Ubój rytualny i Ikowie ludzie gór

Agnieszka Kołakowska, córka filozofa Leszka Kołakowskiego, która mieni się -w przeciwieństwie do ojca-  konserwatystką  opowiedziała słuchaczom radia następującą anegdotkę[1]. Otóż  mer Strasburga spotkał się z rodzicami uczniów tamtejszych publicznych szkół i wytłumaczył, że w imię poszanowania laickości  instytucji publicznej, jaką jest szkoła, nie podaje się w szkolnych stołówkach w piątek ryb dla dzieci katolickich, natomiast  w imię poszanowania różnorodności, wszelkie potrawy mięsne w tych stołówkach spełniają wymagania "halal" (islamski odpowiednik żydowskiej "koszerności").
 
Jest to najlepszy przykład niewoli narzuconych nam , obcych nam duchowo i kulturowo, w dodatku nie tylko sprzecznych wewnętrznie, lecz stosowanych asymetrycznie   standardów.
Inaczej mówiąc my - w imię tolerancji -powinniśmy szanować wszelkie obce religie i obyczaje religijne,  natomiast nie możemy oczekiwać nie tylko wzajemności, lecz sami – w imię sekularyzacji – rezygnujemy z przestrzegania obyczajów katolickich
A najważniejsze - mamy się do niczego nie wtrącać gdyż tolerancja każe nie wypowiadać się na temat obcych obyczajów, nawet skrajnie okrutnych, czy sprzecznych z naszym pojmowaniem etyki.
Powiem tak. Nic mnie nie obchodzą cudze religie, obyczaje i zasady.
Nie obchodzi mnie w jaki sposób „Kitaab-ut-Taharah”, czyli „Księga czystości” opisuje każdy szczegół higieny Muzułmanina. Nie obchodzi mnie ile rodzajów wody używa,  ile przedmiotów jest dopuszczanych do wniesienia do kąpieli, ile zabronionych słów i zwrotów, zabronionych kierunków, pozycji, na czym polega dobór właściwej ręki do właściwej czynności, a nawet nogi, którą wkraczamy do łaźni i którą ją opuszczamy. Nie przyszłoby mi do głowy się w to wtrącać.
 
Moja tolerancja kończy się natomiast tam gdzie zaczynają działać moje zasady.
 
Zdecydowanie nie opowiada mi na przykład ubój rytualny (dokładnie zresztą tak jak  tucz gęsi na foi gras.) i  przyznaję sobie pełne prawo nie tylko wypowiadania się w tej sprawie, ale także zrobienia wszystkiego co mogę, aby ubój rytualny był w Polsce zakazany.
 
W wydanej w 1980 roku  książce  „Ikowie ludzie gór”, Colin Turnbull opisuje społeczność dotkniętą całkowitą anomią,. społeczność zbudowaną na odrzuceniu wszelkich wartości, na złamaniu kulturowych tabu, na zaprzeczeniu naturalnym instynktom. Społeczność w której prawem jest bezprawie.
 
Po II Wojnie Światowej  afrykańskie plemię Ików zostało pozbawione terenów łowieckich i zmuszone do uprawy roli, choć w skalistym terenie rolnictwo nie dawało szans przeżycia.
W skrajnie trudnych warunkach członkowie plemienia zerwali wszelkie więzy społeczne. Okrucieństwo i przemoc stały się normą i ulubioną rozrywką. Matki nienawidziły własnych dzieci i usiłowały się ich pozbyć. Autor wielokrotnie widział matki celowo upuszczające niemowlęta na kamienistą glebę. Dzieci powyżej 3 roku życia były wypędzane z domów. Tworzyły hordę rządzącą się okrutnymi prawami.
Najbardziej charakterystyczne było szczególne poczucie humoru członków plemienia. Wyśmiewano się z chorych i umierających. Pewnego razu kilka osób czekało aż raczkujące niemowlę wsadzi rączkę w ognisko, żeby zaśmiewać się gdy się poparzyło.
 
Turnbull razem z członkami plemienia też czekał na to przezabawne wydarzenie, a potem to opisał i przeanalizował. Nie czuł się winien, że nie interweniował. Przeciwnie- czuł się winien, że zdarzało mu się dokarmiać prześladowaną przez inne dzieci dziewczynkę.
 
