Król Herod dobroczyńcą był dla sierot

Pewna dziennikarka Gazety Wyborczej zapisała się podobno w szeregi Obozu Narodowo Radykalnego, a nawet przystąpiła do imitowanej, a więc świętokradczej dla katolika spowiedzi tylko po to żeby mieć materiał do tekstu pod tytułem: „ Jak wstąpiłam do ONR”. Nie wiem jak się ta dziennikarka nazywa, bo od lat nie biorę GW do ręki, a perypetie tej  kobiety zupełnie mnie nie interesują. Znam tę historię niejako z drugiej ręki. Ciekawe jest jednak, że ONR wypadł podobno w jej relacji zupełnie interesująco. Robert Winnicki żartobliwie gratulował nawet kolegom dobrego PR i dopytywał ile za to ocieplenie wizerunku zapłacili.
Jak dotąd  przeciętnego ćwierćinteligenta obowiązywała w kwestii ONR diagnoza Czesława Miłosza sformułowana w „Traktacie Poetyckim” i wielokrotnie zupełnie bezmyślnie powtarzana, przez osoby zapewne nawet nie znające tego utworu.
„Niech tutaj będzie wreszcie powiedziane:
Jest ONR--u spadkobiercą Partia.
A poza nimi nic nigdy nie było”
Słowa Miłosza dotyczące Gałczyńskiego łatwo było znając biografię Miłosza uogólnić i traktować jako jego swoiste credo.
Zmiana tonu przez GW jest zatem znacząca. Do ONR, a raczej do Dmowskiego  usiłuje się ostatnio również rozpaczliwie przykleić Mateusz Kijowski, podobnie zresztą  jak do rotmistrza Pileckiego. Takich spektakularnych odwróceń ( bo przecież nie nawróceń)  będzie wkrótce więcej. Tak licznych jak „nawrócenia” komunistów na kapitalizm, liberalizm, demokrację, które obserwowaliśmy w latach osiemdziesiątych.
Przypomina mi się uroczy dowcip z czasów realnego socjalizmu. Jasio ułożył wierszyk: „ nasza biała kotka ma kociaków siedem, sześciu komunistów, bezpartyjny jeden”. Zachwycona nauczycielka postanawia zaprezentować Jasia wizytatorowi. Wywołany do tablicy Jasio recytuje: ”Nasza biała kotka ma kociaków siedem, sześciu bezpartyjnych, komunista jeden”. „Ależ Jasiu -protestuje pani- przecież było dokładnie na odwrót”. „ Bo one były ślepe, ale już przejrzały”- wyjaśnia Jasio. 
Nasi komuniści przejrzeli dopiero po zmianie systemu. A raczej założyli, że równie dobry będzie każdy system w którym zachowają przywileje, traktując demokrację jako listek figowy powstającej oligarchii. Troska o skrzywdzonych i poniżonych  zawsze była tylko ich programowym hasłem tyle samo wartym co wolność, braterstwo i równość w ich wydaniu.
Niektórzy z nas zasugerowani biblijną opowieścią o synu marnotrawnym cenili jednak bardziej odwróconych komunistów niż wiernych antykomunistów. Nie rozumieli, że w sprawach społecznych czy gospodarczych komuniści nigdy nie przestaną  działać we właściwy sobie sposób, to znaczy rabować wszystkiego co im wpadnie w ręce. Chętnie natomiast  napiszą własną wersję historii naszego kraju. Jak żywo przypomina ona  osiągnięcia „nowej szkoły historycznej” Asnyka, zgodnie z którą:
„Wychodzi czysto na wierzch Targowicy patriotyzm...Gdyż Kościuszko to był wariat, co buntował proletariat!”. Historyk z tej szkoły: „Nie powstrzyma się w zapędzie, aż dowiedzie, że król Herod dobroczyńcą był dla sierot”.
