Krzyż i orzeł w koronie. Kto za? Kto przeciw?

Dziś przy ul. Łowickiej dyskusja i głosowanie radnych w sprawie umieszczenia krzyża i godła RP w sali, w której od lat obraduje rada Mokotowa – najludniejszej dzielnicy Warszawy.
Początek sesji o godz. 16:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury przy ul. Łowickiej 21 (gdzie radni obradują z powodu braku nadającej się do tego własnej sali).
Projekt stanowiska opracował radny Tomasz Szczegielniak (PiS) z Dolnego Mokotowa, a zgłosił mój klub radnych PiS.
Ciekawe, co będą dziś mówili i jak zagłosują radni SLD i osłabionej niedawną utratą jednej radnej mokotowskiej Platformy?

P.S. A na sesji projekt - głosami radnych PO i SLD - odesłano do komisji z powodu (jak argumentował radny SLD Marek Rojszyk, były poseł i były wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy) "rażących błędów" projektu, polegających na napisaniu "Miasta Stołecznego Warszawy" zamiast "miasta stołecznego Warszawy". Serio, serio...

- - - - -

Radny Marek Rojszyk przedstawił stanowisko Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w brzmieniu: „Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie poprze projektu stanowiska w sprawie umieszczenia krzyża oraz godła Rzeczypospolitej Polskiej w sali, w której odbywają się sesje Rady Dzielnicy. Otóż w dniu dzisiejszym Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości składając projekt tego stanowiska rozpoczął dyskusję, czy w przestrzeni publicznej jest miejsce na symbole religijne. Naszym zdaniem odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Przecież nikt, w tym również i SLD, nie żąda usunięcia krzyży z wież kościołów czy cmentarzy. Uważamy, że każdy ma prawo do uzewnętrznienia swoich przekonań religijnych i nikt tego nie kwestionuje. Art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi: »Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.« Problem zaczyna się gdy chodzi o miejsca, gdzie wykonuje się tzw. władztwo publiczne. Bo jeśli państwo ma zachować bezstronność w sprawach wyznań religijnych i szeroko pojętego światopoglądu, o czym mówi art. 25 ust. 2 Konstytucji, to tam gdzie podejmowane są decyzje władcze, np. w sądach czy na salach obrad samorządu, zdaniem SLD, obecność jakichkolwiek symboli religijnych, czy to krzyża czy posążka Buddy, jest niewłaściwa. Bo władze publiczne, zgodnie z art. 25 Konstytucji, zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych. Tak mówi Konstytucja, taki pogląd podziela większość konstytucjonalistów, m.in. prof. Piotr Winczorek, który uznał za kuriozalne uzasadnienie do wyroku sądu na który powoływali się radni z Prawa i Sprawiedliwości. Sam projekt stanowiska został tak naprawdę niechlujnie wręcz przygotowany, po pierwsze mówi się o Radzie Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy, a zgodnie z ustawą o ustroju miasta stołecznego Warszawy wyrażenie »miasto stołeczne« pisze się małymi literami. Po drugie stanowisko kierowane jest do organu, który zgodnie z ustawą chyba nie istnieje. Reasumując, nasz Klub nie poprze tego projektu stanowiska. Natomiast, żeby mógł być w ogóle procedowany, w naszej ocenie trzeba byłoby go odesłać do Komisji, bo nie wiem czy z tak rażącymi błędami Przewodniczący Rady Dzielnicy miałby prawo poddać go pod głosowanie. Z formalnego punktu widzenia zgłaszam wniosek o odesłanie projektu do Komisji.”

