Z ziemi włoskiej do Polski? Powrót pogromcy Lutfhansy.

Brzmi to prawie, jak "Luftwaffe", nawet jeśli skończyło się lekkim blamażem, ale nieważne co mówią, byle nazwiska nie przekręcili. To nazwisko zaś jest doskonale medialne. Jan Maria Rokita powraca na arenę, z nowym emploi i -- zapewne -- nowym zadaniem. Sporo na temat napisał coryllus, jednak wypada zastanowić się jeszcze nad paroma istotnymi szczegółami tego wydarzenia.

Raz -- dlaczego akurat teraz?
Tu odpowiedzią może faktycznie być mobilizacja w obozie zestresowanych sondażami człowieków postępu, który przegarnia szuflady i wyciąga coraz bardziej zgrane walety, otrzepuje z kurzu, ogląda w dobrym świetle  i kwalifikuje -- ty do Narodowców, ty do Nowej Mumii, a ciebie jeszcze potrzymamy w zanadrzu, musisz dojrzeć do roli Związkowca. Inna rzecz, czy to te sondaże same z siebie przekazują napęd, czy raczej są odpowiednio nadymane, by dać pretekst i courage do kolejnej ostatecznej rozprawy z Kaczorem.

Dwa -- dlaczego w ten sposób, poprzez te 350 tysięcy?
Tu znowu chodzi o zabawę w skojarzenia. Janek ma się stać Cielebąkiem a rebours. Ma wzbudzać gniew na niesprawiedliwość opresyjnego systemu i osłabić układ odpornościowy moherów, alergicznie reagujący na byłych uwoli i peowców. Przeciętny Polak musi być przytłoczony zasądzoną kwotą, z drugiej jednak strony nie może być ona dla niego abstrakcyjnie wielka, bo przestanie działać (jak te śmieszne 30 milionów -- iście końskie odszkodowanie!). Ale czy zadziała w ogóle? Skoro pan Janek potrafił ufedrować 3 dychy za pięć niedługich akapitów w Der Dziennik, które pisywał w trybie automatycznym, bez angażowania wyższych ośrodków nerwowych, to przecież wystarczy paręnaście przyzwoitych felietonów, by nie tylko zaleczyć straty wizerunkowe funkcjonariusza, o którym zapomnieli już pewnie nawet jego bezpośredni przełożeni, ale i dokopać jeszcze paru innym złym porucznikom o wybujałym ego. A przy okazji jest to test na polityków prawicy -- można sprawdzić, który pierwszy bezrefleksyjnie stanie w obronie tak okrutnie pokrzywdzonego kolegi po fachu.

Trzy -- kto płaci za to przedstawienie i w jakim celu?
Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest zbyt łatwa, bo interes w tych wykopaliskach może widzieć kilka środowisk. Poznamy ją za chwilę, gdy okaże się, JAK rzecz zostanie wykorzystana. Czy płemieł z kłakowa posłuży jako harcownik do walki z Jarkiem i z jakich pozycji? Czy tylko intelektualnie wzmocni trzódkę wielebnego Gowina? A może będzie próbował tchnąć nowe życie w zapleśniałe projekty z okresu obróbki PiSu skrawaniem? Trzeba przyznać, że jako najbardziej chyba doświadczony środkowy pomocnik w naszej politycznej lidze może położyć zasługi w każdym z tych projektów. Drybluje werbalnie tak, że mało kto może mu dorównać, emploi ma bogate, nawet jeśli dotychczas wyglądał trochę jak frankfurcki homoseksualista, a teraz bardziej celuje w macho brittanico. Schludny jego strój i wytworne krakowskie maniery mogą jednak zafascynować niejedną naiwną starą pannę, zniechęconą już plastikowo chłopięcym wizerunkiem PDT, kremplinowym stylem don Schettino, czy przepoconą rubasznością Bronkozaura. Część populacji telewizyjnej gotowa nawet wybaczyć Janowi Marii niejaką soczystość wypowiedzi, o ile operatorzy zadbają o unikanie bliskich ujęć en face i będą pamiętać o uzupełnianiu zapasu chusteczek higienicznych. Wskazówką ułatwiającą odpowiedź na nasze "WTF?" może być to, czy i kiedy zostanie odwołany ban nałożony na spontaniczną wypowiedź Rokity, której udzielił -- bodaj radiu Wnet -- na krakowskim Rynku w dniu pogrzebu prezydenckiej pary na Wawelu. Interesująco rozwijał wówczas temat mitotwórczej roli zamachu smoleńskiego i ktoś przytomny zablokował niestety, jak się zdaje skutecznie, medialny żywot i propagację tej wypowiedzi. Jej ewentualne odblokowanie dawałoby nam asumpt do tego, jak konkretnie zadaniowany będzie pan Janek w tej turze gry.

