Nabucco prawdopodobnie bez finansowego wsparcia Komisji Europejskiej

1. Po ostatnim kryzysie energetycznym polegającym na kilkunastodniowym braku dostaw gazu ziemnego z Rosji do takich krajów jak Słowacja, Czechy, Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria a także Polska, ministrowie gospodarki tych krajów a także przewodniczący KE Jose Manuel Barosso na konferencji, która odbyła się pod koniec stycznia w Budapeszcie z całą mocą udzieli poparcia budowie gazociągu Nabucco. Tym gazociągiem kosztującym ok. 8 mld Euro juz w 2014 roku miałoby popłynąć do Europy ok. 30 mld ³ gazu rocznie.  Dostawami gazu miałby być Azerbejdżan, Turkmenistan i Kazachstan a wiec w ten sposób Europa mogłaby znacząco zróżnicować dotychczasowe źródła dostaw i przynajmniej częściowo uniezależnić się od Rosji.

 

2, Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział wsparcie procesu przygotowania tej inwestycji kwotą 250 mln euro pochodzącej z właśnie rozdzielanej nadwyżki budżetowej w kwocie 5 mld euro. Co więcej na posiedzeniu komisji budżetowej, w której pracuję przeprowadzona została poprawka do założeń budżetowych na 2010 rok wskazująca Komisji Europejskiej imiennie gazociąg Nabucco jako inwestycję która powinna być wspierana środkami europejskimi w następnych latach (udało się tę poprawkę przegłosować pozytywnie mimo poważnego oporu posłów niemieckich).

 

3. Niestety jak donoszą media przy podziale nadwyżki budżetowej przeznaczenie 250 mln euro na Nabucco chcą zablokować Niemcy na dzisiejszym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Poza tym oficjalnie zabiegają w europejskich instytucjach finansowych (EBI, EBOR) o finansowe wsparcie dla Gazociągu Północnego, którym gaz miałby być dostarczany z Rosji do Niemiec i kilku innych krajów UE. Koszt tej inwestycji rośnie z roku na rok (obecnie jest szacowany na conamniej 10 mld euro) a sprzeciwiają się jej realizacji ze względu na zagrożenie ekologiczne Polska, kraje nadbałtyckie  a ostatnio także Dania i Szwecja. Gdyby Niemcom rzeczywiście udało się zablokować dofinansowanie  Nabucco i jednocześnie przeforsować kredyty dla Gazociągu Północnego to wszystkie postanowienia unijne dotyczące solidarności energetycznej  a także dywersyfikacji zasilania UE w gaz należy włożyć między bajki.

Po ostatnim kryzysie energetycznym polegającym na kilkunastodniowym braku dostaw gazu ziemnego z Rosji do takich krajów jak Słowacja, Czechy, Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria a także Polska, ministrowie gospodarki tych krajów a także przewodniczący KE Jose Manuel Barosso na konferencji, która odbyła się pod koniec stycznia w Budapeszcie z całą mocą udzieli poparcia budowie gazociągu Nabucco.