ASTROFOTO 2012

Królewskie Obserwatorium Greenwich organizuje co roku konkursy na najlepszego astrofotografa roku. W 2012r w czwartym już konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników z całego świata. Podwoiła się liczba uczestników zaliczonych do kategorii młodzieżowej, co szczególnie cieszy organizatorów konkursu.
Absolutnym zwycięzcą konkursu okazał się znowu astronom amator z Australii Martin Pugh, który wygrał w kategorii ogólnej oraz w kategorii zdjęcia głębokiego kosmosu.


Zwycięskie zdjęcie: Galaktyka Wir (M51) http://www.martinpughastrophotography.id.au/images/M51_LRGB.jpg, Martin Pugh – Australia.

„Fotograf osiągnął wyjątkowo dobre atmosferyczne warunki, żeby zrobić tak zadziwiająco szczegółowe zdjęcie kultowej galaktyki" – powiedział dr Marek Kukula, Public Astronomer at the Royal Observatory Greenwich i sędzia konkursu. "Piękna spiralna struktura, ciemne pasma pyłu i  dodatkowo wyodrębniające się różowe obłoki wodoru - to wspaniałe osiągnięcie  astronoma - amatora, jedno z lepszych zdjęć M51, jakie kiedykolwiek widziałem". Galaktyka Wir ma średnicę 60 tys. lat świetlnych i leży ponad 31 milionów lat świetlnych od Ziemi. Towarzyszy jej nieregularna galaktyka NGC 5195.
M51 jest klasyczną galaktyką spiralną, którą naukowcy badają od bardzo dawna. Ale ten hipnotyzujący, nowy wizerunek galaktyki utrwalił australijskiego fotografa Martin Pugh. Ostre szczegóły ramion spiralnych, określone przez ciemne,  obszary pyłu i jasne, różowe chmury wodoru, zrobiły wrażenie na sędziach. Zdjęcie oceniono jako najświetniejszych wizerunek M51 kiedykolwiek wykonany przez amatorskiego astronoma. Autor zdjęcia Martin Pugh został wybrany spośród 800 konkurentów i otrzymał nagrodę w wysokości 1500 funtów.
A oto zwycięzcy w różnych kategoriach konkursu:
Ziemia i kosmos.


Orion, Byk i Plejady. Gwiezdny lodowy wodospad http://www.geo.ru/sites/default/files/star_icefall_c_masahiro_miyasaka.jpg. Autor: Masahito Miyasaka – Japonia.

Orion, Byk i Plejady stanowią tło dla tego upiornego zamarzniętego krajobrazu. Chociaż PLejady wydają się lśnić zimnym, mroźnym światłem, to te jasno-niebieskie gwiazdy mogą mieć temperaturę ponad 13 tys. stopni Celsjusza. A gwiazdy zimno- pomarańczowe znajdujące się w końcowym etapie swojej ewolucji, takie jak Betelguza i Aldebaran utrzymują temperaturę ok. 3500 stopni Celsjusza.
Nasz system słoneczny.


Tranzyt Wenus 2012 http://images.huffingtonpost.com/gadgets/slideshows/252044/slide_252044_1551995_free.jpg?1348232605000. Chris Warren – Wielka Brytania.

Marek Kukula: „Dla mnie ten obraz doskonale oddaje emocje w 2012 r związane z tranzytem Wenus. 3 czerwca 2012 roku o 4 nad ranem w pochmurny poranek prawie było pewne, że brytyjska pogoda nie zechce współpracować z astronomami.  Ale właśnie wtedy kiedy trzeba, w ciągu zaledwie kilku minut pojawiła się szczelina w chmurach i mogliśmy obserwować Wenus przed Słońcem”. Następną taką możliwość będziemy mieć za ponad 100 lat!
Młody astrofotograf roku.


Plejady http://www.geo.ru/sites/default/files/pleiades_cluster_c_jacob_von_chorus.jpg. Jacob von Chorus – Kanada. Autor ma 15 lat.

Gromada Plejady znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych. Plejady są otoczone piękną, niebieską mgławicą. Na zdjęciu uwidocznił młody fotograf wiele jasnych, młodych gwiazd oraz wirujące smugi z obłoków gazu, oświetlone odbitym światłem gwiazd.
Najlepszy debiut.


Mgławica Trąba Słonia z ananasem http://www.geo.ru/sites/default/files/elephants_trunk_with_ananas_c_lorand_fenyes.jpg. Lóránd Fényes – Węgry.

Sędziowie ocenili zdjęcie jako duże osiągnięcie początkującego astrofotografa. Dla szczegółowego sfotografowania odległego obiektu niezbędna jest wytrwałość, dbałość  o szczegóły i duże umiejętności.
A oto zwycięzcy i najlepsze zdjęcia nieco podobnego, lecz innego tegorocznego konkursu http://www.twanight.org/newTWAN/news.asp?newsID=6071:


The winners and notable photos of the third International Earth and Sky Photo Contest 2012
http://vimeo.com/41781867
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Basia

29-10-2012 [18:58] - Basia | Link:

Bardzo!!!!

Obrazek użytkownika Zbigwie

29-10-2012 [20:07] - Zbigwie | Link:

że spodobało się.

