Irlandczycy zachodni chcą sprzedać Bank Zachodni WBK S.A.

1. 25 Marca tego roku na swoim blogu umieściłem tekst pt " Bank Światowy i międzynarodowy Fundusz Walutowy o sytuacji w Europie Środkowo- Wschodniej".

 

Cytowałem w nim między innymi wypowiedź prezesa Banku Światowego Roberta Zoellicka dotycząca sytuacji w systemach bankowych europy Środkowo- Wschodniej. Powiedział on wtedy na konferencji prasowej " kluczowym punktem nad którym obecnie pracujemy jest wsparcie dla sektora bankowego w sześciu krajach europy Środkowo- Wschodniej działa 12 wielkich banków włoskich, szwedzkich, irlandzkich. Wszystkie one odgrywają w krajach europy Środkowo- Wschodniej decydująca rolę. Podejmiemy starania, aby banki te nie wycofywały pieniędzy z tej części Europy, ponieważ w krajach z których te banki pochodzą rosną naciski by wycofały one swoje pieniądze do ojczyzny".

Pytałem przy tej okazji Premiera, Szefa Nadzoru Finansowego czy problem o którym mówi Prezes Banku Światowego dotyczy banków zagranicznych będących właścicielami banków w Polsce i jeśli tak to co zrobią żeby zapobiec temu zbliżającemu się w swoistemu trzęsieniu ziemi.

 

2. Nie minął miesiąc i okazuje się, że sytuacja opisana przez Prezesa Banku Światowego materializuje się w Polsce Allied Irish Bank właściciel 70% akcji Banku Zachodniego WBK S.A.  poinformował 7 tys pracowników tego banku, że zamierza akcje w Polsce wystawić na sprzedaż. Bank ten potrzebuje 5 mld euro kapitału aby podnieść wskaźniki swojej wypłacalności do końca tego roku. Rząd Irlandii udzieli AIB pomocy w wysokości 3,5 mld euro, 1,5 mld euro musi uzyskać upłynniając swoje aktywa za granicę. Ponadto niestety na bank w Polsce który zatrudniał bezpośrednio lub pośrednio około 10 tys pracowników i jest trzecim co do wielkości bankiem pod względem niektórych miar. nie jest to informacja dobra ani dla pracowników ani dla gospodarki z której mogą zostać wycofane spore irlandzkie kapitały.

Decyzja ta wprawdzie oznacza likwidacje banku Zachodniego WBK S.A. w Polsce i jego oddziałów. zapewne 70% akcji tego banku kupi jakiś inny bank ale oznacza one spore perturbacje dla pracowników i klientów tego banku. wprawdzie na transakcję musi się zgodzić Komisja Nadzoru Finansowego ale skoro taka decyzja jak się wydaje została juz podjęta przez właściciela to się zmaterializuje w najbliższych miesiącach. Oby nie była ona początkiem procesu wycofania się dwóch banków z Polski ponieważ jeszcze kilka z nich ma ogromne kłopoty finansowe w swoich krajach macierzystych już w miesiącu czerwcu będą one musiały upublicznić swoje bilanse za 2008 rok z pokazaniem ogromnych strat finansowych jakie poniosły w tym roku bilansowym.

25 Marca tego roku na swoim blogu umieściłem tekst pt " Bank Światowy i międzynarodowy Fundusz Walutowy o sytuacji w Europie Środkowo- Wschodniej".