróci pomysł TW Bolka na NATO BIS i RWPG BIS.

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [14:58] - Zbigwie | Link:

jest przecież najmądrzejszy spośród nas!
Zawsze wybieramy najmądrzejszych!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-12-2012 [14:16] - NASZ_HENRY | Link:

вы шутник ;-)

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [14:56] - Zbigwie | Link:

Нашим братьям Восточным Славянам мы должны оказать братскую помощь!

Obrazek użytkownika Basia

08-12-2012 [14:40] - Basia | Link:

dają dyla, to to naprawdę daje do myślenia!

Obrazek użytkownika Zbigwie

08-12-2012 [22:09] - Zbigwie | Link:

W tym piekle Ci dostatek!