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

29-10-2012 [19:08] - Jolanta Pawelec | Link:

nieskończoności - cudo. Bo nie ma ludzi. Świat bez ludzi był doskonały.
Zbigwie - częściej.
A gdyby tak obowiązkowo "inteligentnym na wszystko " - kazać kontemplować wgląd w te lata świetlne? Może otworzyło by to ich celowość działania... na nadmiar i bezkres nieznanego sensu?

Obrazek użytkownika Zbigwie

29-10-2012 [20:06] - Zbigwie | Link:

Mogę od czasu do czasu!
Być może napiszę nawet o pewnej galaktyce widocznej na moim awatarze. O znajdującej się tam wspaniałej planecie, która nazywa się Ozuza i posiada dwa lokalne słońca... i o Międzygalaktycznym Instytucie Mądrości, w którym jestem zatrudniony w ramach prac zleconych jako starszy współpracownik naukowy pierwszej rangi... i o pięknych, rosnących tam lasach storczykowych ... i o przygodach w różnych galaktykach... a nawet o wyprawie do ....sąsiedniego wszechświata.

Wszystkie galaktyki tętnią życiem. Inteligentne istoty są wszędzie! W Galaktyce Andromedy na planecie Oids, czy też Dron..., a w galaktyce Trójkąta na planecie Sefar prawie wszyscy mieszkańcy uciekli z uwagi na pędzącą w jej kierunku planetoidę, ale ... ktoś ich uratował. A w naszej galaktyce pewna rasa humanoidów ma zamiar stać się Imperium kosmicznym i podbija inne cywilizacje i światy...
Chyba jednak nie opublikuję tego tutaj? Może uda się gdzieś wydać ten zbiór opowiadań.
Zobaczymy!

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

29-10-2012 [20:30] - Jolanta Pawelec | Link:

Zostań reporterem Kosmosu - przecież piszesz, że to żyje. I opowiadaj o czym gadasz z tymi inteligentnymi istotami - bo my tutaj - wśród osób - nie możemy się porozumieć.
Ozuza - już się w niej zakochałam. Kto je chrzci - mają piękne imiona więc pewnie i duszę?
Oids, Sefar - poznaj nas z nimi. Może zapomnimy o tym wrzaskliwym "ja" i szybciej pojmiemy "my", które jest naszym naturalnym środowiskiem?
A to Królestwo Storczykowe - to raj ? w kolorze?
I jeszcze wyjaśniaj czy wszystkie galaktyki są spiralne? - i te przygody i te wyprawy ... życzę sukcesów Hellera. Ale coś mi się zdaje, że byłbyś lepszy - popularno - naukowy i poetycki jednocześnie. A może z wiekiem stałbyś się filozofem - jak Pascal gdy odkrył pustkę ( próżnię)?
Życzę wszystkiego osiągalnego w tym nieosiągalnym ,bezbrzeżnym i szalonym wszechświecie . Trzymam kciuki - i nie bądź egoistą ( przystępnie oczami oczarowanego świadka nieprawdopodobieństw PISZ). Ach ten głupi pragmatyzm - niech sobie popatrzy.Wymyśli?

Obrazek użytkownika Zbigwie

29-10-2012 [22:03] - Zbigwie | Link:

będzie coś o kosmosie.
A te moje opowiadania to na razie obiecanki na ewentualne dużo później. 
Najpierw muszę sprawdzić, czy to da się wydawać.
A może ktoś z czytelników jest z jakiegoś wydawnictwa?
Oto "KOSMICZNE PRZYGODY SAMBORA I JEGO DRUŻYNY - Fantastyczne opowiadania dla przyszłych kosmonautów."
1. PLANETA OIDS
2. PIRACI
3. W GALAKTYCE SOMBRERO
4. PURPUROWO - BŁĘKITNY BŁYSK
5. WIWARIUM
6. WŁADCY CIEMNEJ ENERGII
7. IMPERIUM VUL
8. DRON
9. OFIR W GALAKTYCE TRÓJKĄTA
10. PLANETA SEFAR
11. PRZERWANA MISJA
12. POSŁOWIE

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

29-10-2012 [22:27] - Jolanta Pawelec | Link:

W końcu nagrodę Tamplettona ( nie wiem czy tak ) przekazał na rozwój kosmologii czy ludzi tej branży.Gdybyś zdobył jego recenzję - polecenie byłoby Ci łatwiej w wydawnictwie.
Ja z wydawnictwami to wolę nie pamiętać - jedna książka siedem lat, druga dziewięć. To jest krzyż pański
- Pas.
Ale jeżeli masz "pazura" i "obstawę" to dasz radę. Postaraj się o tę obstawę.
Niektórzy zaś twierdzą - że publikacja w internecie przynosi dochody. Ale jestem za stara, żeby tym się interesować. Ja nie lubię czytać z ekranu - książka to towarzysz no i szeleści ( przyjaźnie). Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

29-10-2012 [21:05] - Teresa Bochwic | Link:

Pierwsze zdjęcie tej spiralnej galaktyki to absolutny embrion z różowymi żyłkami i podkurczonymi nóżkami fotografowany w brzuszku mamy. I w ten sposób dzieciątko ludzkie spotyka się ogromem lat świetlnych.

Obrazek użytkownika Zbigwie

29-10-2012 [21:54] - Zbigwie | Link:

Proponuję obejrzeć jeszcze kilka zdjęć. Na końcu filmu jest też "embrion", nawet lepiej pokazany: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19637073