Sytuacja rozwija się więc interesująco, że niech się Matysiakowie schowają, i podejrzewam, że w tym sezonie kanikuły w polityce nie budiet.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika goral

13-06-2013 [15:18] - goral | Link:

Czekalem na to aby sie podlaczyc do tematu "Rokity"..W napieciu czekalem kto bedzie tym "pierwszym sprawiedliwym" w rzucaniu kamieniem.
Cyrkowa zonglerka frazezami i pustoslowiem a'la Coryllus nie jest panu obca,stad zapewne bierze sie u pana to zamilowanie do "obrzucania kamieniami"
Zaczyna to byc stalym elementem w panskim zyciu blogowym.
Dla odmiany przeczytalem co Pan Kaczynski mial dzisiaj do powiedzenia O Rokicie..No i kurka wyszlo mi,ze mu chce pomoc w znalezieniu "kasy"..
Niektorzy nazywaja to "frajerstwem" czy "zdrada"..
Ja nazywam to ludzkim odruchem solidarnosci,wspolczucia i zrozumienia.
Nie kto inny ale nasz Superstar i Brat Chrystus,poleca nam milowanie i milosiedzie wzgledem blizniego swego..
Tak sie zastanawiam kto panu usluznie pdsunal ten kamien do reki?
A moze to byla wlasna inicjatywa?
P.s Piekny ten panski profil.Zazdroszcze tych pieknie lsniacych zabkow,staranie ulozonego usmiechu..O fryzurce nie wspomne..jednym slowem piekny chlopak Patriota..

Obrazek użytkownika tipsi

14-06-2013 [13:17] - tipsi | Link:

to nieco wybieliłem w photoshopie, jest we mnie bowiem pewna doza próżności, niestety. Piszę to gwoli zaspokojenia Pańskiej ciekawości, bo jak widzę, lubi Pan argumentować ad personam. Co do patriotyzmu -- śmiesznie się składa, bo zdjęcie to zrobiono po jednej z mszy smoleńskich, w Archikatedrze. Mi się także podoba, dlatego dałem do profilu -- inne nie są niestety takie udane.

Na Pańskim miejscu bardzo bym uważał z wycieraniem sobie twarzy imieniem Chrystusowym, bo my mohery, wie Pan, dość wrażliwi jesteśmy na takie fałszywie brzmiące, jak u Jankiela, nuty. I jak już tak Pan zazgrzyta, to dalej cały wysiłek na nic, zwłaszcza, że dość bełkotliwie sklecony. No, ale nie każdy ma pióro Rokity, nieprawdaż.
 

Obrazek użytkownika tipsi

14-06-2013 [13:18] - tipsi | Link:

Co do odruchu współczucia -- miewam takowe, lecz mówić o tym nie chcę. Rokicie współczułem zapalenia trzustki, bolesna sprawa, no i jeśli wierzyć doniesieniom, o mało się wtedy nie przekręcił. Nie współczuję mu jednak tego, że zawiódł jako polityk i teraz zbiera tego owoce. Zresztą, wie Pan, na biednego nie trafiło i dalibóg, lamenty o wyzuciu z dorobku życia w ustach tego pana brzmią bardzo nieszczerze.

Jeśli mam komuś w tej sprawie współczuć, to nam wszystkim, którzy żyjemy w państwie wyrzekającym się podstawowego desygnatu republiki -- równości obywateli wobec prawa i prawa tego sprawiedliwości, rozumianej jako mierzenie wszystkich jedną miarą. Oczywiście niesprawiedliwy jest wyrok skazujący Rokitę za rzekome oszczerstwo, skandaliczny jest jego wymiar, ale tak czasem bywa, że rewolucja pożera własne dzieci. Piszę to w takim sensie, że pan Rokita ma niemały udział w tym, jak zepsuto Rzeczpospolitą, czy też -- jak nie zdołano jej naprawić. Krótko mówiąc -- nadepnął na własne grabie w trawie.

