Nazywam się Nikt

 Jedna z moich uczennic przyszła na lekcje w bluzie z napisem: „ Nobody is perfect. My name is Nobody”. Jestem zawodowym tłumaczem więc proszę oszczędzić mi pouczeń na temat przeczeń w języku angielskim. Wiem, że to tylko żart, lecz żart znamienny. Kończą się czasy gdy prawo głosu mógł mieć tylko Ktoś, jednostka wybitna, wyróżniająca się ze społeczności, poczuwająca się do odpowiedzialności za miliony i gotowa w akcie mesjanistycznej ofiarności poświęcić dla nich życie. Jak Konrad, który wykrzykiwał pod Niebiosa : „Nazywam się Milijon - bo za miliony kocham i cierpię katusze.” Kryteria wybitności się zmieniły. „Nazywam się Milijon bo decyduję o życiu i śmierci milionów”- mógł powiedzieć Hitler, Stalin, Castro i każdy inny totalitarny satrapa. Nazywam się Nikt bo żyję  jak miliony i z milionami dzielę los, nie oczekuję żadnych przywilejów i nie poczuwam się do szczególnych talentów czy kompetencji, ale jak każdy Nikt mam prawo sam decydować o swoim losie może powiedzieć każdy z nas. Witold Gadowski trafnie zauważył, że w polityce kończy się era celebrytów. Wszędzie na Świecie obserwujemy bunt ludzi, którzy według kryteriów samozwańczych elit dążących do zachowania status quo są nikim, ale którzy w przeciwieństwie do przedstawicieli tych elit, ludzi w swoim mniemaniu ważnych i wspaniałych, zawsze wiedzieli jak powinni się zachować. Gdyby nie twardy opór tysięcy zwykłych ludzi, którzy na nikogo nie donosili, nie zapisywali się do partii, godzili się na pauperyzację, złe warunki mieszkaniowe, odebranie prawa głosu i innych praw cywilnych dawno bylibyśmy sowiecką republiką, której powstanie na naszych terenach postulowali swego czasu ci z piękną opozycyjną kartą. Heroiczny opór tych zwykłych ludzi pozwolił nam zachować niezależną państwowość. Bo pewnego heroizmu ze strony obrabowanych, spauperyzowanych, zawsze pomijanych przy awansach, prześladowanych przez bezpiekę wymagało nie skorzystanie z kuszącej możliwości odwrócenia tego losu przez dobrowolny udział w imperium zła. Podobnego heroizmu ze strony pisarza czy naukowca wymagało nie uczestniczenie w grach gęgaczy oscylujących pomiędzy wspieraniem imperium zła oraz jego potępianiem i oczekujących, że społeczeństwo będzie z napięciem śledzić te ich żałosne konwulsje.
Odrzucenie władzy celebrytów i chęć wykorzystania wynikających z demokracji uprawnień pojawia się  w tym samym momencie w różnych punktach globu. Michele Foucault nazywa zjawisko pewnej spontanicznie pojawiającej się wspólnoty poglądów -episteme. Można traktować to pojęcie jako ducha dziejów czy znaki czasów. Nie rozpoznanie ducha dziejów czy znaków czasu jest typowym błędem poznawczym konserwatystów. Konserwatystami nazywam tutaj nie tych, którzy bronią tradycyjnych wartości, lecz tych, którzy chcą konserwować czyli zachować swoje przywileje. Zainstalowani w Polsce na sowieckich tankach, uwierzyli w swoją wyjątkową rolę i dziedziczną władzę. Demokracja wszystko jedno czy socjalistyczna, czy liberalna jest dla nich tylko listkiem figowym władzy sprawowanej w imieniu nas wszystkich czyli tych głupich, którzy najpierw nie pozwolili się pokąsać przez Hegla a potem nie chcieli zrozumieć, że pokąsanym i ich następcom należy się, jak twierdził towarzysz Szmaciak, cała pula.
Na Węgrzech ludzie pogonili władze, które- jak się same przyznały- okłamywały społeczeństwo od rana do wieczora. W USA nie chcieli wybrać powszechnie znanej aferzystki i postawili na kogoś nowego, kto- mając rację czy nie-  mówi własnym głosem. W Polsce przestali akceptować bagno wzajemnych powiązań byłych funkcjonariuszy komunistycznego systemu, ludzi służb i dokooptowanych opozycjonistów, którzy wzajemnie wystawiają sobie certyfikaty ludzi honoru i piszą piękne opozycyjne karty.
Pan Żakowski komentując perypetie prawne Józefa Piniora raczył podobno powiedzieć, że nie wszyscy są równi wobec prawa, bo jednych się rozstrzeliwało a innych wieszało. Znam tę wypowiedź tylko z cudzych relacji. Nasuwa się pytanie ilu trzeba było rozstrzelać i powiesić, żeby zasłużyć na bycie Kimś?. Żeby zostać przyjętym do Związku Literatów wystarczyło podobno wydać dwóch kolegów i książkę, przy czym książkę nie koniecznie. Bolkowi, żeby został wielkim człowiekiem wystarczyło donosić na kolegów. Mazowieckiemu, Szymborskiej i wielu literatom do ich pięknej opozycyjnej karty trzeba dopisać prześladowanie biskupa Kaczmarka.
Widziałam kiedyś dziennikarza TV napastującego młodego chłopaka, który poruszając się wpław uratował w grudniu dwóch wędkarzy z wody tak lodowatej, że przeciętny człowiek nie zdecydowałby się zanurzyć w niej nawet dłoni. „ Kim pan jest?” dopytywał się dziennikarz. „ Nikim, zupełnie nikim” odparł chłopak i pośpiesznie się oddalił.
Pewien mój kolega, drukarz z czasów Solidarności musiał wypełnić jakąś ankietę. Opowiadał mi z przejęciem, że było tam miejsce na wpisanie osiągnięć naukowych, artystycznych i konspiracyjnych, ale w dziedzinie nauki i sztuki nie miał się czym pochwalić, a osiągnięciami konspiracyjnymi nie bardzo chciał. „Zostawiłem puste pole” – powiedział. Robotnik Huty Warszawa, człowiek uczciwy odpowiedzialny, życzliwy dla ludzi. Powierzyłabym mu bez wahania swoje dzieci pod opiekę, wszystkie moje pieniądze i prowadzenie trudnej akcji ratowniczej w skrajnych warunkach w Tatrach. Wiedziałam, że zawsze postąpi „jak trzeba”. „ To puste pole jakoś mi doskwiera, trudno pogodzić się z tym, że jest się nikim, że jest się mierzwą historii” – powiedział. „Nie jesteś mierzwą historii, jesteś prawdziwym arystokratą ducha i czynu”.- odparłam. Inka, choć Geremek nie wystawił jej pięknej karty konspiracyjnej, wiedziała jak trzeba się zachowywać w śledztwie. Mój znajomy, który nigdy nie sprzeniewierzył nawet 5 groszy nie chciałby przecież mieć pięknej karty opozycyjnej Piniora, do której trzeba dopisywać łapówki, ani karty Mazowieckiego, ani Szymborskiej. Ci ludzie: drukarz z konspiry, młody ratownik, Inka i im podobni, którzy zawsze wiedzieli jak należy postępować mają prawo powiedzieć:
Nazywam się Nikt, herbu- Puste Pole, zawołanie- Jak Trzeba.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

