Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

1. Niestety stało się. Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i bardzo mocno skrytykowała rząd za brak działań zmierzających do poprawy tej sytuacji. Stało się to po upublicznieniu przez KE informacji, że w roku 2008 deficyt finansów publicznych wyniósł aż 3,9% PKB a według prognoz KE w roku 2009 ma wynieść 6,6% PKB i w roku 2010 7,6% PKB. Oznacza to że należy włożyć między bajki możliwość wejścia złotego do systemu ERM2 w drugiej połowie tego roku bo ani Komisja Europejska ani Europejski Bank Centralny nie będą chciały z Polską na ten temat nawet rozmawiać.

Sugestie Ministerstwa Finansów, że Polska ciągle może wejść do tego systemu w II połowie 2009 roku są zwyczajnie nieodpowiedzialne ponieważ oznaczałoby to że Polska decyduje się być w systemie usztywnionego kursu złotego znacznie dłużej niż wymagane minimalnie 2 lata ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami (te negatywne konsekwencje przebywania w systemie ERM2 w czasie kryzysu w sposób szczególnie negatywny widać w gospodarkach Litwy, Łotwy i Estonii które są w systemie ERM2 od 2004 roku).

2. Wszczęcia procedury nadmiernego deficytu nie należy bagatelizować. Wprawdzie na Polskę która nie jest w strefie euro nie można nałożyć żadnych kar finansowych które przewiduje Pakt Stabilności i Wzrostu ale Komisja Europejska jeżeli nie doczeka się od Polski wiarygodnego planu ograniczenia deficytu finansów publicznych w najbliższych latach może zamrozić przekazywanie do naszego kraju środków z Funduszu Spójności. Restrykcje mogą więc być niesłychanie dotkliwe.

Dla porządku należy tylko przypomnieć że ta procedura jest wdrażana wobec naszego kraju po raz drugi. Zaraz po naszym wstąpieniu do UE latem 2004 roku w związku z deficytem finansów publicznych przekraczającym 3% PKB i brakiem perspektyw jego szybkiej redukcji KE rozpoczęła tę procedurę wobec Polski. Po dwóch dobrych latach 2006-2007 dla naszej gospodarki (wzrost PKB odpowiednio 6,2% i 6,7%) i w konsekwencji dla finansów publicznych (deficyt finansów publicznych w 2007 roku wyniósł tylko 2% PKB) Komisja Europejska latem 2008 zakończyła tą procedurę wobec Polski. Cieszyliśmy się więc dobrą sytuacja finansów publicznych tylko niecały rok.

 

 

Niestety stało się. Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i bardzo mocno skrytykowała rząd za brak działań zmierzających do poprawy tej sytuacji.