Obrazek użytkownika tipsi

14-06-2013 [13:19] - tipsi | Link:

Oczywiście, wolałbym, żeby pan Rokita odpowiedział za rzeczywiste swe przewiny, których dopuścił się u koryta władzy, ale niewykluczone że wówczas te 350 tys. mogłoby stanowić dopiero pierwszą ratę kary. Najśmieszniejsze jest dla mnie rozczarowanie i oburzenie, z jakim Rokita odkrywa, że jednak nie jest nietykalny, że wpadł w tryby machiny, którą sam pomagał konstruować. Gdybym był mu podobny, to na dźwięk jego lamentów mógłbym warknąć "zamknij się i umieraj jak mężczyzna", ale to byłoby nie po chrześcijańsku. Zgadzam się z Prezesem, że lepiej Rokitę teraz poratować, żeby móc potem pociągnąć go do odpowiedzialności za to, co faktycznie nabroił. Poza tym, Kaczyński wykonał ruch w stronę Rokity nie z litości czy poczucia solidarności (byłoby to śmieszne), ale powodowany kalkulacją polityczną. Czyli dokładnie tym samym, co popchnęło Rokitę do wykonania tego skeczu. Rachuba jest prosta -- poparcie ze strony JarKacza spowoduje dalsze osamotnienie Rokity, nikt z salonu nie zechce zostać uznanym za sojusznika PiS, a wówczas Rokita może zacząć pękać i sypać. Natomiast jeżeli z jego finansami nie jest tak źle, jak płacze (w końcu bilety do Neapolu trochę kosztują, a i życie tam droższe niż w Polszcze), to swoim posunięciem Kaczyński utrąca przygotowaną już krytykę, no i pokazuje potencjalnym rozłamowcom z PO, że tak jak w swoim czasie Piłsudski, nie będzie pamiętliwy w stosunku do wrogów, którzy uznają jego przywództwo. Inna sprawa, czy to poskutkuje.

Obrazek użytkownika goral

14-06-2013 [13:49] - goral | Link:

"Na Pańskim miejscu bardzo bym uważał z wycieraniem sobie twarzy imieniem Chrystusowym, bo my mohery, wie Pan, dość wrażliwi jesteśmy na takie fałszywie brzmiące, jak u Jankiela..."
To pan tez sie pragnie do Nas zaliczac?
Wycieranie sobie twarzy Chrystusem? Nie widze Jego nauk obecnych zbyt wiele na pana blogu.Szczucia na kopanie lezach wiele..Obecnosc panska na Mszach Smolenskich w swietle takiego pojmowania Nauk Chrystusa ,uwazam za pomylke..
Chyba ze jest to dla pana okazja pochwalenia sie tymi zrobionymi przez photoshop lsniacymi zabkami i fryzurka milego chlopaczka..Fajnego do wszystkiego.Zas sama obecnos na Mszach dowodem Patriotyzmu nie jest.
Nie rozumiem skad uzurpuje sobie pan prawo do tworzenia narracji kto i dlaczego moze byc przez pana nazwany "moherem",patriota czy uzywac imienia Chrystusa..
Te techniki ponizania ludzi sa widac panu swietnie znane.Na mnie jednak nie czynia wrazenia.Bowiem wbrew panskim aspiracjom sadzenia sie na patriote nie moze sie pan pochwalic dowodem jego autentycznosci.Wbrew moim wlasnym..Znalem i znam takich "chloptysiow patriotow" merdajacych ogonkiem i szczerzacych zabki na rozkaz.Mozna ich kupic na peczki ,nawet nie zauwaza zmiany wlasciciela...

Obrazek użytkownika tipsi

15-06-2013 [12:50] - tipsi | Link:

w sztuce poniżania innych to na razie nie dorastam panu do pięt. Opinie pańskie o mojej osobie biorę sobie lekce i więcej słuchać ich na tym blogu nie chcę, zwłaszcza, że niewiele pan o mnie wie, a i to co piszę, czyta pan pobieżnie i komentuje po uważaniu. Nie Panu oceniać to, co robię, ani to co piszę. Tworzenie narracji jest świętym prawem blogera i czynienie z tego zarzutu przez takiego erystycznego eunucha jak Pan jest zwyczajnie żałosne. Resztę pańskiego plucia pominę, bo brzydzi mnie dyskusja na poziomie magla. Żegnam ozięble. Proszę mi tu więcej nie trollować.

Obrazek użytkownika goral

15-06-2013 [13:23] - goral | Link:

Ze starannoscia pominal pan swoje zainteresowania zawodowe,panie z wyszczerzonymi zabkami..
Czy wykonywany zawod i srodowisko nie determinuje mentalnosci , osobowosci i zachowan?..panie akwizytatorze ubezpieczeniowy..
My Gorale trzymamy sie od takich z daleka..

Obrazek użytkownika tipsi

15-06-2013 [19:50] - tipsi | Link:

mnie pan z kimś pomylił. Nie mam nic do czynienia z ubezpieczeniami. Żegnam raz jeszcze.