25-12-2016 [11:38] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

To piękny tekst na Boże Narodzenie. Bardzo dziękuję. Wesołych Świąt!

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:34] - izabela | Link:

Ja też życzę Wesołych Świąt i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika gorylisko

25-12-2016 [12:23] - gorylisko | Link:

Witam Szanowną Panią w ten świąteczny dzień i wszystkiego dobrego... ten ratownik, chylę czoła... tak, ja też jestem nikt...zwykły człekokształtny który ma dość aby jakaś d*** wołowa mówiła mi kogo mam lubić a kogo nie czy co mam myśleć... zdaje się, ze to całe szemrane towarzycho nie zauważyło, że internet to potęga... to narzędzie gdzie każdy (teoretycznie) jest anonimowy i może wyrobić sobie własne zdanie, bo korzysta z różnych zródeł...nie tylko z jedynie słusznej prasy... dzięki internetowi przybliżyło się królestwo celebrytów i elit... dzięki czemu pozy i łgarstwa są po prostu widoczne...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-12-2016 [13:43] - rolnik z mazur | Link:

No proszę i znowu nic dodać nic ująć. I tak trzymać ... Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [21:22] - izabela | Link:

Ja też życzę wszystkiego najlepszego. Ratownik też mi zaimponował. Najbardziej zaimponowało mi, że nie oczekiwał nawet uznania, podziękowania i wyraźnie czuł się nieswojo w towarzystwie dziennikarza. Widać było, że sam wie co ma robić, niezależnie od cudzej opinii i własne zdanie mu wystarcza.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-12-2016 [12:24] - wielkopolskizdzichu | Link:

"W USA nie chcieli wybrać powszechnie znanej aferzystki i postawili na kogoś nowego, kto- mając rację czy nie- mówi własnym głosem."

