Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Nieznana Słowacja

Ryszard Czarnecki , 23.01.2025
Dużo pisze się teraz o Słowacji .Głównie w kontekście sporu Bratysława- Kijów. Dużo , ale bez zrozumienia sytuacji naszego południowego sąsiada. Pora przybliżyć ten temat.
 Robert Fico i jego lewicowa, ale jednocześnie UE- sceptyczna partia SMER wygrała półtora roku temu wybory parlamentarne na Słowacji . Dzięki temu były premier został szefem rządu w Bratysławie po raz kolejny. Jego formacja wraz z koalicyjną partią- też lewicową ,choć raczej eurorealistyczną, a nie eurosceptyczną- wygrała też wybory prezydenckie .Głową słowackiego państwa został Peter Pellegrini -były premier ( po Fico), a wcześniej minister finansów, który po parlamentarnej wiktorii niechętnych Unii Europejskiej partii został szefem ichniejszego "Sejmu".
 Unijny establishment zaangażował się bardzo mocno w wybory na Słowacji Anno Domini 2023. Kluczowi przedstawiciele Komisji Europejskiej ingerowali w wewnętrzne sprawy tęgi kraju nawet się nie krygując. Wprost namawiali Słowaków, aby nie głosowali na trzy partie: Roberta Fico, Petra Pelegrriniego i nacjonalistów Andreja Danko. Gdy to się nie udało, bo Słowacy nie posłuchali i zagłosowali na kogo chcieli – Bruksela sięgnęła do szantażu. Establishment UE robił wszystko, aby nie powstał Unio- sceptyczny rząd. Wytwarzano olbrzymią presję na najbardziej z tych trzech „liberalną” i najmniej eurosceptyczną partię Pellegrriniego, aby stworzyła rząd z ugrupowaniami, które przegrały wybory, za to miały inną zaletę: były euroentuzjastyczne. Unijne „daremne żale, próżny trud” nie przyniosły efektu : powstał w Bratysławie rząd zgodny z wolą wyborców, a po kilku miesiącach w drugiej turze wybrano sporą większością głosów kandydata rządzącej koalicji na prezydenta.
 Bruksela rozpętała jednak taką falę nienawiści i hejterskiej propagandy, że jej efektem był zamach na premiera Roberta Fico ,w którym został on ciężko ranny i cudem uszedł z życiem. Ta sama UE wówczas, ociekając hipokryzją, potępiła ów akt terroryzmu i ocierała krokodyle łzy. Jednym z naczelnych hipokrytów był kanclerz Niemiec Olaf Scholz - jednocześnie lider jednej z najważniejszych partii socjalistycznych Starego Kontynentu. „ Nie pamiętał wół, że cielęciem był”- Herr Kanzler nie chciał pamiętać, że to z inicjatywy m.in. jego SPD partię ugodzonego kulami Roberta Fico wyrzucono z międzynarodówki socjalistycznej.
 Tak, Słowacja ma inny stosunek niż Polska do Rosji. Tak, Robert Fico personalnie atakuje - z dużą wzajemnością – prezydenta Wołodymyra Zelenskiego. Ale inny niż Warszawy kurs Bratysławy wobec Moskwy nie wynika z jakiegoś podstępnego planu premiera Fico , tylko z nastroju Słowaków. Oto niedługo przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju tylko 46% Słowaków chciało, aby ich państwo udzielało militarnej pomocy Ukrainie. W tym samym czasie w Polsce równo dwa razy więcej obywateli, bo dokładnie 92% chciało wysyłać uzbrojenie Kijowowi.
 Fico wygrał , bo zrozumiał nastroje swoich wyborców. Reszta jest tego konsekwencją.
* Artykuł ukazał się na portalu "Wpolityce.pl"
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 401
Kaper

Kaper

23.01.2025 10:40

" Kluczowi przedstawiciele Komisji Europejskiej ingerowali w wewnętrzne sprawy tęgi kraju nawet się nie krygując."
Co za rozbrajająca szczerość Czarnecki. Zadziwiające.
"tylko 46% Słowaków chciało, aby ich państwo udzielało militarnej pomocy Ukrainie. W tym samym czasie w Polsce równo dwa razy więcej obywateli, bo dokładnie 92% chciało wysyłać uzbrojenie Kijowowi."
Słowacy dwa razy mądrzejsi od Polaków. Smutne.
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,237
Liczba komentarzy: 11,169

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…
  • Mrówka, Bez urazy... Ktoś ogląda to żenujące widowisko?
  • u2, "uczestniczy w nim aż 48 państw co stanowi… 25 procent wszystkich państw należących do ONZ" Czyli wielki sukces organizacyjny. Ale dlaczego nie ma na tym Mundialito Polski? Spoczęli na laurach…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności