Komunistyczne zbrodnie. Morderstwa w Marynarce Wojennej

Podoficer zawodowy w stopniu bosmanmata Marynarki Wojennej zamordowany 9 kwietnia 1953 r. Miał 26 lat. Za swoją niezłomną postawę zapłacił najwyższą cenę. Podczas śledztwa był bity i bestialsko torturowany co spowodowało załamanie psychiczne. Bierut nie wyraził  zgody na prawo łaski. Wyrok śmierci wykonano w więzieniu nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu metodą Katyńską.

Stefan Półrul urodził się 9 maja 1926 r. w Korwinie w Wielkopolsce. Był synem Stanisława i Stanisławy. Zawsze marzył o służbie w Marynarce Wojennej i o morzu, dlatego cieszył się bardzo, gdy w ramach służby wojskowej został powołany właśnie do Marynarki Wojenne

Znajomi i sąsiedzi zapamiętali Stefana jako pełnego energii młodzieńca, bywalca potańcówek w miejscowej remizie. Przystojny, nie stronił od towarzystwa kobiet. Jedna z nich do reszty zawładnęła uczuciami Stefana. 

Kiedy jej rodzice powiedzieli ,,nie", a dziewczyna odmówiła wspólnej ucieczki, Stefan przeżył zawód miłosny. Ze złamanym sercem zdecydował się opuścić rodzinną wioskę Korwin i wybrać los marynarza. 

W marynarskim mundurze jeszcze wyprzystojniał, próbował ułożyć sobie życie na nowo.

W 1947 r trafił do wojska, gdzie został podoficerem w stopniu bosmanmata w Marynarce Wojennej. 

Najpierw służył w Kadrze Marynarki Wojennej i Szkole Specjalistów Morskich w Ustce, nst jako goniec w Sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni....

Skierowany do służby w Sądzie Marynarki Wojennej Stefan szybko się zorientował, jak wygląda sprawiedliwość w Polsce Ludowej.

Trafił tam, gdzie nie chciał trafić do Sądu Marynarki Wojennej, w którym podjął pracę najpierw jako goniec od 28 sierpnia 1947 r., a następnie od 1 sierpnia 1948 r. w stopniu mata jako podoficer zawodowy został mianowany na starszego pisarza. 

Wykonując swoje obowiązki służbowe miał wgląd w akta różnych spraw prowadzonych przez Sąd Marynarki Wojennej, w tym w akta spraw prokuratorskich i sądowych i dostrzegał niesprawiedliwość zasądzanych wyroków na marynarzach.

Mógł dowiadywać się z nich o prowadzonych postępowaniach karnych Sądu Marynarki Wojennej. Szybko zorientował się, że wyroki zapadające w sprawach marynarzy są niesprawiedliwe, a osądzeni ponoszą surowe kary za działalność polityczną wymierzoną przeciwko komunistycznym rządom. 

Przeważnie wszyscy przedwojenni oficerowie są zwalniani ze służby w Marynarce Wojennej, a na ich miejsce przychodzą oficerowie radzieccy. Mówił, że całe dowództwo Marynarki Wojennej jest radzieckie, a oficerowie przedwojenni częściowo zostali zdemobilizowani, a częściowo aresztowani.

Ta wiedza nie dawała mu spokoju, nie umiał się pogodzić z tym, że patrioci polscy są osądzani jak pospolici bandyci. Posiadał również wiedzę na temat skazanych w procesie komandorów.

Za sumienne wykonywanie obowiązków nadano mu stopień starszego marynarza. Był podoficerem zawodowym. Awansował do stopnia bosmanmata. Będąc w wojsku wstąpił do Polskiej Organizacji Podziemnej „Wolność”. 

5 grudnia 1951 r. został zatrzymany i aresztowany na wniosek Okręgowego Zarządu Informacji nr 8 za udział w tej organizacji. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku sądził go razem z 2 innymi marynarzami: Edmundem Sterną i Henrykiem Haponiukiem.

Podczas śledztwa był bity i bestialsko torturowany. Poddawano go naświetlaniu 500-watowymi żarówkami w kolorach czerwonym, zielonym i białym lub żółtym.

Przetrzymywano go w pomieszczeniu o wymiarach 1m². Po ok 3 miesiącach od aresztowania Stefan Półrul zaczął przejawiać oznaki choroby psychicznej i doprowadziły do jego załamania psychicznego. 

Wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni z 6 czerwca 1952 r. jego i Edmunda Sternę skazano na karę śmierci, a Henryka Haponiuka na 5 lat więzienia. 

Osadzono go w więzieniu w Gdańsku. Prokurator prowadzący sprawę pisał o podejrzeniu symulowaniu przez Półrula choroby. Oficerowie śledczy informacji wojskowej w czasie przesłuchiwania grozili mu, że nigdy nie wróci do domu.

Był poddawany obserwacjom nerwowo-psychiatrycznym w szpitalu w Kocborowie i w Szpitalu Psychiatrycznym przy Więzieniu nr 2 we Wrocławiu. 

,,Na co dzień apatyczny. Leży w łóżku, patrzy w sufit, uśmiecha się dziecinnie. Kontaktu z otoczeniem nie nawiązuje. Doprowadzony do nieprzytomności i poddany wstrząsom elektrycznym, kiedy odzyskuje przytomność, objawia nieopisany przestrach i tendencję do rozpaczliwej obrony przed jakimś niebezpieczeństwem, prowadzące aż do agresji. Na twarzy ma wyraz dzikości, bólu i strachu". 

Tak wyglądał wynik obserwacji psychiatrycznej.

Pomimo prośby jego samego i jego rodziców Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. 

Skazany za zdradę ojczyzny i pozbawiony praw publicznych Stefan Półrul został pozbawiony życia strzałem w tył głowy. Wyrok śmierci wykonano w więzieniu nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. 

Zastrzelił go funkcjonariusz WUBP we Wrocławiu Władysław Dusza.

Rodzina nie poznała nawet aktu oskarżenia. Nie mogła także pochować zmarłego, bo przez 55 lat szczątki spoczywały w nieznanym miejscu.

Zespół IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł jego szczątki na Cmentarz Osobowickim we Wrocławiu 2 czerwca 2008 r. 

Podczas oględzin medycznych stwierdzono, że śmierć marynarza nastąpiła w wyniku zastosowania katyńskiej metody poprzez strzał w tył głowy. Był pogrzebany w mundurze marynarskim i czapce.

9 września 2008 po 55 latach od jego śmierci  na cmentarzu w Młodojewie odbył się wojskowy pogrzeb Stefana Półrula. Został pochowany w rodzinnej ziemi.

Na pogrzebie obecni byli członkowie rodziny, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, delegacja Marynarki Wojennej, reprezentanci władz lokalnych i organizacji kombatanckich oraz młodzież. 

6 lutego 2009 postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Stefan Półrul został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?...(link is external)

-----------------------

https://poszukiwania.ipn.gov.p...(link is external)

https://ipn.gov.pl/pl/historia...(link is external)

https://przystanekhistoria.pl/...(link is external)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(link is external)