Pani mi wytłumaczy jaka jest różnica pomiędzy aferzystką , a aferzytą. Czyżby nie mogła Pani przełknąć widoku kobiety za sterami najpotężniejszego państwa. Wszak..Trampek nie mówi własnym głosem, tylko głosem takim, jakim było to potrzebne aby odnieś sukces. Gdyby mówił swoim głosem - mam w dupie miliony Amerykanów, oszukiwałem ich na podatkach, korumpowałem polityków, zaniżałem płace, lizałem rowek każdemu komu trzeba było by dostac kontrakt i kopałem każdego kogo trzeba by nie dostał kontraktu - to by wylądował w pierdlu, a nie zpstał prezydentem. Wałęsa opowiadający o lataniu z siekierką po kraju skradł serca, tych których obecnie porywają kity Prezesa. Gdyby oboje mówili swoim głosem w czasie kampanii to historia by juz dawno o nich zapomniała.
Pani też pisze zazwyczaj to co chce przeciętny czytelnik uważający się za Prawdziwego Polaka i Patriotę, chce przeczytać
Kiedy Pani Partia paradowała w starych żle skorojonych garniturach, butach które straciły swój kaształt i krawatach po wujku z POP, akceptowała Pani ich styl wręcz utożsamiajac olewanie swego wizerunku, z troską o sprawy wyższe. Tak właśnie myślało o tym sporo wyborców PiS - u. Teraz gdy noszą się elegancko uznaje Pani to wraz z podobnymi \sobie za niezbędny atrybut. Jest target, chce Pani byc poklepywana, musi pisać Pani to czego target od Pani oczekuje. Wiosną Pani źle wyczuła oczekiwania i zarobiła Pani bęcki, miast zachwytu. Jak widać nauka nie poszła w las.

Obrazek użytkownika szara_komórka

25-12-2016 [17:30] - szara_komórka | Link:

Nick "wielkopolskizdzichuzszamba" byłby szyty na miarę.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-12-2016 [18:51] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czyżby własnie komóreczce, serduszko skradł swego czasu Mędrzec Europy. Przypomnieć, kto w jego komitecie działał i komu nie przeszkadzała wiedza o kwitach na niego?

Obrazek użytkownika szara_komórka

25-12-2016 [22:35] - szara_komórka | Link:

Co tu ma Mędrzec Europy?
Chamski komentarz w Święta na blogu to jest problem i to nie mój.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-12-2016 [23:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Chamski komentarz? Jeśli mój, to w którym miejscu?

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:52] - izabela | Link:

Wszystkiego najlepszego szczerze życzę. Dziś nie czas na przepychanie się, a czas życzliwości. Proszę to zauważyć.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-12-2016 [23:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dziękuję za życzenia. Życzę również wszystkiego najlepszego.

Obrazek użytkownika Lektor

25-12-2016 [12:46] - Lektor | Link:

Dobre. Pamiętam jak u nas jeden z właścicieli psów nazwał swojego wilczura "ugryź". Kiedy jego pies podrósł i był agresywny, ten jeden krzyczał do niego "ugryź , nie gryź !". Takie ludzie mają pomysły.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-12-2016 [13:31] - rolnik z mazur | Link:

To jak to jest ? Homo homini lupus? Czy może homo homini ....? pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika smieciu

25-12-2016 [13:31] - smieciu | Link:

Takie tam ludzkie śmiecie :)
Jednak jak się wydaje nadchodzą czasy kiedy nie będzie już można być nikim. Tzn każdego takiego System wypluje jak śmiecia bez szans na życie bądź nawet przeżycie.
Naprawdę, została już tylko jedna droga. Trzeba zerwać z Systemem, wrócić do najbardziej bazowej oddolnej organizacji. Rodziny, znajomych, wspierania się i działania poza strukturami państwowo-systemowymi.
Tylko że Oni tam o tym wiedzą. Stąd zwycięstwa PiSu i Trumpa. By ludzie dostali ostatnią nadzieję. Do końca żywili ułudę, nie próbowali przestawić mózgu na inne wartości, na powrót do źródeł. By ostatni raz zawierzyli rządom, które poprowadzą swoje ostatnie misje.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

25-12-2016 [16:40] - rolnik z mazur | Link:

Czyli do wspólnoty plemiennej ? Nie język, nie kultura tylko więzi krwi - to się cofamy o jakieś tysiąc lat. To trzeba zrobić totalny reset - czyli wojna na całego. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:49] - izabela | Link:

Musimy powrócić do wartości podstawowych , których nie narzuca nam żadna polityczna poprawność. Człowiek, który ratuje tonących w lodowatej wodzie i nie oczekuje za to nie tylko podziwu ale właściwie nie oczekuje niczego na pewno nie jest celebrytą. W przeciwieństwie do celebryty nie stwarzają go media, ani opinia publiczna. On sam wie jak trzeba postępować. Tak go ukształtowała jego cywilizacja, jego kultura, jego język a przekaźnikiem tych wartości była rodzina.

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:49] - izabela | Link:

Musimy powrócić do wartości podstawowych , których nie narzuca nam żadna polityczna poprawność. Człowiek, który ratuje tonących w lodowatej wodzie i nie oczekuje za to nie tylko podziwu ale właściwie nie oczekuje niczego na pewno nie jest celebrytą. W przeciwieństwie do celebryty nie stwarzają go media, ani opinia publiczna. On sam wie jak trzeba postępować. Tak go ukształtowała jego cywilizacja, jego kultura, jego język a przekaźnikiem tych wartości była rodzina.

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:42] - izabela | Link:

Oby Pan nie miała racji. Życzę Wesołych Świąt.

Obrazek użytkownika RobertJerzy

25-12-2016 [13:59] - RobertJerzy | Link:

Szanowna Pani
Życzę pięknych, rodzinnych Świąt i wszelkich Bożych błogosławieństw dla Pani i Jej Najbliższych.
Każdy(sic)sygnowany przez Panią tekst jest prawdziwą perłą na tym forum. Zazdroszczę wiedzy, talentu i pięknego umysłu.
Bardzo serdecznie Panią pozdrawiam

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:40] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję, serdecznie pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Obrazek użytkownika Domasuł

25-12-2016 [16:05] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Ciekawy zbieg okoliczności bo krolowa brytyjska oddaje hold w swoim bożonarodzeniowym wystąpieniu tym wlasnie "unsung heroes".

Co do autorytetow i celebrytow to mam do nich od dawna duzy dystans, żeby nie powiedzieć niechęć. Ale mimo wszystko nie odwazylbym się powiedzieć, ze "konczy się era celebrytow". To nadmiernie optymistyczne stwierdzenie. Co jest natomiast bezsprzeczne, i ciekawe, to ze po raz pierwszy celebryci tak gwałtownie wystąpili przeciw decyzjom zwykłych ludzi, potepiajac ich za ich zle wybory polityczne i swiatopogladowe. To już jest na porządku dziennym, w Polsce, w USA, w UK etc. Zacieram rece na kontynuacje tego spektaklu :) Ale nie odwazylbym się wyrokować jaki będzie jego "outcome" :)

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

25-12-2016 [17:17] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

"Ciekawy zbieg okoliczności bo krolowa brytyjska oddaje hold w swoim bożonarodzeniowym wystąpieniu tym wlasnie unsung heroes".

Jak wiadomo, nie ma zbiegów okoliczności, są tylko znaki.

Ja już dawno przypuszczałem, że "Izabela Brodacka Falzmann" to internetowy pseudonim Najjaśniejszej Pani.

Przyznajcie się wszyscy, że Wy też!

Nieustająco Wesołych Świąt!

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [20:38] - izabela | Link:

Może to nie zbieg okoliczności lecz episteme. Ma Pan rację, że celebryci wszystkich krajów łączą się obecnie w bezbrzeżnej pogardzie dla zwykłych ludzi i ich wyborów. Nas jest więcej, obyśmy o tym pamiętali.

Obrazek użytkownika mada

25-12-2016 [18:24] - mada | Link:

Ja proponuję cofnąć się dalej. Wygonić wszystkich na drzewa i wszystko zacząć od początku.

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [21:04] - izabela | Link:

Nie wiem czy damy radę wygonić ONYCH na drzewa. Zacznijmy od tego, że nie pozwolimy zagonić się do zagrody aby ONI mogli jak mówił towarzysz Szmaciak: " doić, strzyc to bydło, a kiedy zdechnie zrobić mydło".

Obrazek użytkownika jaja -cek

25-12-2016 [20:35] - jaja -cek | Link:

(cyt.):
Nazywam się: Nikt,
herbu- Puste Pole,
zawołanie- Jak Trzeba

TAK!
to jest dobre
to powinien być: "herb", "zawołanie" polaczka-szaraczka

ps
ale dlaczego tych ONYCH jest jeszcze tak dużo?
skąd ONI się biorą?
przez pączkowanie, chów wsobny czy in vitro?