Było to zgodne z duchem antropologii strukturalnej Claude Levi-Strauss’a , który traktował wszystkie kultury jako równowartościowe. Badacz nie miał prawa wtrącać się do niczego.
Wierzono, że istnieje coś takiego jak obserwacja nieuczestnicząca. 
Jak socjolog czy antropolog mógł wierzyć, że jego obecność nie wpływa na badaną społeczność?
Przecież każdy pomiar zmienia stan mierzonego obiektu. Zostawmy w spokoju zasadę nieoznaczoności Heisenberga,  wystarczy, że za pomocą dużego termometru laboratoryjnego będziemy mierzyć temperaturę  kieliszka odpowiednio do naszych wymagań schłodzonej wódki. Kiedy weźmiemy ją -po pomiarze -do ust dotrze do nas fakt, że temperatura wódki wzrosła, a to co zmierzyliśmy nie jest temperaturą wódki lecz  temperaturą równowagi termodynamicznej pomiędzy nią i termometrem .
 
Obserwacja nieuczestnicząca to zwykła hipostaza. To taka sama utopia jak niewidzialna ręka rynku czy standardy BBC w dziennikarstwie. To takie coś, o czym wszyscy pozytywnie mówią, ale nikt czegoś takiego nie spotkał.
 A jednak podobna utopijna postawa pozwoliła autorowi spokojnie się przyglądać, jak prześladowane są słabsze dzieci , jak wynosi się chorych i starych do wąwozu, żeby tam umarli z głodu, jak matki upuszczają celowo niemowlęta, żeby się ich pozbyć.
Czy podobna utopijna tolerancja pozwoli nam na zaakceptowanie uboju rytualnego w Polsce? Czy mamy spokojnie się przyglądać jak godzinami konają wykrwawiające się powoli zwierzęta.?[2]
Czy naprawdę musimy się troszczyć w jaki sposób  Muzułmanie i Żydzi realizują swoje wyobrażenie na temat czystości mięsa? Czy musimy podporządkowywać się ich obyczajom religijnym?
 
Większość wołowiny w Polsce produkowana jest obecnie w drodze rytualnego uboju co jest publiczną tajemnicą.  Dla obrony kontraktów bliskowschodnich i inwestycji w specjalne linie technologiczne, wspieranych funduszami unijnymi,  nasze władze powołują się na wolność religijną w Polsce. Może powinniśmy w ramach tej wolności religijnej refundować w szpitalach obrzezanie dziewczynek? A może wprowadzić poligamię?
Poseł Cezary Olejniczak oraz  minister Marek Sawicki mają  nadzieję przywrócić ustawowe przyzwolenie na ubój rytualny, co zalegalizowało by tę nielegalną praktykę po fakcie.
 

[1] http://www.polskieradio.pl/8/7....
[2] http://www.youtube.com/watch?v...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Basia

28-03-2013 [09:20] - Basia | Link:

Musimy coś zrobić! Ludzie, nie można na to pozwolić!Niech te chore sqrwysyny biorą to na swoje sumienie!To niewiarygodne, że daliśmy się w to wrobić!!!!

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [11:01] - izabela | Link:

Why?-  For money.

Obrazek użytkownika chrisdigger

28-03-2013 [13:30] - chrisdigger | Link:

Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---Cyrkowy woz Drzymaly,kurza ferma na Wielkanoc,lustro weneckie dla Dobermana--niem.wersja Chuck'a N. ?? --Dog niem. podniosl zamyslony leb odrywajac sie od "Slownika wyrazow obcych" wersja polska rezyser Wladyslaw Kopalinski

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [22:14] - izabela | Link:

:):):)!

Obrazek użytkownika Secesh

28-03-2013 [23:34] - Secesh | Link:

Trzeba czy nie trzeba walicie na prawo i lewo jak wiechciem jakim. Rozumiem u mało wykształconych, ale tutaj?

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

28-03-2013 [09:41] - zdzichu z Polski | Link:

Widziała Pani kiedyś świniobicie na polskiej wsi?