Dokładnie taki sam sens ma choćby twierdzenie, że marzec 68 roku należy traktować jako pierwszy wolnościowy zryw Polaków.  Marzec 68 był faktycznie(jak to sformułował na łamach Paryskiej Kultury w 1962 roku Witold Jedlicki)  wewnętrzną rozgrywką komunistycznych gangów, rozprawą Chamów z Żydami, walką różnych frakcji  w obrębie tej samej zbrodniczej formacji.  
Przypominając bohaterstwo prawdziwych antykomunistów, naszych żołnierzy wyklętych, nie sposób zapominać kto do nich strzelał i kto ich torturował. Tymczasem dla żyjących jeszcze sprawców tych komunistycznych zbrodni i dla ich potomków żołnierze wykleci byli i pozostali bandytami, a oni sami są bohaterami, którym słusznie należą się zrabowane dobra choćby z tytułu tego, że raczyli się odwrócić ( bynajmniej nie nawrócić) i jak każdy przewerbowany agent służyć we własnym interesie innemu panu. W imieniu tych wszystkich, którym po sfingowanym procesie strzelano w tył czaszki, a ich ciała wrzucano do masowych grobów udzielono niestety komunistycznym bandytom bezwarunkowej absolucji, bez wyznania przez nich winy i bez pokuty. Teraz panosza się oni na uniwersytetach i organizują uliczne manifestacje.  Wyobraźmy sobie, że w Niemczech członek SS prowadzi uniwersyteckie wykłady, a potomkowie nazistów organizują marsze protestacyjne. Niezależnie od tego ilu z tych nazistów uniknęło choćby symbolicznej kary i ilu skrycie przewerbowali Amerykanie, do końca życia musieli się oni ukrywać i nie mogli się jawnie – jak komuniści-szczycić swoimi zbrodniami. Ich dzieci też się wstydzą albo udają, że się wstydzą za rodziców.
W Polsce zabrakło po prostu antykomunistycznej Norymbergi, która przy wszystkich swoich wadach i niedoskonałościach procesowych rozstrzygnęła raz na zawszę sprawę nazizmu w warstwie aksjologicznej. Można obecnie wydawać w celach naukowych Mein Kampf Hitlera, w przestrzeni publicznej snują się jacyś pogrobowcy hitleryzmu, ale jeżeli zaczną sobie za dużo pozwalać, trafią po prostu do pudła. Choć niejeden hitlerowiec pod przybranym nazwiskiem dożył spokojnej starości w Argentynie i nie znaleziono dotąd  wielu zrabowanych w Europie dzieł sztuki,  coraz częściej potomkowie hitlerowców dobrowolnie oddają poszkodowanym ich dobra. Wyobraźmy sobie natomiast, że Niemcy zaczynają handlować roszczeniami do zrabowanych dzieł sztuki, że za grosze skupują te roszczenia od osób naprawdę poszkodowanych i do tego powtórnego rabunku sprowadza się cała restytucja mienia zrabowanego przez ich  przestępczy reżim. A przecież dokładnie tak  się dzieje w Polsce. Złodziejski proceder do którego sprowadzono reprywatyzację nieruchomości koresponduje z wystąpieniami postkomunistów w obronie demokracji rozumianej jako zbiór ich przywilejów. Tego co raz ukradliśmy nigdy nie oddamy mówią ich syte twarze.
Panoszenie się wdów i sierot po PRL nie tylko się nie kończy lecz nawet  ostatnio się wzmaga. Dlatego musimy dbać o prawdę historyczną. Inaczej będziemy jak te ślepe kocięta Jasia.
    