Obrazek użytkownika izabela

25-12-2016 [21:00] - izabela | Link:

Wojciech Karpiński napisał kiedyś książkę pod tytułem " Herb Wygnania". Dotyczyła wszystkich emigrantów- tych przymusowych i tych dobrowolnych, a właściwie częściowo dobrowolnych, bo nikt naprawdę dobrowolnie nie rezygnuje ze wspólnoty wynikającej z zamieszkiwania pewnego obszaru gdzie przylatują bociany i rosną karłowate wierzby i gdzie mówimy tym samym językiem. Rycerstwo dostawało herby za wyczyny na polu walki. Polak szaraczek zasługuje chyba na dziś proponowany. A ONI rozmnażają się przez naszą nieuwagę. Jak baobaby na planecie Małego Księcia.

Obrazek użytkownika Ptr

25-12-2016 [22:35] - Ptr | Link:

Wierzę ,że w średniowieczu był zwyczaj niepodpisywania dzieł sztuki, wg. mnie godny uznania. Sadzę ,że da się to zrozumieć jako sensowne. Dzisiejsza kultura doszła do przeciwieństwa tych chrześcijańskich cnót. Nazwisko liczy się chyba bardziej niż dzieło. W krańcowych przypadkach nie ma żadnego dzieła, zostaje celebrycki pseudonim. Trudno tu określać jakieś wartości , po prostu w zestawieniu kosztów produkcji "artystycznej" przy różnych pseudonimach jest inna kwota.
Dziś w Polsce mamy te ałtorytety szyte grubymi nićmi, ale też jakieś osobistości formalne, zwerbowane do odgrywania ról ałtorytetów, lub tylko uznające sie za obdarzonych mądrością upoważniajacą do udzielania obszernych wywiadów. Jeżeli kiedykolwiek istniała wiara w dążenie do dobra, to to jest jej cynicznym zaprzeczeniem.
Inna sprawa z kimś prawym, kto reprezentuje określone poglądy, określone spojrzenie. Nieraz bardzo mądre. Budzące szacunek. Budujące autorytet. Kto jest KIMŚ. Problem jest ze słowem "określone".
Rzeczywistość wymaga ciągłego dookreślania. Jest się kimś w danym temacie o tyle , o ile jest umiejętność podążania dalej. "Ikony" są obrazem przeszłości.

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [10:51] - izabela | Link:

Zawsze interesowały mnie rzeczy i dzieła, które nie potrzebują reklamy. Podobno istnieje firma ubezpieczająca statki, która nie tylko się nie reklamuje, lecz trzeba specjalnych rekomendacji żeby zostać jej klientem. Pisała o tym Naomi Klein. Wprawdzie z innych pozycji ale mi to nie przeszkadza. Mądra kobieta.

Obrazek użytkownika Ptr

26-12-2016 [21:56] - Ptr | Link:

Właściwie miałem wspomnieć ,że problemem ludzi , którzy są KIMŚ jest wymuszona poprawnośc polityczna , czy kulturowa. Tak ,że bycie kimś jest byciem kimś warunkowo. Jesteś z nami - jesteś kimś. Nie jesteś z nami - jesteś nikim. A więc bycie kimś zabiera trochę wolności i oryginalności.

Obrazek użytkownika szara_komórka

25-12-2016 [22:38] - szara_komórka | Link:

Wesołych Błogosławionych Świąt!

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [10:44] - izabela | Link:

Wszystkiego Najlepszego i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-12-2016 [07:03] - jazgdyni | Link:

Witaj Izo i pozwól złożyć Sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Tobie i twoim bliskim, nie wykluczając koni, psów i kotów, oraz innym zwierzakom, których nie wymieniłem.

Komputer odpaliłem po dwóch dniach. Święta są ważniejsze.
A tu Ty, z tematem, który mnie już, co można w moich tekstach sprawdzić, nurtuje od dawna. Bo widzisz, ja bardzo mocno czuję ducha czasu, a konkretnie ten wodospad, w którym właśnie jesteśmy. To skok w zupełnie nowy świat.
Wreszcie przekroczyliśmy ważny próg (treshold), który wyzwolił (trigger) skok w nową rzeczywistość.
Na to się zanosiło od dobrych 50 lat. Po kolei: pociągi, samochody i samoloty - nagle możemy się przemieszczać szybko; kino, radio i telewizja - nagle możemy z fotela obserwować, co się dzieje na drugim końcu świta; i wreszcie - komputery, telefonia komórkowa i internet - możemy aktywnie łączyć się z całym światem oraz zdobyć pożądaną informację.
Masa krytyczna została przekroczona. To musi skutkować rewolucją. I ona właśnie następuje.
To nie tylko nasze małe polskie sprawy. Choć one też. Ci pokręceni nie siedzieli by w Święta w Sejmie, gdyby nie zdjęcia i filmiki i selfie z komórek. Zapewniam. Lecz na świecie dzieje się znacznie więcej.
Zapewniam, że jak często w historii jesteśmy prekursorami. Jak z naszymi rewolucjami, solidarnością,tak teraz z rekonstrukcją Europy. Tuż za nami idą potęgi - Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.