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [10:59] - izabela | Link:

Widziałam i widziałam również świnie wrzucane żywcem do wrzątku w rzeźni.W Ochotnicy świnię się ogłusza siekierą. Oczywiście zdarza się, że nieudolny rzeźnik pozwala uciec niedobitej świni, ale mówi o tym z oburzeniem cała wieś i jego rzeźnicka kariera jest skończona. Chodzi mi raczej o tabu, które nakazuje nam, ludziom rzekomo cywilizowanym, zamykać oczy na wszelkie, dla nas odrażające obyczaje obcych kultur. O mit multikulti.

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

28-03-2013 [19:07] - zdzichu z Polski | Link:

Skończoną karierę ma niewprawny świniobójca nie ze względu na ból świni i empatię włościan, tylko ze względu na szkody i zagrożenie jakie poczynić może poraniony zwierzak w obejściu. Poza tym każdy masarz i gastronom wie, że zarówno świnia jak i krowa, która przeżywała duży stres przed ubojowy ma wprowadzoną do krwiobiegu adrenalinę.
Mięso od biedy da się zjeść ale garmażerka wymaga przesolenia i przepieprzenia by zamaskować kwaśny smak pasztetów, kiszek itp. Właśnie między innymi dlatego ubój koszerny odbywa się przy pracującym sercu i poderżniętym gardle i przytomnej ofierze. W stresie serce pracuje na wysokich obrotach, ale adrenalina z powodu malejącego ciśnienia - poderżnięte gardło - nie dostaje się do tkanek, krew wypływa.
Sprawa pozadyskusyjną jest to, że taka okrutna metoda powinna być zwierzęciu które jemy oszczędzona, ale zrezygnował bym z mieszania do tego aspektów religijnych. Jeśli popatrzymy na stosunek górali do koni aspekty religijne padną jak te zakopiańskie pociągowe. Kiedy szkapina była całym majątkiem, który pozwalał się utrzymać na przednówku np. w czasie zwózek drzewa, dbało się o zwierza lepiej niż o własne dziecko. W tej chwili koń jest jednym z wielu narzędzi, wcale nie najdroższym i nie najistotniejszym. Wiara i kultura nie ma z tym nic wspólnego

Obrazek użytkownika fritz

28-03-2013 [21:30] - fritz | Link:

nie wywoluja oburzenia.

Jak widac nie rozumiesz znaczenia tego slowa.

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

28-03-2013 [22:01] - zdzichu z Polski | Link:

człeku miły. Na tych samych wioskach, na których nieudaczność rzeźnika spotyka się z oburzeniem nikt nie zanosi do uśpienia psa, najczęściej gospodarz zaciuka go szpadlem na starość, zbędne szczeniaki zazwyczaj były/są topione albo zakopywane żywcem. Ty naprawdę myślisz, że oburzenie po niedoszłym uśmierceniu świni jest związane poczuciem żalu z powodu zbędnego bólu zwierzęcia?

Obrazek użytkownika kasia

28-03-2013 [23:20] - kasia | Link:

nie znaczy ze mamy na cos takiego sie zgadzac....to popierac...
albo udawac ze to nic takiego...
Ja znam ludzi tez na wsiach ktorzy lecza swoje zwierzeta i placza
wtedy gdy to zwierze zdycha....wiec nie UOGOLNIAJ....
Na wsiach tez duzo sie zmienia....a takie przypadki trzeba pietnowac i
za to karac...
Miara czlowieczenstwa jest nasz stosunek do zwierzat i skazywanie zwierzecia na
wielogodzinne cierpienie w czasie UBOJU....JEST SADYZMEM!!!!!
Czy to Polacy za pieniadze maja torturowac te biedne zwierzeta po to zeby
bogaci zydzi mogli delektowac sie miesem z UBOJU KOSZERNEGO????
Jezeli zgodzimy sie na UBOJ RYTUALNY W Polsce to wszyscy beda mogli nas
nazwac PROSTYTUTKAMI.....bo za pieniadze wstretna robote wykonuja
tylko PROSTYTUTKI!!!!

