Sporów o opcje walutowe ciąg dalszy

1. W ostatnia środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami posłów PO odrzuciła trzy projekty ustaw autorstwa PiS, PSL i SLD dotyczące opcji walutowych. Ostateczne głosowanie w sprawie dalszego procedowania w sejmie nad tymi projektami odbędzie się jednak na plenarnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Opinie ekonomistów i konstytucjonalistów o tych projektach są różne (choć jest aż 6 opinii konstytucjonalistów że wszystkie trzy projekty są zgodne z konstytucją) ale wydaje się, że przyjęcie przez polski Parlament ustawy która wzmacniałaby pozycję przedsiębiorców w negocjacjach z bankami w sprawie równego rozłożenia skutków strat z tego tytułu na bank i przedsiębiorstwa a w tych przypadkach gdzie bank ewidentnie nadużył zaufania przedsiębiorcy dawała przedsiębiorcy możliwości dochodzenia od banku roszczeń z tego tytułu jest jak najbardziej zgodne z polską racją stanu. Kto w końcu jak nie polski Parlament ma się upominać o interesy przedsiębiorców zwłaszcza że jak powszechnie wiadomo w praktyce bank w kontaktach z przedsiębiorca ma zawsze dominującą pozycję. Oczywiście zakładam że przyjęta ustawa nie naruszałaby  porządku konstytucyjnego i nie podważała umów zawartych w dobrej wierze pomiędzy bankiem i przedsiębiorcą.

Z ogromnym zaskoczeniem trzeba więc odebrać stanowisko posłów PO którzy nie chcą dyskutować nad dobrymi rozwiązaniami w tej sprawie dla przedsiębiorców w i zdecydowali się głosować nad odrzuceniem wszystkich trzech projektów ustaw.

 

2. Problem skutków opcji jest dla polskiej gospodarki niezwykle bolesny. Przynajmniej kilka przedsiębiorstw ogłosiło już z tego tytułu upadłość, kilkadziesiąt dalszych jest w poważnych tarapatach a kilkaset kolejnych negocjuje z bankami jak możliwie z najmniejszymi stratami wyjść z tych kłopotów.

Wycena negatywnych skutków umów opcyjnych dla przedsiębiorstw dokonana przez Komisję Nadzoru Finansowego w połowie kwietnia tego roku wyniosła aż 4,5 mld zł choć wiele z nich nie zostało rozwiązanych bo przedsiębiorcy liczą że złoty się za parę miesięcy wzmocni i straty będą mniejsze i dopiero wtedy będą rozwiązywać umowy opcyjne.  Ponadto według szacunków opartych na danych GUS firmy w Polsce straciły na opcjach tylko w IV kwartale 2008 roku około 20 mld zł.

 

3. Problem ma nie tylko ogromny ciężar ekonomiczny którego negatywne skutki ma ponieść polska gospodarka ale jak się wydaje ciężar polityczny ponieważ większość banków proponujących umowy opcyjnie to spółki córki banków zagranicznych. Banki te w tych umowach są zaledwie pośrednikami a głównym beneficjentem zysków będą spółki matki ulokowane w krajach Europy Zachodniej.

Zyski z tych operacji zostaną więc wytransferowane z naszego kraju i będą służyły poprawie nadwyrężonych kryzysem bilansów banków w Europie Zachodniej.

Dobrze więc byłoby aby polski Parlament stanął po stronie przedsiębiorców w Polsce i przynajmniej w sporach o negatywne skutki finansowe opcji wzmocnił ich pozycję negocjacyjną z bankami.

W ostatnia środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosami posłów PO odrzuciła trzy projekty ustaw autorstwa PiS, PSL i SLD dotyczące opcji walutowych. Ostateczne głosowanie w sprawie dalszego procedowania w sejmie nad tymi projektami odbędzie się jednak na plenarnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.