27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie chlubą nie tylko Wielkopolan
Wkrótce kolejna rocznica wybuchu największego powstania w dziejach nowożytnej Europy - Powstania Wielkopolskiego.
Prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie  wypowiedział znamienne słowa oddając hołd poległym w powstaniu wielkopolskim. – „Nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej, gdyby nie zryw Wielkopolan „- powiedział wówczas.

Zaznaczył, "że ta postawa patriotyzmu, miłości do ojczyzny trwa. - Ale także postawa miłości rozumianej jako obowiązek gospodarności, przedsiębiorczości, przynoszenia ojczyźnie dochodu, dawania pracy innym. Tego wszystkiego, co dzisiaj decyduje o tym, że Wielkopolska to jeden z najsilniejszych regionów kraju i najlepiej rozwiniętych" – powiedział Andrzej Duda.

„ Ludzie podziwiają Wielkopolan za gospodarność, przedsiębiorczość, umiejętność pragmatycznego myślenia. To wszystko w niezwykły sposób ujawnia się w historii Wielkopolski i jej mieszkańców z czasów zaborów, powstania wielkopolskiego i widać to także i dzisiaj „ mówił prezydent w czasie swego przemówienia na Placu Piłsudskiego. Podkreślił, że to praca organiczna, postawy patriotyczne budują i kształtują Polaków.
Prezydent chciałby, by uroczystości upamiętniające powstanie wielkopolskie odbywały się corocznie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie . - 
"By Wielkopolsce i Poznaniowi, i tym wszystkim, którzy wtedy dzielnie stanęli czy to z bronią w ręku, czy wspierając powstańców, byśmy składali im co roku hołd, podkreślając wagę tego niezwykłego w naszych dziejach wydarzenia" - podkreślił prezydent.

Sukces powstańców przypieczętował traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.  Powstanie Wielkopolskie było nie tylko zwycięstwem militarnym ale i politycznym ówczesnej Europy.
Zdobyczy Powstańców było, jak podają źródła historyczne, wiele jak np : broń automatyczna, karabiny, samochody składy żywności i umundurowania, jednak łup powstańczy, który zapisał się jako największa zdobycz wojenna Wojska Polskiego. W hali sterowcowej na Winiarach powstańcy zdobyli około 300 rozłożonych na części samolotów oraz balony. Nie udało się jedynie zdobyć sterowców, bo w czasie Powstania Wielkopolskiego już tam nie stacjonowały. Ocenia się, że na Ławicy i w „Hali Zeppelinów” powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich!

Dodajmy, że powstańcy nie tylko samoloty niemieckie zdobywali, ale także je… kupowali. W kilku przypadkach zdemoralizowani, a chcący się wzbogacić niemieccy piloci, lądowali po stronie polskiej najnowszymi maszynami, otrzymywali za nie gotówkę i bilet powrotny do Niemiec. W ten sposób kupiono co najmniej kilka samolotów typu Fokker D. VII. Najnowocześniejsze myśliwce jak na ówczesne czasy. Powstawało wówczas polskie lotnictwo posiadające sprzęt lotniczy wysokiej klasy i sprawności technicznej.

Symbolicznym zamknięciem okresu niezależności wielkopolskiego lotnictwa stały się pokazy lotnicze, które odbyły się 28 września 1919 r. w Ławicy. Były to pierwsze na ziemiach polskich zawody tego typu, a ich inicjatorem był gen. G. Macewicz oraz redakcja „Polskiej Floty Napowietrznej”. Ta flota powietrzna skutecznie odpierała ataki sowieckich siepaczy w 1920 roku a Pułki Poznańskie gromiły i pogoniły czerwonych barbarzyńców daleko oj daleko !
27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z zaledwie pięciu zwycięskich polskich powstań. Jego efektem było przyłączenie zachodnich terenów Polski do odrodzonej Rzeczypospolitej. Oprócz ogromnej zdobyczy terytorialnej, przyniosło też największe w polskiej historii łupy wojenne. Jak to się stało, że się udało?

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017.

Na temat roli Powstania Wielkopolskiego w życiu Wielkopolan można by napisać kilka książek. Powstanie wielkopolskie jego przesłanie, tradycje i współczesność to dla przeciętnego Wielkopolanina z tradycjami jak elementarz nim bycia. Tradycje przekazywane przez pokolenia zachowane są po dzień dzisiejszy nie tylko w samej gwarze poznańskiej, ale i w prezentowanych postawach patriotycznych, czy też innych zachowań np. w zakresie wzajemnej pomocy chorym i biednym, życzliwości, gościnności, dobrze i solidnie wykonywanej pracy, punktualności, rzetelności w tym co się robi i czyni itp. Powstanie wielkopolskie to nie tylko 700 miejsc pamięci narodowych, ale to kontynuacja zasad wielkopolskiej drogi do zwycięstwa już nie militarnego, ale gospodarczego i organizacyjnego w wydaniu współczesnym. Przykłady takiego działania widać niemal na każdym kroku wystarczy przejść się po Poznaniu.
Wielkopolanie szczycą się swoim zwycięskim powstaniem czcząc go bardzo uroczyście nie tylko w oficjalnych jego obchodach, ale i zabawie i uczestnictwie w pokazach grup rekonstrukcyjnych, które wiernie odtwarzają ducha tamtych dni zwycięstwa i chwały.

Starsi pokazują młodszym miejsca, w których Wielkopolanie walczyli o wolność składając tam kwiaty i zapalając znicze. Miejscem spotkań poznaniaków w tym dniu jest przeważnie Stary Rynek, którego mury były niemym świadkiem tamtych walk o wolności wyzwolenie spod jarzma zaborców.

Powstańcom Wielkopolskim Cześć i Chwała. Pamiętamy o bohaterach!

https://www.mpolska24.pl/post/...
 

YouTube: 


Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-12-2024 [09:03] - Tezeusz | Link:

Poznaniacy dzisiaj śpiewają :
"Hasło dziś rozbrzmiewa,
Hej za broń powstańcy!
Prusak zdzierać chce sztandary,
Padają ofiary,
Hej za broń! (...)"

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-12-2024 [11:00] - Tezeusz | Link:

Uroczystości są imponujące :
Obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu rozpoczną się o godz. 16.40. Oto program uroczystości.
https://www.facebook.com/share...

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-12-2024 [15:50] - Tezeusz | Link: