Rządy państw Unii Europejskiej upadają jeden za drugim

  Dziś /7.02/ w "Gazecie Polskiej Codziennie" przeczytałam: "Dymisja rumuńskiego premiera.  Wczoraj centroprawicowy premier Rumunii Emil Boc podał się do dymisji.  Jako oficjalną przyczynę podano napiętą sytuację w państwie. (...) Przez kilka tygodni Rumuni protestowali przeciw drastycznej polityce oszczędnościowej władz.".  Pomyślałam sobie: który to już z  kolei rząd w UE upada z powodu kryzysu?
  Krótka kwerenda w Internecie pozwoliła ustalić, że w ciągu roku /od połowy lutego 2011/ przedterminowo zmieniły się rządy w siedmiu krajach, przy czym w ostatnich pięciu miesiącach aż w pięciu z nich.   Ostatnio upadał średnio jeden rząd na miesiąc.  W dniu 25.02.2011 odbyły się przedterminowe wybory w Irlandii /kadencja upływała w czerwcu 2012/.  Rządząca Fianna Fail poniosła klęskę i przeszła do opozycji.  W marcu 2011 do dymisji podał się rząd Portugalii po tym jak parlament odrzucił jego plan oszczędnościowy.
  Po wakacjach wydarzenia nabrały tempa.  W październiku upadł rząd Słowacji po tym jak tamtejszy parlament odrzucił początkowo plan ratunkowy dla strefy euro /później go przyjął/.  W listopadzie los ten spotkał aż trzy rządy: Papandreu w Grecji /UE ukarała go za to, ze ośmielił się postulować przeprowadzenie referendum na temat cięć finansowych/ Berlusconiego we Włoszech /nie chciał przyjąć planu oszczędnościowego narzucanego przez Niemcy/ oraz Zapatero w Hiszpanii, gdzie po gwałtownych protestach społecznych doszło w dniu 20 listopada do przedterminowych wyborów, wygranych przez prawicowa opozycję.  Nowy premier Hiszpanii, Rajoy zaprzysiężony został w grudniu 2011.
  Najgorsze jest to, że wszystkie te przetasowania polityczne zdają się nie mieć wpływu na sam kryzys, ate pakiety ratunkowe i oszczędnościowe zdają się raczej pogarszać sytuację.  Najlepszym przykładem tego jest Grecja, gdzie wczoraj doszło do zamieszek oraz 24-godzinnego strajku generalnego.  To, co stało się w Rumunii wskazuje, że obszar niestabilności finansowej i politycznej wykroczył już poza granice strefy euro.  W zeszłym roku we wszystkich krajach PIIGS zmieniono rządy, a kłopoty pozostały.
  Jedynym krajem, który jakoś wyłamał się z ogólnej tendencji jest Belgia.  Tam dla odmiany po 540 dniach niemożności udało się wreszcie sformować rząd.  Czy przetrwa on długo - nie wiadomo.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ksena

07-02-2012 [19:44] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

choc nie tak jak Belgia.Mamy trwały ,stabilny rząd już drugą kadencję,którego wyborcy doceniają w sondażach i popierają.Nawet wtedy kiedy zapowiada on podwyżki,nawet kiedy kłamie i mataczy i rozsprzedaje kraj Polacy kochaja swój rząd.Gdyby inne kraje miały mądre rządy kupiłyby Polaków na wyborców i po sprawie.

Obrazek użytkownika beeł

07-02-2012 [21:17] - beeł (niezweryfikowany) | Link:

...może trzeba przedłożyć po prostu taka ofertę? "Wyborcy na sprzedaż! Chętnie zagłosują na kłamców i inne kanalie"
:)

Obrazek użytkownika Ość

07-02-2012 [22:45] - Ość (niezweryfikowany) | Link:

Wystarczy sprzedać PKW, matkę sukcesu wyborczego kanalii i kłamców. Lecz może ona nie nasza mać, tylko od zaprzyjaźnionego mocarstwa wypożyczona :-)

Obrazek użytkownika elig

08-02-2012 [00:02] - elig | Link:

  Sama PKW nie wystarczy.  Potrzebne są jeszcze posłuszne media.

Obrazek użytkownika Szamanka

07-02-2012 [22:30] - Szamanka (niezweryfikowany) | Link:

Skatalogowac wszystkie wyborcze "akrobacje" obecnej wladzy.
Zrobic wykaz "obowiazujacyh przyjazni" sasiedzkich.
Wprowadzic do konstytucji motto z Lenina, ktore obowiazuje w Polsce:"Wyborca jest prymitywem i jego opinie moga byc tylko prymitywne".
Jest jeszcze kilka rzadow, ktore sie chwieja,
Ale ten z Warszawy jest stabilny, betonowy i nie musi sie nikomu klaniac!
Oni maja 40 procent tych leninowcow za soba! A ruskie: gniotsja, nie lamiotsja! Niestety!

Obrazek użytkownika elig

07-02-2012 [23:20] - elig | Link:

  Coś w tym jest  :)))  Mam jednak wrażenie, że rząd Tuska może byc następny.

Obrazek użytkownika Irvandir

07-02-2012 [23:41] - Irvandir (niezweryfikowany) | Link:

Słowacy twierdzą, że ich pani premier (skądinąd filozof)podała się do dymisji nie chcąc dofinansowywać Grecji, której obywatele nawet w kryzysie są bogatsi od Słowaków. Tak więc różne rządy padają, ale nie wszystkie w tę samą stronę :) Oczywiście nasz rząd ma donioślejsze sprawy na głowie niż przejmowanie się zawartością portfela przeciętnego obywatela. Przynajmniej tak długo dopóki z tego portfela może coś jeszcze udoić.

Obrazek użytkownika elig

08-02-2012 [00:01] - elig | Link:

  Chyba jednak w tę samą.  Papandreu chciał referendum w Grecji, Berlusconi nie chciał się zgodzić na plan cięć finansowych, podobnie parlamenty irlandzki i portugalski, powodem upadków rządów w Rumunii oraz Hiszpanii były masowe protesty ludności.  Sądząc po przykładzie Grecji te plany oszczędnościowe i ratunkowe, są niesłychanie uciążliwe dla ludzi i nic nie dają.  Po dwóch latach ich stosowania dług Grecji wynosi 160% PKB, a było przedtem 120%.  W dodatku PKB spadł w ostatnim roku o 6%

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

08-02-2012 [09:01] - Teresa Bochwic | Link:

No i nasz rząd - nie upadł, choć jest to zdumiewające, nie podał się też do dymisji. Tu jest betonowo.

Obrazek użytkownika elig

08-02-2012 [12:33] - elig | Link:

  Do czasu...?