Kociokwik ancien regime'u jest ogromny. Ale to już tylko krzyk ostatni zarzynanego zwierzaka. Właśnie przeciętej tętnicy już nic nie sklei.

Nadchodzi Nowy Świat. A my musimy go czujnie kształtować. Przeminęli komuniści; przeminęła Platforma; a i PIS powoli przemija.
Póki życia starczy - budujmy nowe.
To właśnie czuję - duch czasu rewolucji.

Uściski

Obrazek użytkownika maks jamnicki

26-12-2016 [08:13] - maks jamnicki | Link:

Z przemijaniem Platformy nie byłbym takim optymistą, "siły sprawcze" które stworzyły Platformę, gdy dostatecznie się skompromitowała, dorzuciły "Nowoczesną" dla "zawiedzionych Platformą". A pewno też i "kukizowy" projekt, tylko bardziej urozmaicony i dla innego targetu /kto sobie kiedyś na boku przybijał żółwika z Petru?/ Co ciekawe, wszyscy, i Schetyna, i Petru i Kukiz weszli z tego samego miasta, z Wrocławia. Stąd też i "legendarni przywódcy Solidarności" jak np. Pinior i Frasyniuk, najbogatszy zaś tam człowiek, czyli Leszek Czarnecki rozpoczął współpracę z bezpieką jako 18-to latek, jeszcze w liceum, co jest akurat udokumentowane. Co za "zbiegi okoliczności" :)./SW Morawieckiego powstało jako sprzeciw wobec pasywności "hamulcowego", Frasyniuka/.
Mam nadzieję, że się Pan myli z tym przemijaniem PiSu, bo to by oznaczało nas, patriotów porażkę. Jak dla mnie, by coś zmienić, potrzeba przynajmniej dwu kadencji tej formacji. Dobrze Pan czuje tego "ducha rewolucji", tylko że w Polsce za nim stoi była bezpieka i WSI, a za nimi pewno Rosja i Niemcy. Na tej "drużynie" chciałby Pan budować nowe? "Troszkę" ryzykowne :) Ale pozdrawiam serdecznie jak patriota-patriotę i życzę najbliższych miłych dni. Bo później może nie być wesoło, styczeń zapewne będzie męczący.

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-12-2016 [09:40] - jazgdyni | Link:

Przykro mi Panie Maksie,

ale chyba Pan tego ducha czasu nie czuje. I taktyka myli się ze strategią. Oraz ostatnie porywy i konwulsje komucho - ubeckich tworów (PO,.N,K15)bierze SzPan za ciągle istotną siłę. Proszę mi uwierzyć - to jeszcze potrwa 2, 3 lata. A jeśli wcześniej otworzą tajne archiwa, to może krócej.
Jako ciągle popierający Kaczyńskiego pisior bezpartyjny, przekonany jestem, że partia ta jest tworem tymczasowym, który natychmiast ulegnie rozpadowi po odejściu PJK z polityki. Są już pierwsze symptomy rozpadu. Bardzo istotny i zbyty milczeniem, to odsunięcie z kancelarii prezydenta Macieja Łopińskiego.
Taka jest po prostu kolej rzeczy. Wg. mnie w zdecydowanej większości systemy wielopartyjne ewoluują do dwupartyjnych (brzytwa Ockhama) i tak samo będzie w RP. Pozostaną libero-socjaliści i konserwatywni republikanie.

Nadal życzę błogosławionych, pogodnych i spokojnych Świąt i już do przodu wymarzonego Nowego Roku.

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [10:40] - izabela | Link:

Ja też serdecznie pozdrawiam. Odczuwam powiew wiatru historii zupełnie jak Ty. Wiem, że zmienia się obraz świata. Obawiam się tylko, że konwulsje starego Świata potrwają jeszcze długo i przyniosą wiele cierpień.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

26-12-2016 [09:04] - maks jamnicki | Link:

Na początek świątecznie i optymistycznie :). Bo najbardziej znaną i popularną w świecie kolędę, "Cichą noc", "wymyślili" zupełnie "zwykli ludzie", słowa napisał człowiek będący nieślubnym dzieckiem, synem szeregowego dezertera z austriackiej armii, co wtedy oznaczało skazanie na podwójną życiową marginalizację/na szczęście dostał pozwolenie kościoła by iść "na księdza", był dobrym człowiekiem, proboszczem na biednej wioseczce, rozdawał wszystko i w końcu odszedł przedwcześnie na gruźlicę/. Muzykę skomponował poproszony przez niego, podobny jemu ubogi, wiejski organista. Gdy po dziesiątkach lat w Niemczech i Austrii szukano autorów, typowano tuzów muzyki, m.in, że to nieznany utwór Mozarta. Takie życie:) Poszukiwania rozpoczęła królewska kapela z Berlina, szukała więc wśród "wielkich".
Pani temat jest ciekawy i trafny, chociaż w Polsce "zwykli ludzie" rzadko popierają "zwykłych ludzi", przewaga finansowa drugiej strony jest zbyt duża, /jak 100 do 1?/, siła propagandy. Na edukację oddolną zaś nawet teraz nie przeznacza się żadnych funduszy, bo to "staroświeckie" i "nieefektywne", "kto miałby to robić, doktorów i profesorów za mało i mają inne zajęcia":) "jest telewizja" itd
Serdecznie pozdrawiam. Spokojnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [10:35] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję za informacje o kolędzie. Nie wiedziałam o tym. Wprawdzie czasy się zmieniły na korzyść celebrytów. Okopali się strukturami, grantami, indeksami Hirscha. Dziś nikt nie chciałby czytać prac zwykłego urzędasa patentowego jakim był Einstein.Jest jednak kilka dyscyplin gdzie nie decydują indeksy Hirscha. Na przykład skoki narciarskie. Małyszomania była tego wyrazem. Obawiam się, że w sztuce tak zwanej wysokiej jest najgorzej.Serdeczne życzenia i pozdrowienia.

Obrazek użytkownika angela

26-12-2016 [11:15] - angela | Link:

Wspaniałe.!!!
To zaszczyt, mieć takiego wykladowce.
Taki nauczyciel jak Pani, to majątek dla uczelni i dla Polski.
Niech Boże Narodzenie, przyniesie dla Pani, i calej Pani rodziny, wszystko co najlepsze.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [12:40] - izabela | Link:

Jestem tylko nauczycielką szkoły średniej. Staram się robić dobrze to co mi wychodzi. To trochę jak rzemiosło, jak szewc wiem gdzie stuknąć żeby gwoździk wszedł.Tak się czuję, jak szewc zadowolony ze swojej pracy. Życzę Pani wszystkiego najlepszego.

Obrazek użytkownika Jozue

26-12-2016 [18:05] - Jozue | Link:

Ta karta Piniora nie jest do końca jasna. Zbiór zastrzeżony IPN prawdę ci powie. Ale wracając do tematu nic nie przebije " jestem za a nawet przeciw " to POwinno być motto całej totalnej opozycji.

Obrazek użytkownika izabela

26-12-2016 [23:10] - izabela | Link:

Jestem zdania, że powinno się ujawnić zbiór zastrzeżony. Podziałałoby to jak nurty rzek Alfejos i Penejos w stajniach Augiasza.Jak ujawnienie zasobów Stasi. Trochę sensacji, trochę przykrości i pole do prac historyków.A my dowiedzielibyśmy się kto jest kto.

Obrazek użytkownika Janko Walski

27-12-2016 [11:24] - Janko Walski | Link:

Oni od początku posługują się tą samą metodą co bolszewia - naznaczaniem. Jak naznaczą "zbiór zastrzeżony" jako "be" to miliony intelektualistów etatowych, dorywczych, z przekonania nie tkną. Piramidy absurdu tą metodą zbudowano i trzymają się.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-12-2016 [16:56] - wielkopolskizdzichu | Link:

Chciałbym zakomunikować, że 27 grudnia 1918 roku na ulicach Poznania rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie dzięki któremu II RP miała co do ust wsadzić, miała lotnictwo, wyszkolone regularne wojsko. Pokłosiem Powstania Wielkopolskiego było odzyskanie części Ślaska i Pomorza. Portale, zarówno te mieniące się postępowymi, jak i te tz patriotyczne dziwnie obojętne są wobec tej daty.