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-11-2016 [08:16] - wielkopolskizdzichu | Link:

1." od lat nie biorę GW do ręki, cut.......cut Zmiana tonu przez GW jest zatem znacząca. "
To jak jest w końcu? Czyta Pani GW i na tej podstawie wyrokuje o czymś, czy nie czyta i co najwyżej spekuluje na jakiś temat nie mając o nim zielonego pojęcia?
2. Co do meritum ma Pani rację problem w tym, że Pani środowisko tz. lepszy sort zrobi komucha z każdego kto stanie Wam na przeszkodzie w przejmowaniu stanowisk, władzy, majątku.
Nawet na NB wystarczy mieć zdanie inne niż wyrażane przez tz. elity i mainstream by momentalnie zostać okrzykniętym ubekiem.

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2016 [17:14] - izabela | Link:

Zaufałam osobom relacjonującym to epokowe wydarzenie w innych mediach. Czy muszę zjeść śmierdzące jajko żeby się osobiście przekonać o jego jakości? The proof of the pudding is in the eating? Tak to było? Ale to nie moja szkoła filozoficzna.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-11-2016 [17:26] - wielkopolskizdzichu | Link:

Spora część wielbicieli publicystyki Lisa i Michnika wychodzi z tego samego założenia co Pani.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

27-11-2016 [15:07] - maks jamnicki | Link:

Pan często bywa zaczepny :) -"Nawet na NB wystarczy mieć zdanie inne niż....". Widzi Pan, nie rozumie Pan pewnych spraw. Demokracja nie polega na tym, że ktoś w walonkach chodzi po dywanach /i labiedzi, że go nie tolerują/. Demokracja polega na tym, że każdy ma prawo spokojnie i bezpiecznie żyć w odpowiednim i właściwym sobie środowisku. Musi się Pan zabukować w innym miejscu, zamiast zaczepiać właścicielkę tego bloga. I wtedy to obce Panu otoczenie i poglądy, jak wiele blogów tutaj, nie będą Pana tak drażnić. Z poważaniem i wyrazami współczucia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-11-2016 [16:53] - wielkopolskizdzichu | Link:

To co Pan nazywa zaczepnością, chodzeniem po dywanie w walonkach, ja nazywam ciekawością ludzi i ich świata. Jakie sa przyczyny takich a nie innych wyborów, opinii etc. Po prostu jestem dociekliwy, a nie ufam tym którzy piszą o Was w GW.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-11-2016 [08:54] - Marek1taki | Link:

Czyżby nawiązywała Pani do ostatniej wizyty licznych członków rządu w Izraelu, o której to wizycie wiemy tylko, że była kraksa i nic poza tym?

Obrazek użytkownika Jabe

26-11-2016 [17:20] - Jabe | Link:

Poprzednia władza wracała z Berlina z wytarciami na kolanach, ale nie spodziewam się, żeby tym razem było podobnie.

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2016 [18:52] - izabela | Link:

Też wolałabym znać ustalenia tej wizyty, a nie szczegóły kraksy.

Obrazek użytkownika lala

27-11-2016 [02:40] - lala | Link:

oj, no przecież to władza kochana , PIS wspaniały, pan myśli, że bez zgody i wiedzy politbiura i głównego genseka ta wizyta by w ogóle miała miejsce?

Obrazek użytkownika mada

26-11-2016 [12:07] - mada | Link:

sami piszecie żeby się potem na to pisanie powoływać - znam was jak zły szeląg!

Obrazek użytkownika mada

26-11-2016 [12:32] - mada | Link:

to jest odpowiedź dla komentarza "wielkopolsizdzichu" - nie dla artykułu

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-11-2016 [12:46] - wielkopolskizdzichu | Link:

A coś bliżej? Czyli niejaka borycka posądzająca co drugiego komentatora o konszachty z szechterem, ubeckie pochodzenie etc to ukryta opcja niemiecka. Taki bolszewik udający mohera?

Obrazek użytkownika Anna Borycka

26-11-2016 [16:08] - Anna Borycka | Link:

Dziuniek, wystarczy aby POgłowie tutaj nie łgało i nie tworzyło "faktów" obrabiających tyłek przyzwoitych ludzi. To są właśnie te ubeckie i GWniane metody. Chcesz przykładu? Proszę bardzo:
Najpierw jeden z was tworzy fałszywy profil prof. Pawłowicz na Twitterze. Następnie latacie po forach i się na te bzdety powołujecie jak tutejszy drrr w swoich szkalujących notkach. Ty dziuniek należysz do adoratorów takich oszczerców. Wstydu nie macie, więc nie zapytam jak się czujesz.

A teraz jedziesz ad personam lub się żalisz jak "pompadury" wszelakie, bo argumentów w dowolnej dyskusji nie masz. Ty jak tutejszy drr, próbujesz tworzyć te "fakty i argumenty". A z czymś takim się nie dyskutuje - tylko daje się z liścia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-11-2016 [17:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czyż borycka samym swym przykładem nie potwierdza mojej diagnozy. Albo się legenduje swoją zaciekłością w doszukiwaniu się wszędzie spisków, albo jest faktycznie niespełna rozumu pojawiając się w tej dyskusji w dodatku odgrażając się, dawaniem z liścia. To niby ma być ten lepszy sort, który ma zastąpić poprzedni zły. boryckie mają decydować o prawie do dobrego imienia, boryckie będą określać swym węchem komu emeryturę zabrać.

Obrazek użytkownika Anna Borycka

26-11-2016 [18:29] - Anna Borycka | Link:

Dziuniek, ja do obozu władzy nie należę - zapomniało ci się? Co mnie wcale nie dziwi, bo jak ci napisałam wcześniej, ty jak tutejszy drrr, próbujesz tworzyć "fakty" żeby w odpowiedzi uzasadnić swoje kłamstwa.