Obrazek użytkownika tagore

13-06-2013 [15:40] - tagore | Link:

A może były funkcjonariusz nie jest takim sobie
pionkiem i Pan ,któremu służy życzy sobie by
nikt nie poruszał spraw ,które niewygodnie się
kojarzą współcześnie.

tagore

Obrazek użytkownika goral

13-06-2013 [16:03] - goral | Link:

Jego (Rokity) pamietniki byly by bardzo popularne..1-sze wydanie sprzedane na "pniu"..;)))

Obrazek użytkownika tagore

13-06-2013 [18:01] - tagore | Link:

Rokita już napisał coś w rodzaju wspomnień. Używając
słowa funkcjonariusz miałem na myśli Kornatowskiego.

tagore

Obrazek użytkownika tipsi

14-06-2013 [13:21] - tipsi | Link:

nie da się tego wykluczyć. Podobnie, jak pan prokurator "śpioch".

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-06-2013 [15:41] - NASZ_HENRY | Link:

w roli głównej ;-)

Obrazek użytkownika hibaro

13-06-2013 [20:39] - hibaro | Link:

20 lat temu w 1992r ten sam Rokita bedacy wtedy u wladzy, skladal doniesienie do prokuratury przeciwko K.Wyszkowskiemu za "lzenie naczelnych organow panstwowych"
Tu link: http://niezalezna.pl/42352-o-c...

Obrazek użytkownika goral

13-06-2013 [22:43] - goral | Link:

Przed 20-ma laty pan Wyszkowski wybaczyl Rokicie jego podlosc.Po 20 latach przypomina nam o tym..
Pragne przypomniec braciom Syna Bozego i naszego Brata o tych,ktorych Milosc Prawa Bozego jest wieksza od Milowania samego Boga i jego obecnosci w nas.

Obrazek użytkownika zaginionyląd

14-06-2013 [09:40] - zaginionyląd | Link:

może jakiś ,,siły,, poszukujące nowej twarzy zamiast Tuska , no tak to wymyśliły ... Ten wywiar Rokity był przezabawny ,,,, bardzo ładnie go można rozłożyć na części składowe ... odwołujące się do wyborce ... bez majątku , wyrzucony za niewinność z PO ,,, czyli bezpartyjny aktualnie ... komornik go dręczy za walkę z komuną,,,, praca na czarno lub emigracja .... itd ... szukajcie sobie dalej bo yam jest tego więcej..... To dla tych którzy już nie lubią platformy ale nie lubią pis i są do odzyskania .... no ... z ziemi włoskij do Polski.....

Obrazek użytkownika goral

15-06-2013 [17:18] - goral | Link:

Co to za cisza? Dysze nienawiscia i mam ochote kogos dzisiaj "przewalcowac"
Syn podpowiada ,ze z przyjemnoscia pomoze panu przywrocic pierwotny ksztalt nosa bowiem ten przmeblowany nie podoba mu sie..Mowi ,ze chirurdzy przesadzili w jego prostowaniu..To jak bedzie?

Obrazek użytkownika tipsi

16-06-2013 [13:02] - tipsi | Link:

to zapraszam, razem z latoroślą: Józefów k. W-wy, ul. 3 Maja 127, pora w zasadzie dowolna.

Obrazek użytkownika goral

15-06-2013 [20:25] - goral | Link:

Oto lista:
Lubicie kopac ludzi ktorzy nie moga sie bronic.
Wasze poczucie humoru jest jednostronne.
Nie przepuszczacie jakiejkolwiek okazji aby sie uwierzytelnic..
Wyszczerzone zabki,ulozony usmiech,nienaganna fryzurka i plaszcz komornika (poborcy podatkowego,wlasciciela nieruchomosci,akwizytatora ubezpieczeniowego-uzyc do wyboru)
Napad amoku i konwulsji kiedy pada nazwisko Chrystusa i jego nauk o Milosierdziu..
Obecnosc na Mszach a nie w nich uczestnictwo.
Pogarda dla innych niz wlasny klan..
Kamuflaz (scenografia z flagami w tle ,koscielna atmosfera)
"Gadka -szmatka"..
Czy to wystarczy ?czy kontynuowac?
Osobista rada..Jak zaczniemy robic porzadek w Polsce,wezmiemy za morde "ubezpieczenia","bankierstwo" i "sadownictwo"..Dlatego sugeruje jakis szybki kurs z umiejetnoci rolniczych.Moga byc pomocne przy sadzeniu czosnku w kibucach..