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

29-03-2013 [07:51] - zdzichu z Polski | Link:

Wrzask nie czyni Ciebie bardziej zrozumiałą.
Powoływanie się na względy religijne i kulturowe jako powód, dla którego w Polsce nie ma być uboju koszernego jest po prostu hipokryzją, którą bez trudu można wykazać.
Lat temu parę w Polsce rządziły trzy bogobojne partie, w tym jedna z nich kierowana była przez dwóch - krążą wieści ze trzech - podobnych do siebie, niezwykle kulturalnych intelektualistów. Cóż przeszkadzało by jednym machnięciem długopisu - mam na myśli przyspieszoną ścieżkę ustawową - uniemożliwić ten obrzydliwy proceder. Tak, że proponował bym, byś ważyła słowa. Wiesz jak się nazywa tych, którzy czerpią zysk z .......prostytucji?
Przy okazji... Czy przeczytałaś, przed kliknięciem enter, to co sama napisałeś? Cóż takiego chciałaś powiedzieć
pisząc "po to zeby bogaci zydzi mogli delektowac sie miesem"

Obrazek użytkownika kasia

29-03-2013 [09:19] - kasia | Link:

JA SIE Z TYM PO PROSTU NIE ZGADZAM.....TAK JAK Z KAZDYM BESTIALSTWEM....
I takich jak ja w Polsce jest duzo i to politycy z takimi jak ja beda
musieli wreszczie sie liczyc....
Ja nie czerpie zyskow z PROSTYTUCJI i nie chce takich pieniedzy ty natomiast
popierajac i usprawiedliwiajac ten proceder nie roznisz sie niczym ani od jednych
ani od drugich....
Czy zydzi , muzulmani zrobiliby cos co byloby sprzeczne z ich religia i z ich kultora
i ich zwyczajami dla Polakow czy katolikow?????
Przeczytalam dokladnie to co napisalm i jeszcze raz to POTWIERDZAM....
ten kto chce ZABIJAC ZWIERZETA W TEN SPOSOB NIECH TO ROBI SAM I NIE W POLSCE....
Na to zgody w Polsce nie ma i nie bedzie i nie tylko ja bede KRZYCZEC!!!!!

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [22:12] - izabela | Link:

Chodziło mi o teorię do świństwa. Zwolennicy utrzymania uboju rytualnego ( tylko dla kasy) zasłaniają się tolerancją wobec innych wyznań. Przy tym poziomie tolerancji w PSL pozostaje się cieszyć, że w Polsce nie osiedlili się przedstawiciele ludu Fore, wśród których do tej pory zdarza się rytualny kanibalizm.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

28-03-2013 [10:25] - Teresa Bochwic | Link:

Poligamia oczywiście bedzie wprowadzona, pytanie, kiedy, podobnie jak obniżenie wieku legalnej inicjacji seksualnej. Obrzezanie dziewczynek? jeżeli znajdzie się chętna klinika, która na tym zarobi - na pewno też.
10 kwietnia 2010 rano dotarłam do swojej uczelni. Właśnie studenci dowiadywali się o katastrofie smoleńskiej. Jeden z nich na wiadomość o upadku samolotu krzyknął: O, kartofel się upiekł!
Tym razem koledzy odprowadzili go bok i dostał sójkę w bok.
A jak będzie przy - nie daj Boże - następnej okazji?

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [11:07] - izabela | Link:

Na Mazurach, przy śniadanku w pensjonacie, pewien muzyk podrzucił propozycję, żeby sieć szaletów w Sopocie nazwać imieniem zmarłego tragicznie prezydenta. Odliczyłam do 10 i powiedziałam spokojnie: " chyba synku trochę przesadziłeś". Poprosił mnie o rozmowę na boku i wyznał, że chciał się wkupić do towarzystwa. Nie zrozumiałam, więc wyjaśnił, że jak Polska długa i szeroka dowcip smoleński jest kartą wstępu do nieznanej grupy. Czy mam mu wierzyć?

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

28-03-2013 [14:54] - Teresa Bochwic | Link:

Obawiam się, ze tak, choć ten styl nie trzyma długo, wystarczy często sprzeciw jednej osoby.

Obrazek użytkownika ość

28-03-2013 [14:01] - ość | Link:

Pilnie potrzeba DOBREGO BOGA, a niechby tyrana despoty, byleby zdążył zrobić porządek z genami ziemskiej hołoty.

