Bezpieczeństwo państwa

W skład pojęcia bezpieczeństwa państwa wchodzi również bezpieczeństwo osób pełniących najwyższe funkcję kierownicze. Przeto ochrona tych osób przed wszelkimi zagrożeniami nie jest żadnym przywilejem, lecz pragmatycznym działaniem, mającym na celu niezakłócone funkcjonowanie struktur państwa.

 

Wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i jego kierownictwa podlegają Prezesowi Rady Ministrów:

-         Bezpośrednio – Agencja Wywiadu oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

-         za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej – Służba Wywiadu Wojskowego oraz Służbą Kontrwywiadu Wojskowego;

-         za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych – Biuro Ochrony Rządu, Policja i Straż Graniczna.

Natomiast wszystkie wymienione służby mają ustawowy obowiązek współdziałania z BOR i przekazywania mu wszystkich informacji istotnych dla bezpieczeństwa.

 

Informacje na temat lotniska Smoleńsk-Siewiernaja, które do nas dotarły po katastrofie, nawet laikowi nasuwają podejrzenia, że ten port lotniczy nie spełniał minimum warunków do przyjmowania dużych samolotów pasażerskich:

1 – nie posiadał odpowiedniego oświetlenia wytyczającego drogę startową;

2 – nie posiadał odpowiedniego, radarowego systemu naprowadzania;

3 – nie dysponował personelem wykwalifikowanym na poziomie międzynarodowym;

4 – drogę startową stanowi tam nierówny pas wyłożony płytami betonowymi.

Każdy szanujący swój samochód, nie chciałby nim po tym jeździć z obawy o opony, felgi i zawieszenie...

 

Śmiem twierdzić, że zakwalifikowanie tego lotniska, jako nadającego się do lądowania polskiego samolotu number one,  było efektem karygodnego zaniedbania swych obowiązków przez wymienione służby. Rozważania o tym, komu się tam udało wylądować i dla czego, to temat do oddzielnej dyskusji.

 

W teorii prawa czyn może mieć formę działania, lub zaniechania działania. Stąd sformułowanie użyte w Kodeksie karnym  „działa” oznacza też zaniechanie. Wykładnia taka była wielokrotnie potwierdzana w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Do kwalifikacji czynu istotne jest też stwierdzenie, czy sprawca miał obowiązek przewidywać i czy mógł przewidzieć skutki swego działania lub zaniechania. Nie mam wątpliwości – tak, miał obowiązek przewidywać i mógł przewidzieć!