A ja pojawiam się wszędzie tam, kiedy taki zakłamany leming jak ty, próbuje się ślizgać na przyzwoitych ludziach. Podałam ci wyżej przykład ubecko-GWnianych metod jakie stosujesz nie tylko ty - i co w odpowiedzi? No właśnie to potwierdziłeś w 100% sugerując kim to nie jestem. Przecież wiesz jakie reprezentuję ugrupowanie - jesteś tu dosyć długo. No chyba że jak jeden tutejszy dziadzina, masz już ostrą starczą demencję czy "Alzheimera"?
Nie każdy, kto wali z liścia zakłamane i skodzone POgłowie musi być zwolennikiem PiS - i wyłącznie leming nie potrafi tego pojąć.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-11-2016 [19:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Przecież wiesz jakie reprezentuję ugrupowanie"
NSDAP/AO?

Obrazek użytkownika Anna Borycka

27-11-2016 [11:48] - Anna Borycka | Link:

Dziuniek znów zaczynasz? Nie drażnij rekina, bo znów Admin da ci kopa za takie teksty.

Widzę Dziuniek że pamięć ci wraca. Już sobie przypomniałeś jak tu wyzywałeś od faszystów wszystkich Narodowców i Pisowców po spaleniu ruskiej budki? Jak się okazało, to budka i tęcza została spalona przez twoich kolesiów od Sienkiewicza.

No i co, miałam rację co do tych ubecko-GWnianych metod jakie stosujecie?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-11-2016 [12:17] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Już sobie przypomniałeś jak tu wyzywałeś od faszystów wszystkich Narodowców i Pisowców po spaleniu ruskiej budki?"
Nie przypominam sobie bo nic takiego nie pisałem. Krótko mówiąc łżesz jak bura suka.

Obrazek użytkownika Anna Borycka

27-11-2016 [13:13] - Anna Borycka | Link:

Ale ja pamiętam jak mnie wyzywałeś od faszystek, i tylko czekałam jak znów zaczniesz od NSDAP. Od pewnego czasu robię sobie zrzuty wypowiedzi łże kundli, bo po czasie zmieniają notki, udają demencję i się wypierają swojej hańby.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-11-2016 [14:04] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Ale ja pamiętam jak mnie wyzywałeś od faszystek" Być może, jeśli na to zasłużyłaś. Przy czym nie jesteś - wbrew twojemu pojęciu - " wszyscy Pisowcy i Narodowcy". Nie oskarżam o faszyzm, ani o lewactwo gremialnie.

Obrazek użytkownika lala

26-11-2016 [15:05] - lala | Link:

rozumiem, że łącząc wypowiedź o ONR z rozliczeniami PRL - wzywa Pani m.in. do przyjrzenia się
jak wielką karierę zrobił i się z komunistami dogadał np. Bolesław Piasecki?? czy inni tzw. ONR-owcy przedwojenni)...
tyz piknie
co do Dmowskiego - też myślę, że pan od KOD postapił idiotycznie chcąc czcić pamięć
kogoś, kogo dzieje są co najmniej dwuznacznym dziedzictwem (prorosyjskość, nacjonalizm, antysemityzm itd.)

Obrazek użytkownika izabela

26-11-2016 [18:49] - izabela | Link:

Piasecki z komunistami, komuniści z KODem, KOD z ONR. To się chyba nazywa porozumienie ponad podziałami. Przy pełnej misce.

Obrazek użytkownika lala

27-11-2016 [02:37] - lala | Link:

no, chyba nie zrozumiałam aż tak wyrafinowanego komentarza,
a wszak zadałam pytanie proste...

Obrazek użytkownika Jabe

26-11-2016 [17:21] - Jabe | Link:

Nic tak kociakom oczu nie otwiera, jak perspektywa pieniędzy i władzy.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-11-2016 [13:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Dokładnie taki sam sens ma choćby twierdzenie, że marzec 68 roku należy traktować jako pierwszy wolnościowy zryw Polaków."
Możliwe, że lokalny patriotyzm wychodzi ze mnie, ale w Wielkopolsce nauczano, że pierwszym zrywem był Poznański Czerwiec 56.

Obrazek użytkownika izabela

27-11-2016 [21:15] - izabela | Link:

Zgadzam się z Panem.