Obrazek użytkownika kasia

28-03-2013 [21:21] - kasia | Link:

My Polacy nie powinnismy na to pozwolic...
Co robia obroncy zwierzat????
Popieram w calosci to co Pani napisala ...
TU JEST POLSKA i TU NIE MA POZWOLENIA
OBYWATELI NA UBOJ RYTUALNY!!!!!

Obrazek użytkownika izabela

28-03-2013 [22:16] - izabela | Link:

Można się podpisać , wystarczy wpisać ubój rytualny. Ale czy to ma jakieś znaczenie?

Obrazek użytkownika prawdziw7y

28-03-2013 [23:24] - prawdziw7y | Link:

Ludzie kochani a czy wy macie pojęcie co to będzie znaczyć dla zwykłych ludzi którzy zabijają świnie np na święta lub dla rolników? jestem ze wsi i u mnie zawsze biło się świniaka rytualnie nie wiem o co wam chodzi ale na całym świecie tak było i jest od paru tysięcy lat i było dobrze rolnicy będą musieli płacić pieniądze zakładom ubojowym i masażom i to niemałe pieniądze a poza tym uboi rytualnych niema w Niemczech Francji Finlandii i prawie całej Europie chcą to u nas wprowadzić bo my eksportujemy najwięcej z Europy do Turcji a Niemcy są w tyle i chcą zniszczyć polskiego rolnika a wy głupi dajecie się mamić przez obrońców praw zwierząt!!! NAJPIERW POMYŚLCIE O LUDZIACH NP;W KOREI KTÓRZY GINĄ W SPOSÓB,,RYTUALNY'' A POTEM O ZWIERZĘTACH!!!

Obrazek użytkownika kasia

28-03-2013 [23:56] - kasia | Link:

Francji,Finlandi i prawie w calej Europie"......DLACZEGO????
Dlaczego Polacy maja wykonywac BRUDNA ROBOTE za ZYDOW???
Niemcy tez mordowali ZYDOW nieraz REKAMI POLAKOW...i teraz sie mowi
" polskie obozy koncentracyjne"....moze teraz zaczna tez mowic o
BESTIALSTWIE Polakow....ktorzy ZNECAJA SIE NAD BIEDNYMI ZWIERZETAMI...
Nieprawda jest tez ze w Polsce ludzie zabijaja swinie w sposob RYTUALNY
wiem ze zwierzeta sa przed tym ogluszane....chyba ze robia to sadysci...
Polscy rolnicy musza znalesc sobie inny sposob zarabiania pieniedzy bo
w Polsce jest duzo ludzi KTORZY SIE NA TO NIE ZGODZA....
ZAROBIONE W TEN SPOSOB PIENIADZE SZCZESCIA NAM NIE PRZYNIOSA!!!!!
Nie zaglosuje tez NIGDY NA ZADNA PARTIE< NA ZADNEGO POLITYKA...NAWET
Z PIS-u...jezeli PRZYCZTNI SIE DO TEGO ZE.....RYTUALNY UBOJ ZWIERZAT
BEDZIE W POLSCE DOZWOLONY..........
AMEN....

Obrazek użytkownika Ius Animalia

29-03-2013 [16:59] - Ius Animalia | Link:

Drogi Kolego /Droga Koleżanko,
Obawiam się, że kompletnie nie wiesz, o czym mowa...
Ubój w Twoich rodzinnych stronach na pewno nie jest ubojem rytualnym skoro mowa o zabijaniu świń.
Obejrzyj sobie załączony film i poczytaj o sprawie na stronie www.rytualny.pl.
Ludzie są ważni, ale jeżeli chcemy zachować swoje człowieczeństwo, to musimy także myśleć o zwierzętach!

Obrazek użytkownika tagore

29-03-2013 [20:41] - tagore | Link:

Nie wszyscy Ikowie zachowywali się tak jak Pani opisuje
,a co do postawy anglosasa : tak samo opisywali nas Polaków
w czasie II wojny i później. Nie łatwo wyjść ze skóry
sachiba.Choć Ten jak sądzę nie pisał całej prawdy o sytuacji
jego strach po kradzieży jego żywności mógł go paraliżować.

tagore