Jak polski rząd chce gwarancji kredytowych udzielać?

1. W związku z wyraźnym zmniejszeniem akcji kredytowej banków juz na jesieni 2008 roku pojawiły się postulaty organizacji zrzeszających przedsiębiorców uruchomienia bardziej dostępnych niż do tej pory gwarancji Skarbu Państwa szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bankiem który ma udzielać gwarancji jest Bank Gospodarstwa Krajowego  (BGK) który po odpowiednim dokapitalizowania będzie mógł udzielić gwarancji kredytowych na kwotę około 20 mld zł. Gdyby więc pomysł szybko wszedł w życie sporo przedsiębiorstw mających kłopoty z uzyskaniem kredytu dzięki gwarancjom Skarbu Państwa mogłyby te kredyty uzyskać.

Gwarancje te wpływają także na obniżenie ryzyka kredytowego banków komercyjnych. To ostatnie wyraźnie przecież wzrosło w związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w Polsce i u naszych głównych partnerów handlowych.

Stosowna ustawa została uchwalona dopiero w kwietniu tego roku, ale ciągle nie ma Rozporządzenia Rady Ministrów, które określi wymagania, jakie mają spełnić przedsiębiorstwa starające się o gwarancje skarbu Państwa.

 

2. Właśnie Ministerstwo Finansów opublikowało jego projekt który po pierwsze określa, że gwarancje będzie można uzyskać na maksymalnie 60% zaciągniętego kredytu i będą one wymagały opłaty rzędu od 0,5 do 1,5% kwoty kredytu ( w zależności od czasu na jaki kredyt jest udzielany),  a po drugie zawiera aż 19 różnego rodzaju załączników które będzie musiało do BGK dostarczyć. Oprócz tak oczywistych jak bilans, rachunek zysków i strat czy przepływy pieniężne trzeba będzie przedstawić zestawienia wskaźników finansowych dotyczących płynności i rentowności, ( których w teorii jest co najmniej kilka) rating agencji raitingowych (co będzie szczególnie trudne w odniesieniu do firm małych i średnich) a także wieloletnie prognozy finansowe. Analizując treść tego rozporządzenia można odnieść wrażenie, że ubieganie się o gwarancje Skarbu Państwa, że przedsiębiorstwo będzie dwukrotnie wnikliwie badane raz przez bank, który ma udzielić kredytu ma udzielić kredytu, drugi raz przez BGK udzielający poręczenia lub gwarancji.

 

3. Jeżeli treść tego rozporządzenia zostanie przyjęta to śmiem twierdzić, że niewiele firm będzie w stanie spełnić wymogi, jakich od nich oczekuje Ministerstwo Finansów a tym samym główna idea poszerzenia zakresu gwarancji i poprawy dostępności do kredytu legnie w gruzach.

A także systemy gwarancyjne działają od stycznia u naszych sąsiadów Niemców (rząd niemiecki przeznaczył na ten cel aż 100 mld Euro) a od lutego w Czechach i cieszą się dużą popularnością. U nas rząd zapowiedział to rozwiązanie jeszcze w tamtym roku mamy już maj 2009 r. ale jak tak dalej pójdzie to do końca tego roku nikt z tych poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa nie skorzysta.

W związku z wyraźnym zmniejszeniem akcji kredytowej banków juz na jesieni 2008 roku pojawiły się postulaty organizacji zrzeszających przedsiębiorców uruchomienia bardziej dostępnych niż do tej pory gwarancji Skarbu Państwa szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.