Kontrowersje wokół pakietu antykryzysowego

1.Wczoraj rząd przyjął tzw. pakiet antykryzysowy składający się z trzech projektów ustaw. Szczególnie do jednego z nich dotyczącego antykryzysowych działań wspierających przedsiębiorstwa i pracowników poważne zastrzeżenia mają związki zawodowe zasiadające w Komisji Trójstronnej.

Jednym z najpoważniejszych jest ograniczenie pomocy w pakiecie antykryzysowym tylko do przedsiębiorstw które zatrudniają powyżej 20 pracowników. Związki zawodowe chcą aby ta pomoc mogła być adresowana do wszystkich firm mających kłopoty w wyniku kryzysu bez względu wielkość zatrudnienia. Ten postulat popierają także pracodawcy. Wprawdzie jego zaakceptowanie według szacunków może kosztować dodatkowe 300 mln zł ale wydaje się, że zasada równości podmiotów jeżeli chodzi o możliwość korzystania z pomocy publicznej powinna zostać utrzymana. 

2. Kolejne zastrzeżenie dotyczy sposobu ustalania wynagrodzenia za czas postoju. Rząd proponuje aby jego wysokość była powiązana z zasiłkiem dla bezrobotnych, związki zawodowe oczekują że będzie ono powiązane z płacą minimalna, wyraźnie wyższą niż zasiłek. Związkowcy oczekują także, że składki na ubezpieczenia społeczne będą odprowadzane od płacy którą do tej pory otrzymywali pracownicy (choć akceptują niższe wynagrodzenie za postojowe) tak aby w przyszłości ich świadczenia emerytalne nie ucierpiały. Ten postulat to dodatkowe wydatki budżetowe na ok. 400 mln zł.

 3. Są i inne zastrzeżenia dotyczące tego pakietu więc najprawdopodobniej w Sejmie i w Senacie proces legislacyjny będzie niesłychanie burzliwy i w związku z tym najprawdopodobniej nie da się go uchwalić przed wakacjami parlamentarnymi. Wejdzie on w życie dopiero na jesieni podczas gdy powinien obowiązywać co najmniej od początku 2009 roku. Wtedy być może polska gospodarka nie straciła by 400 tysięcy miejsc pracy a tyle właśnie miejsc pracy ubyło od listopada 2008 roku do końca kwietnia 2009 roku.

Wczoraj rząd przyjął tzw. pakiet antykryzysowy składający się z trzech projektów ustaw. Szczególnie do jednego z nich dotyczącego antykryzysowych działań wspierających przedsiębiorstwa i pracowników poważne zastrzeżenia mają związki zawodowe zasiadające w Komisji Trójstronnej.