Obrazek użytkownika izabela

28-12-2016 [11:48] - izabela | Link:

Szkoda, że Pan uchyla się od napisania o tym. Specyfika wszelkich portali polega na tym, że każdy pisze to co uważa za ważne. Nie wystarczy komentować.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

29-12-2016 [08:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

2/ Słów parę o endeckości. W Poznaniu i nie tylko tuż przed wybuchem powstania, zrewoltowane Rady Ludowe składające się głównie z żolnierzy niemieckich przejmowały władzę, ponieważ Polacy w armii niemieckiej domagali się równorzędnego udziału we władzach, rady niemieckie idąc za internacjonalistycznymi wskazówkami dzieliły się z Polakami odpowiedzialnością. Dzięki temu, bardzo wiele ważnych strategicznych miejsc znalazło się jeszcze przed wybuchem walk w rękach polskich. Po wybuchu powstania dla towarzyszy niemieckich stało się jasnym ze ich polscy towarzysze broni, nie są podatni na propagandę socjalistyczną. Lata funkcjonowania organizacji gimnastycznych, folklorystycznych, działających najczęściej pod egidą kościelną zrobiły swoje. W Wielkopolsce udało sie zaszczepić pojęcie wspólnoty obejmujące zarówno włoscian, arystokrację, rzemieślników i robotników. Żwykli Wielkopolanie, którzy wyjeżdzali za robotą w gląb Niemiec - na miejscu Polak nie miał szans na awans społeczny w fabrykach, bankach instytucjach niemieckich, po wcieleniu ich do armii cesarskiej i wycofaniu, po rozejmie, z frontu, gremialnie wstępowali do wojsk powstańczych. Tak silna byla więź z tradycją i wiarą. Jest to fenomen ponieważ nie był związany z przynależnością do wartwy społecznej. Wierność Polsce i wierze była udziałem wszystkich, co nie znaczy, że jakaś część Wielkopolan nie ulegla germanizacji.

Obrazek użytkownika izabela

30-12-2016 [23:49] - izabela | Link:

To niezwykle ciekawe o czym Pan pisze. Historycy mają jak widać bardzo wiele do roboty. Wzmianki o tym znalazłam w wydanych niedawno notatkach Andrzeja Wierzbickiego pod tytułem " Żywy Lewiatan".Polecam.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

29-12-2016 [08:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

1/ Pisząc "portal" nie miałem na myśli forum takiego jak NB, tylko portale medialne jak wpolityce, niezalezna, strony partii etc.
Widać wyrażnie po zachowaniach tych, że przyświecającym celem nie jest informacja tylko manipulowanie i kształtowanie palanta bezkrytycznie żujacego papkę. Tak dla Pani informacji, Powstanie Wielkopolskie, w którym zgineło "tylko" około 2000 powstańców, dało Polsce dostęp do morza i do Sląska. Bez Wielkopolski i Kujaw korytarz pomorski nie istniałby, bez Powstania Ślaskiego zabezpieczonego od flanki północnej, Polska nie miałaby węgla i hut. O powstaniu COP i Gdyni nie można byłoby marzyć. Polska Piłsudzkiego bez Powstania Wielkopolskiego i Śląskiego byłaby marionetkowym państewkiem, bez gospodarki, pod nadzorem wywiadu niemieckiego. Takie zresztą były pierwotne założenia sztabu niemieckiego. O Armii Wielkopolskiej wyposażonej i utrzymywanej z środków finansowych ziem zachodnich też nie wolno zapomianać. Powstanie jest bardzo niewygodne ponieważ burzy legendę Piłsudzkiego i nie nadaje się ze względu, na endecki charakter, na strony tytułowe gazet związanych z Czerską.
Stosunek mediów miedzy innymi do historii, świadczy o tym czy media, są tylko narzędziem partyjnym, czy też twórcy ich czują jakąś potrzebę misyjna. Jeśli jakaś gazeta, lub medium elektroniczne za najistotniejszą informację uznaje zachowanie KOD-u lub obecność lub nie antkowego apelu to mamy do czynienia ewidentnie z pierwsza rolą, narzędzia partyjnego, które ma za zadanie urobienie czytelnika.

Obrazek użytkownika stokolesny

27-12-2016 [23:35] - stokolesny | Link:

Dziękuje Pani Izabelo jaszcze raz dziękuję

Obrazek użytkownika izabela

28-12-2016 [11:45] - izabela | Link:

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.

Obrazek użytkownika minimax

11-01-2017 [12:21] - minimax | Link:

Witam Pania i obecnych.

Co do zartu jezykowego wydaje sie ze autorem jest Odys, ktory w ten sposob przechytrzyl Polifema i reszte Cyklopow.

Zas herb Puste Pole sklania mnie do refleksji, jak wiele zalezy od punktu odniesienia.
Jesli ktos cale zycie postepowal uczciwie, to uczciwosc dla niego jest jak kromka chleba - codziennoscia tak powszednia, ze niezauwazalna.

I vice versa - na tle powszechnej niegodziwosci zwykla uczciwosc codzienna urasta do cnoty nieprzecietnej.

Pozdrawiam