Radny Marcin Stępień wygłosił stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w brzmieniu: „Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa, iż stanowisko w treści zaproponowanej przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie powinno być przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. Stanowisko wyraża bowiem wolę umieszczenia zarówno krzyża jak i godła. Konieczność umieszczania godła wynika bezpośrednio z przepisów prawa i nikt z radnych nie ma chyba co do tego wątpliwości. Właściwie treść tego stanowisko de facto narzuca konieczność głosowania za tym stanowiskiem, gdyż trudno jest sobie wyobrazić żeby ktokolwiek z radnych głosował przeciw umieszczaniu godła, co byłoby wbrew przepisom prawa. Na marginesie chciałbym zaznaczyć, że godło widnieje na sali obrad, dlatego też Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa, iż to stanowisko powinno zostać skierowane do Komisji w celu podjęcia próby ustalenia wspólnego stanowiska klubów radnych, bądź usunięcia zapisów związanych z godłem. Po skierowaniu przez Komisję ponownie pod obrady stanowiska w tej sprawie, radni Platformy Obywatelskiej będą głosować zgodnie z uznaniem, nie przewidujemy bowiem dyscypliny w głosowaniu.”

- - - - -

P.P.S.S. (8 kwietnia 2014 r.)
Dziś o 14:00 wniosek radnych PiS o umieszczenie krzyża w sali posiedzeń Rady Dzielnicy Warszawa Mokotów (a dokładnie: przedstawiony przez Klub Radnych PiS projekt stanowiska Rady Dzielnicy w tej sprawie) rozpatrzy Komisja Spraw Statutowych i Polityki Lokalnej (której jestem wiceprzewodniczącym, a przewodniczącym jest wyżej cytowany ex-poseł SLD, radny Marek Rojszyk).

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

07-02-2014 [07:46] - Marcin Gugulski | Link:

Był jeszcze drugi (już nie ortograficzny) argument radnych SLD przeciw przyjęciu naszego projektu uchwały i za odesłaniem go do komisji:
...jeśli państwo ma zachować bezstronność w sprawach wyznań religijnych i szeroko pojętego światopoglądu, o czym mówi art. 25 ust. 2 Konstytucji, to tam gdzie podejmowane są decyzje władcze, np. w sądach czy na salach obrad samorządu, zdaniem SLD, obecność jakichkolwiek symboli religijnych, czy to krzyża czy posążka Buddy, jest niewłaściwa. Bo władze publiczne, zgodnie z art. 25 Konstytucji, zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych. Tak mówi Konstytucja, taki pogląd podziela większość konstytucjonalistów, m.in. prof. Piotr Winczorek, który uznał za kuriozalne uzasadnienie do wyroku sądu na który powoływali się radni z Prawa i Sprawiedliwości. ...

Natomiast radni PO też byli przeciw przyjęciu projektu i za odesłaniem go do komisji, ale argumentowali nieco inaczej:
...stanowisko w treści zaproponowanej przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie powinno być przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. Stanowisko wyraża bowiem wolę umieszczenia zarówno krzyża jak i godła. Konieczność umieszczania godła wynika bezpośrednio z przepisów prawa i nikt z radnych nie ma chyba co do tego wątpliwości. Właściwie treść tego stanowisko de facto narzuca konieczność głosowania za tym stanowiskiem, gdyż trudno jest sobie wyobrazić żeby ktokolwiek z radnych głosował przeciw umieszczaniu godła, co byłoby wbrew przepisom prawa. ... Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa, iż to stanowisko powinno zostać skierowane do Komisji ... Po skierowaniu przez Komisję ponownie pod obrady stanowiska w tej sprawie, radni Platformy Obywatelskiej będą głosować zgodnie z uznaniem, nie przewidujemy bowiem dyscypliny w głosowaniu.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

08-04-2014 [10:35] - Marcin Gugulski | Link:

P.P.S.S. (8 kwietnia 2014 r.)

Dziś o 14:00 wniosek radnych PiS o umieszczenie krzyża w sali posiedzeń Rady Dzielnicy Warszawa Mokotów (a dokładnie: przedstawiony przez Klub Radnych PiS projekt stanowiska Rady Dzielnicy w tej sprawie) rozpatrzy Komisja Spraw Statutowych i Polityki Lokalnej (której jestem wiceprzewodniczącym, a przewodniczącym jest wyżej cytowany ex-poseł SLD, radny Marek Rojszyk).